Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 ... 4 5 [6] 7

Autor Wątek: Oprogramowanie WX3in1 +  (Przeczytany 43920 razy)

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
Odp: Oprogramowanie WX3in1 +
« Odpowiedź #75 dnia: Luty 18, 2013, 19:18:47 LOC »

APRS ma to do siebie, że jest łącznością bez połączenia (UI) i bez potwierdzenia. Msg są jedynym elementem w APRS, na które wysyłane są potwierdzenia (ack) lub komunikaty odrzucenia (rej).
Czy wx3in1 powinien generować potwierdzenia wysłania do APRS-IS? - Nie, bo nie czyni tego żaden IGate.
Potwierdzenia wysyła docelowy odbiorca. Tu, jeśli wx3in1 podaje do serwera, to droga jest tak błyskawiczna (IGate - APRS-IS - serwis email - APRS-IS - IGate), że natychmiast ack powinien pojawić w wx3in1 gotowy do transmisji.
W początkowej wersji pamiętam, że był jakiś problem z ack'ami w wx3in1, acki'i nie były podawane na RF. Co nieco korespondencji wymienialiśmy z Mateuszem SQ3PLX, ale wydawało mi się, że ten problem został rozwiązany. Dotyczyło to wszelkich ack'ów - 'stacja do stacji'.

Z innej beczki: po załadowaniu v1.35 szpilek temperaturowych nie zauważono w AB9FX.
73
Andrzej SP3LYR

SP6VGX

• *
« Odpowiedź #76 dnia: Luty 18, 2013, 20:15:24 LOC »

Na pewno trudno sobie wyobrazić APRS bez bramek internetowych ale praca po RF mnie zawsze bardziej przekonywała, teraz praktycznie każdy może zaistnieć na mapie, wystarczy telefon. Tylko czy to jest jeszcze APRS ??
Tak trochę nie na temat :)

Dokladnie... IMHO Internet w obecnej chwili sporo ulatwia, ale nie mozna na jego barki pakowac wszystkiego. Co mnie sklonilo do APRS-u to wlasnie mozliwosc stworzenia systamu lacznosci w razie klesk zywiolowych itd. nalezy pamietac ze wtedy cos takiego jak internet moze nie dzialac... Niestety APRS jako system jak to kolega nazwal "system dla ekshibicjonistow" mnie malo pociaga  ;) Dlatego bardziej chyba interesuje mnie zglebienie protokolu i budowa urzadzen, a przy okazji testy jak to dziala w terenie z roznych urzadzen...
Tomek - SP6VGX/5  ( LOKATOR: KO02NG )
QRG: SR5WA (439.350), SR5WM (439.375)

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #77 dnia: Luty 18, 2013, 20:54:15 LOC »

No to trochę odbiegliśmy od tematu oprogramowania WX3in1 ;)

Nawiązując do " w razie niebezpieczeństwa" sytuacji kryzysowych itp, raczej nie APRS tylko zwykła fonia będzie na pierwszym miejscu, tak sądzę.
Pewnie, że jak się uprzemy to wiele elementów internetu da się przenieść na płaszczyznę APRS, tylko po co ??
Kiedyś PacketRadio było bardzo popularne, APRS korzysta z protokołu AX25 i może przez to mam sentyment do APRS'u. Traktuję go bardzo hobbystycznie, zasilam ze słońca i to mi sprawia przyjemność. Ambicji do własnych konstrukcji nie mam bo do tego potrzebne są solidne podstawy, raczej używam :) to co inni zrobili.
Ja dzięki WX3in1+ i modułowi telemetrii, poza podglądem jaka jest kondycja układu solarnego widzę też jak mi centralne pracuje, dzięki temu mogłem sobie ustawić prawidłowo parametry na piecu :)
Projekt WX3in1 bardzo mi odpowiada, łączy w jedno 3 funkcjonalności a poza tym jest Nasz, Polski co podkreślam nie bez dumy. Nie tylko u nas działają urządzenia WX3in1, wystarczy popatrzyć na stronę Microsat'u gdzie z prawej strony widać listę stacji pracujących na tym sprzęcie.
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

sp3qfe

• PG APRS
  • *
    • Strona SP3QFE
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 18, 2013, 21:18:14 LOC »

(...)
Nawiązując do " w razie niebezpieczeństwa" sytuacji kryzysowych itp, raczej nie APRS tylko zwykła fonia będzie na pierwszym miejscu, tak sądzę.
Nigdy nie wiadomo co się wydarzy i może tak być, że fonia może nie zadziałać. Pamiętajmy, że  radiowy APRS to doskonały system taktyczny - dynamiczna wizualizacja zmieniającej się w terenie sytuacji w czasie rzeczywistym! Jest to rozwiązanie, które gdy jest właściwie używane i wykorzystane to nawet wojsko może nam go pozazdrościć.

Ambicji do własnych konstrukcji nie mam bo do tego potrzebne są solidne podstawy, raczej używam :) to co inni zrobili.
Ja dzięki WX3in1+ i modułowi telemetrii, poza podglądem jaka jest kondycja układu solarnego widzę też jak mi centralne pracuje, dzięki temu mogłem sobie ustawić prawidłowo parametry na piecu :)
(...)
Ja też jak na razie wykorzystuję wykonane przez kogoś klocki. Bardzo doceniam, że mamy bardzo dobre polskie rozwiązania znane na całym świecie i wielką chęcią będę wspierał rozwój takich urządzeń - jeśli tylko będę mógł i potrafił.... choćby dobrym słowem lub poradą. Może więc zupełnie odbiegliśmy od tematu... ale to odbiegnięcie przez MSG z odbiorcą EMAIL miało na celu ulepszenie WX3in1+ ale jak to zgrabie Adrzej SP3LYR wytłumaczył to była  zła propozycja z mojej strony.

(...) Czy wx3in1 powinien generować potwierdzenia wysłania do APRS-IS? - Nie, bo nie czyni tego żaden IGate.
Potwierdzenia wysyła docelowy odbiorca.  (...)
czyli sprawa jest jasna i wycofuję swoją propozycję rozwojową oprogramowania.
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2013, 21:24:43 LOC wysłana przez sp3qfe »
Armand SP3QFE/ SWL: SP3 27 235
http://sp3qfe.net

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #79 dnia: Marzec 10, 2013, 12:17:44 LOC »

Od 4 marca mamy wersję 1.36,

ze zmian na które przynajmniej ja czekałem to konfiguracja telemetrii przez przeglądarkę, tak samo możemy konfigurować Wunderground. Komenda reboot dla telnetu i wiele innych, wszystko jest opisane w pliku !changelog.txt.
Od tej wersji oprogramowania WX3in1+ w polu "destination" przedstawia się nam jako APMI01 a nie jak do tej pory APNW01.
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

sp3qfe

• PG APRS
  • *
    • Strona SP3QFE
« Odpowiedź #80 dnia: Marzec 14, 2013, 23:02:27 LOC »

Witajcie,

Czy można dla WX3in1 +  ustawić własną ścieżkę?

np. CQ, RS0ISS ? ;)

w Path jest o jeden znak za mało aby wbić RS0ISS ;(.

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #81 dnia: Marzec 15, 2013, 01:26:47 LOC »

W ostatniej wersji (1.36) można wysyłać beacony bez ścieżki, tzn. przyjmowane jest puste miejsce. Ale pola dla n-N ciągle wymagają czegoś >0, więc nie można wpisać aliasów (adresów ścieżki) w zwykłej postaci, jak np. RFONLY, czy RS0ISS, a do tego problem długości. Znaki (aliasy) digi, jak każdy inny znak w AX.25 mogą mieć do sześciu liter/cyfr. W przypadku aliasów typu n-N, w gruncie rzeczy jest to ABCDEn-N, czyli znak ABCDEn oraz ssid N.
Zapewne z tego powodu mamy możliwość wpisania w wx3in1 ABCDE, ale mam nadzieję, że nie będzie to wielki problem, aby umożliwić w przyszłych wersjach wpisywanie ABCDEF-0.
73
Andrzej SP3LYR

sp3qfe

• PG APRS
  • *
    • Strona SP3QFE
« Odpowiedź #82 dnia: Marzec 15, 2013, 13:57:41 LOC »

Dziękuję Andrzejku.

To ja tylko przypomnę się z moją propozycją autorowi oprogramowania, aby dodać w zakładce "pogoda" pole shift dla "obrócenia" przez stację danych wiatru na właściwy kierunek w przypadku niepoprawnego ustawienia czujnika kierunku wiatru na północ.

sp3qfe

• PG APRS
  • *
    • Strona SP3QFE
« Odpowiedź #83 dnia: Kwiecień 08, 2013, 23:36:58 LOC »

Wykonałem obniżenie wersji oprogramowania, gdyż denerwowały mnie pakiety z telemetrii cyfrowej, których i tak na razie nie używam. Piszę o tym gdyż zauważyłem, że nie działa wyłączenie tej opcji w konfiguracji.

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #84 dnia: Maj 23, 2013, 19:01:41 LOC »

Witam Kolegów,

Mamy oprogramowanie do WX3in1+ w wersji 1.37. Warto się nim zainteresować, część Kolegów sugerowała implementację filtra dla Digi i takowy się pojawił.

Ja ze swojej strony serdecznie dziękuję Autorom oprogramowania za ciągłe jego doskonalenie. Jest to według mnie najlepiej wspierany projekt APRS w SP
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #85 dnia: Maj 23, 2013, 22:41:37 LOC »

Nie mogę się doszukać, czy wildcard (*) dotyczy tylko ssid, czy również zadziała dla znaku. A więc, czy przykładowo SP3* wytnie wszystkie stacje z takim prefiksem/cyfrą.

W telemetrii pojawiła się opcja dla wejść cyfrowych. Ale może była już w 1.36, teraz przeskoczyłem z 1.35 na 1.37.

W zakładce APRS-IS istnieje możliwość definiowania filtrów, choć tak do końca nie wiem, w jakim celu. Wcześniej na sztywno był wpisany filtr, aby otrzymywać wszystkie msg z serwera. Ale nie ma takiej potrzeby. Bez definiowania jakiegokolwiek filtru, serwer przysyła do IGate msg do stacji, których beacony weszły przez ten IGate. Sprawdziłem, po usunięcia filtru z konfiguracji wx3in1+ v.1.37, msg do mnie została podana na RF za pośrednictwem wx3in1+. Nie pojawiła się natomiast pozycja wysyłającego msg. Serwer wraz z podawaniem msg do IGate, podaje również raz na 30 minut beacon pozycji wysyłającego. A od IGate oczekuje się, aby ją również podał na RF.
73
Andrzej SP3LYR

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #86 dnia: Maj 23, 2013, 22:47:32 LOC »

Jeszcze jedno spostrzeżenie. Telemetria działa bez modułu telemetrycznego. Tzn. parametry, które nie wymagają zewnętrznego pomiaru, takie jak liczba zdekodowanych ramek, liczba powtórzonych, procent skuteczności dekodowania, są wysyłane mimo, że moduł telemetryczny leży obok nie podłączony.
73
Andrzej SP3LYR

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #87 dnia: Maj 24, 2013, 08:54:53 LOC »

Tak,

opcja dla wejść cyfrowych pojawiła się już wcześniej wraz z pojawieniem się w ofercie modułu WXBits. Telemetria działa bez modułu też już chyba od wersji 1.35, Paweł SQ5BLK w swojej stacji używa bez modułu telemetrycznego już od dłuższego czasu.
Co do wildcard (*) to jeszcze niewiele wiem, tak na szybko zaktualizowałem wczoraj oprogramowanie i na testy już mi nie starczyło czasu, może Mateusz nam coś podpowie.
Też zauważyłem z zakładce APRS-IS możliwość definiowania filtrów z domyślnym wpisem chyba m/40 ale odłożyłem to sobie na wolniejsze chwile.
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

sp3qfe

• PG APRS
  • *
    • Strona SP3QFE
« Odpowiedź #88 dnia: Maj 24, 2013, 12:34:59 LOC »

Zauważyłem, że nawet w najnowszej wersji pomimo ustawienia wyłączenia telemetrii cyfrowej, stacja nadaje pakiety cyfrowe. Innymi słowy nadal nadawane są cztery pakiety telementryczne, a nie trzy.

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #89 dnia: Maj 25, 2013, 06:23:32 LOC »

Po załadowaniu nowej wersji 1.37 pojawiły się na nowo szpilki temperaturowe.
http://aprs.fi/weather/a/AB9FX
73
Andrzej SP3LYR
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7