Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Digi na Skrzycznem?  (Przeczytany 23529 razy)

sq9cie

• *
Odp: Digi na Skrzycznem?
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 17, 2013, 17:42:08 LOC »

Ponieważ w innym wątku pojawił się pomysł reaktywacji digi na Skrzycznem i jednocześnie prośba od jednego z dyskutantów o wydzielenie osobnego wątku, więc pozwoliłem sobie go założyć.

Głosuję obiema rękoma za postawieniem tam naszych zabawek - byłoby to najwyżej położone digi w SP (1275 m n.p.m.).
Co prawda "zdetronizowało by" pod tym względem SR8VPW w Bieszczadach, no ale chyba nie chcemy spoczywać na laurach tylko podejmować kolejne wyzwania?

Myślę, że schemat działania urzeczywistniony w przypadku digi na Połoninie Wetlińskiej po drobnych udoskonaleniach można by "przeflancować" i do tej realizacji.

Czyli ktoś (najlepiej z miejscowych Kolegów) załatwia "miejscówkę" na górze z bezpłatnym dostępem do odrobiny prądu i możliwość postawienia skrzynki z urządzeniem i zamontowania anteny.
Wszystko oficjalnie czyli "na papier", bo "na gębę" to różnie potem może być...

Ktoś inny (lub ten sam) stara się o dotację PZK na ten cel - myślę, że taka wyśmienita lokalizacja byłaby 100 % pewniakiem w uzyskaniem takowej.

Potem tylko wyrobienie "Pozwolenia radiowego", poskładanie do kupy całości sprzętu i może tak jak w przypadku Połoniny  zbiorowa akcja montażowa?

Pewnie kilku Kolegów z kilku okręgów SP znów chętnie weźmie udział w tak zacnym przedsięwzięciu.
Ja w każdym razie już teraz się piszę nawet jakby w podziale prac przypadło mi podawanie nakrętek.

To może na początek - czy któryś z Kolegów wie jak obecnie wygląda sprawa z uzyskaniem tam kawałka miejsca na digi i z możliwością bezpłatnego wpięcia się do prądu (zaledwie kilka Watt poboru)?
Stoi tam przekaźnik RTV (RTON), a chyba Emitel nadal nam krótkofalowcom sprzyja, więc może po tej linii spróbować?

najwyżej położone DIGI&Igate jest na Hali Miziowej 1330m n.p.m. i Skrzyczne tego nie przebije więc najwyżej nie będzie ;-)
Rafał SQ9CIE

SP8EBC

• *
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 05, 2014, 08:56:14 LOC »

Cześć,
Jak wygląda aktualny stan igate na Hali Miziowej? Na 95% będę realizował stację pogodową APRS + Digi W1 na szczycie Skrzycznego i Góry Żar (mam załatwioną miejscówkę z prądem i miejscem pod instalacje czujników i anteny) ale do planowania radiowego potrzebuje informacji czy ta stacja wróci jeszcze do pracy, czy już nie. Igate w tak wysokim miejscu byłby bardzo potrzebny. Nadmieniam, że jeżeli chodzi o Skrzyczne to lokalizacją pod moje urządzenia NIE JEST wieża Emitel

W razie czego proszę o kontakt telefoniczny 660 43 44 46
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2014, 11:05:51 LOC wysłana przez SP8EBC »
Mateusz == 43-300 Bielsko Biała

SP8EBC

• *
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 15, 2014, 22:31:24 LOC »

Miło mi poinformować, że jutro składam w UKE papiery na stację SR9NSK, czyli digi APRS na Skrzycznym. Stacja będzie dodatkowo wysyłała dane pogodowe (prędkość i kierunek wiatru, temperatura, ciśnienie) pozyskane z profesjonalnego, ultradźwiękowego anemometru Lufft V200A-UMB. Będzie to czyniła standardowo na APRS, a docelowo również na frekwencji 434,675MHz jako coś w rodzaju SR0WX... Szczeguły będę podawał na bierząco.

SP9-4908KA

• *
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 21, 2014, 21:14:09 LOC »

O super ! A wiesz, że tam jest SR9B z RX na 145.112.5 ? Chcesz nadawać tak blisko ?  145.112,5 - 144.800,0 = 312,5 kHz  To jest TYLKO połowa normalnej odległości (600 kHz) jaka dla przemiennika zapewniają filtry duplexerowe !!! Masz jakieś dobre filtry w tym TX digi APRS tak by nie zakłócać wejścia przemiennika SR9B i zapewnić jego poprawną pracę ? Przypomnę - jeśli nie pamiętasz - że na SKRZYCZNEM był już digi APRS pod znakiem SR9NWW i został zlikwidowany chyba właśnie z tego powodu. Było o tym pisane.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2014, 21:36:58 LOC wysłana przez SP9-4908KA »
Christopher (Krzyś)

SP7MOA

• *
  • PG APRS
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 21, 2014, 21:33:14 LOC »

Pisałem już nie raz - jest pełno kanałów na 70cm po linkach PR - można zrobić / uzupełnić o kanał linkowy gdzieś igate i po sprawie.
Vy 73 de SP71303LD ex SP7MOA

SP8EBC

• *
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 22, 2014, 08:33:34 LOC »

O super ! A wiesz, że tam jest SR9B z RX na 145.112.5 ? Chcesz nadawać tak blisko ?  145.112,5 - 144.800,0 = 312,5 kHz  To jest TYLKO połowa normalnej odległości (600 kHz) jaka dla przemiennika zapewniają filtry duplexerowe !!! Masz jakieś dobre filtry w tym TX digi APRS tak by nie zakłócać wejścia przemiennika SR9B i zapewnić jego poprawną pracę ? Przypomnę - jeśli nie pamiętasz - że na SKRZYCZNEM był już digi APRS pod znakiem SR9NWW i został zlikwidowany chyba właśnie z tego powodu. Było o tym pisane.

APRS nie będzie zainstalowany na Emitelu, gdzie znajduje się na przemiennik SR9B ale na zupełnie innym obiekcie w innej części szczytu, dobrze ponad 100m od wieży, oraz dużo niżej niż anteny SR9B. Bateria trzech filtrów BP-BR będzie miała tłumienie ok 30dB przy odstępie 300kHz. Wystarczająco dużo aby uniknąć jakichś zakłóceń.

SP9-4908KA

• *
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 23, 2014, 11:46:16 LOC »

BPBR 2/3 w wersji skróconej - helical ? Procom ? Czy pełnowymiarowe rury ?
Christopher (Krzyś)

SP8EBC

• *
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 23, 2014, 18:10:36 LOC »

Pełnowymiarowej rury, ponieważ helikal będzie miał zbyt małą dobroć aby umożliwić prace przy odstępie dupleksowym równym 600kHz. Wcześniej popełniłem małą gafę, ponieważ chodziło mi jednak o filtr BP a nie BR/BP aczkolwiek myślę, że ze względu na obiekt to na SR9B są ze dwa takie.

Filtr BP na pełnowymiarowych rezonatorach ćwierćfalowych przy odstrojeniu o 300kHz na charakterystyce przenoszenia ma spadek -4dB do -5dB. Charakterystyka takiego filtra jest tutaj: https://picasaweb.google.com/116678234437950717727/ZestrajanieFiltrowPrzemiennikaSR8T8Marca2013#5853070366986481602 , tutaj: https://picasaweb.google.com/116678234437950717727/ZestrajanieFiltrowPrzemiennikaSR8T8Marca2013#5853070462763683954 i tutaj: http://www.lewczuk.pl/index.php/pl/krotkofalarstwo/projekty/110-duplekser-2m . Do tego należy doliczyć straty odbiciowości, z tytułu bardzo szybko rosnącego SWR . Przyjmijmy, że 300kHz od środka pasma przenoszenia SWR rezonatora wynosi 8, a tłumienie w zerze wynosi 0.5dB. Z wzoru [1] z: http://ot14.pzk.org.pl/download/Fakty_mity_SWR.pdf wychodzi sprawność 68%, czyli w przeliczeniu jakieś 2dB. Łącznie straty wynoszą ~6dB na jeden rezonator, czyli 12dB na dwa.

Fakt, pomyliłem się, to nie jest 10dB na filtr (tak aby na trzech było 30dB). Jednak moje urządzenia nie będą na wieży Emitela ale 120m dalej i co najmniej 30m niżej względem poziomu morza. Wrzuciłem wszystko do RadioMobile i otrzymałem coś takiego: https://picasaweb.google.com/116678234437950717727/StacjaPogodowaNaSkrzycznym#6096078194655664402
Tłumienie przy tej odległości wynosi 62dB, a poziom sygnału w antenie -20,5dB czyli 22,4mV (22400 uV). Po stłumieniu tego o 12dB mamy -32,5dB w odbiorniku, czyli jakieś 5mV. Tak naprawdę będzie trochę miej, ponieważ program radio mobile ma ustawioną charakterystykę dipola półfalowego w wolnej przestrzeni. Nawet jeżeli przyjąć, że anteny od SR9B są zainstalowane na tak dużej wysokości, że wpływ ziemi jest pomijalny, to antena kolinearna na pewno będzie miała charakterystyki "zadarte" do góry

Nieskromnie uważam, że odbiornik w przemienniku powinien bez problemu poradzić sobie z obcym sygnałem na poziomie -32,5dB, tym bardziej, że jest on zainstalowany na obiekcie gdzie samo DVB-T to 300kW EIRP. Tak naprawdę sprawa się rozbija o dynamikę wzmacniacza w.cz. i mieszaczy, oraz ryzyko intermodulacji w tych elementach. Nie sądzę jednak aby moja stacja generowała jakiekolwiek problemy. Dodatkowo przypominam, że dawno temu tam było digi APRS ale zostało przez kogoś wyłączone, ponieważ po zbliżeniu jego anteny, do anteny odbiorczej SR9B pojawiło się odczulanie. Wcześniej, gdy anteny były dużo bliżej siebie, niż moja stacja i wieża emitela problemu nie było. Napiszę więcej. Przemiennik SR8V (Jasło) pracuję bez dupleksera na dwóch antenach na tym samym obiekcie!! Fakt, że są one po dwóch stronach, na różnych wysokościach dużego stalowego krzyża a odbiornik ma zmieniony tranzystor w.cz. ale jak widać nie takie rzeczy się da.....

SP9-4908KA

• *
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 23, 2014, 23:51:28 LOC »

Kidyś pozwoliłem sobie na mały eksperyment. W wiadomym miejscu http://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.skrzyczne.dormire.pl%2Fgal%2Fimages%2Fskrzyczne%2Fphpgvy4qc.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.skrzyczne.dormire.pl%2F&h=481&w=643&tbnid=ulblXC40Sn06QM%3A&zoom=1&docid=0SzkmAU25fLUcM&ei=XOCZVJiRHtfZasGXgOgI&tbm=isch&ved=0CCIQMygCMAI&iact=rc&uact=3&dur=3838&page=1&start=0&ndsp=35na chłodni Kropla Beskidu postawiłem na magnesie Diamond NR2000N. Zasilana była poprzez Procom BPF 2/3 (helical niestety) z Moto f=144.800 Pout=8W. Dla silnych stacji retransmitowanych przez SR9B było to bez większego  znaczenia, jednak dla słabych na wyjściu przemiennika pojawiał się mix.
Jeśli będzie to filtr BP na 3 pełnowymiarowych rezonatorach ćwierćfalowych, to może nie będzie tak źle.
Christopher (Krzyś)

SP8EBC

• *
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 24, 2014, 09:55:17 LOC »

Źle mnie zrozumiałeś. Mi chodziło o tłumienie częstotliwości APRS w filtrach zainstalowanych na przemienniku a nie u mnie, choć tak naprawde jest bez różnicy. Zakładanie dupleksera u mnie mija się z celem bo jedyne co wytnę to szum z nadajnika, który jednak przy takiej odległości będzie bez znaczenia (przecież nie będę wycinał 144.800MHz na którym mi zależy). Radio samo w sobie będzie miało ustawione ok 4W, przy jego mocy maksymalnej 30W także nie ma tutaj mowy o jakimś prążkowaniu (jest to zresztą radiotelefon profesjonalny i jako taki musi spełniać stosowne normy).

Nie chcę być tutaj złośliwy ale rozmawiałem wczoraj z pewną dobrze poinformowaną osobą i jak sama powiedziała "ten przemiennik działa już tak źle, że nic nie może mu zaszkodzić bardziej". Ponoć nie ma w ogóle duplekserów (mam nadzieje, że nie jest to prawda), pracuję przy minimalnej mocy wyjściowej a odbiornik jest masakrycznie odczulony przez różne pobliskie emisje. Jest w tym na pewno ziarno prawdy, bo będąc ostatnio w Żywcu i widząc Skrzyczne, SR9B wchodził mi tylko na 4!!! Z relacji wiem też, że dużo bliżej niż mnie macie tam SZUW, PSP i GOPR. Z praktyki podejrzewam, że dużo bardziej ta trójca będzie zakłócała nas obu, niż ja Was.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 24, 2014, 09:57:29 LOC wysłana przez SP8EBC »

SP9-4908KA

• *
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 24, 2014, 11:45:53 LOC »

Bardzo przepraszam, ale:
- napisałeś „Miło mi poinformować, że jutro składam w UKE papiery na stację SR9NSK, czyli digi APRS na Skrzycznym.”
-zapytałem czy wiesz, że tam jest SR9B i jak chcesz to pogodzić
-odpowiedziałeś: „Bateria trzech filtrów BP-BR będzie miała tłumienie ok 30dB przy odstępie 300kHz. Wystarczająco dużo aby uniknąć jakichś zakłóceń.” i przedstawiłeś foto takiego filtra oraz wyliczenia z RadioMobile
-przedstawiłem Ci wynik moich prób, bo też chciałem digi APRS tam zainstalować
-a Ty piszesz: „Źle mnie zrozumiałeś. Mi chodziło o tłumienie częstotliwości APRS w filtrach zainstalowanych na przemienniku (…)Zakładanie dupleksera u mnie mija się z celem (…)”
Oczywiście, że mija się z celem zakładanie duplexera ( bo taki chyba ma przemiennik; zaglądam na http://sp9ykd.com/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1 była tam kiedyś zakładka zdjęcia i foto takich mosiężnych rur – teraz nie widzę tej zakładki), ale wyposażenie TX digi APRS w dobrej jakości BPF, który będzie ostro ciął z góry może pozwoli na uniknięcie zakłóceń na częstotliwości wejściowej przemiennika.
To nie ja Ciebie źle zrozumiałem, ale to Ty udzielasz zmiennych odpowiedzi wprowadzających w błąd czytających.
Myślałem, że masz pomysł na dobrą stację APRS, a nie tylko  na coś co będzie jedynie zakłócało przemiennik !
Christopher (Krzyś)

SP8EBC

• *
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 24, 2014, 11:58:33 LOC »

Miałem w planach założenie tam jednej rury BP (i to dokładnie tego egzemplarza, który jest na tym zdjęciu) ale jej problemem jest kiepska stabilność termiczna. Musiałbym ok 3 razy w roku jeździć tam i podstrajać ją, ponieważ pomieszczenie w którym będziemy mieli urządzenia nie jest jakoś specjalnie ogrzewane (nie ma w nim grzejnika). Puki co stanęło tam na duplekserze 2m/70cm, oraz helikalnym filtrze pasmowym na 2m, aczkolwiek ma on przy spadku -3dB coś koło 2MHz szerokości pasma

Jeżeli macie gdzieś na zbyciu dobrze wykonany rezonator na 2m to chętnie taki zamontuje w tor antenowy.. Niestety ja nie mam nic co by pracowało tam bez większych, czy mniejszych problemów a nie stać mnie na wykonanie, czy zamówienie nowego

SP7MOA

• *
  • PG APRS
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 24, 2014, 13:19:31 LOC »

Receptę napisałem wyżej. Po co cudować?
Vy 73 de SP71303LD ex SP7MOA

SP9-4908KA

• *
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 26, 2014, 01:56:54 LOC »

„Puki co stanęło tam na duplekserze 2m/70cm, oraz helikalnym filtrze pasmowym na 2m, aczkolwiek ma on przy spadku -3dB coś koło 2MHz szerokości pasma”
Chyba nie jest to do końca prawdą, nawet firmowy Procom BPF 2/3 helical ma prawie +/- 2Mhz ( ins. loss1 dB).
Szkoda fatygi. Skutek zastosowania takiego BPF opisałem wyżej. Nawet gdyby to był 3 obwodowy, ćwierćfalowy  full size z 2dB ins. loss to nie gwarantowałby braku zakłóceń.
„Jeżeli macie gdzieś na zbyciu (…)”
?!  Ja nie mam.
Christopher (Krzyś)

SP9UXY

• *
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 02, 2015, 13:37:45 LOC »

Nie wiem po co tak przejmować się SR9B, niech konstruktorzy przemiennika zadbają o filtry.
Pamiętam że jest tam 1 rura na odb. i nad. czyli totalny minimalizm.
Założenia mieli takie że tłumienie osiągną przez odpowiednie ustawienie anten na maszcie.
Antena odb. jest niżej niż nadawcza bo przy nadajnikach tranzystorowych dla 108MHz
były zakłócenia na wejściu.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2015, 13:42:19 LOC wysłana przez SP9UXY »