Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: CoolGPS - Tracking APRS via GPRS  (Przeczytany 29018 razy)

SP9SDZ

• *
CoolGPS - Tracking APRS via GPRS
« dnia: Kwiecień 03, 2012, 16:03:15 LOC »

Witam Wszystkich.

Od jakiegoś czasu mocno zastanawiałem się nad przystosowaniem urządzeń które produkuję (CoolGPS) do pracy w APRS via GPRS.
W ostatnich dniach udało mi się dopracować szczegóły i efektem jest połączenie funkcjonalności www.coolway.pl oraz APRS.

Urządzenie przygotowałem tak aby mogło połączyć się z dowolnie zaprogramowanym serverem APRS na dowolnym porcie.
W konfiguracji uwzględniłem także możliwość zmiany ikony ruchomego obiektu.

Jedną z przydatnych zalet CoolGPS jest to, że aktualizuje oprogramowanie firmware w sposób automatyczny po pojawieniu się nowej wersji.

A teraz dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych zastosowaniem technologii GPRS w APRSie.

Przekażę bezpłatnie 1 urządzenie osobie która dobrze umotywuje, że to właśnie ona powinna to urządzenie otrzymać.
W zamian liczę na merytoryczne opinie i sugestie przy dalszym udoskonalaniu funkcjonalności APRS.

Zestaw (urządzenie CoolGPS) nie będzie zawierał karty sim umożliwiającej poprawną pracę tego urządzenia.
Kartę taką osoba zainteresowana musi nabyć we własnym zakresie. Urządzenie pracuje z dowolnym operatorem GSM.

Pozdrawiam

Grzegorz SP9SDZ

SP5RZP

• *
    • Namiastka mojej stronki.
Odp: CoolGPS - Tracking APRS via GPRS
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 03, 2012, 16:27:48 LOC »

Mogę spróbować powynajdować błędy i możliwe ulepszenia.
Moja aktywność w dziale o WX3in1:
http://forum.aprs.pl/index.php?topic=1675.msg19422#msg19422
i wytykanie tam niedoskonałości oraz sugerowanie nowych możliwości chyba jest najlepszą rekomendacją jaki ze mnie "upierdliwiec"  ;)
Tylko Kol. Grzegorzu - czy na pewno jesteś gotowy na współpracę z takim czepialskim?  ;D 

No i lojalnie uprzedzam, że dla mnie "ramkowanie" przez komercyjną sieć GSM to tylko namiastka APRS-u.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2012, 16:33:58 LOC wysłana przez SP5RZP »

SP1WSW

• PG APRS
  • *
  • ORMO rządzi ORMO radzi ORMO nigdy Cię nie zdradzi
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 04, 2012, 09:58:04 LOC »

Czym Twoje rozwiązanie różni się (w sensie pozytywnym) od rozwiązania kolegi SP3FHI,
który udostępnia za free dostep do systemu łączącego GPRS z APRS ?
Urządzenie GPRS kiedyś u chińczyka było za ok 80-90$, teraz pewnie taniej.
Własność intelektualna: WSWBeacon, W-APRS oraz WSWobject
Tomek http://sp1wsw.szczecin.hamradio.pl
Szczecin http://www.szczecin.hamradio.pl

SQ2NIL

• *
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 04, 2012, 09:59:45 LOC »

Jaki jest koszt CoolGPS?

SP5RZP

• *
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 04, 2012, 12:02:55 LOC »

Tak poza tematem korzystając z okazji, iż Kol. SP9SDZ pojawił się na Forum APRS.
Kiedyś (2006/2007) także na tym Forum głośno było o pracy digi na Skrzycznem (kto zechce to sobie znajdzie odpowiedni wątek...), więc może by to reaktywować o ile Kol. Grzegorz znów zechciałby poudzielać się w tej sprawie?
Oczywiście pracujące wyłącznie jako digi pomocnicze (W1-1), bo w tak doskonałej lokalizacji (1257 m npm) to innego sobie nie wyobrażam.

SP9SDZ

• *
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 04, 2012, 19:51:50 LOC »

Dziękuję za odpowiedzi na mój odzew.

odpowiadam:

1. dla SP5RZP
           Na razie jesteś pierwszy w kolejce do otrzymania takiego urządzenia.

2. dla SP1WSW
          Nie znam rozwiązania kolegi SP3FHI.
          Moje urządzenie łączy się bezpośrednio z dowolnym serverem APRS np. "server.aprs.pl" na porcie 14580.
          Nie wymaga dodatkowych pośredniczących serverów. Jest polskiej produkcji. Od schematu po gotowca wykonane przeze mnie.
          W przeciwieństwie do produktów chińskich na każde moje urządzenie daję 5 lat gwarancji.
          Oprócz wysyłania danych na server APRS może jednocześnie wysyłać dane na do www.coolway.pl
          CoolWay to mój produkt więc każdy kto będzie chciał i będzie posiadał CoolGPS dostanie bezpłatny dostęp do niego.
          W swojej komercyjnej ofercie posiadam także urządzenia telemetryczne oraz takie które są trackerami z telemetrią.
          W chwili obecnej już wszystkie te urządzenia są przygotowywane do pracy w sieci APRS via GPRS.

Chciałbym jednak podkreślić, że moim celem nie jest komercyjna reklama na tym forum.
          Mój cel to rozwinięcie tej dziedziny (choć wiem, że nie wszyscy będą kibicować ale może przynajmniej nie będą przeszkadzać - bardzo o to proszę !)

3. dla SQ2NIL
          Nie podam ceny urządzenia na tym forum.  Jeśli bedzie ktoś zainteresowany to zawsze odbieram telefon +48602858070  i  czytam pocztę  grzegorz.wysocki@coolnet.com.pl

4. dla SP5RZP
          Sprawa Skrzycznego to dla mnie osobista porażka i wspomnienia których nie chcę przywoływać. Porażka dlatego, że choć zaangażowałem się jednoosobowo - emocjonalnie
          oraz przede wszystkim finansowo w ten temat znaleźli się ludzie "wiedzący zawsze lepiej" oraz tacy którzy to nigdy nie wydali złotówki "dla innych" ale za to robili larum gdy
          poprosiłem o pomoc. Nie znam losu wszystkich działań na Skrzycznym które obecnie się podejmuje. Dla mnie Skrzyczne pozostaje ostoją spokoju gdy mogę wznieść się ponad szczyt.
          Jeśli jednak trzeba porozmawiać o tej górze to proponuję utworzyć nowy wątek i chętnie przyjmę zaproszenie do rozmowy. Ten tutaj poruszany temat chcę utrzymać zgodnie z tytułem.

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 04, 2012, 20:26:14 LOC »

Nie wiem, czy dobrze rozumiem, że urządzenia komercyjne CoolWay są przystosowane do pracy w amatorskiej sieci APRS?
73
Andrzej SP3LYR

SP5RZP

• *
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 04, 2012, 20:33:58 LOC »

Tak od końca - założyłem wątek o pomyśle budowy digi na Skrzycznem i wszystkich którzy w jakikolwiek sposób mogli by pomóc zapraszam tam:
http://forum.aprs.pl/index.php?topic=1969.0

Wracając do głównego nurtu tego wątku - nie żebym się podlizywał, ale 5 lat gwarancji robi wrażenie.

Fajnie, że jestem pierwszy w kolejce  :)  - zawsze lubiłem poznawać nowe rzeczy.

Tylko czy będzie jakieś zabezpieczenie, aby np. właściciel firmy transportowej nawet przypadkiem nie zaczął korzystać z APRS-u?
Bo jak zakładka APRS będzie dostępna dla wszystkich to różnie może być...

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2012, 20:50:38 LOC wysłana przez SP5RZP »

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 04, 2012, 20:48:13 LOC »

Adam, czy żona Tobie pisze posty?
73
Andrzej SP3LYR

SP5RZP

• *
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 04, 2012, 20:52:34 LOC »

Nie - zaplątała mi się tylko 1 literka "a" - jakaś pozostałość z porzuconej myśli.
Jam teraz "słomiany wdowiec" - SQ5RZP poza domem wyrabia normę ilości wysłanych ramek za nas dwoje...

SP9SDZ

• *
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 04, 2012, 22:32:50 LOC »

Tak, urządzenia są przystosowane. Tak jak TRXy z APRSem i oprogramowanie na Androida ... i wiele innych.
Nie oznacza to oczywiście, że każdy kto tylko zechce będzie w prosty sposób mógł z tej funkcjonalności skorzystać.

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 04, 2012, 23:16:28 LOC »

Ciekawe, komercyjne TRXy z APRSem?

Chociaż czasami by się przydały, jak podczas wczorajszego tornada, które przeszło nad Teksasem. Przyczepy osiemnastokołowych ciężarówek fruwały jak balony. W nich niestety nie było trackerów.
Jeden z filmów, które pokazują to zjawisko http://www.youtube.com/watch?v=stX1Avy4qHg
73
Andrzej SP3LYR

SP1WSW

• PG APRS
  • *
  • ORMO rządzi ORMO radzi ORMO nigdy Cię nie zdradzi
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 05, 2012, 09:13:59 LOC »

Własność intelektualna: WSWBeacon, W-APRS oraz WSWobject
Tomek http://sp1wsw.szczecin.hamradio.pl
Szczecin http://www.szczecin.hamradio.pl

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 05, 2012, 09:55:57 LOC »

Tylko w kategorii 'Amateur Radio' są trx-y z APRS, jeśli chodzi o Kenwooda http://www.kenwoodusa.com/Communications/
73
Andrzej SP3LYR

SQ5NWI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 05, 2012, 10:06:41 LOC »

Grzegorz, czy Twoje urządzenie pracuje z HSDPA na 900MHz? Mam na myśli wykorzystanie z Aero2.
Testowałeś/możesz przetestować?
Krzysiek
SQ5NWI