Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: GPS i APRS ?  (Przeczytany 8874 razy)

SQ9ONG

• *
Odp: GPS i APRS ?
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 09, 2009, 14:19:06 LOC »

nie mam zadnego ukladu MAX232 w moim GPS sie, chyba ze myle cos z czyms innym

SP7FOY

• *
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 09, 2009, 15:30:38 LOC »

nie mam zadnego ukladu MAX232 w moim GPS sie, chyba ze myle cos z czyms innym

Skoro to wersja USB to bardzo dobrze, że takiego nie masz.
Musisz zdobyć (lepiej MAX233 zamiast 232) wsadzić we wtyczkę DB9 i podłączyć na wejściu układu PL-23coś_tam.
Które piny do których to już w dokumentacji sprawdź, będzie to bardziej oczywiste niż jakiś opis na forum.

SQ9ONG

• *
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 09, 2009, 16:32:31 LOC »

w srodku jest konwerter PL2303hx tylko to jest inne to juz EverMore, SST, Amic, i drugi EverMore i tyle w srodku mam. A czy ten schemat http://nvu.w.interii.pl/IMG_7660.JPGniezadziala ?

SP2BZW

• Administrator
  • unikaj pijanego malkontenta i frustrata !!!
    • http://www.confluence.org/visitor.php?id=645
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 10, 2009, 00:35:17 LOC »

OT  :)

sporo z nas zna Waldka ex SP8ONG a obecnie SP2ONG (razem wiele lat temu zakładaliśmy sieć PacketRadio w SP2-3)
i trochę dziwnie się widzi taki sufiks z SQ9  ;D ale to nie jest absolutnie krytyka...
73' Darek SP2BZW & IKAR

SP7FOY

• *
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 10, 2009, 09:23:45 LOC »

w srodku jest konwerter PL2303hx tylko to jest inne to juz EverMore, SST, Amic, i drugi EverMore i tyle w srodku mam. A czy ten schemat http://nvu.w.interii.pl/IMG_7660.JPGniezadziala ?

PL2303 robi z sygnału tzw RS232 USB, więc na jego wejściu masz to co potrzeba.
Jeśli chodzi o schemat to .... mógłby działać ale tylko z poziomami TTL a nie RS232.
Ale to układ odwracający więc i tak nie zadziała.

Nie znam budowy TT, ale zapewne na wejściu ma układ MAX232 (jeśli nie to dalsza część nie ma sensu).
Możesz zatem spróbować podłączenia wyjścia GPS (sprzed PL2303) do wejścia TT już za układem MAX (musiałbyś go odłączyć) w miarę możliwości krótkimi przewodami.

SP5RZP

• *
    • Namiastka mojej stronki.
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 10, 2009, 09:36:30 LOC »

TT nie posiada na pokładzie MAX232.
Jeśli chcesz ten częściowo uszkodzony GPS zaadoptować to Tiny Traka (bo jakoś nie znalazłem w wątku do czego chcesz go wykorzystać) to ten schemat z tranzystorem powinien zadziałać.
Ale tylko przy podpinaniu do TT.
Przy spinaniu GPS-a z portem COM komputera może zadziałać. ale nie musi.
Zamiast dywagować proponuję odpalić lutownicę i poeksperymetować.
Często metoda praktyczna jest dużo szybsza niż teoretyzowanie.

SP1WSW

• PG APRS
  • *
  • ORMO rządzi ORMO radzi ORMO nigdy Cię nie zdradzi
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 10, 2009, 09:47:03 LOC »

1. PL2303 robi z sygnału tzw RS232 USB, więc na jego wejściu masz to co potrzeba.
2. Ale to układ odwracający więc i tak nie zadziała.

3. Nie znam budowy TT, ale zapewne na wejściu ma układ MAX232 (jeśli nie to dalsza część nie ma sensu).
Możesz zatem spróbować podłączenia wyjścia GPS (sprzed PL2303) do wejścia TT już za układem MAX (musiałbyś go odłączyć) w miarę możliwości krótkimi przewodami.

Trochę uściślę wypowiedz Kolegi FOY.
1. PL2303 konwertuje sygnał RS232 (poziomy L/H: 0V/5V) do USB.
Na wejściu komputera wymagany jest sygnał RS232(+12V/-12V) a dokładnie w przedziale wartości od 3V do 15V.

2. Układ odwracający jest konieczny ponieważ: dokonując negacji uzyskujemy dla L/H 5V/0V,
   wiec 5V mieści się w przedziale dla standardu wejścia komutera i jest to stan niski,
   natomiast tak uzyskany stan wysoki 0V nie mieści sie w granicach, jednak praktyka pokazuje
   że takie rozwiązanie działa ale nie musi... w starszych komputerach wymagane były poziomy standardowe.

3. TT nie ma MAX232, operuje na logice 5V, a współpraca z komputerem jest właśnie roziązana w w/w sposób.

Podsumowując, Kolego SQ9ONG, jeśli nie jesteś pewien działania pewnych elementów Twojego systemu
   proponuję na początek posługiwać się rzeczami standardowymi. Przekonwertuj "po ludzku" sygnał z GPS
   za pomocą MAXa i nie cuduj. tak przekonwertowany możesz doprowadzić do TT i będzie działać w 100%.
   Osobiście także w GPS mam dodanego MAXa, a nie tranzystor a to po to aby nie spootkała niespodzianka
   łącząc z innym trackerem czy komputerem.
   Jeśli nie jesteś biegłym w temacie staraj się sprowadzać zagadki do równania z jedną niewiadomą.
   Niepewny GPS i niepewne połączenie to już dwie, a to chyba zbyt dużo, przynajmniej narazie.

Powodzenia !
   Tomek
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2009, 09:59:25 LOC wysłana przez SP1WSW »
Własność intelektualna: WSWBeacon, W-APRS oraz WSWobject
Tomek http://sp1wsw.szczecin.hamradio.pl
Szczecin http://www.szczecin.hamradio.pl