Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Wykładnik ikony i komentarz digipeaterów  (Przeczytany 5980 razy)

SP3LYR

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2147
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
Wykładnik ikony i komentarz digipeaterów
« dnia: Grudzień 31, 2004, 04:04:57 LOC »

Ostatnie nowości w pracy digi mogą wprowadzać małe zamieszanie, dlatego informacja każdego digi powinna być klarowna. Pewna informacja jest zawarta w wykładniku ikony, ale to nie jest wyczerpująca informacja. Np. wykładnik U mówi o tym, że dig pracuje z UIDIGI i choć można ten wykładnik zamienić literą N, S, K, czy jeszcze jakąś inną, to U jest dalej poprawne.
Z tego powodu komentarz powinien zawierać wyczerpującą informację o obsługiwanych ścieżkach. Jest to przydatne szczególnie dla tych, którzy przejeżdżają przez okolicę. Mobile, które widzą takie informacje i mogą je w drodze zmieniać to są przede wszystkim stacje wyposażone w D7 lub D700. Stąd najistotniejsze informacje powinny zawierać się w pierwszych 20 znakach. Skrót, że digi obsługuje proste (podstawowe) RELAY oraz WIDE można wyrazić poprzez pojedyncze litery R oraz W. Jest to analogiczne do skrótów, którymi można posługiwać się w menu D7 i D700 dla wpisywania ścieżki. Wpisanie w tych radiach ścieżki (Packet Path) jako R,W zostanie automatycznie przekształcone w RELAY,WIDE. Wpisanie R,W2 zostanie przekształcone w RELAY,WIDE2-2 Dzięki takiemu uproszczeniu można łatwo modyfikować ścieżkę. Zatem w komentarzu digi można analogicznie wstawiać Wn jako informację o obsługiwaniu przez digi WIDEn-n
Nie ma takich skrótów dla SPn-n w Kenwoodach, ale ono samo w sobie jest krótkie, a umieszczenie jej w pełnej formie będzie pomocne dla obcokrajowców.

Nota bene: Ze ścieżką w podstawowej formie jako RELAY,WIDE powinniśmy przechodzić przez digi w każdym regionie krążąc po całym kontynencie.
Zapisane
73
Andrzej SP3LYR