Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Odrębny kanał PRIO dla urządzeń QRP /p - pomysły i dyskusja.  (Przeczytany 43245 razy)

SQ9MDD

• PG APRS
  • *
  • ...przede wszystkim nie zakłócać...
    • SQ9MDD
Odp: Odrębny kanał PRIO dla urządzeń QRP /p - pomysły i dyskusja.
« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 06, 2011, 00:35:21 LOC »

Krzyś nie wiem czy bede miał czas w weekend, dałem chlopakom minitnc które używałem, poprawna dla nich konfiguracja to  podrzucanie wide1-1 bo to digi stoi w zasiegu digi regionalnego.
A następnie monitoring tego co się dzieje...
Dam znać jutro pogadam z Wojtkiem co dalej...

sq6oxk

• *
« Odpowiedź #46 dnia: Lipiec 06, 2011, 14:32:03 LOC »

Mówiąc krótko po kiego grzyba digi pomocnicze powtarzają rameczki digi regionalnego ??? Przecież nie jest to ich rola.

Bo nie wiedzą jak ograniczyć go do WIDE1-1, albo się tłumaczą, że nie każdy wpisuje WIDE1-1.

Myślę, że to już problem kolegów, którzy nie wiedzą jak zmienić/wpisać ścieżkę. Raz widziałem kolegę który miał WIDE1-2 :D

We Wrocławiu ostatnio było chyba z trzy "pomocnicze" oczywiście o pełne digi i było bardzo wesoło jak po kolei każde powtarzało :)

Moje oczywiście powtarza tylko WIDE1-1 i wysyła w eter moje mobilowe ramki, otrzymane z internetu.

PS. Mam kilka ciekawych pomysłów na porwę i uatrakcyjnienie pracy digi i sieci APRS, ale o tym kiedyś opowiem.

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
    • http://www.sq6ade.elektroda.eu
« Odpowiedź #47 dnia: Lipiec 06, 2011, 23:09:35 LOC »

No dobra - poza pomysłami z mądrym ustawieniem lokalnej sieci i jej userów
są jakieś pomysły związane z tematem ?
O poprawności pisze się wiele i od wielu lat - efekt jest ?.

Stąd pomysł na sprzętowe załatwienie okna dla stacji ultra QRP
jakim może być osobny kanał radiowy. Tego się trzymajmy w pomysłach na nowy standard w SP.

Krzysiek QRV > 145,250/438.850

SQ5NWI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #48 dnia: Lipiec 07, 2011, 08:33:32 LOC »

O poprawności pisze się wiele i od wielu lat - efekt jest ?.

Może się i pisze, ale czy coś się robi?
Chodzi mi o to, że każda mądrość napisana na tym forum czy innej stronie pozostanie tylko mądrością pisaną.
Oczywistym jest, że operatorzy stacji powinni z tych mądrości korzystać, ale jeśli tego nie robią (np. nie czytają forum), to może warto spróbować im pomóc.
Mam takie wrażenie, że niewiele jest prób bezpośredniego wpłynięcia na danego operatora, żeby poprawił swoje cudeńko spamujące sieć lub są to próby jednorazowe i łatwo zarzucane.
Przecież w większości przypadków stacje są uruchamiane i utrzymywane przez naszych kolegów, z którymi mamy kontakt - niejednokrotnie widujemy się w klubach, na różnych spotkaniach, etc.
Skorzystajmy z możliwości i jakie mamy, wywierając życzliwy i merytoryczny wpływ na tych, którzy odpowiadają za bałagan, a jestem pewien, że będzie lepiej.  :)

Przykład z SP5MXW pokazuje, że póki co operator bez oporów wyłączył wadliwie działający digi i chce go uruchomić ponownie po koniecznych zmianach.

Moim zdaniem, niezależnie można prowadzić temat osobnego kanału radiowego dla stacji QRP, a nad optymalizacją pracy w istniejącym pracować trzeba nieustannie.
Krzysiek
SQ5NWI

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
« Odpowiedź #49 dnia: Lipiec 07, 2011, 08:37:07 LOC »

O - tu jest dział o tematach jakie tu poruszacie:
http://forum.aprs.pl/index.php?board=7.0

SQ6XL

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #50 dnia: Lipiec 12, 2011, 00:05:37 LOC »

Witam
Widzę, że dyskusja rozgorzała na całego, cieszy mnie to bo w zasadzie był to główny powód dla którego pojechałem na tegoroczną Tamę tzn. w celu zapoczątkowanie tej dyskusji i chyba się udało.
Szkoda tylko, że zbacza troszkę od tematu jakim jest alternatywna częstotliwość dla stacji "QRP" .
Kiedy przed Tamą rozmawiałem z Krzyśkiem i Robertem na ten temat byłem już wtedy przekonany, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest wydzielenie częstotliwości dla "przenosiek".
Dla czego?  bo o dyscyplinę w naszym narodzie bardzo trudno i dla tego Robert ma takie hobby ostatnio co to tylko potwierdza stan naszej sieci.
Jest przeładowana i wiemy to doskonale a filtrowanie tu nie pomoże bo ten słaby sygnał po prostu nie dotrze do digi jakiegokolwiek czy to będzie regionalne czy w1.
Fajnie byłoby oczywiście by była to częstotliwość jedna dla całego kraju ale nie zawsze się to uda ze względu na różne warunki w danym regionie.
Pomysł z drugim RX i sprzętowym priorytetem RX-a pomocniczego wydaje mi się najprostszy i najmniej kosztowny ( to pomysł Krzyśka ) ja pierwotnie myślałem drugim RX i o buforowaniu audio oraz kolejkowaniu ramek ale chyba prostsze będzie po prostu przełączanie toru audio sterowane blokadą szumów lub VOX-em audio bo nie każde radio ma wyprowadzony sygnał SQL, wówczas sterownik musi sam wykryć pojawienie się sygnału użytecznego . Oczywiście można dla pewności dodać subton by byle zakłucenie nie otwierało radia.
Jak Krzyś zauważył ruch małych stacji nie jest na tyle duży by zakłócił znacząco pracę DIGI na częstotliwości podstawowej.
Takie rozwiązanie z pomocniczym RX-em nie ogranicza nikogo , bo słuchamy na 800 a nadajemy na pomocniczej czyli ci co mają fabryczne zabawki Kenwooda czy YEASU widza cały ruch a ci co mają tylko proste trakery typu TT czy OT lub inne wynalazki to im to obojętne bo ruchu i tak nie obserwują.
TRX-ów na 70 cm jest sporo w drugim obiegu i nie są drogie.
Myślę , że to najprostsza droga by usprawnić pracę sieci.

Pozdrawiam
Arek SQ6XL
Arkadiusz SQ6XL

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
« Odpowiedź #51 dnia: Lipiec 12, 2011, 10:55:21 LOC »

Cytat: SQ6XL

Fajnie byłoby oczywiście by była to częstotliwość jedna dla całego kraju ale nie zawsze się to uda ze względu na różne warunki w danym regionie.

A ja sobie myśle że to nie jest już tak bardzo istotne - lokalni QRP będą wiedzieć gdzie maja okienko
wejściowe - przecież perpedes i rowerem nie będą się bujać przez cały kraj :)

Lokalnie można chyba w miarę dowolnie ustalić częstotliwość RX w zależności od smogu RF-UHF.
Na dodatkowy RX nie potrzeba chyba żadnych zmian w licencjach na stację (chyba ???).

SP1WSW

• PG APRS
  • *
  • ORMO rządzi ORMO radzi ORMO nigdy Cię nie zdradzi
« Odpowiedź #52 dnia: Lipiec 12, 2011, 14:13:37 LOC »

po co lokalna czestotliowsc skoro na kanale APRS 70cm pustki ?

Tomek.

PS przyznać się, gdzie istnieją stacje APRS 70cm
Własność intelektualna: WSWBeacon, W-APRS oraz WSWobject
Tomek http://sp1wsw.szczecin.hamradio.pl
Szczecin http://www.szczecin.hamradio.pl

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
« Odpowiedź #53 dnia: Lipiec 12, 2011, 22:44:17 LOC »

po co lokalna czestotliowsc skoro na kanale APRS 70cm pustki ?

Jak widać po wpisach w temacie - nie wszystkim w smak ta konkretna F.
Ale nie ma chyba ciśnienia na nią - w związku z charakterem propozycji.

sq6oxk

• *
« Odpowiedź #54 dnia: Lipiec 12, 2011, 23:54:07 LOC »

Myślę, że problem QRP może rozwiązać tylko pewna zmiana w zasadzie funkcjonowania Digi i sieci.

Po pierwsze na danym terenie regionie, potrzebny jest koordynator pracy sieci. Może być to nawet grupa współpracujących na danym terenie osób. Byli by oni odpowiedzialni, za:

- Pracę wszystkich DIGI na danym terenie
- Monitorowali pojawienie się nowych "nieuzgodnionych" DIGI
- Wyznaczali parametry pracy DIGI dla każdego, kto chciałbym uruchomić własne w domu, modyfikując pracę pozostałych.
- Wyszukiwać miejsc instalacji DIGI lokalnych i regionalnych.
- Zachęcać nadawców indywidulanych, do budowy własnego lokalnego DIGI lokalnego.

Po drugie, sieć musi składać się z jak największej ilości, DIGI lokalnych (WIDE1-1), które jako pierwsze w danym rejonie powtarzają ramki.

- Rejon wyznaczał by koordynator, a Digi powtarzało by usłyszane we własnym rejonie ramki od stacji bez opóźnienia.
- Ramka stacji z nie swojego rejonu powtarzana była by po 5 sekundach, o ile wcześniej, nie zostanie powtórzona przez właściwe DIGI lokalne.
- Ramka stacji bez ścieżki WIDE1-1 z własnego rejonu powtarzana była by po 10 sekundach, o ile wcześniej, nie zostanie powtórzona przez inne DIGI.
- Ramka stacji bez ścieżki WIDE1-1 z nie swojego rejonu powtarzana była by po 15 sekundach, o ile wcześniej, nie zostanie powtórzona przez inne DIGI.
- DIGI nie powtarzało by ramek od DIGI regionalnych.

Po trzecie praca Digi regionalnych, też powinna być zmieniona i skoordynowana.

- Koordynator wyznaczał by dla danego DIGI regionalnego, jakie DIGI lokalne występują, w jego rejonie, oraz jakie z nim sąsiadują, oraz jak w przypadku DIGI lokalnych wyznaczyłby jego rejon
- Digi regionalne musi zawsze mieć początek SRxN - dla łatwego identyfikowania
DIGI regionalne powtarzało, by bez opóźnienia rami otrzymane od własnych DIGI lokalnych.
- Ramki usłyszane od DIGI lokalnych, nie przypisanych do danego DIGI regionalnego powtarzało by je po 5 sekundach.
- Ramki od DIGI regionalny sąsiadujących z danym Digi powtarzane były by bez opóźnień.
- Ramki od DIGI regionalny nie sąsiadujących z danym Digi powtarzane były po 5 sekundach.
- Ramki usłyszane od stacji z bez ścieżki WIDE1-1, z własnego rejony powtarzana była by bez opóżnienia.
- Ramki usłyszane od stacji z bez ścieżki WIDE1-1, z innego rejomu powtarzana była by po 5 sekundach.
- Ramki usłyszane od stacji z nieobsłużoną ścieżką WIDE1-1, z własnego rejony powtarzana były by po 10 sekundach. Digi usuwa, ze ścieżki WIDE1-1 i zimniejsza WIDEn-n
- Ramki usłyszane od stacji z nieobsłużoną ścieżką WIDE1-1, z innego rejony powtarzana były by po 20 sekundach Digi usuwa, ze ścieżki WIDE1-1 i zimniejsza WIDEn-n.
- DIGI regionalne, z ograniczoną ścieżką WIDEn-n, zmiesza ją do WIDE[ograniczenie]-[ograniczenie - 1]
- DIGI regionalne musi być wyposażona w duża pamieć (karta SD), gdzie zapisywał by ramki nie odebrane przez właściwe digi lokalne czy regionalne, dzięki którym koordynator byłby w stanie podjąć odpowiednie decyzję, w celu zmiany rejonów DIGI lokalnych i regionalnych.

Po czwarte stacje które, używają SPn-n były by traktowane przez wszystkie DIGI, jako stacje ze ścieżka WIDE1-1, czyli najpierw powtarzane przez Digi lokalne, przy czym DIGI zmniejszał by zarówno SPn-n jak i WIDEn-n (czasami koledzy wpisują obie)

Po piąte i ostatnie, stacje których moc jest niewielka lub mają mały zasięg pracują ze scieżką WIDE1-1, WIDEn-n, a stacje które są pewne swojej mocy i zasięgu tylko z WIDEn-n.

Oczywiście potrzebna jest sieć DIGI o nowym podejściu, można roboczo nazwać je Smart DIGI.
Sądzę jednak, że nie było by to trudna ponieważ większość DIGI pracuje jako modemy KISS.
Wymagało by to jednak opracowania sprzętowego DIGI, komunikującego się z DIGI po RS232, lub jak to jest np w przypadku TNC-X, jako moduł z RS232 do wnętrza.
Wymagało by to również opracowania softwarowego rozwiązania DIGI oraz programu do analizy danych zarejestrowanych na kartach SD z DIGI regionalnych (np. na PC).

Myślę, że nawet można byłoby skontaktować się z Kenwood-em w celu modyfikacji ich oprogramowania, jest ich w końcu bardzo sporo w Polsce, aby można było zrealizować na nich lokalne DIGI.

Sądzę, że taka sieć była by mniej obciążona niepotrzebnymi ramkami, a wiele DIGI lokalnych poprawiło by docieranie ramek z urządzeń QRP, /p do sieci. Dodatkowo, w przypadku awarii jakiegoś DIGI ramki chociaż opóźnione docierały by również do sieci, oczywiście o ile pozostałym DIGI udało by się odebrać ramkę.

Mój pomysł jest dość ambitny i wymagał by zaangażowanie wielu osób, zarówno kolegów którzy stworzyli by odpowiedni sprzęt i oprogramowanie, jak i wyznaczonych na koordynatorów, no i oczywiście głównego koordynator-a, który byłby odpowiedzialnej za całą sieć APRS, w szczególności za pracę na sprzętem i oprogramowanie. Sądzę jednak, że jest to możliwe, tym bardziej, że jest na wielu zaangażowanych w pracę sieci o różnych umiejętnościach i każdy mógłby zając się innym częścią modernizacji.

Uff, zajęło mi to trochę czasy, aby ubrać to w zdania, pewnie jeszcze kilku szczegółów brakuje. Proponuję jedna wczytać się w tekst i przemyśleć moją propozycję.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2011, 00:15:54 LOC wysłana przez sq6oxk »

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #55 dnia: Lipiec 13, 2011, 10:25:27 LOC »

Obawiam się, że przy tych opóźnieniach taka stacja będzie mocno "skakać" po mapie na aprs.fi
Robert
SP3WBX

SP1WSW

• PG APRS
  • *
  • ORMO rządzi ORMO radzi ORMO nigdy Cię nie zdradzi
« Odpowiedź #56 dnia: Lipiec 13, 2011, 12:05:54 LOC »

Myślę, że problem QRP może rozwiązać tylko pewna zmiana w zasadzie funkcjonowania Digi i sieci.

Po pierwsze na danym terenie regionie, potrzebny jest koordynator pracy sieci. Może być to nawet grupa współpracujących na danym terenie osób. Byli by oni odpowiedzialni, za:

- Pracę wszystkich DIGI na danym terenie
...

Przepraszam, Kolega w Polsce to od dawna ?
Większość chce pokazać że może postawić urządzenie i jest jego panem.
Przytacza Kolega idyllę.
Wiem coś o tym bo walczę o porządek radiowy w mojej okolicy.
Własność intelektualna: WSWBeacon, W-APRS oraz WSWobject
Tomek http://sp1wsw.szczecin.hamradio.pl
Szczecin http://www.szczecin.hamradio.pl

sq6oxk

• *
« Odpowiedź #57 dnia: Lipiec 13, 2011, 21:56:31 LOC »

Obawiam się, że przy tych opóźnieniach taka stacja będzie mocno "skakać" po mapie na aprs.fi

Hmm, jeśli stacja będzie wysyłać zbyt często to pewnie tak. ale jeżeli będzie wysyłać minimum co 1 minut powinno się udać.

Poza tym można to przeanalizować i zmieszać czasu, to tylko propozycja.

Przepraszam, Kolega w Polsce to od dawna ?
Większość chce pokazać że może postawić urządzenie i jest jego panem.
Przytacza Kolega idyllę.
Wiem coś o tym bo walczę o porządek radiowy w mojej okolicy.

Widzę kolego, że należysz to osób którzy Polskę i Polaków w czarnych barwach. Liczę jednak, że uda mi się zaangażować więcej kolegów w poprawienie jakości sieci APRS.

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
« Odpowiedź #58 dnia: Lipiec 13, 2011, 23:24:19 LOC »

Mrzonki o idealnym Świecie niech pozostaną w głowach ich autorów.
Co z tym  kanałem odrębnym ? Sprzętowa zagrywka załatwia w prosty
i łatwy sposób zgłaszany przez prowodyra (sq6xl) problem.

Tylko jak i gdzie ?  - o tym piszcie i zgłaszajcie pomysły bez żadnych rewolucji typu: "rozwalamy to co jest i robimy od nowa".

SP9MLI

• *
Odrębny kanał PRIO dla urządzeń QRP /p - pomysły i dyskusja.
« Odpowiedź #59 dnia: Maj 21, 2012, 12:25:19 LOC »

Temat nieaktywny od 120 dni na forum, ale jak najbardziej aktywny w zyciu wiec wrzuce swoje 3 grosze.

Wiadomo ze postawienie IGATE jest trudniejsze niz DIGI, ale w przypadku DIGI na 432.500 mozna zrobic cos innego:

- modul miniDIGI
- antena
- radio 145/430

Ustawic odbior na 432.500 a nadawanie w duplexie na 144.800

Kazda uslyszana ramka pojdzie na podczas retransmisji automatycznie do sieci 144.800.
Wiadomo ze nie pojdzie wtedy potwierdzenie na 432.500 ale w rdiu typu kenwood czy VX-8 mozna zrobic to samo

- odbior potwierdzen 144.800 (widac caly ruch sieci i niczego nie tracimy + potwierdzenie)
- nadawanie ramek na 432.500

Bedziemy to rozwiazanie testowac w Czestochowie niebawem

SP9MLI