Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Oprogramowanie WX3in1 +  (Przeczytany 44491 razy)

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
Odp: Oprogramowanie WX3in1 +
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 15, 2013, 00:36:42 LOC »

Załadowałem. Niestety starej konfiguracji (1.30) nie chciał mi sczytać, tak więc musiałem użyć programu od tamtejszej wersji, aby na nowo wszystkiego nie edytować.
Telemetrii nie uaktywniałem, ale wiadomości z informacją o telemetrii wychodziły co 5 minut. Tak więc dopiero wpisanie czasów 0 dla RF oraz IS powstrzymało ich falę. Zresztą domyślny czas co 5 minut jest dużo przesadzony. W większości przypadków wysyłanie ich kilka razy na dzień powinno w zupełności wystarczyć.
!changelog informuje, że nowa wersja przelicza punkt rosy dla stacji Davis, ale nie bardzo widzę, gdzie można go znaleźć, nawet via telnet.
73
Andrzej SP3LYR

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 15, 2013, 08:41:01 LOC »

A ja zrobiłem tak,

Zgrałem konfigurację programem od v1.34, otworzyłem plik za pomocą notatnika i zmieniłem chyba w 2 lub 3 linii wersję oprogramowania z v1.34 na v1.35 i zapisałem.
Następnie za pomocą konfiguratora v1.35 załadowałem tą konfigurację, przyjął bez zająknięcia :), wysłałem ją do WX3in1+ a następnie zrobiłem aktualizację oprogramowania do v1.35. nic nie musiałem edytować, wszystkie ustawienia przeszły.
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 15, 2013, 14:08:35 LOC »

Też ciekawie. Ja otworzyłem stary konfigurator, aby się połączyć i odczytać. Następnie nowy, nie zamykając starego, no i okienko po okienku - kopiowanie i wklejanie.
73
Andrzej SP3LYR

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 15, 2013, 21:12:23 LOC »

Może trochę odbiegając od tematu ale też o oprogramowaniu do WX3in1+ oraz pozostałych urządzeń z Microsat'u.

Warto reaktywować prośbę do Kolegów tworzących oprogramowanie o "czarną listę" w urządzeniach WX3in1 i podobne, kiedyś postulował o to między innymi Adam SP5RZP, problem braku takiej listy jest teraz dość palący ze względu na to co się dzieje za sprawą niechlubnego SP7YDD-JS.
W wątku http://forum.aprs.pl/index.php?topic=2101.new;topicseen#new poruszany jest problem zaśmiecania APRS IS a także jak wynika z ostatniej wypowiedzi, problem istnieje też i na RF.
W każdym razie apel do Kolegów, jeżeli powstanie takiej listy w oprogramowaniu naszych urządzeń jest możliwe to na pewno przyczyniło by się w jakimś stopniu do eliminowania niepożądanego ruchu.
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 15, 2013, 21:55:36 LOC »

Biorąc pod uwagę, że wx3in1+ retransmituje 'Inet to RF' tylko msg, to nie będzie takiego przypadku, aby wypuszczał fałszywki na antenę.
Natomiast jeśli chodzi o filtrowanie powtarzanych ramek jako digi, to mogą się zdarzyć ramki fałszywki wypuszczone przez inny IGate, jak to widać w przykładzie podanym przed chwilą przez Tomka SQ4BJA. Ale konstrukcja ramek wypuszczanych przez IGate na RF jest typu 'third party packet', czyli dane osoby trzeciej. Znakiem źródłowym w tej ramce jest znak IGatu, co utrudnia filtrowanie. Więcej o konstrukcji tych ramek http://www.aprs.pl/igate.htm#3rd
Czyli filtrowanie pracy digi przez pryzmat znaku nadawcy, będzie filtrowaniem znaku IGate. Filtr musiałby być dużo bardziej zaawansowany.
A swoja drogą, to co wychodzi z IGate na RF jest zależne od operatora IGatu. Zgodnie z zasadami dobrej pracy, jedynie msg powinny wychodzić na RF i oczywiście raz na pół godziny, wraz z msg, pozycja nadawcy msg.
73
Andrzej SP3LYR

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 15, 2013, 22:06:38 LOC »

Tak,

WX3in1 tylko MSG przekazuje do RF'u
Mnie bardziej chodziło i Digi, żeby jak usłyszy to czego nie chcemy to nie przepuści dalej. Ale ... tak jak napisałeś, filtr musi być zaawansowany. chyba jednak warto o takich filtrach pomyśleć, widać co może jeden ... "Kolega" a sądzę, że może znaleźć naśladowców :(
Z tego co widzę, znaku nie możemy zablokować tak żeby nie pojawiał się na APRS IS, miło by było, że by nie było to rozpropagowane na RF
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 15, 2013, 22:17:43 LOC »

Sprawdzałem, czy UI-View może definiować 'Inet to RF' w kategorii 'wejście do Inetu przez' ale nie ma takiej opcji. Wydaje się więc chyba najbardziej sensowne, a jednocześnie możliwie do zastosowania dla każdego oprogramowania, wprowadzenie filtru do danych pobieranych z serwera, czyli -e/SP7YDD-JS jak to wcześniej już było wspominane http://forum.aprs.pl/index.php?topic=2101.msg22093#msg22093
73
Andrzej SP3LYR

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 15, 2013, 22:29:42 LOC »

Tak, Andrzej. 
Ten filtr -e/SP7YDD-JS działa z powodzeniem w APRSIS32 oraz w UI-View, z tym, że w Ui zadziałał dopiero jak był na drugim miejscu (był poprzedzony innym filtrem) jak był na początku jakoś nie bardzo chciał działać.
Filtr ten jednak mamy po stronie "odbiorczej", dzięki niemu nie widzimy tego czego nie chcemy co nie zmienia faktu, ze "treści niepożądane" :) znajdują się w sieci nadal.
Mnie raczej chodzi o eliminowanie na wejściu co chyba jeśli jest możliwe to trudne do zrealizowania.
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

sp3qfe

• PG APRS
  • *
    • Strona SP3QFE
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 16, 2013, 00:44:33 LOC »

(..)
Zgrałem konfigurację programem od v1.34, otworzyłem plik za pomocą notatnika i zmieniłem chyba w 2 lub 3 linii wersję oprogramowania z v1.34 na v1.35 i zapisałem.
Następnie za pomocą konfiguratora v1.35 załadowałem tą konfigurację, przyjął bez zająknięcia :), wysłałem ją do WX3in1+ a następnie zrobiłem aktualizację oprogramowania do v1.35. nic nie musiałem edytować, wszystkie ustawienia przeszły.

Bardzo Ci dziękuję za pomysł z edycją numeru wersji!

1. Norton po pobraniu zasugerował aby być zupełnie pewnym, że to oprogramowanie pochodzi z zaufanego i pewnego źródła.
2. Podczas pierwszej instalacji program zatrzymał pasek postępu na instalowaniu WX3in1 Plus Configurator COM.exe - domyślam się, że Norton go mocno analizował. Za drugim razem przepuścił.
3. Jak można wykorzystać kanały cyfrowe w telemetrii? Mam na myśłi jak wprowadzić stany cyfrowe i ich zmiany do WX3in1+?
4. Do czego służy WXBits outputs?
5. Kiedy stosować losowe czas ciszy? Radio/Randomize quiet time.

Armand SP3QFE/ SWL: SP3 27 235
http://sp3qfe.net

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 16, 2013, 04:01:40 LOC »

Według pliku !changelog.txt wynika, że w przygotowaniu jest cyfrowy moduł telemetryczny, czyli dla wejść binarnych. Natomiast czasy losowe pozwalają na zmniejszenie kolizji dwóch digi sąsiednio pracujących, aby nie przechodziły do tx w tym samym momencie.

73
Andrzej SP3LYR

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 16, 2013, 08:22:59 LOC »

Wracając do filtrów, to wydaje się, że praktyczne, a równocześnie nie aż tak bardzo skomplikowane byłoby wprowadzenie filtrów dla digi według rodzaju danych. Tzn. odfiltrowanie na podstawie identyfikatora danych, jak np.:
  }    dane od stacji trzeciej, a więc odfiltrowujemy wszystko, co retransmitują inne IGate, skoro wx3in1+ sam jest IGatem, to można zignorować ramki retransmitowane przez inne IGaty.
  T    dane telemetryczne
  >    statusy
  ;    obiekty
  :    wiadomości (w zasadzie nie należy ich wycinać, ale czasami może zajść taka potrzeba)
czy też jeszcze parę innych.
73
Andrzej SP3LYR

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 16, 2013, 08:33:13 LOC »

Dokładnie,

Ale to już ukłon w stronę Mateusza, może się wypowie na ten temat.

Co do Radio/Randomize quiet time to dokładnie jak Andrzej napisał, daje to nam szanse na mniej kolizji pracujących "obok siebie" WX3in1+
Ja zmieniłem u siebie ten parametr z domyślnego, słyszę i jestem słyszany przez SR5NLK który pracuje z WX3in1+
Kanały cyfrowe telemetrii chyba przyszłościowo znajdą zastosowanie.
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

sp3qfe

• PG APRS
  • *
    • Strona SP3QFE
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 16, 2013, 10:06:48 LOC »

Radio/Randomize quiet time - tak jak napisaliście - domyślam się, że daje to szanse na mniej kolizji pakietów. I tu dalej się domyślam, że takie rozwiązanie mogło być już wcześniej włączone na stałe w WX3in1 +, a teraz doszła tylko możliwość wyboru losowania  "długości czasu". Tylko się domyślam. Mile więc będzie poczytać coś więcej na ten temat, bo to może być kluczowe dla ruchu pakietów po radiu.

Taka dygresja....

Wiecie, bo to jest tak jak z instrukcjami:
Potencjometr B  to regulacja głośności (każdy wie co to jest i jak go używać).
Potencjometry D i E - służą do regulacji odpowiednio jasności i kontrastu w telewizorze czarno-białym. I tu kończy się instrukcja, a zaczynają się schody - wiele osób wie co to jest, ale nie każdy wie jak używając tych dwóch parametrów wyregulować poprawnie obraz - którego wyświetlanie zależy od wiele czynników. ;)
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2013, 10:09:22 LOC wysłana przez sp3qfe »
Armand SP3QFE/ SWL: SP3 27 235
http://sp3qfe.net

SQ7LQU

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 16, 2013, 11:40:51 LOC »

Przepraszam za delikatny offtopic ale nie chcę mnożyć wątków.

Ostatnio podglądałem sobie dane na radomskim serwerze - na porcie 1314 (czyli jak stoi w opisie - porcie, na którym są same wiadomości) aprs.radom.pl:1314
Większość danych jakie można tam zobaczyć wygląda mniej więcej tak:

HB0FL-5>APNW01,TCPIP*,qAS,HB0TRI::HB0FL-5  :UNIT.mA,mA,Volt,Volt,C,On,On,On,On,Hi,Hi,Hi,Hi
HB0FL-5>APNW01,TCPIP*,qAS,HB0TRI::HB0FL-5  :EQNS.0,19.5,0,0,19.5,0,0,0.1,0,0,0.1,0,0,0.5,-64
HB0FL-5>APNW01,TCPIP*,qAS,HB0TRI::HB0FL-5  :BITS.11111111,Telemetry test

Wg mojej wiedzy są to dane z urządzenia WX3in1. (A może się mylę).
Czy to normalne, że to urządzenie emituje takie dane z identyfikatorem ":" ? Wydaje mi się, że takie dane to nie są typowe wiadomości.
Proszę o wyjaśnienie i dodam od razu, że nie zagłębiałem się w szczegółowo w działanie tego urządzenia.
Przemek
KIELCE

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 16, 2013, 12:31:46 LOC »

@ sp3qfe

Radio/Randomize quiet time jak sam napisałeś :), daje możliwość wyboru losowania długości czasu, to moje przypuszczenie dość prawdopodobne. Za pewne Autor rozwieje nasze wątpliwości.

@ SQ7LQU
Ostatnio podglądałem sobie dane na radomskim serwerze - na porcie 1314 (czyli jak stoi w opisie - porcie, na którym są same wiadomości) aprs.radom.pl:1314
Większość danych jakie można tam zobaczyć wygląda mniej więcej tak:

HB0FL-5>APNW01,TCPIP*,qAS,HB0TRI::HB0FL-5  :UNIT.mA,mA,Volt,Volt,C,On,On,On,On,Hi,Hi,Hi,Hi
HB0FL-5>APNW01,TCPIP*,qAS,HB0TRI::HB0FL-5  :EQNS.0,19.5,0,0,19.5,0,0,0.1,0,0,0.1,0,0,0.5,-64
HB0FL-5>APNW01,TCPIP*,qAS,HB0TRI::HB0FL-5  :BITS.11111111,Telemetry test

Zgodnie z opisem na stronie http://www.aprs.pl/telemetria.htm
Zdefiniowanie odbywa się za pomocą wysyłanych wiadomości APRS. Pozostałe stacje odbierające te wiadomości będą znały sposób interpretacji danych.
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF