Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Nowa bramka APRS do clustra fieldday.pl  (Przeczytany 5784 razy)

SP5MNC

• *
Nowa bramka APRS do clustra fieldday.pl
« dnia: Listopad 13, 2011, 14:29:49 LOC »

Witam,

Właśnie została uruchomiona bramka APRS do clustra fieldday.pl. Na stronie FieldDay znajduje się opis posługiwania się bramką. Generalnie służy ona do tego, aby - mając możliwość wysłania komunikatu APRS - zaanonsować swoją aktywność radiową na clustrze FieldDay.pl.

Przy okazji pytanie techniczne: czy nie będzie naruszeniem zasad korzystania z APRS, jeśli oprogramowanie clustra będzie wysyłać potwierdzenia odebrania komunikatu? Oprogramowanie to jest podłączone Internetem do serwera APRS, w tej chwili w trybie read-only (login: FIELDDAY, pass: -1). Adresem na który wysyła się komunikaty nie jest adres opiekuna technicznego clustra (Artur SQ5NWA) tylko nazwa "FIELDDAY". I taka stacja, o takim "znaku" miałaby wysyłać, poprzez serwer APRS, potwierdzenia odbioru komunikatów do niej adresowanych.

Pozdrawiam,
Paweł SP5MNC

SQ5LTL

• PG APRS
  • *
    • sq5ltl
Odp: Nowa bramka APRS do clustra fieldday.pl
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 13, 2011, 16:30:08 LOC »

Zasada jest taka sama jak wszędzie. Jak pozostanie to w internecie to nie ma problemu.
Jak stacja FIELDDAY wysyła ramki w eter to nie jest to zgodnie z prawem, no chyba, że będzie to obiekt z właścicielem licencjonowanym.
Ja mam podobną sytuację.
U mnie 1x na godzinę svxlink wysyła obiekt na APRS do netu jako owner 78889, ale potem na RF przesyła to SR5KO (nadając nadal właściciela 78889), który odpowiada za to co przesyła. Wygląda to tak:
2011-11-13 14:25:20.740 APRSIS    R 78889>APRS,TCPIP*,qAC,T2SP:;EL-78889 *111111z5135.00NE02133.15E0439.200MHz T118 R29k SvxLink by SM0SVX op. SQ5LTL
2011-11-13 14:25:25.622 SR5KO     T SR5KO>APRS,WIDE2-1:}78889>APRS,TCPIP*,SR5KO*:;EL-78889 *111111z5135.00NE02133.15E0439.200MHz T118 R29k SvxLink by SM0SVX op. SQ5LTL
Zatem jak dobrze to zostanie poustawiane, a wydaje mi się, że u mnie w miarę sensownie to działa :) to chyba nie będzie problemu.
Najistotniejsze jest jednak to, aby nie przesadzić ze ścieżką i częstotliwością takich ramek.
73! Paweł  http://qrz.com/db/SQ5LTL
Echolink.PL http://echolink.pl
"Czysto logiczne rozumowanie nie da nam żadnej wiedzy o realnym świecie" - ALBERT EINSTEIN

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 13, 2011, 16:34:28 LOC »

1) Jeśli klient połączony z serwerem nie jest autoryzowany, w niniejszym przypadku tym klientem jest FIELDDAY, a passcode wpisany jako -1, to i tak jego potwierdzenia nie byłyby dalej podawane przez serwer.
2) Wiadomości w APRS mogą mieć maksymalnie 67 znaków.
73
Andrzej SP3LYR

SP5MNC

• *
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 13, 2011, 17:18:37 LOC »

Dziękuję za odpowiedzi.

Oczywiście, obecnie klient nie ma mozliwości wysyłania ramek APRS, bo passcode = -1. Moje pytanie dotyczyło sytuacji, jeśli poprawnie się zalogujemy na tego użytkownika, czyli podamy poprawną wartość passcode dla znaku FIELDDAY.

Clustrem, jak napisałem wcześniej, opiekuje się Artur SQ5NWA, który jest licencjonowanym nadawcą. Ja go rozwijam od strony technicznej (też oczywiście jako licencjonowany nadawca). Zatem ew. ramka APRS pochodząca z tego oprogramowania w moim przekonaniu nie narusza prawa. Ale może naruszać przyjęte zasady w APRS - stąd było moje pytanie.

Wysyłane ramki byłby tylko odpowiedzią na przesłanie komunikatu na FIELDDAY (dokładnie ten tekst w polu "Addressee" wg. specyfikacji APRS), na pewno nie zrobilibyśmy tu bałaganu, tym bardziej, że mam na mysli tylko potwierdzenia komunikatów, czyli odsyłaniu do respondenta "ack<nr komunikatu>" dla komunikatów z numerem.

Pozdrawiam,
Paweł SP5MNC
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2011, 17:23:18 LOC wysłana przez SP5MNC »

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 13, 2011, 20:30:23 LOC »

Tak, wszystko, co wchodzi na serwer z autoryzacją może być wypuszczane przez IGaty na RF. W naszym przypadku potwierdzenia od FIELDDAY wychodziłyby z takim znakiem na RF.
Widzę tu kilka problemów:
1) na serwerach znaki mogą być dłuższe, na RF obowiązuje dla amatorskiego packet radio protokół AX.25, gdzie znak może zawierać do 6 liter/cyfr, do tego ssid 0-15 (na serwerach mogą być w ssid również inne liczby, a nawet litery).
2) wprawdzie można posłużyć się nazwą taktyczną, ale krótkofalarski znak musi gdzieś być zawarty. Dodanie go do potwierdzeń wydłuży ramki.
3) inne serwisy, czy stacje też mogą od czasu do czasu użyć 'FIELDDAY' - jak np. http://aprs.fi/?call=fieldday&mt=roadmap&z=11&timerange=3600&_s=ss_call wówczas robi się małe pomieszanie.
Dlatego wydaje się, że posłużenie się znakiem wywoławczym pozwoli uniknąć tych problemów.

Parę dni temu na aprssig toczyła się dyskusja odnośnie wiadomości, ich potwierdzania i automatycznych odpowiedzi. W jej świetle wydaje się, że wnioski z tej dyskusji mogą być pomocne. M.in. automatyczna odpowiedź powinna zaczynać się od AA, czyli 'automatic answer'. Automatyczna odpowiedź może jednocześnie zawierać ack, aby nie mnożyć ramek, tzn. unikać wysyłania osobno ack, osobno AA.
73
Andrzej SP3LYR

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 14, 2011, 03:36:03 LOC »

Przeglądałem na nowo zasady funkcjonowania serwera CQ http://www.aprs-is.net/CQSrvr.aspx i chyba można analogicznie przyjąć zasady dla clustera.
Opis w skrócie: jest to funkcja w APRS-IS, która pozwala na wzajemne komunikowanie się grup krótkofalowców chcących przesyłać wiadomości do każdego z członków grupy. Zarejestrowanie do grupy następuje przez wysłanie wiadomości do CQSRVR o treści zaczynającej się od CQ (spacja) NAZWAGRUPY po czym może znaleźć się tekst z naszą wiadomością. Np.

CQ SP80m slucham na 3.718

Wszyscy, którzy wysłali wcześniej wiadomość do tej grupy otrzymują z serwera każdą wiadomość wysłaną dla tej grupy (w przykładzie grupa ma nazwę SP80m). Przykłady na stronie pod powyższym linkiem. Każdy może do danej grupy wysłać wiadomość nie częściej niż raz na 30 minut.

Ale wracając do tematu clustera. Wydaje się, że można analogicznie przyjąć jakąś nazwę, która będzie w miarę unikalna. A także będzie akceptowalna na RF, czyli do sześciu liter/cyfr. No i oczywiście regularnie wysyłać obiekt do APRS-IS z tą nazwą, aby ktoś przypadkowo też się nią nie posługiwał. Np. FDSPCQ czy FDCLUS itp.
73
Andrzej SP3LYR

SP5MNC

• *
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 14, 2011, 09:07:34 LOC »

Andrzeju, bardzo dziękuję za Twoje uwagi i sugestie - są bardzo pomocne. CQ serwera nie znałem wcześniej, to interesująca opcja. Mam teraz materiał do pracy :)

Pozdrawiam,
Paweł SP5MNC

SP1WSW

• PG APRS
  • *
  • ORMO rządzi ORMO radzi ORMO nigdy Cię nie zdradzi
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 14, 2011, 09:52:24 LOC »

Sugeruję wystapić o zwykły znak dla stacji bezobsługowej jak np SR1BSZ, który ma interfejs WWW-> MSG
Nie ma gwarancji, że obiekt nie zostanie przez kogoś "podebrany".
Własność intelektualna: WSWBeacon, W-APRS oraz WSWobject
Tomek http://sp1wsw.szczecin.hamradio.pl
Szczecin http://www.szczecin.hamradio.pl

SP5MNC

• *
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 15, 2011, 10:00:05 LOC »

Nazwa dla clustra została zmieniona na SPCQFD. Jest rozgłaszana jako obiekt co 30 minut. W komentarzu obiektu jest wskazanie na opiekuna technicznego (Artur SQ5NWA) oraz stronę WWW: fieldday.pl. Potwierdzenia komunikatów wysyłanych na SPCQFD też działają poprawnie.

Jeszcze raz bardzo Wam dziękuję za cenne uwagi i sugestie.

Pozdrawiam,
Paweł SP5MNC