Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Emergency!  (Przeczytany 19211 razy)

SP3WBX

• *
Odp: Emergency!
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 08, 2011, 16:05:01 LOC »

Używam Foa Packa w aucie już od jakiegoś czasu, ale sytuacja z samoczynnym Emergency! jeszcze mi się nie zdarzyła. Z tego co wiem to w nowszej wersji softu przypadłość ta została zlikwidowana. Niestety sam Foa Pack nie reaguje na Emergency! bo jeśli by tak było, to sam użytkownik zorientował by się, że jest coś nie tak, odbierając swoją własną ramkę. Uważam Foa Packa za na prawdę fajne urządzenie pozwalające na komunikacje dwustronną jako alternatywa dla urządzeń fabrycznych i chwała Radkowi. Też ubolewam nad tym, że projekt jest nierozwijany i zamknięty. Mam nadzieje, że kiedyś może doczeka się "drugiego życia" lub pojawi się jego następca, tak żeby można było samodzielnie coś złożyć. Chyba jak na razie to jedynym znanym przypadkiem użycia ostatnio Emergency! w potrzebie była sytuacja Chrupka kiedy to z dala od domu "złapał kapcia" na skuterze. Jak wiemy sytuacja miała miejsce w czasie powrotów z Tamy więc potencjalne możliwości pomocy były wielce prawdopodobne ze względu na ilość stacji. Wątpię w to, aby w nagłej poważnej sytuacji zagrożenia ktoś "bawił się" w przełączanie urządzenia w tryb Emergency! Prędzej wystuka 112 w telefonie, no chyba że właśnie ma padnięta baterię. Propozycja SQ6ADE jest ciekawa, sam kiedyś coś podobnego przyszło mi do głowy.
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2011, 16:17:44 LOC wysłana przez SP3WBX »
Robert
SP3WBX

SP7FOY

• *
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 08, 2011, 18:26:43 LOC »

Co do zmian - to można spróbować haknąć wsad flesza tak aby
wykluczyć opcję EMG (w jej miejscu podstawić np OFF DUTY itp.)

Będzie ciężko. Jako, że o programowaniu coś wiesz to zrozumiesz.
Błąd bierze się ze specyfiki APRS. Emergency jest jeśli bity statusu MicE są wyzerowane.
Foa Pack nie wstawia tego celowo, tam jest niezainicjalizowany lub błędnie zainicjalizowany wskaźnik i dane są wysyłane z "lasu"
W zasadzie bez źródła nie ma szans na sensowne poprawienie tego. Nawet gdyby od początku w projekcie był ten czerwony przycisk to tego typu błąd i tak by powstawał. Nie pamiętam w tej chwili w jakim momencie Foa Pack generuje ten stan ale miało to jakiś związek z danymi z GPSa.

Można oczywiście disassemblować i tam poprawiać, ale pisane było w C i przez śmietnik kompilatora chyba nikomu nie będzie się chciało przebijać. Chociaż chyba najłatwiej byłoby zrobić ficzer, żeby się układ restartował jeśli ustawione ma emergency, wtedy nigdy by tego nie nadał (bo i po co).

Poza tym 'emergency' to nie 'help me', może mówić o wszystkim i póki się nie dowiemy od nadawcy co miał na myśli nie ma sensu nic robić.

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
    • http://www.sq6ade.elektroda.eu
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 08, 2011, 20:47:49 LOC »

Nie pisałem że było by łatwo. :) Pikuś oczywście to nie jest - masz rację.

Ciekawe to co WBX napisał że ma jakąś stabilniejszą - nowszą wersję. Czy to tzw. free-pack ?

Krzysiek QRV > 145,250/438.850

SQ9IWE

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 08, 2011, 20:52:02 LOC »

To nie free-pack tylko oficjalna wersja i jesli dobrze pamietam nazywa sie Foapack 2 ktora tez udalo mi sie dostac od Radka,a co do wlaczania emergency to sie trafia raz na jakis czas,czesto mialem przy odpalaniu silnika z wlaczonym FOApackiem.

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 08, 2011, 22:20:16 LOC »

Jakkolwiek patrzeć na problem emergency, to podziwiam, jak Henrykowi udało się wyrwać wielu forumowiczów z uśpienia.
73
Andrzej SP3LYR

SQ5AM

• PG APRS
  • *
    • Foto Blog
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 08, 2011, 23:04:10 LOC »

To ja od razu napiszę, że też używam FOAPACKa i też zdarza się jak przy włączonym urządzeniu odpalę samochód że przestawi się w trym EM. Staram się tego pilnować, ale czasem trafia się psikus, więc uprasza się kolegę Henryka, o wyrozumiałość i nie wtrącanie mnie do więzienia oraz wieczne potępienie za ten jakże haniebny czyn.
Adrian VY 73!

SP7FOY

• *
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 09, 2011, 08:27:04 LOC »

To nie free-pack tylko oficjalna wersja i jesli dobrze pamietam nazywa sie Foapack 2 ktora tez udalo mi sie dostac od Radka,a co do wlaczania emergency to sie trafia raz na jakis czas,czesto mialem przy odpalaniu silnika z wlaczonym FOApackiem.

Nie mam możliwości sprawdzenia, ale ktoś może spróbować:
Przy włączonym FP włączyć GPS.
Niektóre odbiorniki GPS podają głupoty na swoje wyjście jeśli się nie ustabilizowały i o ile mnie pamięć nie myli to przestawia FP w tryb dowolny.
Ale, mogłem coś przekręcić bo jakoś nie przykładałem do tego uwagi.

sq5alq

• *
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 09, 2011, 15:11:03 LOC »

Witam wszystkich a w szczególności  kolegę Henryka SP4CMW ,zaczynając od początku posiadam FOAPACKA niestety  ma ta przypadłość ze potrafi sam przełączyć się w nim tryb EMERGENCY , nie potrafię sobie z tym problemem poradzić tak jak i wielu kolegów którzy używają tego urządzenia do tej pory jak to się zdarzało dostawałem hasło na przemienniku albo telefonicznie ze coś takiego ma miejsce i natychmiast przestawiałem to w ustawieniach  , fakt nie wiem czemu nie wpadłem od razu na pomysł wpisania w bikonie żeby nie reagować na hasło emergency  mój błąd i kolejna sprawa zlikwidowałem nr Tel z opisu bo często bywało ze miałem o dziwnych porach telefony . Co do cytuje : najwyraźniej zabawiał się  wysyłaniem sygnału niebezpieczeństwa!  Ciekaw jestem jak to kolega ustalił ale najwidoczniej był tego 100% pewien, pisać od razu ze się zabawiałem, no dziwna sprawa ale tak czasami bywa, do tej pory w jakiś sposób większość kolegów krótkofalowców jeśli potrzebowała do mnie kontakt  bez problemu od innych go dostawała troszkę kolegów mnie zna i raczej nie problem jest ustalić jak się zemną skontaktować  .Kolejna  rzeczą do tej pory myślałem ze forma APRSU i wysyłania swojej pozycji jest zabawą a konstrukcje których używamy nie są nigdzie badane ani homologowane nie mają swoich nr fabrycznych a znak który wpiszemy jest  nadawany w instytucji bo przecież w prosty sposób i moja stacja może nadawać znak wywoławczy np. kolegi SP4CMW   nie jak na przykład  w lotnictwie (transportery) i jeśli z mojej stacji wychodzi cos takiego jak emergency co kolwiek to ma oznaczać bo można to też traktować jak uszkodzona opona w samochodzie nie robimy takiego zamieszania cytuje: ” Postanowiłem też rozpoznać warunki do zgłoszenia wniosku do prokuratury o wszczęcie postępowanie o spowodowanie nieuzasadnionego alarmu o niebezpieczeństwie przy wykorzystaniu środków krótkofalarskich.”

No ale może tak ma być , na koniec przepraszam wszystkich użytkowników APRSu za zamieszanie z powodu tego co moje urządzenie wysłało mam nadzieje ze nie będzie się to często powtarzało no i do usłyszenia .
PIOTR SQ5ALQ

SP1WSW

• PG APRS
  • *
  • ORMO rządzi ORMO radzi ORMO nigdy Cię nie zdradzi
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 09, 2011, 17:01:30 LOC »

od początku posiadam FOAPACKA niestety  ma ta przypadłość ze potrafi sam przełączyć się w nim tryb EMERGENCY , nie potrafię sobie z tym problemem poradzić

Czy problem został przez kogoś rozpoznany ?
Ja u siebie nie odnotowałem tego problemu, za to potrafi skasować częściowo ścieżka.
Sugestia, że jest to problem z pointerem do mnie nie przemawia, ponieważ następuje przełączenie trybu pracy a nie tylko modyfikacja ramek.
Jeśli źródło problemów nie zostało rozpoznane, może tak zacząć badania ? (w osobnym wątku ? )
Własność intelektualna: WSWBeacon, W-APRS oraz WSWobject
Tomek http://sp1wsw.szczecin.hamradio.pl
Szczecin http://www.szczecin.hamradio.pl

SP7FOY

• *
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 09, 2011, 19:55:05 LOC »

Sugestia, że jest to problem z pointerem do mnie nie przemawia, ponieważ następuje przełączenie trybu pracy a nie tylko modyfikacja ramek.

Niezainicjowany pointer w C to tak na prawdę dowolne zachowanie, zależy tylko od kompilatora.
Akurat przyczyny jestem pewny.

SQ5AM

• PG APRS
  • *
    • Foto Blog
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 10, 2011, 17:41:16 LOC »

Jeśli chodzi o przypadłości FOAPACKa to samoczynnie zmienia się w nim:

1. Przestawia się tryb w EMERGENCY
2. Wyłącza się podświetlenie
3. Przestawia się prędkość danych GPS na wartość 2400
4. Zmienia się wartość ścieżki na: WIDE1-1,*IDE2-2
5. Znika adres docelowy APRS

Mój egzemplarz ma taki zestaw przypadłości.
Adrian VY 73!

SP7FOY

• *
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 10, 2011, 19:55:33 LOC »

Jeśli chodzi o przypadłości FOAPACKa to samoczynnie zmienia się w nim:

Czy te dolegliwości przechodzą po restarcie urządzenia czy trzeba wszystko ręcznie odtwarzać?

SQ9IWE

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 10, 2011, 20:36:19 LOC »

U mnie jeszcze smartbikon tez sie czasem zmienia i wlacza sie dzwiek klawiszy tesz no i trzeba zmieniac wtedy wszystko bo odlaczenie zasilania nic nie zmienia.

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
    • http://www.sq6ade.elektroda.eu
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 10, 2011, 21:31:11 LOC »

Ja tam tego C nie znam (jeszcze :)  )... ale te dane z postów powyżej są zachowane w wewnętrznym eeprom (powinny być) i tu coś nie halo.

Krzysiek QRV > 145,250/438.850

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 11, 2011, 16:39:11 LOC »

Żadna z wyżej wymienionych przypadłości u mnie się nie zdarzała jak na razie. Jedynie czasem rozjeżdżają mi się linie na LCD. Mam wersję FOA Pack 2.
Robert
SP3WBX