Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2 3 ... 6

Autor Wątek: DIGI. Poszukuje Schematu.  (Przeczytany 32884 razy)

SQ5RGV

• *
DIGI. Poszukuje Schematu.
« dnia: Luty 02, 2010, 01:16:01 LOC »

Witam, mam zamiar postawić digi w mojej okolicy i zastanawiam sie nad czymś porządnym, zrobilem mini digi ale nie zadowala mnie to w 100% poszukuje czegoś podobnego do KPC 3 kantronicsa, interesuje mnie schemat i wsad do procesora, plytke jestem w stanie zaprojektować i wykonać samemu wiec nie jest to problemem, czy macie Koledzy coś w swoich zbiorach lub mozecie coś polecić?

Pozdrawiam!
Filip

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
Odp: DIGI. Poszukuje Schematu.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 02, 2010, 01:31:52 LOC »

Dokumentacja do KPC3+ znajduje się na http://www.kantronics.com/products/kpc3.html Tyle, że wydaje się dość ambitne jak na własny projekt. Wydaje się, że bardziej realnym rozwiązaniem byłoby złożenie TNC-X z X-Digi z kitu, czy też gotowy Tracker2. Czy też jakiś stary TNC2 i do niego wypalony EPROM z UIDIGI.
73
Andrzej SP3LYR

SQ5RGV

• *
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 03, 2010, 01:10:52 LOC »

Witam, no chyba jednak sie zdecyduje na X-TNC z X-DIGI, Tylko teraz problem ze wsadami do procesorow, schematami i najlepiej z plytkami, schemat x-tnc mam, problem z resztą, czy jest to gdzieś dostępne w sieci bo szukam i nie widze :(

Pozdrawiam!
Filip

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
73
Andrzej SP3LYR

SQ5RGV

• *
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 04, 2010, 00:41:04 LOC »

Witam :) Przeczytalem wszystko i jednak mozna znaleść to co potrzeba na stronie :) Bylem ślepy jak nic :) Jeszcze zeby pujść na latwizne to zapytam o wzór plytki, masz moze takowy albo jest gdzieś dostępny w sieci ? wystarczy mi zdjecie dobrej jakości z dwóch stron i ulatwi mi to bardzo dużo, zastanawiam sie tez nad dostępnością ukladów scalonychMX614 i MCP6032 nigdzie nie można dostać :( skąd mozna zdobyć te uklady?

Pozdrawiam!
Filip

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 04, 2010, 00:51:16 LOC »

Najprościej zamówić kit z gotową płytką i wszystkimi elementami...
73
Andrzej SP3LYR

SQ5RGV

• *
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 04, 2010, 01:08:22 LOC »

A ta trudniejsza opcja ?

Filip

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 04, 2010, 02:02:13 LOC »

Dla mnie trudniejsza, to poszukanie, w którym kartonie leży TNC-X. Otwarcie go, rozkręcanie, aby dojść do dolnej części płytki i zdjęcia. Choć i tak zdjęcia płytki z elementami mogą być mało przydatne...
Dla Ciebie trudniejsza, szukanie element po elemencie, co w sumie i tak może nie wyjść taniej niż kit, jak policzymy opłaty za przesyłki itd. Kit bez obudowy to jest jakieś 50 bucksów.
73
Andrzej SP3LYR

SP5QWK

• PG APRS
  • *
    • Strona domowa SP5QWK
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 04, 2010, 07:07:21 LOC »

A ta trudniejsza opcja ?
Ta trudniejsza to włączyć radio i zawołać swojego sąsiada z Sochaczewa (SP5QIR), który posiada taki modem i zapewne nie będzie miał nic przeciw temu abyś sobie zrobił zdjęć ile Ci się tylko podoba. ;D

SP5QWK

• PG APRS
  • *
    • Strona domowa SP5QWK
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 04, 2010, 07:26:53 LOC »

... zastanawiam sie tez nad dostępnością ukladów scalonychMX614 i MCP6032 nigdzie nie można dostać :( skąd mozna zdobyć te uklady?
Chyba ze sklepu...?
Nie można dostać... :-\
http://www.tme.eu/pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=fx614&idp=1#search%3Dfx614
W tym samym miejscu sprawdź też MCP6032, PIC... itd
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2010, 07:43:05 LOC wysłana przez SP5QWK »

SQ5RGV

• *
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 04, 2010, 11:09:16 LOC »

Haha, widocznie szukać nie umiem :) Dziekuję Za pomoc, W takim razie bede musial zagadać do Artura i poprosić go o udostępnienie do skopiowania. Trochę juz sie namęczylem z Mini Digi Które nie chce poprawnie dzialać i doszedlem do wniosku ze powinno być to troszke bardziej zaawansowane urządzenie bo mini digi czyta ramki jak chce i retransmituje tylko wybranych, pomalu zaczynam wierzyć w magie :P Myślalem ze jest to wina wąskiego radia lecz po podaniu bezpośrednio sygnalu m.cz na wejście m.cz Mini Digi ani myśli zeby coś retransmitować, lecz znowu stacje oddalone o 30km potrafi czasami przeżucic, a u nas jest cienko z zasięgiem SR7NWV jest daleko i nisko, w strone warszawy to samo i czasami 25W to za malo. Mam kilka radii z które pracują z mocą 2W i chcialbym je do czegoś wykorzystać. Gdy zacznie to juz wszystko w 100% poprawnie dzialać to najprawdopodobniej uda mi sie umieścic go 80m nad ziemią na kominie oddalonym 3km od sochaczewa także biala plama zniknie :)

Pozdrawiam i Dziekuję, napewno bede jeszcze "męczyl" :)
Filip

SP1WSW

• PG APRS
  • *
  • ORMO rządzi ORMO radzi ORMO nigdy Cię nie zdradzi
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 04, 2010, 11:38:15 LOC »

1
...Mini Digi Które nie chce poprawnie dzialać i doszedlem do wniosku ze powinno być to troszke bardziej zaawansowane urządzenie bo mini digi czyta ramki jak chce i retransmituje tylko wybranych...

2
Myślalem ze jest to wina wąskiego radia lecz po podaniu bezpośrednio sygnalu m.cz na wejście m.cz Mini Digi ani myśli zeby coś retransmitować...

Ad1
Mini DIGI to wypóbowana i bardzo dobra konstrukcja. Od niedawna SR1NRS właśnie pracuje dla testów na tym miniTNC, celem testów jest porównanie dekodowania ramek ze sprzętowym detektorem sygnału AFSK.
Zasięg stacji jest identyczny !!!
Sugeruję poprzegladać literaturę na forum dla tej konstrukcji.

Ad2
Możesz sprecyzować o co chodzi ?

73 de Tomek
SP1WSW
Własność intelektualna: WSWBeacon, W-APRS oraz WSWobject
Tomek http://sp1wsw.szczecin.hamradio.pl
Szczecin http://www.szczecin.hamradio.pl

SP5QWK

• PG APRS
  • *
    • Strona domowa SP5QWK
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 04, 2010, 11:54:04 LOC »

Myślalem ze jest to wina wąskiego radia lecz po podaniu bezpośrednio sygnalu m.cz na wejście m.cz Mini Digi ani myśli zeby coś retransmitować, lecz znowu stacje oddalone o 30km potrafi czasami przeżucic, a u nas jest cienko z zasięgiem SR7NWV jest daleko i nisko, w strone warszawy to samo i czasami 25W to za malo. Mam kilka radii z które pracują z mocą 2W i chcialbym je do czegoś wykorzystać.
Ja myślę, że to jednak wina odbiornika. Na tym rozwiązaniu pracuje wiele Digi i nie ma większych problemów. Ze zbyt wąskim odbiornikiem miałem do czynienia np w Płocku i mimo zastosowania pełnego TNC były kłopoty. Po wymianie odbiornika wszystko działa wyśmienicie. Wyciąganie sygnału z różnych miejsc radia niewiele pomoże.

Gdy zacznie to juz wszystko w 100% poprawnie dzialać to najprawdopodobniej uda mi sie umieścic go 80m nad ziemią na kominie oddalonym 3km od sochaczewa także biala plama zniknie :)
http://img524.imageshack.us/img524/2254/sochaczew.jpg
Fajnie, tylko o jakiej "białej plamie" mówisz ??? Wystarczy popatrzeć na mapę, że stacje mobil z Sochaczewa przerzucane są przez Skierniewice, a jeszcze częściej przez Płock. Może pracujące stacje mobile powinny użyć więcej niż 2W, albo zastosować lepszą antenę niż kawałek drutu położony z tyłu na podszybiu. Po za tym nigdy nawet stojąc koło Digi nie zapewnisz w APRS, że ramki dolecą.
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2010, 12:26:44 LOC wysłana przez SP5QWK »

SP5RZP

• *
    • Namiastka mojej stronki.
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 04, 2010, 13:48:03 LOC »

Mogę tylko potwierdzić słowa przedmówców - jak MiniDigi jak jest "dopieszczone" i współpracuje z odpowiednim TRX-em to działa bez problemu i nawet ramki mobili z odległości 50 km potrafi przerzucić.
Aczkolwiek nie każde radio będzie dobrze współpracować z tym układem, no i trzeba precyzyjnie dobrać poziom głośności sygnału wychodzącego z odbiornika, a i próg blokady (SQL) też.
Tam jest dekodowanie programowe i dlatego jest to tak ważne.

Wracając do budowy TNC-X "home made" - pomysł przyznam ambitny.
Płytkę skopiować czy po prostu zaprojektować od nowa oczywiście się da, ale co ze wsadami do procesorów?
Chyba nie są tak po prostu dostępne za free?
Bo to co jest dostępne jest wpychane do procesora przez bootloader, a nie wiadomo co on tak naprawdę z tym .hex-em robi i w które obszary pamięci procesora go wrzuca.
Najlepiej byłoby spróbować odczytać ich zawartość z działającego egzemplarza, ale jeśli coś (np. bootloader) jest zabezpieczone przed odczytem to też będzie problem.

SQ5RGV

• *
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 05, 2010, 00:34:59 LOC »

[Może pracujące stacje mobile powinny użyć więcej niż 2W, albo zastosować lepszą antenę niż kawałek drutu położony z tyłu na podszybiu.

2W a 5W to bardzo mala rużnica (a wiekszosć z taka pracuje), a i na kawalku druta tez nie nadaje, chcialbym zauwazyć ze ja jak i SP7GBO pracujemy z mocą 25W a i tak w obrębie miasta nie wszystkie ramki dolatują. Co do mini tnc to nie pracuje ono poprawnie, widocznie coś robie źle, najprościej jest kupić gotowy modul i miec z glowy ale w moim wypadku nie o to chodzi. Pozdrawiam i Dziekuję za sugestie  ;D

Aaa bym zapomnial, pozdrowienia dla nadających z druta :):):)
Strony: [1] 2 3 ... 6