Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: WXTelemetry  (Przeczytany 15109 razy)

SP5MRF

• PG APRS
  • *
WXTelemetry
« dnia: Kwiecień 16, 2012, 08:56:17 LOC »

Witam Wszystkich,

no to mamy już w ofercie moduł telemetrii do WX3in1 +  (WXTelemetry)
http://microsat.com.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=51
Zamówiłem, czekam na dostawę, będziemy testować :)
W DS18B20 już się zaopatrzyłem.
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

SQ3PLX

• *
Odp: WXTelemetry
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 16, 2012, 10:41:21 LOC »

Witam,
Tak jak Kolega wspomniał, moduł telemetryczny jest już dostępny. Robiłem jeszcze trochę testów tych zakłóceń w.cz. i moim zdaniem zakłóceń nie ma, przynajmniej na moim stanowisku testowym. Płytka jest jednostronna z tego względu, że mam już kilkanaście sztuk wyprodukowanych i nie da się tego już zmienić, przynajmniej w tej partii.
Wczoraj dopracowałem obsługę modułu po stronie WX'a, nowy firmware jest już dostępny na stronie. Moduł obsługuje zarówno DS18S20, jak i DS18B20.
Dzisiaj postaram się skrobnąć instrukcję, bo trzeba bardzo uważać co i gdzie się mierzy, szczególnie przy zastosowaniu ze sterownikiem ładowania paneli solarnych (ja na przykład nie miałem pojęcia, że większość sterowników kluczuje masę przy regulacji ładowania i obciążenia, w związku z czym trzeba uważać, żeby tych mas nie połączyć w celu pomiaru napięcia na stronie pierwotnej i wtórnej).

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 16, 2012, 16:33:08 LOC »

Wprawdzie nie miałem jeszcze czasu, aby przetestować moduł telemetryczny, ale wydaje się, że jego pomiary można wykorzystać nie tylko do ramek telemetrycznych. Mianowicie, można dodać do parametrów pogodowych wartość mierzonego napięcia. Czyli po danych ściśle związanych z warunkami atmosferycznymi, może znaleźć się V... wyrażające napięcie w dziesiętnych częściach volta. Czyli V128 wyraża 12,8V. Szerzej o tym standardzie dla ramek pogodowych znajduje się na http://aprs.org/aprs12/watergage.txt. Jest tam również parametr F.... wyrażający poziom wody w dziesiętnych częściach stopy. Czyli F+999 to 99,9 stopy powyżej normalnego poziomu, F-999 to 99,9 stopy poniżej normalnego poziomu wody. Wprawdzie wejścia nowego modułu telemetrycznego nie obsługują wprost takich czujników, ale te, które przetwarzają poziom wody na wartość napięcia lub natężenia prądu, mogą być zaadoptowane. Ta opcja może jest dość futurystyczna, ale kto wie, może kiedyś też znajdzie zastosowanie. Po co koledzy nad Odrą mają siedzieć pod krzaczkiem z lornetką, gdy mogą siedzieć przed monitorem przy kawie?
Drugi sposób wykorzystania pomiarów z modułu telemetrycznego, to wstawianie do beaconów mierzonej wartości wyrażanej wprost. Czyli podobnie, jak wstawiamy <date> i urządzenie zamienia na aktualny czas, tak można posłużyć się czymś, jak <tempC> lub <tempF> aby wstawiał temperaturę, <volt1> <volt2>, aby wstawiał napięcie itd. itp.
73
Andrzej SP3LYR

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 16, 2012, 17:46:02 LOC »

Drugi sposób wykorzystania pomiarów z modułu telemetrycznego, to wstawianie do beaconów mierzonej wartości wyrażanej wprost. Czyli podobnie, jak wstawiamy <date> i urządzenie zamienia na aktualny czas, tak można posłużyć się czymś, jak <tempC> lub <tempF> aby wstawiał temperaturę, <volt1> <volt2>, aby wstawiał napięcie itd. itp.

To jest ciekawe ale chyba musi taką funkcjonalność obsługiwać oprogramowanie WX3in1+ ??

I pytanie do Autora WXTelemetry, czy rzeczywiście będzie mierzył wartości prądu do 5A ?? Te boczniki nie wyglądają potężnie  ;)
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 16, 2012, 19:18:40 LOC »

Naturalnie, to jest propozycja w kwestii rozwoju oprogramowania.
73
Andrzej SP3LYR

SQ3PLX

• *
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 16, 2012, 21:49:42 LOC »

Hmmm... no więc te rezystory mają w sumie 0,05 Ohm, co nam daje 0,8W przy 4 amperach. Akceptowalne, temperatura w rozsądnych granicach. To powinno wystarczyć na pomiar ciągły przy panelu solarnym 60W w słoneczny letni dzień.

Ale, szczerze mówiąc, 5A to chyba tylko przy pracy impulsowej, np. dla radia nadającego pakiety APRS. Nie wykonałem testu pracy ciągłej bo mój zasilacz laboratoryjny daje tylko 4A.
Faktycznie powinienem to uwzględnić w opisie. W sensie, zakres pomiarowy jest do 5A, ale prąd ciągły nieco mniejszy.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2012, 21:56:42 LOC wysłana przez SQ3PLX »

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 16, 2012, 22:02:01 LOC »

Dzięki za odpowiedź :)
Pytałem bo docelowo przewiduję panele o mocy 120 watt, chcę zasilać: FT-1500 (do APRS-u) z mocą 5 watt, WX3in1+, Ruter Asus RT-N16, switch 5 portowy, modem Speedstream 4100 i własnej roboty zegar DCF (dość prądożerny). Wszystkie urządzenia pracują z 12 V więc aż się prosi słoneczko do zasilania zaprzęgnąć.
Aktualnie całość zasila zasilacz impulsowy PS30SWII który pracuje non stop. W okresie zimowym pewnie może brakować prądu więc kombinuję jakiś zasilacz sieciowy (niewielki) który załączyłby się kiedy napięcie na akumulatorze (AGM 35Ah) spadnie poniżej ustalonej wartości a baterie słoneczne nie będą go ładować.
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

SQ5BLK

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 16, 2012, 22:25:02 LOC »

Jeżeli mogę coś zasugerować to może to SMD to dać jakieś większe. Obawiam się, że może być dużo zwrotów z powypalanymi płytkami. Sam napisałeś, że przy 4 A mamy 0,8W. Przy pięciu 1,25 W. To może od razu przynajmniej 1 Watowy rezystor dać. To tylko taka sugestia... :D
73 !
Paweł - SQ5BLK

SQ3PLX

• *
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 16, 2012, 22:40:46 LOC »

SQ5BLK: te rezystory sa on 1/4W, a więc w sumie mogą teoretycznie odprowadzić 1.5W. Teoretycznie bo w praktyce są troche blisko siebie. Ale 3.5A prądu ciągłego przyjmują bez problemu, można palec położyć. 4A też przyjmą, chyba, że ktoś położy całe urządzenie w temperaturze 80 stopni to może być problem.

SQ5BLK

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 16, 2012, 23:10:50 LOC »

Żeby nie ciągnąć tematu w nieskończoność. W tym urządzeniu jest to w mojej ocenie najsłabsze ogniwo. Czas wszystko zweryfikuje. Jak dotrze do Andrzeja SQ5MRF będziemy testować. Ważne jest to, że wypadkowa musi być 0,05 om i pewnie jakieś precyzyjne rezystory pewnie 1 % tolerancja. Czekamy na urządzenie.
73 !
Paweł - SQ5BLK

SP8EET

• *
  • BAMBUCIA JEST WSZĘDZIE -APRS TEŻ
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 18, 2012, 13:19:46 LOC »

Witam szanowne grono użytkowników WX3IN1+  ,zakupiłem również takowe urządzenie i proszę o podesłanie zrzutów ekranów z poprawnymi ustawieniami tego urządzenia  .Najbardziej interesują mnie zakładki od i-gate ,beacons i digipiters .Urządzenie u mnie pracuje na chwilę obecną tylko z radiem odbiera i wysyła to co usłyszy ale nie widać mnie na mapie ,znak stacji to SP8EET-5 ,dodatkowo chciałbym wysyłać informacje o najbliższych przemiennikach fm ale nie potrafię jeszcze wysyłać obiektów  .
Dziękuję za jakąkolwiek pomoc w temacie .
Pozdrawiam .

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 18, 2012, 13:54:47 LOC »

Kilka przykładów wziętych z ustawień w SR3DPN:

Własne beacony
/<date>z5225.88NS01655.35E#PHG4540 W2,SPn Poznan

Status
><date>z_2-way IGate & digi

Obiekt z przemiennikiem
;145.762-X*<date>z5227.54N/01654.33ErT110 -060 Poznan SR3X

Obiekt z echolinkiem
;EL-064827*<date>z5225.  NE01655.  E0438.400MHz SR3BBS op SP3UQQ

73
Andrzej SP3LYR

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 18, 2012, 15:41:32 LOC »

Witam,

Przykład beacon,u stacji SR5NRF:

!5209.20N102049.30E#PHG2280 Digi W1-1, iGate, WX-Pruszkow

Oraz obiektu przemiennika Pruszkowskiego

;145.600PZ*121611z5209.51N/02049.04ErTOFF -0600kHz R20k SR5R:

Na stronie Microsat,u są ekrany z konfiguracji dość dobrze pokazujące co i jak.
W instrukcji też jest dość dokładny opis konfiguracji, dysponuję instrukcją PL do WX3in1 (bez +) ale konfiguracja praktycznie taka sama.

Może warto :) zmienić SSID z 5 na jakiś bardziej radiowy ??

Zgodnie z wytycznymi Boba SSID 5 nie jest tu najszczęśliwszym wyborem:

-0 stacja główna, zwykle stacjonarna
    -1 dodatkowe stacje: domowe, digi, pogodowe itd
    -2 dodatkowe stacje: domowe, digi, pogodowe itd
    -3 dodatkowe stacje: domowe, digi, pogodowe itd
    -4 dodatkowe stacje: domowe, digi, pogodowe itd
    -5 inne stacje nadające przez internet (Dstar, telefony komórkowe itd)
    -6 nietypowe aktywności: praca przez satelitę, camping, 6m itp
    -7 radia przenośne
    -8 łodzie, jachty, drugi mobile
    -9 główny mobile
    -10 praca wyłącznie przez internet: igate, echolink itd
    -11 sprzęt latający: balony, samoloty, statki kosmiczne
    -12 stacje APRStt, DTMF, RFID, trackery bez możliwości odbioru wiadomości itp
    -13 stacje pogodowe
    -14 ciężarówki
    -15 dodatkowe stacje: domowe, digi, pogodowe itd
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

SP8EET

• *
  • BAMBUCIA JEST WSZĘDZIE -APRS TEŻ
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 18, 2012, 16:28:42 LOC »

Witam ,specjalnie wybrałem -5 (chociaż lepszym wyborem będzie -10 )ze względu na to że w docelowej lokalizacji będzie tylko praca via internet bez możliwości wyjścia via radio ewentualnie na 70cm bo na 2m będzie się kłóciło że sprzętem profesjonalnym tam zainstalowanym .
Dzięki za info odnośnie wysyłanych obiektów ,teraz poradzę sobie w tym temacie ,interesuje mnie jeszcze ustawienia ścieżki przekazywania żeby nie wprowadzać chaosu w sieci aprs .

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 18, 2012, 16:45:41 LOC »

Ja wystawiam obiekty "bezścieżkowo" jako beacon, WX3in1 daje nam taką możliwość.
Jeśli stacja mobilna odczyta obiekt to na pewno będzie w stanie z niego skorzystać, dotyczy to wystawianych przeze mnie 2 obiektów przemienników Pruszkowskich które znajdują się blisko mojej lokalizacji ale anteny mają zdecydowanie wyżej.
Jeśli docelowo ma być tylko via internet to ścieżka nie ma znaczenia a częstotliwość wysyłania beacon'ów też nie jest krytyczna.
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF