Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: sr3dpn zszedł  (Przeczytany 16239 razy)

sp3iym

• *
Odp: sr3dpn zszedł
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 29, 2011, 17:08:14 LOC »

Też żyłem w takim przeświadczeniu dość długo, jednak dane satelitarne SRTM to nie wysokość - powierzchnii ziemi tutaj to jest wyjaśnione http://radiomobile.pe1mew.nl/?Geodata:Background_on_DEM

Ale oczywiście, to tylko symulacja.
Andrzej sp3iym & so3z

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 29, 2011, 19:51:17 LOC »

No, rzeczywiście, model rzeźby terenu tworzony jest na podstawie obrazu radarowego, czyli powierzchnia terenu + lasy + budynki etc. Sprytne.

Ale zastanawiam się nad jeszcze jedną kwestią, czy zasięg jest wyliczany dla stacji z anteną na szczycie, czyli np. na dachu budynku, czy też jest jakoś uśredniany. Wprawdzie nie mamy drapaczy chmur, aby mobil był poniżej 100m względem punktu, dla którego wyliczony jest zasięg, ale jakoś to ma znaczenie. Jak przysłowiowy "Paweł i Gaweł w jednym mieszkali domu", Paweł na dziesiątym piętrze, Gaweł na parterze. Paweł z ręki robił dx-y, Gaweł ledwie wchodził na pobliski przemiennik.
73
Andrzej SP3LYR

sp3iym

• *
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 29, 2011, 20:36:18 LOC »

Trzeba do tych symulacji podchodzić z dystansem wiadomo, ale np jak robiłem dla SR3PO całkiem ładnie się pokrywało z rzeczywistością. Daje po prostu jakiś obraz, czego można się spodziewać.

Andrzeju w programie definiuje się bardzo wiele parametrów. moc, czułość, długość kabla, straty, zysk anteny, wys. anteny nad ziemią, jej charakterystykę. Ale również tym klimatu, konduktywność gleby, dodatkowe straty wynikające z zalesienie czy właśnie obszaru miejskiego itd... Z założenia antena przemiennika jest 36m nad ziemią, a mobilowa 1,5m tak zdefiniowałem w symulacji przynajmniej.

Lokalizacja tymczasowa, miejmy nadzieję, że będzie służyć w miarę dobrze.
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2011, 20:42:05 LOC wysłana przez sp3iym »
Andrzej sp3iym & so3z

SP3VSS

• PG APRS
  • *
  • Nic co tajne nie jest nam obce.
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 29, 2011, 20:49:10 LOC »

zrób symulację dla ręczniaka i 2,5W z antena typu helikal.  mobile zawsze się przebiją. nie wiem czy ja chodzac po wichrowych dowołam się na 100% na rusa. na bonin dochodziłem z 50% szczęściem. radio miałem zapięte przy pasku, jechałem na rowerze.

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 29, 2011, 20:54:53 LOC »

Obserwuję właśnie jak SP3IK-9 porusza się po mieście i wygląda całkiem dobrze. Praktycznie każda ramka od niego, która zostaje odebrana bezpośrednio w mojej lokalizacji na Jeżycach, jest też odebrana bezpośrednio przez SR3DPN. Tak więc nie ma potrzeby włączania u mnie W1, bo to tylko dodaje powtarzanych ramek, a w rezultacie przeciąża kanał i stąd utrudnia pracę mobilom.
73
Andrzej SP3LYR

SP3ABW

• *
  • VX-8G
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 29, 2011, 22:31:12 LOC »

Nareszcie moje ramki docierają ze wschodniej części Poznania.
Lokalizacja super, dzięki :)

sp3iym

• *
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 30, 2011, 02:21:13 LOC »

na bonin dochodziłem z 50% szczęściem. radio miałem zapięte przy pasku, jechałem na rowerze.

Artur jak zwykle optymista :D  czyli miałeś polaryzacje skośno-skręconą, kierunkowo wytłumioną rowerem i ciałem - mimo dookólnej anteny ;p Mówisz masz. Założenia bardzo sceptyczne tzn. Radio 1m nad ziemią, antena o ujemnym zysku skoro przy ciele, i większe wytłumienie spowodowane budynkami ;)

Andrzej sp3iym & so3z

SP1WSW

• PG APRS
  • *
  • ORMO rządzi ORMO radzi ORMO nigdy Cię nie zdradzi
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 30, 2011, 10:30:39 LOC »

Ale zastanawiam się nad jeszcze jedną kwestią, czy zasięg jest wyliczany dla stacji z anteną na szczycie, czyli np. na dachu budynku, czy też jest jakoś uśredniany. Wprawdzie nie mamy drapaczy chmur, aby mobil był poniżej 100m względem punktu, dla którego wyliczony jest zasięg, ale jakoś to ma znaczenie.
Zasięg powinien być wyliczony dla anteny dokładnie w danym miejscu w przestrzeni. Jeśli dobrze zrozumiałem o "drapaczu chmur"... to stosownym parametrem do tego przykładu jest charakterystyka anteny w płaszczyźnie pionowej.
Własność intelektualna: WSWBeacon, W-APRS oraz WSWobject
Tomek http://sp1wsw.szczecin.hamradio.pl
Szczecin http://www.szczecin.hamradio.pl

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 30, 2011, 20:53:07 LOC »

Jeśli dobrze zrozumiałem o "drapaczu chmur"... to stosownym parametrem do tego przykładu jest charakterystyka anteny w płaszczyźnie pionowej.

Pewnie i tak, i nie. Cały problem w tym, że stacja ruchoma pomiędzy zabudowaniami niekiedy znajduje się jakby była w wąwozie, i gdyby sygnały do niej docierały tylko z góry, to istotna jest wówczas charakterystyka pionowa. Ale następują również otwarcia pomiędzy budynkami, niekiedy odbicia i wówczas charakterystyka pozioma będzie decydująca. Stąd możliwe są tylko wyliczenia przybliżone, aczkolwiek dające nam pewien obraz, czego możemy się spodziewać w praktyce.
73
Andrzej SP3LYR

SP1WSW

• PG APRS
  • *
  • ORMO rządzi ORMO radzi ORMO nigdy Cię nie zdradzi
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 31, 2011, 00:27:02 LOC »

W takim razie należy dobrać odpowiedzni model matematyczny w zalezności od zurbanizowania. Radio Mobile to program amatorski a do takiej analizy potrzebne są programy do planowania sieci komórkowych w których są dane o kazdym budynku i drzewie...
Własność intelektualna: WSWBeacon, W-APRS oraz WSWobject
Tomek http://sp1wsw.szczecin.hamradio.pl
Szczecin http://www.szczecin.hamradio.pl

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 29, 2012, 20:59:10 LOC »

SR3DPN pracuje od wczoraj w nowej lokalizacji i z nowym sprzętem. Wykorzystany został rodzimy produkt wx3in1, dzięki temu stacja pracuje nie tylko jako regionalny digi, ale także jako IGate dwustronny, tzn. oprócz przekazywania wszystkiego, co usłyszy do serwera, przekazuje również wiadomości do lokalnych stacji.
Wszelkie testy mile widziane.
73
Andrzej SP3LYR

SP3VSS

• PG APRS
  • *
  • Nic co tajne nie jest nam obce.
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 07, 2013, 10:54:21 LOC »

DPN zszedł - 2013-05-02 09:26:12