Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Active PilotSC-GPS-1 Jentro i FoxTrak?  (Przeczytany 4923 razy)

sq7kgh

• *
Active PilotSC-GPS-1 Jentro i FoxTrak?
« dnia: Czerwiec 27, 2011, 00:13:51 LOC »

Witam, przeszukałem fora ale nie znalazłem nigdzie odpowiedzi, może któryś z Kolegów umiałby mi podpowiedzieć. Zakupiłem na aukcji odbiornik GPS z portem szeregowym Active PilotSC-GPS-1 firmy Jentro. Nie mam jednak żadnego opisu ani instrukcji. Zamierzałem go spiąć razem z moim "lisem", jednak próby nie dały rezultatu. Może ktoś umialby podpowiedzieć czy jest to wykonalne i w jaki sposób to zrobić (chodzi o oznaczenia wyjść,pinów w gps oraz jaką prędkość transmisji danych posiada)? Pozdrawiam, Karol sq7kgh

SQ2DK

• PG APRS
  • *
    • http://ocean.am.gdynia.pl/sq2dk/
Odp: Active PilotSC-GPS-1 Jentro i FoxTrak?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 27, 2011, 08:07:10 LOC »

Witam
Kilka takich GPS-ów adaprowałem do celów APRS. Pod tą nazwą występowały różne modele - przynajmniej ja miałem z dwoma do czynienia. Jeden na chipsecie Sony inny na SirfStar II. Nie pamiętam teraz szczegółów (ale mogę je sprawdzić gdyby była taka portzeba) jedynie co pamiętam, to ftakt że w tych z chipsetem Sony (nie jestem pewien co do Sirfstar II) jest mikrokontroler ustalający prędkość pracy na bardzo wysoką (znów nie pamiętam jak wysoką - chyba 38kBD). Wylutowanie tego układu powoduje, iż GPS pracuje z prędkością 4800 bodów.
Zrób jakieś zdjęcia płytki GPS-a, to pewno da się coś poradzić.

Pozdrawiam

Jędrzej SQ2DK

sq7kgh

• *
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 27, 2011, 11:55:13 LOC »

wewnątrz są 2 układy scalone:
1) 14 nóżek napis nie czytelny (fragmenty oznaczenia: 0508MC 40GAB - nie jestem pewny)
2) 8 nóżek 12F62B 1/SN0526  2HB (najprawdopodobniej, również malo czytelny)
Dosyłam kilka fotografii i czekam na odpowiedź i informacje co i jak zrobić.

Link do fotek: http://s1.img.pl/a/53759
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2011, 12:02:23 LOC wysłana przez sq7kgh »

SQ2DK

• PG APRS
  • *
    • http://ocean.am.gdynia.pl/sq2dk/
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 27, 2011, 21:10:20 LOC »

Wygląda na to, iż masz wersję z chipsetem Sony. Oryginalnie pracuje na 4800bd, jednak mikrokontroler przełącza go na dużo wyższą prędkość po włączeniu zasilania. By zmusić GPS do pracy z prędkością 4800bd potrzebną w APRS należy wylutować mikrokontroler 12F62 (ten 8-mio nóżkowy). Zasilanie +5V należy podpiąć pod kabelek czerwony, masa (wspólna dla zasilania i sygnałów RS232) jest na kabelku zielonym. Kabelek biały to data out z GPS-a, żółty zaś to data in. Oczywiście dane idą w standardzie TTL, więc aby móc podłączyć GPSa do komputera musisz jeszcze zastosować konwerter TTL-RS232 (na jakimś MAX232 albo coś w tym stylu). Do Foxtrack-a chyba nic takiego stosować nie trzeba.

Pozdrawiam

Jędrzej SQ2DK

sq7kgh

• *
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 29, 2011, 17:12:24 LOC »

Wylutowane ale nadal nie działa, a nóżek jakoś w miejscu gdzie był ten scalak nie trzeba pomosktować? Jutro przejadę się z tym do klubu może ktoś mi coś podpowie, a jak nie będę szukał kolejnego GPS.