Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: MiniDigi i wizualizacja z RF  (Przeczytany 17928 razy)

SQ5NWI

• PG APRS
  • *
Odp: MiniDigi i wizualizacja z RF
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 16, 2012, 11:20:48 LOC »

Autor nie przygotował i na razie nie zamierza - pytałem go jakiś czas temu o to.
Obiło mi się o uszy, że ktoś własnym sumptem "włamał" się do aplikacji i dokonał spolszczenia, ale to informacja niepotwierdzona i na pewno nie ma wersji w języku polskim firmowanej przez autora.
Krzysiek
SQ5NWI

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 16, 2012, 15:10:26 LOC »

Natomiast w APRSIS32 tworzymy nowy port radiowy poprzez Configure - Ports - New Port, wybieramy type jako TEXT, dodajemy swoją nazwę w okienku Name i dalej wybieramy COMs Serial jeśli jest on na lokalnym porcie szeregowym, reszta sama się wyjaśnia.

No właśnie, lista dostępnych konfiguracji portów stale się powiększa.
Robert
SP3WBX

SQ2MTG

• *
  • Wiecznie w ruchu...
    • Strona domowa
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 17, 2012, 06:04:11 LOC »

SP5RZP:
O ile do Ui-View'a podchodziłem jak do jeża i przez kilka lat go nie zainstalowałem (nie był mi do niczego potrzebny) to APRSIS32 zainstalowałem momentalnie i tu pytanie do znawców - jest jakieś spolszczenie do niego?

Nie ma, ale można zrobić jest to kwestia paru dni :)

Update: Włam do programu jest prosty, z racji praw autorskich na dniach udostępnię kopię tylko dla Kolegi SP5RZP

Tutaj mały dowód: http://www.picshot.pl/public/view/113326
Teraz słownik techniczny angielskiego i do dzieła ;)

Kolejny update: http://www.picshot.pl/public/view/113330
Tak pasuje? :)
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2012, 06:32:06 LOC wysłana przez SQ2MTG »
73! Błażej SQ2MTG

SQ9MDD

• PG APRS
  • *
  • ...przede wszystkim nie zakłócać...
    • SQ9MDD
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 17, 2012, 08:20:16 LOC »

Może warto zgłosić się do autora z tym tłumaczeniem i niech twoja praca zostanie oficjalnie doceniona i znajdzie się w dystrybucji?

SQ5NWI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 17, 2012, 09:39:40 LOC »

Jest pewien problem - poza uzyskaniem zgody autora.
Zmiany zachodzą ciągle - również w układzie i zawartości menu. Oczywiście, nie wszystkie wywracają do góry nogami to co było wcześniej, ale i tak już bywało, więc albo trzeba by trzymać się wersji stabilnych (wypuszczanych raz na kilka miesięcy) i tych tłumaczenie aktualizować, albo co kilka dni sprawdzać co nowego się pojawiło w najnowszej wersji testowej i aktualizować.

Używam wersji testowej, która w zależności od zaangażowania autora potrafi mieć po kilka aktualizacji w tygodniu. Czasem nawet kilka w ciągu dnia. Trudno będzie bez współpracy z nim nad tym zapanować, ale... może warto spróbować.

Tutaj link do dyskusji na temat spolszczenia i innych tłumaczeń: http://groups.yahoo.com/group/aprsisce/message/12269

W sumie rozmawiamy już bardziej o samej aplikacji, a do tego jest dedykowany wątek... http://forum.aprs.pl/index.php?topic=1337.0
Krzysiek
SQ5NWI

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 17, 2012, 12:40:11 LOC »

Kolejny update: http://www.picshot.pl/public/view/113330
Tak pasuje? :)

Ładnie, ale Błażej, proszę, bez takich dziecinnych zdrobnień, jak hasełko. Bo już mi przychodzą skojarzenia dalsze, serwerek, porcik, stacyjka itd. itp.
A swoją drogą, kiedyś Adam SP5XSC zrobił spolszczenie do UI-View. Choć sam go nie używałem, bo wersja anglojęzyczna jest bardziej przejrzysta.
73
Andrzej SP3LYR

SP9UOB

• *
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 17, 2012, 22:45:16 LOC »

Ładnie, ale Błażej, proszę, bez takich dziecinnych zdrobnień, jak hasełko. Bo już mi przychodzą skojarzenia dalsze, serwerek, porcik, stacyjka itd. itp.

Radyjko!

(nie mogłem się powstrzymać  ;D )

sp2qbc

• PG APRS
  • *
  • Nie ma to jak las ... ale radio i GPS też :)
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 17, 2012, 22:58:59 LOC »

Radyjko radyjkiem :) ale ... uruchomiłem zgodnie z sugestiami kolegów APRSIS32 i działa doskonale tak jak chciałem czyli bez użycia internetu ale ... czy zna ktoś sposób jak w trybie offline ( bez internetu) mieć inne mapy np. takie jak do UIVIEW ? Da się skalibrować skanowaną mapę ?

SQ5NWI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 17, 2012, 23:20:34 LOC »

Aktualnie nie ma obsługi tego typu map w aplikacji. Autor ponad dwa lata temu, odpowiadając na pytanie jednego z użytkowników, zapewnił, że kiedyś podejmie ten temat, ale lista proponowanych do wdrożenia i planowanych zmian jest tak długa, że pewnie wątek map jeszcze poczeka, bo nie widziałem, żeby budził jakieś szczególne zainteresowanie.

Na tą chwilę można natomiast pobrać mapy interesującego nas obszaru w dowolnej skali i zachować do użytku off-line.
Wystarczy wyświetlić w oknie aplikacji dany fragment mapy. Otwarcie każdego nowego obszaru czy po prostu przesunięcie mapy na nowy jej fragment powoduje pobranie kilku poziomów skali w dół i w górę od tego, w którym aktualnie mapę oglądamy.
Żółty okrąg obrazuje postęp pobierania mapy dla widocznego jej fragmentu. Kiedy okrąg osiągnie maksymalny rozmiar i z niknie, oznacza to pobranie 100% mapy i możemy zmienić skalę, żeby pobrać mapy o większej dokładności dla wybranego wycinka lub przesunąć mapę na inne miejsce, żeby pokryć np. planowaną trasę przejazdu.

Ważne jest, żeby bez potrzeby nie pobierać dużych ilości map w największych powiększeniach, bo to powoduje dużo ruchu i pracy w generowaniu tych map dla serwerów, które dostarczają mapy za darmo.
Był już nawet moment, w którym pojawiła się groźba odcięcia aplikacji od dostępu do map Open Street Map (domyślny zestaw map) właśnie z powodu pobierania dużych ilości map. Zmusiło to autora do optymalizacji procesu ich pobierania oraz stało się ostrzeżeniem dla użytkowników, żeby dbali o to źródło, które może niespodziewanie wyschnąć, jeśli będziemy z niego czerpać bez umiaru.

Istnieją również inne serwery darmowych map, które oferują mapy o innym wyglądzie. Można je ręcznie skonfigurować. Wybór nie jest niestety zbyt duży, a w każdym razie mniejszy dla naszej części świata niż np. dla USA.
Krzysiek
SQ5NWI

sp2qbc

• PG APRS
  • *
  • Nie ma to jak las ... ale radio i GPS też :)
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 18, 2012, 00:23:55 LOC »

Podsumowując : program który działa w takim trybie jak potrzebuje nie ma map a ten co nie działa mapy posiada....i to się nazywa pech. Niestety pomimo wielu prób nie jestem w stanie skonfigurować UIview w takim trybie jak port TEXT w APRSIS32 a szkoda.

SQ2MTG

• *
  • Wiecznie w ruchu...
    • Strona domowa
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 18, 2012, 16:55:52 LOC »

A swoją drogą, kiedyś Adam SP5XSC zrobił spolszczenie do UI-View. Choć sam go nie używałem, bo wersja anglojęzyczna jest bardziej przejrzysta.

Tłumaczenie tego okna zajęło mi minutę dosłownie, oczywiście wersja finalna nie będzie posiadała zdrobnień. Użyty tu zrzut ekranu miał za zadanie uwiarygodnić to że tłumaczenie jest możliwe bez jakichkolwiek problemów. Mi takich rzeczy nie trzeba wypominać nie używam zdrobnień tym bardziej na falach eteru oraz w rozmowie z Kolegami.

73!

Edit: Dalsza część w wątku: http://forum.aprs.pl/index.php?topic=1337.0
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2012, 20:00:41 LOC wysłana przez SQ2MTG »
73! Błażej SQ2MTG

SP3VSS

• PG APRS
  • *
  • Nic co tajne nie jest nam obce.
    • http://vss.pl
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 21, 2012, 01:06:07 LOC »

widzę, że ResHack jest coraz szerzej stosowany :)
-
VSS
PZK - Piraci Z Karaibów
http://vss.pl/aprs_digi_igate_wyse_s90

SQ2MTG

• *
  • Wiecznie w ruchu...
    • Strona domowa
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 25, 2012, 14:58:54 LOC »

To nie ResHack
73! Błażej SQ2MTG

SP3VSS

• PG APRS
  • *
  • Nic co tajne nie jest nam obce.
    • http://vss.pl
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 25, 2012, 15:14:19 LOC »

a co ?
-
VSS
PZK - Piraci Z Karaibów
http://vss.pl/aprs_digi_igate_wyse_s90

SQ6DNF

• *
  • FTM-350 - rulez!
    • mapa operacujna PSP
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 18, 2012, 19:28:53 LOC »

Koledzy czy ktoś może wie jak zwizualizować na mapie ramki odbierane przy pomocy miniDigi oczywiście bez internetu tylko via RF ? Ramki są odbierane przez miniDigi v.2 a samo urządzenie podłączone przez RS232 fizyczny do kompa pod win XP. W trybie termionalowym widzę surowe pakiety ale jak to cholerstwo wsadzić na mapę ? Próbowałem UI-view ale nie idzie jakiś pomysł ? Program może byc dowolny byle by mapy można było wgrywać dokładne. Program nic więcej nie musi robić jak tylko umieszczać na mapie.
W załączniku masz plik do UI-view aby działał poprawnie minidigi
Pozdr.
Darek vy 73 ! QRG 145.575 MHz