Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Pytanie do znawców  (Przeczytany 12311 razy)

SP3VSS

• PG APRS
  • *
  • Nic co tajne nie jest nam obce.
Pytanie do znawców
« dnia: Styczeń 24, 2005, 09:35:14 LOC »

Witam !

Chciałbym postawic bramke na 70 cm ( bo nie mam radia na 2m  :D ), na razie testowo na 1k2 a potem na 9k6. Czy na pocztek mozna zrobić modem http://users.rcn.com/carlott/atmega-tnc.html ?? Czy w przypadku przejścia na 9k6 mozna uzyć kart USCC z dwoma modemami 1k2 i 9k6 ? Łacze do inetu mam, jakas motorola po pokoju się wala to bym to podłaczył. Z wysokości 150m n.p.m zasięg rzędu 60-80km nie byłby problemem. Czy komp klasy pentium 120 z 12M ramu pozwoli na postawienie bramki na linuksie ?? Jaki soft proponujecie ?

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
Pytanie do znawców
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 24, 2005, 17:20:23 LOC »

Artur, spróbuj programu RIMIGate http://www.rimboy.com/rimdistro/rimigate/
Chetnie posłucham, co on jest warty. Jednak inny problem to jest, jak bramka powinna pracować. W układzie, kiedy w Poznaniu jest już digi i IGate na 2m, to myslę, że można by zrobić taki eksperyment, aby na 2m wychodziły z IGate tylko i wyłącznie message do lokalnych stacji. Natomiast na 70 cm dać 9600 w pełnym dupleksie z innymi ramkami z INetu. Czyli 2m jest oczyszczone z nadmiernego ruchu. Stacje, które chcą usłyszeć coś więcej niż z ruchu lokalnego ustawiają odbiornik na 70cm. Wysyłanie z IGate na 70 cm nie koliduje z wchodzeniem lokalnych stacji, bo jest pełen duplex. Gdyby jednak zrobić 70cm też 1200, to nawet nie jest potrzebne wejście radiowe na 70 cm. Ponieważ stacje mogą wysyłać swoje beacony na 2m, które jest bez zbędnego ruchu z IGate. A słuchają na 70cm, aby mieć szeroki ruch APRS lub słuchają dalej na 2m, aby odbierać, to co lokalnie dociera. Pozostanie z 1200 na 70cm byłoby o tyle konieczne, że radio może pracować w Splicie częstotliwości Rx/Tx, ale przełączanie prędkości TNC 9600/1200 dla Rx/Tx staje się problemem. Chodzi mi tu oczywiście o stacje w ruchu pracujące z D7 lub D700, bo w stacji domowej można uruchomić wiele portów.
73
Andrzej SP3LYR

SP3VSS

• PG APRS
  • *
Pytanie do znawców
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 24, 2005, 22:40:24 LOC »

zapuszczę i zobaczę co to warte

Jednak inny problem to jest, jak bramka powinna pracować. W układzie, kiedy w Poznaniu jest już digi i IGate na 2m, to myslę, że można by zrobić taki eksperyment, aby na 2m wychodziły z IGate tylko i wyłącznie message do lokalnych stacji. Natomiast na 70 cm dać 9600 w pełnym dupleksie z innymi ramkami z INetu.

Ok, chwilowo mam motorole do której na 100% podepne 1k2 ale pracuję nad tym aby podpiąc 9k6. Gdzy to sie uda nie ma problemu z prędkościa 9k6.

Czyli 2m jest oczyszczone z nadmiernego ruchu. Stacje, które chcą usłyszeć coś więcej niż z ruchu lokalnego ustawiają odbiornik na 70cm. Wysyłanie z IGate na 70 cm nie koliduje z wchodzeniem lokalnych stacji, bo jest pełen duplex. Gdyby jednak zrobić 70cm też 1200, to nawet nie jest potrzebne wejście radiowe na 70 cm.

Powiem szczerze, że chciałbym wejście na 70cm ponieważ większość kolegów klubowych posiada sprzęt na 70cm. Dletego to wejście z ruchem lokalnym na 70cm byłoby wskazane. Ja nie posiadam radia na 2m, tylko 70cm.

Ponieważ stacje mogą wysyłać swoje beacony na 2m, które jest bez zbędnego ruchu z IGate. A słuchają na 70cm, aby mieć szeroki ruch APRS lub słuchają dalej na 2m, aby odbierać, to co lokalnie dociera. Pozostanie z 1200 na 70cm byłoby o tyle konieczne, że radio może pracować w Splicie częstotliwości Rx/Tx, ale przełączanie prędkości TNC 9600/1200 dla Rx/Tx staje się problemem. Chodzi mi tu oczywiście o stacje w ruchu pracujące z D7 lub D700, bo w stacji domowej można uruchomić wiele portów

OK, pozwolę sobie najpierw kopnąć bramkę internetową z filtrami na SP z portem radiowym. Potem w miare pomysłów i możliwości będziemy dalej modyfikować.

Dzieki za wskazówki !

SP3VSS

• PG APRS
  • *
Pytanie do znawców
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 25, 2005, 13:38:57 LOC »

Cytat: "SP3LYR"
Chetnie posłucham, co on jest warty.

Odpaliłem to i niestety chilowo mi się nie przyda :( nie mam modemu TNC a on nie obsługuje baycomów :( odpale szybko win98 i ui-View do testów zasięgu a potem pokombinuje cos sprytniejszego, musze poszukać jakiegość TNCa do kupienia.

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
Pytanie do znawców
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 30, 2005, 22:48:35 LOC »

Powiem szczerze, że chciałbym wejście na 70cm ponieważ większość kolegów klubowych posiada sprzęt na 70cm. Dletego to wejście z ruchem lokalnym na 70cm byłoby wskazane. Ja nie posiadam radia na 2m, tylko 70cm.

Artur, takie rozwiązanie daje oczywiście więcej możliwości, bo można wysyłać swoje dane zarówno z 2m, jak też z 70cm. Jednak w ramach eksperymentu warto byłoby zrobić pełen duplex. A więc wziąć dwie różne częstotliwości radiowe na 70cm. Najrozsądniejsze byłoby przesunięcie 7,6 MHz, gdyż z łatwością można ustawić radio wykorzystując klawisz z shiftem. Wówczas na wyjście można podawać strumień danych bez kolizji z innymi ramkami i bez oczekiwania na zwolnienie częstotliwości. Natomiast wejście będzie cały czas gotowe na przyjęcie lokalnych beaconów.

OK, pozwolę sobie najpierw kopnąć bramkę internetową z filtrami na SP z portem radiowym. Potem w miare pomysłów i możliwości będziemy dalej modyfikować.

Przypuszczam, że przy obecnym natężeniu ruchu APRS w SP i pełnym dupleksie, to nawet przy 1200 bps nie powinno dochodzić do zatykania się bufora. Dla takiej konfiguracji w UI-View trzeba skorygować limity czasowe, które standardowo są za duże dla sieci na 144.800, a tu będą zbyt wąskie. Tym bardziej przy zastosowaniu w przyszłości 9600 można je zwiększyć czterokrotnie. Jednak nie wiem, czy 1200 nie będzie korzystniejsze ze względu na możliwość pracy 2m/70cm na jednym radiu i jednym TNC.
73
Andrzej SP3LYR

SP3VSS

• PG APRS
  • *
Pytanie do znawców
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 31, 2005, 09:15:31 LOC »

Artur, takie rozwiązanie daje oczywiście więcej możliwości, bo można wysyłać swoje dane zarówno z 2m, jak też z 70cm. Jednak w ramach eksperymentu warto byłoby zrobić pełen duplex.

pełen duplex ok, tylko wtedy trzeba postawić dwa radia, co nie jest problememem sprzętowym ale bardziej problemem softowym, nie wiem jak to ustwić :) dlatego wystartujemy normalnie a potem pokombinujemy.

A więc wziąć dwie różne częstotliwości radiowe na 70cm. Najrozsądniejsze byłoby przesunięcie 7,6 MHz, gdyż z łatwością można ustawić radio wykorzystując klawisz z shiftem. Wówczas na wyjście można podawać strumień danych bez kolizji z innymi ramkami i bez oczekiwania na zwolnienie częstotliwości. Natomiast wejście będzie cały czas gotowe na przyjęcie lokalnych beaconów.

to jest dobra sprawa bo nie trzeba kontrolować wyjścia przemiennika, jego zajętości aby moc nadawac ramki. przy skoku 7,6mhz trzebaby wbić sie w zakres przemienników. musiałbym tez te sprawę rozpoznać u sp6lb bo nie wiem czy on ma jakies założenia w tej sprawie.

Przypuszczam, że przy obecnym natężeniu ruchu APRS w SP i pełnym dupleksie, to nawet przy 1200 bps nie powinno dochodzić do zatykania się bufora. Dla takiej konfiguracji w UI-View trzeba skorygować limity czasowe, które standardowo są za duże dla sieci na 144.800, a tu będą zbyt wąskie.

A gdzie to się reguluje ???

Tym bardziej przy zastosowaniu w przyszłości 9600 można je zwiększyć czterokrotnie. Jednak nie wiem, czy 1200 nie będzie korzystniejsze ze względu na możliwość pracy 2m/70cm na jednym radiu i jednym TNC.

to tez jest duzy plus dla 1k2, w razie problemów z pracą z mobila na 2m, przełączasz pasmo i masz 70cm, nic więcej robić nie trzeba. Jak dobrze pójdzie to w wtorek uruchomimy na razie testowo bramkę pod znakiem sp3yee. komp stoi, radio jest, antena zamontowana, trzeba tylko to wszytsko do kupy połaczyć. antena będzie na wysokości około 160m n.p.m. więc zasięg będzie dośc dobry. testowo motorola bedzie pracować 5W potem jak dostaniemy zezwolenie będzie można podać cos więcej.

Pozdrawiam

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
Pytanie do znawców
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2005, 22:09:11 LOC »

Artur, wprawdzie shift będzie wygodny jako 7,6MHz, jak w pracy fonicznej, ale nie ma to nic wspólnego z przemiennikami fonicznymi. Trzeba po prostu dobrać taką parę częstotliwości, gdzie można pracować cyfrową emisją, ale z zachowaniem odstępu identycznego, jak w pracy fonicznej, aby łatwiej ustawiać radio.
Początkowo można wprowadzić niepełny duplex, gdy będzie tylko jedno radio.
Gdy nie ma pełnego dupleksu, pozostawiłbym limity czasowe w UI-View bez zmian, a dopiero przy pełnym dupleksie je poszerzył. Ta opcja znajduje się pod File - Edit IGATE.INI - Inet to RF limits
Reszta informacji, jak zwykle w UI-View, po otwarciu okna, F1 i wszystko wiadomo. Lub http://www.aprs.pl/igate.htm - punkt 'Limity czasowe'
73
Andrzej SP3LYR

SP3VSS

• PG APRS
  • *
Pytanie do znawców
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 01, 2005, 15:24:55 LOC »

Cytat: "SP3LYR"
Artur, wprawdzie shift będzie wygodny jako 7,6MHz, jak w pracy fonicznej, ale nie ma to nic wspólnego z przemiennikami fonicznymi. Trzeba po prostu dobrać taką parę częstotliwości, gdzie można pracować cyfrową emisją, ale z zachowaniem odstępu identycznego, jak w pracy fonicznej, aby łatwiej ustawiać radio.
Początkowo można wprowadzić niepełny duplex, gdy będzie tylko jedno radio.

OK, tylko czy mi kordynator nie wysle rakiety jak zajmę dwie częstotliwości bez uzgodnienia ??

Gdy nie ma pełnego dupleksu, pozostawiłbym limity czasowe w UI-View bez zmian, a dopiero przy pełnym dupleksie je poszerzył. Ta opcja znajduje się pod File - Edit IGATE.INI - Inet to RF limits
Reszta informacji, jak zwykle w UI-View, po otwarciu okna, F1 i wszystko wiadomo. Lub http://www.aprs.pl/igate.htm - punkt 'Limity czasowe'

OK, w domu spoglądnę w proglam i poczytam co zrobić

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
Pytanie do znawców
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 01, 2005, 20:53:20 LOC »

Artur, jeśli częstotliwość będzie zgodna z band planem, nie będziesz nikomu zakłócał, stacja będzie pod stałym nadzorem, to wszystko mieście się w ramach przeprowadzania prób i nikt się nie przyczepi. A po takich eksperymentach uzasadnienie wniosku na stację automatyczną będzie dużo mocniejsze.
Co do konkretnej częstotliwości na 70cm, to trzeba dopiero poszukać. Pewna informacja jest na http://www.intermar-ev.de/pages/aprs.html jako simplex 430.825 dla APRS 9600. Ale nie znalazłem nigdzie oficjalnych informacji nt. 70cm frq dla APRS w Europie. Jednak gdyby przyjąć powyższą częstotliwość, to mieści się ona w zakresie przemienników cyfrowych wg http://www.sp9pkz.republika.pl/kurs/k32.htm
Chyba nawet byłoby możliwa praca z shiftem w +
Dzięki temu można uniknąć kolizji z pracującymi w pobliżu przemiennikami FM. Ale w tym względzie trzeba zasięgnąć opinii odpowiedzialnych za koordynacje częstotliwości.
73
Andrzej SP3LYR

SP2BZW

• Administrator
  • unikaj pijanego malkontenta i frustrata !!!
    • http://www.confluence.org/visitor.php?id=645
Pytanie do znawców
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 01, 2005, 21:17:34 LOC »

tia... 70 cm nie uwzględnialiśmy w najbliższych planach z URTiP'em, nie ma też konkretnej QRG przyznanej APRS
jak to jest na 2 metrach...
trzeba będzie wysłać podwójne zapytanie do SP3AMO i SP6LB
73' Darek SP2BZW & IKAR

SP3VSS

• PG APRS
  • *
Pytanie do znawców
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 02, 2005, 09:16:33 LOC »

Cytat: "SP2BZW"
tia... 70 cm nie uwzględnialiśmy w najbliższych planach z URTiP'em, nie ma też konkretnej QRG przyznanej APRS
jak to jest na 2 metrach...
trzeba będzie wysłać podwójne zapytanie do SP3AMO i SP6LB

Ja na razie postawie się na 430.650, to według bandplanu czestotliwość do cyfrowych emisji. Myslę, że będzie dobrze.