Forum APRS Polska

APRS => Serwer APRS => Wątek zaczęty przez: SQ5NWI w Kwiecień 01, 2012, 15:50:25 LOC

Tytuł: Archiwalne ramki
Wiadomość wysłana przez: SQ5NWI w Kwiecień 01, 2012, 15:50:25 LOC
Czy jest gdzieś w sieci Internet dostępna baza danych taka jak np. na serwerze radomskim, w której można byłoby znaleźć dowolne ramki wysłane z udziałem dowolnie wybranej stacji?
W tej chwili mam na myśli sytuację, w której moja stacja SQ5NWI-6 pracująca jako digi dla ramek z ISS i PCSAT przerzuca je na 144.800, a dzięki temu trafiają one przez najbliższy iGate do APRS-IS. Chciałbym odszukać np. wszystko co danego dnia przeszło przez SQ5NWI-6 i jako takie zostało odnotowane w APRS-IS.
Łatwo jest z beaconami ISS czy PCSAT, ale z ramkami, które są tylko powtarzane przez ISS czy PCSAT już tak łatwo nie jest albo po prostu o czymś nie wiem...

Na http://ariss.net/ (http://ariss.net/) jest fajny zrzut z FindU ostatnich ramek/stacji usłyszanych przez ISS, ale nie znalazłem możliwości wyszukiwania takich ramek tyle, że starszych i według własnych kryteriów.
Wyobrażam sobie, że musiałaby to być duża i ciągle szybko rosnąca baza danych, ale... może gdzieś istnieje.
Z góry dzięki za podpowiedź i/lub wyprowadzenie z ciemności niewiedzy.
Tytuł: Odp: Archiwalne ramki
Wiadomość wysłana przez: SQ5LTL w Kwiecień 01, 2012, 16:10:25 LOC
Siema Krzysiek, sprawdzałeś może tu: http://www.db0anf.de/app/aprs (http://www.db0anf.de/app/aprs) ?
Tytuł: Odp: Archiwalne ramki
Wiadomość wysłana przez: SQ5NWI w Kwiecień 01, 2012, 16:51:34 LOC
Cześć Paweł. Tak, ale nie potrafię znaleźć tam danych, o których pisałem...
Są digi, które powtarzały moje beacony, są stacje, które pracują w sieci 144.800 i zostały powtórzone przeze mnie, ale nie ma stacji ramkujących przez ISS/PCSAT ani samych satelitów, które z kolei ja powtarzałem.
Oczywiście, mam pewność, że były takie ramki, bo widać to było choćby tu: http://ariss.net/ (http://ariss.net/), no i miałem to w lokalnym logu APRSIS32 podłączonym do APRS-IS.

Jeśli takiej bazy nie ma w ogólnodostępnych zasobach Internetu, to pozostaje tworzenie własnej - choćby właśnie przez logowanie ruchu na aktywnym w czasie pracy digi kliencie APRS-IS, ale jeszcze nie tracę nadziei ;-).
Tytuł: Odp: Archiwalne ramki
Wiadomość wysłana przez: SP3LYR w Kwiecień 01, 2012, 17:07:59 LOC
Spróbuj na aprs.fi wykorzystać funkcję filtrów. Wybierz kategorię 'path' i wpisz znak digi, przez który ramki przechodziły.
Tytuł: Odp: Archiwalne ramki
Wiadomość wysłana przez: SQ5NWI w Kwiecień 02, 2012, 12:13:09 LOC
Dzięki Andrzej za podpowiedź.
Ta funkcjonalność jest użyteczna, ale ma niestety istotne ograniczenia.

Zaczynam lepiej rozumieć Boba WB4APR, który namawia KJ4ERJ (autor APRSISCE/32), żeby wprowadził do swojej aplikacji zestawienia tabelaryczne stacji generowane/sortowane według kryteriów zadanych przez użytkownika ;-).

Otóż, filtr na aprs.fi ustawiony zgodnie z Twoim przepisem owszem, działa i pokazuje na mapie stacje, które spełniają jego warunki, ale... dla stacji rozrzuconych na dużym obszarze, a tak jest w przypadku, o który mi chodzi, czyli digi dla ISS/PCSAT nie ma praktycznie możliwości szybkiego ich wyszukania.
Wynika to z tego, że pojedyncze stacje pojawiają się na mapie dopiero przy powiększeniu z=8 (wartość zoom). Dla wartości mniejszych widać tylko obszary aktywności APRS, w dodatku niezgodne z ustawionym filtrem. Dla z=8 mapa (na moim monitorze) ma rozmiary ok. 400x700km (mniej niż obszar Polski). Niby dużo, ale jednak za mało, żeby pokryć choćby obszar widoczności ISS w czasie jej przelotu nad danym miejscem.

Drugie ograniczenie to brak oddziaływania ustawionego filtra na listę surowych pakietów. Jeśli nie wybiorę żadnej stacji, włączę widok surowych pakietów, to nadal widzę wszystko co aprs.fi odnotował, a nie to co ja chciałbym odfiltrować. Gdyby pokazywał to co każe filtr - byłoby to dokładnie to, czego szukam.

Trzecie ograniczenie to limit czasu - w widoku mapy zmodyfikowanym za pomocą filtra mogę wybrać historię nie starszą niż 24 godziny. Nie jest to najważniejsze, ale szkoda, że opcja do 7 dni tak, jak dla wybranej stacji nie jest dostępna.

Jeśli Ty lub ktoś z czytających ma jakieś dalsze sugestie - będę wdzięczny.
Zastanawiam się czy autor serwisu nie mógłby tu wprowadzić modyfikacji... Może napiszę do niego.
Tytuł: Odp: Archiwalne ramki
Wiadomość wysłana przez: sp3qfe w Lipiec 02, 2014, 00:47:45 LOC
Witajcie,

Krzysiu, czy udało Ci się do czegoś dojść w tym temacie? Tez chciałem pośledzić jakie dane przekazują stacje jako I-gate dla satelit.

Przy okazji zauważyłem dziwną sprawę.

W historii sp3qfe-6 na mapie aprs.fi mam pustkę w 2014 roku:
http://aprs.fi/#!call=a%2FSP3QFE-6&timerange=3600&tail=3600 (http://aprs.fi/#!call=a%2FSP3QFE-6&timerange=3600&tail=3600)

Natomiast w surowych pakietach istnieją moje pakiety.
http://aprs.fi/?c=raw&call=SP3QFE-6 (http://aprs.fi/?c=raw&call=SP3QFE-6)

Dlaczego tak jest? Dziękuję!
Tytuł: Odp: Archiwalne ramki
Wiadomość wysłana przez: sp3qfe w Lipiec 02, 2014, 01:06:25 LOC
Na: http://www.db0anf.de/app/aprs/stations/digiusers-RS0ISS (http://www.db0anf.de/app/aprs/stations/digiusers-RS0ISS)
jest obecnie archiwum tylko od 10 2013.

Dla PCSAT też jest mapa:
http://www.findu.com/cgi-bin/pcsat.cgi (http://www.findu.com/cgi-bin/pcsat.cgi) lub poprzez link: http://pcsat.aprs.org.

A z tych danych można chyba odczytać jakie są aktywne I-gate ktore odebrały i podały do internetu ramki z pozycją PCSAT:
http://www.db0anf.de/app/aprs/stations/rawdata-W3ADO-1 (http://www.db0anf.de/app/aprs/stations/rawdata-W3ADO-1)