Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: aprs.fi potrzebuje pomocy  (Przeczytany 11416 razy)

SP6VWX

• Administrator
  • Jutro to dziś - tylko że jutro. S. Mrożek
Robert

SP3VSS

• PG APRS
  • *
  • Nic co tajne nie jest nam obce.
    • http://vss.pl
Odp: aprs.fi potrzebuje pomocy
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 03, 2011, 00:16:40 LOC »

wiedziałem, że google sobie przypomni o aprs.fi :(
-
VSS
PZK - Piraci Z Karaibów
http://vss.pl/aprs_digi_igate_wyse_s90

SQ9IWE

• PG APRS
  • *

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 03, 2011, 19:27:05 LOC »

Pozwolę sobie zwrócić uwagę na pewien szczegół, o którym pisze autor aprs.fi, czyli OH7LZB na przytaczanym blogu. Mianowicie prosi on, aby podesłać mu linki do jakichkolwiek blogów, artykułów, informacji, gdzie mowa jest o tym, że aprs.fi służy do niekomercyjnych celów publicznych. Ponieważ takie serwisy nie podlegają limitom wyznaczonym przez Google, dzięki temu można byłoby uchronić się przed opłatami.
"Non-profits and applications deemed in the public interest (as determined by Google at its discretion) are not subject to these usage limits. For example, a disaster relief map is not subject to the usage limits even if it has been developed and/or is hosted by a commercial entity."
Tak więc, jeśli mamy namiary na takie informacje o wykorzystaniu aprs.fi w akcjach ratunkowych, klęskach żywiołowych, wydarzeniach społecznych, to należy je podesłać.
73
Andrzej SP3LYR

SQ6DNF

• *
  • FTM-350 - rulez!
    • mapa operacujna PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 04, 2011, 09:50:33 LOC »

Tak więc, jeśli mamy namiary na takie informacje o wykorzystaniu aprs.fi w akcjach ratunkowych, klęskach żywiołowych, wydarzeniach społecznych, to należy je podesłać.

Niech zajrzą do archiwum z  2010r. podczas powodzi na opolszczyźnie właśnie na aprs.fi wystawiałem ikony z przekroczonymi stanami wody oraz miejsca działań PSP na województwie !
Darek vy 73 ! QRG 145.575 MHz

SQ5NWI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 04, 2011, 10:04:56 LOC »

Tylko kim są Ci oni?
Autor serwisu - konkretna osoba - pisze, że prosi o informację o takich akcjach, najlepiej jakoś udokumentowaną.
Trudno sobie wyobrazić, że będzie siedział i przeglądał tysiące stacji z całego świata, które pojawiły się na mapie aprs.fi w poszukiwaniu tych, które potwierdzą działanie non-profit i pozwolą uchronić serwis przed opłatami, a w konsekwencji być może zamknięciem lub poważnymi ograniczeniami w dostępności.

Myślę, że jeśli możesz coś napisać o działaniach z zeszłorocznej powodzi, a najlepiej wskazać jakieś źródło, które potwierdzi te informacje (strona www, dokument, etc.) to prześlij takie dane na adres OH7LZB podany tutaj: http://www.blogger.com/profile/12550787353137508264. To może być naprawdę wymierna pomoc dla utrzymania serwisu, z którego chyba wszyscy jako użytkownicy APRS przynajmniej raz na jakiś czas korzystamy.
Krzysiek
SQ5NWI

SQ6DNF

• *
  • FTM-350 - rulez!
    • mapa operacujna PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 04, 2011, 13:27:26 LOC »

Myślę, że jeśli możesz coś napisać o działaniach z zeszłorocznej powodzi, a najlepiej wskazać jakieś źródło, które potwierdzi te informacje (strona www, dokument, etc.

Jedyna strona www http://aprs.cba.pl/analiza/analiza.php,która zawiera opis wszystkich działań podczas powodzi jednostek PSP na opolszczyźnie.
Lecz nie ma tam zaznaczonych konkretnych miejsc działań PSP, do których teraz już nie mam dostępu na aprs.fi (aby móc chociażby zrobić zrzuty ekranowe).
Mogę również umieszczać wszystkie wyjazdy on-line jednostek PSP na stronę aprs.fi coś na zasadzie :
http://aprs.cba.pl
Czy oto Wam chodzi?

SQ5NWI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 04, 2011, 16:41:28 LOC »

Myślę, że to bardzo dobry przykład tylko warto byłoby to omówić z OH7LZB. Odpowiednio przygotowana informacja o tym jak aprs.fi było i jest w sytuacjach kryzysowych wykorzystywane do wizualizacji działań i sytuacji w rejonie obsługiwanym przez KP PSP w Brzegu plus prezentacja w postaci strony z podanych linków będą na pewno godnym uwagi materiałem dla obrony niekomercyjności istnienia aprs.fi, a w konsekwencji dalszego darmowego korzystania z map Google.

Przy okazji, problem grożących opłat może dotyczyć również Twojej strony, jeśli przekroczyłbyś zdefiniowaną przez Google ilość pobrań, ale wtedy będziesz już miał gotową linię obrony ;)
Krzysiek
SQ5NWI

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 04, 2011, 17:01:27 LOC »

Mogę również umieszczać wszystkie wyjazdy on-line jednostek PSP na stronę aprs.fi coś na zasadzie :
http://aprs.cba.pl
Czy oto Wam chodzi?

Chyba nie do końca o to chodzi, bo:
1) aprs.cba.pl nie jest serwisem korzystającym z aprs.fi
2) PSP - Państwowa Straż Pożarna nie jest organizacją typu 'non-profits', aczkolwiek zaangażowanie wolontariuszy w ich działania podczas sytuacji kryzysowych i przekazywanie informacji o położeniu osób, pojazdów, miejsc krytycznych/zagrożonych itp. za pomocą aprs.fi byłoby dobrym punktem
73
Andrzej SP3LYR

SQ6DNF

• *
  • FTM-350 - rulez!
    • mapa operacujna PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 04, 2011, 18:35:54 LOC »

przekazywanie informacji o położeniu osób, pojazdów, miejsc krytycznych/zagrożonych itp. za pomocą aprs.fi byłoby dobrym punktem
O tym właśnie pisałem na początku...
informowałem za pośrednictwem aprs.fi użytkowników o:
- stanie wód [stan wysoki(1)ostrzegawczy(2), alarmowy(3)] wraz z opisem wodowskazy,
- zamkniętych drogach i innych niebezpieczeństwach,
- itp...
Wszystkie info zapewne są gdzieś dostępne na serwerze aprs.fi - może jakby podać termin powodzi oraz lokator JO80RU to można by odtworzyć te punkty...

SQ9MDD

• PG APRS
  • *
  • ...przede wszystkim nie zakłócać...
    • SQ9MDD
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 06, 2011, 20:33:25 LOC »

Jest jeszcze alternatywa jesli google będzie rzucać kłody pod nogi:

http://www.openstreetmap.org/

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 06, 2011, 20:44:10 LOC »

Problem jest bardziej skomplikowany, nie dotyczy tylko map. aprs.fi ma opcję dla tego typu map - OSM, ale powiązanie z Google jest również poprzez API, funkcjonowanie serwisu aprs.fi oparte jest na kodzie googlowskim.
A na dodatek również OSM zabrało się za ograniczenia i autor programu APRSIS32/CE otrzymał informację od OSM, że jest zbyt wiele pobrań i powinien stworzyć serwer, na który będzie pobierał mapy OSM, i dopiero z niego może pobierać jego program http://groups.yahoo.com/group/aprsisce/message/13480
73
Andrzej SP3LYR

SQ9MDD

• PG APRS
  • *
  • ...przede wszystkim nie zakłócać...
    • SQ9MDD
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 06, 2011, 23:42:58 LOC »

Troche do poczytania, nadrobienia jest. Ciekaw jestem jaki ruch generuje taka aplikacja. Czy w jakiś sposób można stworzyć mirror, alternatywny serwer itd...