Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: FT-857  (Przeczytany 7660 razy)

SQ7RO

• PG APRS
  • *
    • http://www.sq7ro.net/krzysiek
FT-857
« dnia: Grudzień 26, 2004, 20:56:59 LOC »

Witam,

mam problem z uruchomieniem nowego FT-857. Do tej pory uzywalem FT-7100 z TNC Muela. Dokladnie ta sama konfiguracja ale z FT-857 i bardzo duza czesc ramek jest gubiona. Filtry i DSP jest wylaczone. Czy moze ktos z Was mial podobny problem ?? Z AGWPE sytuacja jest dokladnie taka sama. Sygnal jest odbierany ale nie dekodowanych jest wiekszosc ramek.

73 de SQ7RO

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
FT-857
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 26, 2004, 21:23:31 LOC »

Wprawdzie nie pracowałem z FT-857, ale kilka spraw, które warto sprawdzić. Odpowiednie połączenia w gniazdku packetowym, czy jest dla 1200 bps. Następnie instrukcja (s.65) podaje, że również w menu #73 należy wybrać właściwą prędkość. A następnie wybrać "mode" dla radia jako PKT. Wysterowanie sygnału podawanego do modulatora odbywa się dla 1200 bps w menu #71 (dla 1200 dewiacja powinna być ok. +- 3kHz). Nie znalazłem jednak w instrukcji opcji dla wysterowania poziomu po stronie odbiorczej, więc pewnie trzeba to zrobić w samym TNC. I przypuszczam, że problem właśnie może leżeć w regulacji poziomu sygnału audio.
73
Andrzej SP3LYR

SQ7RO

• PG APRS
  • *
FT-857
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 26, 2004, 21:39:09 LOC »

A wiec tak : polaczenia sa poprawne, wyprowadzenia gniazd pakietowych w obu radiach sa identyczne. Predkosc wybrana jest na 1200bps, natomiast wysterowanie sygnalu do modulatora wplywa tylko na czesc nadawcza a z nia nie mam problemow. Co do wysterowania czesci odbiorczej - podlaczylem bezposrednio z wyjscia radia na wejscie karty muz. i regulowalem czulosc, ale i tu nic, caly czas mam malo wlasciwie odebranych ramek. Chyba ostatecznie sprawa trafi do serwisu yezusa. (jest jeszcze ukryte menu ft-857 ale i tam nie bardzo jest co zmieniac...:( Ale i tak dzieki :)

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
FT-857
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 26, 2004, 21:46:56 LOC »

Można jeszcze sprawdzić "na ucho" podając sygnał na kartę dźwiękową dać go na głośniki i obsłuchać, czy jest on podobny do słuchanego na innym radiu. Jeśli brzmi podobnie to dać go na TNC, bo może w taki wypadku byc problem z samymi ustawieniami AGW.
73
Andrzej SP3LYR

SQ7RO

• PG APRS
  • *
FT-857
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 19, 2005, 10:14:40 LOC »

Witam,

oczywiscie byl to problem innych napiec w gniezdzie pakietowym radia :shock: . W parametrach nic nie mowia o tym, ale rzeczywiscie napiecie wejsciowe jak i wyjsciowe w FT-857 musi byc kilka razy wyzsze niz w FT-7100. Ciekawe jak jest w inych radiach, czy Yaesu robi sobie zmiany, bo jakos standardu nie trzyma :( Podlaczylem mixer audio, mam teraz regulacje napiecia i jest super - everything under control :)