Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Verox Tracker  (Przeczytany 15416 razy)

SQ9MDD

• PG APRS
  • *
  • ...przede wszystkim nie zakłócać...
    • SQ9MDD
Odp: Verox Tracker
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 28, 2011, 10:33:24 LOC »

Dla digi wystarczyło by tak:

- Nie powtarzaj jeśli dalej niż xx km.
- Nie powtarzaj jeśli ktoś powtórzył a ja jestem digi pomocnicze.
- Filtr na SSID

Ot i cała filozofia. Miał być koncert życzeń to pisze co bym tam chciał ;)

SP9UOB

• *
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 28, 2011, 18:36:01 LOC »

Opisz jak to miało by się zachowywać.

- chyba powtarzamy ramki z odległości większej niż xx km - jeśli ktoś jest blisko nas raczej słyszy go nasze lokalne digi.
- czy dopisujemy swój znak do ścieżki nie modyfikując WIDEN-n ?

To nie jest trudne do zrobienia, więc można by poeksperymentować, tyle że nie wiem czy ma sens takie mobilne digi ;-)

SQ9MDD

• PG APRS
  • *
    • SQ9MDD
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 28, 2011, 23:29:03 LOC »

Raczej myślałem o takiej opcji że uruchamiam trakera z wpisanymi koordynatami i podłączonego w domu a wtedy filtry o których pisałem są przydatne.
Dla przykładu moja stacja jest zlokalizowana około dwóch kilometrów od digi niestety jak to w blokowisku bywa, będąc pod domem z reczniaka na lokalne digi wchodzi mi tak do 5% do 10% ramek. Ustawiam sobie opcję digi dla Wide1-1 i dodaję filtr na SSID -7. Wtedy mobilne stacje moje digi będzie olewać i nie będe powodował nadmiernego ruchu. Natomiast ramka mojego ręczniaka będzie przerzucona.
Inny przykład ustawiam zasięg na 5km i cokolwiek wychodzi z mojego zasięgu nie będzie powtarzane, przydatna opcja jeśli kilka digi pomocniczych stoi koło siebie.
Opcja "dropowania" już powtórzonych ramek przez inne digi, tutaj jakiś prosty mechanizm trzymaj odebraną ramkę przez x sekund jeśli nie została powtórzona to ją powtarzaj jeśli ktoś ją powtórzył to w kosz.

Jeśli chodzi o trasowanie ścieżek to chyba miało być tak że Wide jest nie trasowany a SP jest trasowane. Zgodnie z zasadą że normalna praca odbywa się bez diagnostyki sieci a diagnostyka tylko gdy są problemy. Ale z tego co widzę to wide się trasuje w SP.

Acha jeśli powtarzasz ramke zawsze skracasz ścieżkę każda inna opcja jest nie do przyjęcia. Przy tej okazji pomyślałbym jeszcze o bezwarunkowej zmianie ścieżki jeśli ktoś przegina, czyli ktoś wpisze sobie wide1-1, wide7-7 to my mu ścieżkę wykasowujemy.
Pamietaj że digi nie powtarza ramek tak poprostu, zawsze następuje ingerencja w powtarzaną ramkę. Zawsze też pierwszym warunkiem do powtarzania bądź nie jest ścieżka w ramce. Jestem w trakcie prac nad czymś podobnym więc jeśli chcesz mogę Ci na priv podesłać założenia na których się opieram.

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 29, 2011, 00:18:28 LOC »

Jeśli chodzi o trasowanie ścieżek to chyba miało być tak że Wide jest nie trasowany a SP jest trasowane. Zgodnie z zasadą że normalna praca odbywa się bez diagnostyki sieci a diagnostyka tylko gdy są problemy. Ale z tego co widzę to wide się trasuje w SP.

To było dawno, od paru ładnych lat WIDEn-n jest trasowane, natomiast SSn-n jest aliasem nietrasowanym, czy inaczej mówiąc, dla UITrace przypisane jest WIDEn-n, dla UIFlood przypisane jest SSn-n (w Polsce przybiera ono postać SPn-n, w Czechach CZn-n itd.)
http://aprs.org/fix14439.html
http://www.aprs.pl/digi.htm

Choć faktycznie mamy pełniejszy obraz ruchu w sieci, gdy widać drogę ramki poprzez kolejne digi. Niektóre TNC pozwalają tylko na jeden alias trasowalny. Stąd SSn-n jako mniej powszechny w użyciu nie jest trasowany. Ostatnio jednak w nowych ustawieniach dla SR3DPN zostało wpisane, że zarówno WIDEn-n jak i SPn-n są trasowane. Na Gontyńcu SR3DGT wstawia do SPn-n swój znak tylko, gdy jest to pierwszy stopień powtórzenia, choć zastanawiam się, czy też nie zmienić na w pełni trasowany.
73
Andrzej SP3LYR

SQ9MDD

• PG APRS
  • *
    • SQ9MDD
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 06, 2011, 21:31:25 LOC »

Choć faktycznie mamy pełniejszy obraz ruchu w sieci, gdy widać drogę ramki poprzez kolejne digi. Niektóre TNC pozwalają tylko na jeden alias trasowalny. Stąd SSn-n jako mniej powszechny w użyciu nie jest trasowany. Ostatnio jednak w nowych ustawieniach dla SR3DPN zostało wpisane, że zarówno WIDEn-n jak i SPn-n są trasowane. Na Gontyńcu SR3DGT wstawia do SPn-n swój znak tylko, gdy jest to pierwszy stopień powtórzenia, choć zastanawiam się, czy też nie zmienić na w pełni trasowany.

Kilka pytań bo sobie rozjaśnić muszę:

- Czy wszystkie digi regionalne powinny mieć zdefiniowane aliasy WIDEn-n i SPn-n?
- Czy trasowanie ścieżki nie powoduje przyrostu objętości ramki?
- Czy sensowne jest trasowanie WIDE jako najczęściej używanego?
- Jeśli trasowane jest WIDEn-n czy sensowne jest trasowanie jeszcze SPn-n?

Resztę pytań następnym rzutem. ;)

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 06, 2011, 21:39:42 LOC »

Czy pytania są retoryczne, czy merytoryczne?
73
Andrzej SP3LYR

SQ9MDD

• PG APRS
  • *
    • SQ9MDD
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 06, 2011, 21:51:41 LOC »

Andrzej merytoryczne, zastanawiam się głęboko nad sensem konfiguracji, dlaczego częściej używany alias jest trasowany? Logicznie rzecz ujmując trasowanie jest rodzajem diagnostyki więc powinno być odwrotnie. Więc albo jest to nielogiczne albo istnieją inne względy dlaczego się tak robi.
Trasowanie obydwu aliasów jest dla mnie nie zrozumiałe wogóle tutaj poproszę o podpowiedź.
Czy wszystkie digi powinny mieć WIDEn-n i SPn-n? moim zdaniem tak a z obserwacji wynika że tak nie jest, dlaczego?

OK masz racje pytanie o objętość ramki to pytanie retoryczne widać gołym okiem że ramka puchnie i zajmuje więcej czasu w kanale.

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 06, 2011, 22:22:22 LOC »

Początkowo, gdy został wprowadzony alias n-n w miejsce zwielokrotniania zwykłego, czyli np. stacje zamiast używać ścieżki WIDE,WIDE,WIDE przeszły na WIDE3-3. Podstawową zaletą było oczywiście skrócenie ramki, do tego WIDEn-n nie był wówczas trasowany (trasowany był TRACEn-n), czyli zmieniała się tylko ostatnia cyfra i tyle - początkowe WIDE3-3 dochodziło do WIDE3-0
Ale z biegiem czasu i rozwoju sieci APRS, a więc i użytkowników, okazało się, że ścieżki nie powinny być większe niż dwustopniowe (pamiętacie takie twory jak WIDE7-7? o zgrozo!), bo następowało blokowanie lokalnych sieci nadmierną liczbą ramek. Do tego niektóre digi nie funkcjonowały poprawnie w odniesieniu do 'duplicate checking' (sprawdzanie duplikatów) i powtarzały ponownie ramki przed chwilą powtórzone. Wówczas okazało się, że mimo zwiększenia objętości ramek, wprowadzenie trasowania podstawowego aliasu WIDEn-n pozwoli na rozpoznanie wadliwie pracujących elementów sieci.

Jeśli chodzi o problem, czy wszystkie regionalne mają obsługiwać WIDEn-n oraz SPn-n, to oczywiście tak! Ale w zależności od lokalnych uwarunkowań limity n mogą być stosownie ciasne. Jak chociażby nie tak dawno SR6NWS na Wielkiej Sowie został ograniczony do W1,SPn i chyba z ogólną korzyścią dla regionu. Alias SPn-n ma w zasadzie limity geograficzne. Wielka Sowa powtarzała wcześniej sporo ramek zza "siedmiu gór", były to WIDEn-n, a nie było potrzeby takiego ograniczenia w aliasie SPn-n.
73
Andrzej SP3LYR

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 10, 2011, 12:00:37 LOC »

Z moich sugestii/marzeń to jeszcze: zdefiniowana lista znajomych/kolegów - informacja na wyświetlaczu lub dźwiękowa o pojawieniu się/odebraniu ramki z listy.
Robert
SP3WBX

SP3VSS

• PG APRS
  • *
  • Nic co tajne nie jest nam obce.
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 10, 2011, 13:31:53 LOC »

popieram Roberta, "white list" ulubionych userów byłaby hitem :)

SP9UOB

• *
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 23, 2011, 20:30:30 LOC »

Odebrałem płytki z płytkarni. Przesiadłem się na procek dsPIC33FJ64GP804 ze względu na większą ilość pamięci RAM - bardziej przyszłościowe rozwiązanie :-)

http://sp9uob.verox.pl/20111123_201703.jpg
http://sp9uob.verox.pl/20111123_201726.jpg

Pozdrawiam :-)