Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Filtr antenowy  (Przeczytany 5499 razy)

SQ9IWE

• PG APRS
  • *
Filtr antenowy
« dnia: Grudzień 28, 2009, 01:04:22 LOC »

Witam.
Chciałem wsadzić na digi filtr antenowy i pomyślałem o czymś takim.

Jak łatwo się domyśleć trzeba by go przestroić i teraz pytanie czy łatwo będzie to zrobić i jak wąsko można by go ustawić , chodzić ma to tylko na jednej częstotliwości.

Pozdrawiam.

sq1gpr

• *
  • PZK OT 22
Odp: Filtr antenowy
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 29, 2009, 13:22:07 LOC »

Napisz więcej co chcesz osiągnąc tzn.w jakim celu chcesz zakładać filtr. Mieliśmy na SR2NDA problemy z zakłóceniami od pobliskiej anteny nadawczej rozgłośni radiowej (500W) który to sygnał skutecznie przeszkadzał w pracy digi, pomogło założenia murzynka z zawężonymi obwodami wejściowymi na interesujacą nas częstotliwość.

SQ9IWE

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 29, 2009, 13:42:04 LOC »

W takim celu aby zaden syf nie dostawal sie do radia z innej czestotliwosci i zeby czasem tez nic z radia nie wychodzilo po za 144.800.
Kilka razy sie trafilo ze digi zamilklo tak jak by sie zatkalo a potem samo rusza,chyba ze to cos z radiem sie dzieje a ja szukam problemu gdzies indziej.

sq1gpr

• *
  • PZK OT 22
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 29, 2009, 16:01:10 LOC »

Napisz jaki masz sprzęt, TNC potrafi czasem "zasnąć" mieliśmy taki problem na początku ale po wymianie radia się to skończyło możliwe że w jakiś sposób w.cz. się do modemu przedostawało a na murzynku nie ma tego problemu. Dodatkowy filtr zawsze wprowadzi jakieś tłumienie jak masz możliwość to lepszym rozwiązaniem będzie to co opisałem wyżej.

sp4cmw

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 29, 2009, 16:21:58 LOC »

Witam pięknie,

Poruszony tematem trafiłem na "takie coś":

R&S zestaw filtrów dupleksowych 100-156MHz (numer 869271343)
http://allegro.pl/item869271343_r_s_zestaw_filtrow_dupleksowych_100_156mhz.html

Oprócz ciekawego rozwiązania technicznego, bardzo ładnie prezentuje się wizualnie... :-)

73- Henryk
Nowy znak: HF4C

SQ9IWE

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 29, 2009, 22:29:56 LOC »

Napisz jaki masz sprzęt, TNC potrafi czasem "zasnąć" mieliśmy taki problem na początku ale po wymianie radia się to skończyło możliwe że w jakiś sposób w.cz. się do modemu przedostawało a na murzynku nie ma tego problemu. Dodatkowy filtr zawsze wprowadzi jakieś tłumienie jak masz możliwość to lepszym rozwiązaniem będzie to co opisałem wyżej.

TNC jest ok,tylko cos jak by z radiem bylo nie tak bo po odlaczeniu modemu i odciagnieciu blokady szumow slychac cos tam w tle jak ramki sobie gdzies leca a po pewnym czasie wszystko wraca do normy  :)

TNC tam mam z Muela TNC-2D radio Alinco DR-130

SQ9IWE

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 29, 2009, 22:31:25 LOC »

Witam pięknie,

Poruszony tematem trafiłem na "takie coś":

R&S zestaw filtrów dupleksowych 100-156MHz (numer 869271343)
http://allegro.pl/item869271343_r_s_zestaw_filtrow_dupleksowych_100_156mhz.html

Oprócz ciekawego rozwiązania technicznego, bardzo ładnie prezentuje się wizualnie... :-)

73- Henryk

Fajnie to wyglada ale bardziej na przemiennik by sie to nadalo bo widac tam 3 gnizda antenowe.

sq1gpr

• *
  • PZK OT 22
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 30, 2009, 21:12:50 LOC »

Musisz najpierw sprawdzić czy to nie jest problem z samym radiem, czy w najbliższej okolicy gdzie zainstalowałeś digi są jakieś nadajniki szczególnie większej mocy czy stacje amatorskie pracujące na 2m ? Czy próbowałeś jak zachowuje się radio w jakimś innym miejscu ? Alinco ma na pewno dość szeroki odbiór i rzeczywiście może byc problem dlatego polecam jakiegoś murzynka czy motorole z własnych doświadczeń wiem że do tych celów będzie dużo lepsze.

SQ9IWE

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 31, 2009, 02:54:27 LOC »

Jesli szukac czegos wiekszej mocy to daleko nie ma http://api.ning.com/files/8hoLWTd2UfRpOe-yIbZdCtMLQcDAMlH*iWBH4uXmG7NJr4Wi0d5maE8mehG6LaKXTk3z*5V3lVVOBxAbtnsN8s0yYnP12aJq/100_3313.jpg góra 300 m wiec cos z sasiedzctwa czasem moze cos przytka radio lub samo radio cos ma w sobie takiego chodz taki obijaw pojawia sie raz na jakis czas niezbyt czesto.

sq1gpr

• *
  • PZK OT 22
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 01, 2010, 18:22:33 LOC »

Przekaźnik radio/tv powodowałby ciągłe przytkanie odbiornika, sprawdź radio lub na próbe podłącz jakieś inne i sprawa się wyjaśni.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2010, 18:30:42 LOC wysłana przez sq1gpr »

SQ9IWE

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 01, 2010, 19:22:17 LOC »

W sumie to moze byc tez cos z antena , trzeba bedzie znalesc troche czasu i sie tym zajac.

SP7FOY

• *
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 01, 2010, 20:18:43 LOC »

Przekaźnik radio/tv powodowałby ciągłe przytkanie odbiornika, sprawdź radio lub na próbe podłącz jakieś inne i sprawa się wyjaśni.

Nie koniecznie.
Jeśli właziłby bezpośrednio to tak, ale ....
jeśli na paśmie pojawi się inna stacja to może ona "podrzucić" ten przeszkadzający nadajnik.