Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Wysyłanie ramek via GSM  (Przeczytany 11151 razy)

SP2EMB

• *
Wysyłanie ramek via GSM
« dnia: Czerwiec 25, 2011, 16:55:44 LOC »

Chciałbym poruszyć temat wysyłania ramek przez GSM...

Zauważyłem, że w moim regionie jest paru Kolegów z którymi nie miałem przyjemności jeszcze rozmawiać, ale obserwując lokalny teren na mapie zauważyłem, że jako mobile wysyłają ramki co 30 sek.

Pytanie: Czy nie jest to aby za duże obciążenie dla serwera APRS? Radiowo moblie powinny wysyłać ranki co 1 min, a jak jest w przypadku GSM? Pytam ponieważ cichłbym wiedzieć, czy te osoby są tzw. QRM czy też nie?

http://forum.aprs.pl/index.php?topic=956.0 - tutaj był już poruszony podobny temat z którego wynika, że nie, ale kiedyś przez źle ustawiony program jedna trasę przejechałem wysyłając ramki co 30 sek. i zostałem grzecznie poinformowany przez znajomych Kolegów, abym zmienił na 1 minute.

Ustalmy jedną wersję i postarajmy się dostosować resztę do obowiązujących zasad  :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2011, 17:20:14 LOC wysłana przez SP2EMB »

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
Odp: Wysyłanie ramek via GSM
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 25, 2011, 17:11:20 LOC »

Serwery i łącza internetowe nawet nie zauważą przeciążenia. Problem nadmiernego wysyłania dotyczy zasadniczo sieci radiowej ze względu na prędkość transmisji 1200bps.
73
Andrzej SP3LYR

SP2EMB

• *
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 25, 2011, 17:26:39 LOC »

OK dziękuje bardzo za odpowiedz  :)

Zatem przez GSM można wysyłać ramki nawet co 30 sek i nikomu w ten sposób nie zaszkodzimy.
Mam jeszcze jedno pyt. jeśli jestem w domu podłączony komputerem do internetu domowego lub też modemu GSM i korzystam z UI-View32 to mój znak powinien być z -10 czy tylko sam znak?

SQ5LTL

• PG APRS
  • *
    • sq5ltl
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 25, 2011, 17:27:59 LOC »

Pozostaje jeszcze kwestia "dobrego samopoczucia" :) Każdy niech sobie tu wstawi odpowiednie skojarzenie.
Korzystam czasami z trakowania via GSM, ale jest to spowodowane tym, że albo mam uszkodzony sprzęt APRSowy, albo w obecnej sytuacji nie mogę go użyć :) bo jestem nie u siebie w aucie. No i w sumie nadal czuję się krótkofalowcem i doceniam starania osób budujących sieć na 144.800.
A co do 30s, to technicznie przez net jest to praktycznie niezauważalne, ale nie na darmo, ktoś ustalał zasady dobrej pracy APRS i agresywne częstotliwości wysyłania beaconów i odbieganie od naszych zasad zwalam prawie zawsze na tzw. kryzys wieku średniego lub syndrom małego członka ;) (nie PG APRS)
73! Paweł  http://qrz.com/db/SQ5LTL
Echolink.PL http://echolink.pl
"Czysto logiczne rozumowanie nie da nam żadnej wiedzy o realnym świecie" - ALBERT EINSTEIN

SP5RZP

• *
    • Namiastka mojej stronki.
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 25, 2011, 17:55:34 LOC »

Ja tam się nie znam, ale czy niektóre bramki nie wyrzucają na radio okolicznego ruchu który wszedł z netu?
Zabawa bramkami dopiero przede mną tak więc nie linczujcie od razu   ;D
Bo jeśli tak to taka stacja może nieźle przyblokować sieć radiową w danej okolicy.
Moim zdaniem powinno się podczas stosowania namiastki APRS-u via GSM ustawiać wysyłanie podobnie jak przy pracy przez radio.

SP2EMB

• *
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 25, 2011, 19:42:43 LOC »

Co do Kolegi SQ5LTL sam jestem za budowaniem bramek i nawet staram się pomóc tym którzy je tworzą. Dla studenta krótkofalowca takiego jak ja GSM obecnie jest po prostu tani, a za razem dokładny i poręczny, ba i jeszcze mamy podgląd stacji, wiec nie ma opcji żeby np. minąć się na trasie z kimś.
Zadaje sobie sprawę z tego, że gdzieś zaciera się w ten sposób granica krótkofalarstwa, ale jak to jeden z Kolegów napisał - to, że wysyłam ramki przez GSM nie zwalnia mnie z wykonywania ciekawych łączności. Jakby nie patrzeć system D-STAR oraz D-PRS to też już do końca nie jest "krótkofalarstwo", Echolink tak samo. Ja patrze na to z perspektywy młodego człowieka, bo to młodzi wykreują i utrzymają (mam nadzieje) to wspaniałe hobby.

Natomiast co do Kolegi SP5RZP też się właśnie zastanawiałem nad tym, więc postanowiłem zapytać o to na forum. Tym bardziej, że ktoś kto w tym siedzi uprzedził mnie, abym zmienił na 1min. Zatem może jednak w niektórych przypadkach to szkodzi, czy po prostu jest to przyzwyczajenie z zasad wysyłania ramek poprzez radio?

Generalnie jak widać nie do końca problem został rozwiązany, ponieważ zdania są podzielone...     

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 27, 2011, 00:10:12 LOC »

Moim zdaniem skoro wysyłanie ramek via GSM nie powoduje przeciążenia czy to serwera czy pasma radiowego to można nadawać częściej jeśli komuś zależy, jednak wysyłanie tego na RF nie wydaje się być do końca uzasadnione.
Praca poprzez RF wymaga jednak ustawień wykonanych z głową. Jeśli dobrze zauważyłem to aprs.fi podaje komunikat "Ta stacja wysyła pakiety z dużym natężeniem, co może powodować przeciążenie w sieci APRS" jeśli pakiety dochodzą z częstotliwością od 30 sek. i częściej (również po GSM). Czasem taki komunikat może być mylący bo w SB wystarczy parę skrętów i kółek i już się pojawia. Zasady zasadami jednak praktyka bywa inna. Też czasem korzystam z trakowania via GSM, ale podchodzę do tego podobnie jak kolega Paweł LTL na zasadzie drugorzędności czy jako system zastępczy w przypadku braku czy niemożności użycia RF a chęci zaistnienia jednak na APRS w danej chwili.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2011, 00:39:24 LOC wysłana przez SP3WBX »
Robert
SP3WBX

SQ9MDD

• PG APRS
  • *
  • ...przede wszystkim nie zakłócać...
    • SQ9MDD
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 01, 2011, 09:24:04 LOC »

Moim zdaniem wysyłanie ramek via siec GSM wogóle mija się z celem, jeśli ramki nie sa przekazywane do sieci radiowej. APRS jest systemem wspomagania łączności mobilnej. Jesli nie widac ramek kolegi lokalnie na radiu nie pomoze mi to w nawiazaniu lacznosci z taka stacja. Do trakowania sensu stricto istnieją inne systemy które robią to dużo lepiej.

Dla studenta krótkofalowca takiego jak ja GSM obecnie jest po prostu tani, a za razem dokładny i poręczny, ba i jeszcze mamy podgląd stacji, wiec nie ma opcji żeby np. minąć się na trasie z kimś.

Stacje radiowe już nie maja takiego szczęścia jak kolega, ale może dzięki Tobie jakiś igate powstanie i będzie Cie widać także radiowo.

Ja tam się nie znam, ale czy niektóre bramki nie wyrzucają na radio okolicznego ruchu który wszedł z netu?
Teoria mówi ze tak się to dziać powinno, jednak najczęściej igate'y obsługują tylko ruch RF->APRSIS plus wiadomości w druga stronę wiec stacje via GSM nie maja szans zaistniec w eterze.

Polecam strone http://aprs.org
A z tamtad cytat:

APRS is not a vehicle tracking system. It is a two-way tactical real-time digital communications system between all assets in a network sharing information about everything going on in the local area. On ham radio, this means if something is happening now, or there is information that could be valuable to you, then it should show up on your APRS radio in your mobile. APRS also supports global callsign-to-callsign messaging, bulletins, objects email and Voice because every local area is seen by the Internet System (APRS-IS)

SP1WSW

• PG APRS
  • *
  • ORMO rządzi ORMO radzi ORMO nigdy Cię nie zdradzi
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 01, 2011, 10:48:08 LOC »

Jesli nie widac ramek kolegi lokalnie na radiu nie pomoze mi to w nawiazaniu lacznosci z taka stacja. Do trakowania sensu stricto istnieją inne systemy które robią to dużo lepiej.

Jesli widać ramki ale w niej nie ma QRG tylko caly spis sprzetu + temperatura w bagażniku to także żadna pomoc.
Mówisz o definicjach, ale to są definicje zza oceanu,  u nas to jest właśnie tym tracking systememem.
Własność intelektualna: WSWBeacon, W-APRS oraz WSWobject
Tomek http://sp1wsw.szczecin.hamradio.pl
Szczecin http://www.szczecin.hamradio.pl

SP5QWK

• PG APRS
  • *
    • Strona domowa SP5QWK
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 01, 2011, 12:34:47 LOC »

Jakby nie patrzeć system D-STAR oraz D-PRS to też już do końca nie jest "krótkofalarstwo", Echolink tak samo.
A jaka jest różnica między FM-APRS, a DV-DPRS?
Wychodziłoby na to, że wszystkie techniki cyfrowe to nie jest krótkofalarstwo i według Twojej interpretacji APRS też nie jest krótkofalarstwem.

SQ9MDD

• PG APRS
  • *
  • ...przede wszystkim nie zakłócać...
    • SQ9MDD
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 01, 2011, 12:40:15 LOC »

Jesli widać ramki ale w niej nie ma QRG tylko caly spis sprzetu + temperatura w bagażniku to także żadna pomoc.

Święte słowa! Każda ramka winna być opatrzona komentarzem z QRG, a ORMO winno scigac wysylaczy pustych rameczek.
No dobra taki zamordyzm to tez za ostro, ale milo by było by ramki niosły jakieś użyteczne informacje.

Mówisz o definicjach, ale to są definicje zza oceanu,  u nas to jest właśnie tym tracking systememem.

Nie zgadzam sie z tym twierdzeniem, ja i wielu kolegów do czego innego ten system wykorzystuje. Jednakże większość krótkofalowców którzy nie pracowali na APRS tak właśnie ten system postrzega.

A wracając do meritum, Andrzej słusznie zauważył:

Serwery i łącza internetowe nawet nie zauważą przeciążenia. Problem nadmiernego wysyłania dotyczy zasadniczo sieci radiowej ze względu na prędkość transmisji 1200bps.

Jesli jakiś igate będzie pluł twoimi ramkami na RF to już  30sec za często. Ale poprawnie skonfigurowany igate powinien to i tak odfiltrować.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2011, 12:59:37 LOC wysłana przez SQ9MDD »

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 01, 2011, 15:07:28 LOC »

Teoria mówi ze tak się to dziać powinno, jednak najczęściej igate'y obsługują tylko ruch RF->APRSIS plus wiadomości w druga stronę wiec stacje via GSM nie maja szans zaistniec w eterze.

Raczej ogólna tendencja jest przecież odwrotna. Z RF wrzucamy do IS żeby bez udziału radia dane były widoczne. Taka bramka o jakiej piszesz musiała by być dobrze skonfigurowana. Wysyłać stacje z GSM będące tylko w jej zasięgu i najlepiej bez ścieżki oraz odfiltrowywać częstotliwość wysyłania. Całkiem niedawno, jak Andrzej wspominał chyba w innym wątku w Gorzowie były "wyrzucane" na RF stacje z GSM będące w okolicy Poznania. Inna sprawa, to to, że często takie stacje po GSM nie używają TRXa do nasłuchu więc Twoja teoria QSO też w takim przypadku upada. Jeśli ktoś nie chce/nie może zaistnieć na APRS via RF, czy tylko zastępczo używa GSM to jego wybór.

Nie zgadzam sie z tym twierdzeniem, ja i wielu kolegów do czego innego ten system wykorzystuje. Jednakże większość krótkofalowców którzy nie pracowali na APRS tak właśnie ten system postrzega.

Też odnoszę takie wrażenie, ale nie tylko ci co nie pracowali, ale ci co pracują również. Jak wspomniał kolega Tomek w wielu przypadkach jest to "tracking systememem" Owszem, APRS jest również do tego i często ta funkcja się przydaje, ale stosowanie tylko do tego to trochę ograniczanie pierwotnego założenia APRS-u.

Mówisz o definicjach, ale to są definicje zza oceanu,  u nas to jest właśnie tym tracking systememem.

Przykład z życia wzięty. Nie tak daleko jak przedwczoraj pyta mnie przez komunikator jeden z kolegów mieszkający na stałe w Norwegii czy znam i czy mam jakiś namiar telefoniczny do kolegi ze znakiem 3 okręgu, przebywającego właśnie w jego okolicy i wysyłającego ramki z mobila na APRS bo chciał się z nim zgadać, nawiązać QSO czy nawet spotkać. Stacja nadaje z OT+ i ma w opisie QRV 145.500 loc. RPT więc nie ma możliwość wysłać do niej MSG. Nie mógł się go dowołać pierwszego dnia, jednak wczoraj udało się im jakoś zgadać po częstych nawoływaniach. Okazało się, że kolega jednak słuchał na ręczniaku poza autem a w aucie nie ma drugiej anteny. Mało kto by się pewnie spodziewał, że może zostać wywołany na paśmie w ojczystym języku w takim miejscu.
Zauważyłem, że wielu kolegów podaje w beaconie nr telefonu. Można i takie "QSO" nawiązać.  :D

Robert
SP3WBX

SQ5NWI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 02, 2011, 16:26:56 LOC »

Uważam, że wszelkie szufladkowanie systemu APRS jak i jego użytkowników jest niewłaściwe.
Używam systemu w znacznej mierze do śledzenia kogoś lub umożliwienia śledzenia mnie (zarówno wysyłając pozycję po RF jak i przez Internet), ale praktyczne zastosowania wysyłanych/odbieranych informacji bywają bardzo różne i niekoniecznie zależą od medium, którego użyłem.

Zdarzyło mi się nawiązać kontakt, a w konsekwencji również QSO zarówno używając klienta APRS w telefonie jak i jadąc samochodem z TM-D710. Ostatnio kolega SQ6ADE pomógł mi namierzyć we Wrocławiu jadłodajnię, w której mogłem - nie rujnując portfela - zapewnić obiad całej swojej rodzinie ;-). Kontakt zapewnił nam najpierw APRS, a potem przeszliśmy na fonię.

Ważna jest poprawna praca rdzenia sieci (rozumiem przez to digipitery i igate'y) jak i użytkowników z ich sprzętem.
Nie miałbym nic przeciwko temu, żeby moje ramki z IP trafiały na RF.
Wiem jednak, że przy braku odpowiedniej wiedzy i samodyscypliny użytkowników oraz odpowiednio sprawnego zarządzania "rdzeniem" będzie to źródłem problemów. Dlatego będę dążył do wykorzystywania APRS przede wszystkim radiowo jako wersja pełniejsza, dająca szansę na rzeczywistą obecność na pasmach, choć w wersji oIP też go lubię ;-).

To, że APRS został wymyślony w jakimś określonym celu nie oznacza moim zdaniem, że cel ten z biegiem czasu, rozwojem technologicznym i rodzącymi się nowymi pomysłami nie może się zmieniać.

Rysiek, cieszę się, że mnie zaraziłeś zainteresowaniem tym systemem, bo dziś ma on dla mnie duże znaczenie jako element hobby, ale i sposób/narzędzie do praktycznego rozwiązywania określonych problemów.

Jeszcze jeden przykład praktyczny na koniec. Wczoraj prowadziłem po raz kolejny - używając radia - SQ5OQQ jadącą autem z resztą naszej rodziny w ulewnym deszczu nieznanymi sobie ulicami Warszawy. Dzięki temu, że trzymając w ręku radio i telefon z klientem APRS mogłem z nią łatwo rozmawiać i widzieć gdzie w danej chwili jest dojechała do celu jak po sznurku i bez opóźnień.

Tu akurat wysyłania po GSM nie było, ale sytuacje odwrotne też już miały miejsce - ja z radiem i komputerem, a żona z radiem i telefonem z klientem APRS.
Krzysiek
SQ5NWI