Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2 3 ... 10
 1 
 dnia: Luty 23, 2018, 21:37:02 LOC 
Zaczęty przez SP3EOL - Ostatnia wiadomość wysłana przez SP3VSS
enjoy !

 2 
 dnia: Luty 22, 2018, 14:52:18 LOC 
Zaczęty przez SP3EOL - Ostatnia wiadomość wysłana przez SP3EOL
Na stronie http://pgaprs.pl/ mamy już informację dotyczącą naszego corocznego spotkania na TAMIE:

Witam,

To już chyba najwyższy czas na podanie terminu spotkania ludzi pozytywnie zakręconych wokół APRS i łączności cyfrowych.

Jak zwykle, niezwykle gościnnie, przyjmie nas wszystkich Zbyszek SP3BTT wśród borneńskich lasów przy spiętrzającej masy wody tamie na Piławie. W dniu Ojca, w weekend rozdania świadectw (no niestety) i dwa dni po rozpoczęciu astronomicznego lata, 23 czerwca jesteśmy zaproszeni na pogaduchy i wymianę doświadczeń. Jedne z najdłuższych dni w roku pozwolą nam się długo cieszyć swoją obecnością. Opcję rejestracji na stronie uruchomię wkrótce.

Trzymajmy kciuki za pogodę !

Robert

Proponuję Koleżankom i Kolegom sympatykom APRS podejście do kalendarzy i zaplanowanie miłego spędzenia czasu w znanym i gościnnym miejscu w ciągle owianych tajemnicą okolicach Bornego Sulinowa.

 3 
 dnia: Luty 16, 2018, 01:34:24 LOC 
Zaczęty przez so5max - Ostatnia wiadomość wysłana przez so5max
Witam
Jak w temacie - bramka jest przetestowana na znaku SO5MAX-1
Może ktoś z bliskich okolic Ostrowi będzie zainteresowany, jeśli tak to proszę o wpisy.

Pozdrawiam Maciek SO5MAX

 4 
 dnia: Luty 12, 2018, 16:31:15 LOC 
Zaczęty przez SQ9MDD - Ostatnia wiadomość wysłana przez sp3qdu
Witam Mam FT-2D od niedawna jestem zadowolony nie bylo problemów.Lecz prosilbym o pomoc .Zaprogramowane mam w kilku bankach czestotliwosci np b1 b2 b3 .Jak ustawic w radiu zeby skanowal tylko bank3 lub 2
Henryk

 5 
 dnia: Styczeń 25, 2018, 08:12:46 LOC 
Zaczęty przez sq2omb - Ostatnia wiadomość wysłana przez SQ9MDD
Cześć.
Fajnie że się komuś coś chce ;) Jeśli chodzi o najtańszą opcję uruchomienia digi to polecam demobilowe terminale HP, można kupić na allegro za około 40PLN i do tego dokładasz interface separujący ze sterowaniem PTT i radio. W takim układzie jako TNC będzie pracował DireWolf, którego już znasz i wiesz że jest skuteczny, oraz APRX jako "inteligentne" digi.
Odezwij się do mnie na priv chętnie pomogę z konfiguracją i uruchomieniem.

Rzuć okiem na linki poniżej może Ci to trochę pomoże:
1. APRX i DireWolf: http://tech4.pl/SQ9MDD/?p=626
2. Interface: http://tech4.pl/SQ9MDD/?p=664

R.

 6 
 dnia: Styczeń 19, 2018, 22:10:52 LOC 
Zaczęty przez sq2omb - Ostatnia wiadomość wysłana przez sq2omb
Tomku, dziękuję za odpowiedzi.
Technika - nie mamy funduszy i chcieliśmy wykorzystać to co mamy. Mamy  w klubie FT-8000, być może uda się pozyskać w spadku po Policji jakąś motorolę. Początkowo miał nam pomóc raspberry PI, ale nie mogę go uruchomić, być może gdzieś się uszkodził. Myśleliśmy o aprx, bo takie rozwiązanie pozwoliłoby nam wystartować bez żadnych kosztów, wszystko mamy. Pisząc o VOX miałem na myśli jakiś układ co załączałby PTT przed wysłaniem ramki, ale domyślam się, że to nie o to chodzi.  Być może  aprx również wystarczy ale trzeba dołożyć jakiś układ? Tu jest pytanie jak to zrobić najmniejszym kosztem? Mamy na pokładzie dobrych elektroników, więc pod tym aspektem jest duża siła.
Z igate już wszystko rozumiem, dziękuję za wyjaśnienie.
Pewną konfigurację digi miałem już zrobioną z założeniem, że będzie to aprx, ale oczywiście nie wiem czy jest ona dobra z punktu sieci APRS :)
Najpierw poproszę o pomoc z techniką a później porozmawiamy o konfiguracji.

 7 
 dnia: Styczeń 19, 2018, 16:05:48 LOC 
Zaczęty przez SQ9IWE - Ostatnia wiadomość wysłana przez SQ9IWE
A to też ciekawe podejście że naprawić to tak ale schemat im się zapodział  ;D ;D ;D
Kiedyś po burzy u nich też naprawiałem TNC.

 8 
 dnia: Styczeń 19, 2018, 09:27:56 LOC 
Zaczęty przez sq2omb - Ostatnia wiadomość wysłana przez sq4bja
Witaj,
Po pierwsze fajnie, że ktoś wreszcie w tej okolicy próbuje uruchomić aprs. Dylewska Góra SR4DOS pokrywała Brodnicę dosyć słabo (ukształtowanie terenu i odległość). Dodatkowe digi jest dobrym pomysłem.
Teraz technika. Ustawianie na digi radia z vox jest nieporozumieniem, ale rozumiem, że to tylko testy. Takie rozwiazanie przynosi więcej szkody niż pożytku. Stojąca nośna jest ciszą dla dcd i inne stacje będą się nakładały, a przez to skuteczność sieci bardzo spadnie.
Teraz igate. To, co pokazuje aprs.fi to tylko ramki, które Twoja stacja jako pierwsza podała do sieci. Serwery aprs is mają mechanizm usuwania duplikatów, dlatego nie przejmuj się. Ważne, żebyś na radiu dobrze słyszał.
Bardzo istotna jest też konfiguracja. Pamiętaj, aby nie wysyłać na port radiowy ramek z internetu. Poprawnie skonfiguruj też digi, żeby bezsensowne nie zatykać kanału ramkami, które już dawno weszły do sieci. Najbezpieczniej uruchomić digi w trybie wide1-1. Efekt osiągniesz, a nie będziesz powielał ruchu. W koło masz digi z igate, więc podawanie na dalsze odległości nie ma sensu.
Jeśli będziesz miał pytania pisz śmiało. Pomogę w konfiguracji.

Tomek SQ4BJA/5

 9 
 dnia: Styczeń 19, 2018, 09:10:05 LOC 
Zaczęty przez sq2omb - Ostatnia wiadomość wysłana przez sq2omb
Witam Kolegów,
Jako nowa osoba na forum chciałem się przywitać i jednocześnie prosić o pomoc.
Częściowo duplikuję post z forum sp7pki, tam nie ma odpowiedzi a docelowo czekałem na akceptację prośby udziału w tym forum.
W Brodnicy, JO93qg mamy białą dziurę jeśli chodzi o odbiór stacji mobilnych. Chcemy postawić lokalny digi + igate. Zanim dostaniemy formalnie pozwolenie i dopniemy wszystko, uczymy się i próbujemy powoli konfiguracji - tak aby było wszystko robione "z głową". W chwili obecnej uruchomiłem u mnie do obserwacji igate. Konfiguracja sprzętowa: laptop + direwolf + aprx + radio z voxem (zobaczymy docelowo co to będzie). Obserwuję to co słychać na radiu, patrzę na konsolę od direwolfa i wydaje mi się, że radiowo słychać więcej niż jest wysyłane do internetu. W testowej konfiguracji digi repeatera sygnał audio z ramkami wychodził dużo częściej. Być może jest to problem, że słychać głównie inne digi i one nie są wysyłane do internetu? Nie wiem.
Pod adresem https://pastebin.com/nH1ivDWp umieściłem link do logów aprx i mojej konfiguracji (z logu wyciąłem to co ma nagłówek  APRSIS - rozumiem, że są to pakiety, które przychodzą do mnie z internetu). O tym co wysyłane mam na myśli to co jest widoczne na https://aprs.fi/info/a/SQ2OMB-1.
Proszę o analizę i wytłumaczenie.
Paweł SQ2OMB

 10 
 dnia: Styczeń 07, 2018, 21:56:22 LOC 
Zaczęty przez SP3VSS - Ostatnia wiadomość wysłana przez SP3VSS
Dzięki za info !

Strony: [1] 2 3 ... 10