Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: WX3in1+ plus TT  (Przeczytany 11153 razy)

sq3gok

• *
WX3in1+ plus TT
« dnia: Sierpień 14, 2012, 21:52:11 LOC »

Mam dość dziwny problem. 1,5 roku temu od Adama RZP zakupiłem TT i GPS-a z Maritexu. Najpierw próbowałem to ożenić z ręczniakiem, ale poległem. Gdy zakupiłem dedykowane radio IC-F110, padło digi u nas (Turek, JO92GA). Miesiąc temu zakupiliśmy nowe urządzenia (WX3in1+) i wróciłem do tematu APRS.

Problem jest następujący:

Podłączone TT pod IC-F110, przewodem ekranowanym. Odległość od digi około kilometra, do trzech. Wysyłam ręcznie ramki, testuję podczas jazdy, nic digi nie odbiera. Po paru dniach wpadam na nowy pomysł, jadę w włączonym radiem do pracy (10km od turku w kierunku zachodnim) i EUREKA!! ramki zaczynają wpadać do sieci przez digi: http://aprs.fi/info/a/SR3NWY (wtedy testowałem urządzenia na trasę turek-poronin, pod znakiem SP3KWA-9, http://aprs.fi/info/a/SP3KWA-9).
Wracam do Turku i kolejne testy, reguluję poziom modulacji na TT, bez zmian, żadna ramka nie wpada.
Wczoraj wypadł mi wyjazd do Łodzi. Zainstalowałem sprzęt i kolejna EUREKA! W Łodzi wszystko ładnie idealnie działa http://aprs.fi/info/?call=SQ3GOK-5

Wracam dziś do turku i kolejne testy, przy FT-1500 które współpracuje z WX3in1+ zwiększyłem delikatnie głośność. Kolejna godzina w aucie i wysyłane ramek, bez skutku.

Skończyły mi się pomysły. Może ktoś kiedyś widział podobną sytuację i podpowie mi gdzie dalej szukać. TT działa prawidłowo, bo ramki lecą przez digi w łodzi, i WX3in1+ też działa prawidłowo: http://aprs.fi/info/?call=SP3KWA-5

Z góry dziękuję za udzieloną pomoc

Robert / SQ3GOK
Turek, JO92GA

SP5RZP

• *
    • Namiastka mojej stronki.
Odp: WX3in1+ plus TT
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 20, 2012, 10:08:03 LOC »

Stawiam na stare oprogramowanie w WX3in1.
Poczytaj ten wątek:
http://forum.aprs.pl/index.php?topic=1675.msg20609#msg20609
Wgrać nowszą wersję i będzie działać.

sq3gok

• *
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 20, 2012, 12:04:26 LOC »

Też o tym pomyślałem i wczoraj z Jurkiem SP3SLU zrobiliśmy update do najnowszej wersji firmware. Obecna wersja od wczoraj to: Firmware version: v1.27/04.08.12

Na dziś bez zmian.

SQ3PLX

• *
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 22, 2012, 03:41:37 LOC »

Cześć,
Już nic nie rozumiem, od wersji zdaje się 1.26 wydawało się, że wszystkim już działa jak należy. Trzebaby jeszcze podejrzeć przez telnet na WX'ie czy wykrywa pakiet podczas wysyłania z TT i ewentualnie jaki problem zgłasza przy przetwarzaniu pakietu.
Czy ktoś jeszcze może się wypowiedzieć na temat działania WX'a z TT?
Ewentualnie powiedzcie co mam kupić, żeby tego trackera przetestować bo chyba tych tinytraków jest kilka wersji.

sq3gok

• *
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 22, 2012, 07:46:09 LOC »

Mogę podesłać cały swój komplet, z radiem i GPS-em. Obecnie przez 2 tygodnie jestem "zawalony" obowiązkami. Mateusz, masz do mnie maila, podeślij mi adres gdzie podesłać sprzęt, to sobie na spokojnie podłączysz pod antenę i sprawdzisz.

ps. sprawdzałem pod telnetem i mam np takie komunikaty:

(AX.25) Packet start detected.
(AX.25) Bit 0 set on wrong position in header: 14.
(AX.25) Bit 0 set on wrong position in header: 16.
(AX.25) No PROTOCOL 0x0F byte found.

Nie jestem w 100% pewien, że te ramki błędne są z mojego TTmini.

ps. mały zrzut z aprs.fi :)

« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2012, 10:28:41 LOC wysłana przez sq3gok »

SQ3PLX

• *
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 22, 2012, 16:05:54 LOC »

Heh, czyli SP7PGK-15 powtórzył pakiet i dopiero wtedy SP3KWA-5 wrzucił go do internetu, super :).
Te komunikaty oznaczają w praktyce, że pakiet był na tyle nieczytelny, że już w nagłówku ktoryś bit został przekłamany. Oczywiście jeżeli inne digipeatery go potwarzają to wina leży bardziej po stronie WX'a.
W najgorszym scenariuszu może poprostu zastosowany przeze mnie modem MX614DW (który jest już dosyć wiekowym rozwiązaniem ale powszechnie używanym) nie radzi sobie z dekodowaniem analogowo zniekształconych pakietów (może to być np. różnica amplitudy między tonami 1200 i 2200 albo jakieś inne zniekształcenie).

Powiem Wam szczerze, że tinytrak mi sie nie podoba ;P. Wystarczy spojrzeć na schemat:
http://www.sp6vwx.republika.pl/TinyTrak.htm
Na prymitywnej drabince o małej ilości bitów jest generowany mocno zniekształcony sygnał bez żadnej filtracji i układ liczy na to, że mechanizmy wewnątrz radia wygładzą sygnał tak żeby zrobił się z tego sinus.

Nadal jednak nie daje nam to jednoznacznej odpowiedzi czy w przypadku TT akurat zniekształcenie pakietu jest przyczyną. Jeżeli problem leży po stronie cyfrowej przetwarzania pakietu to nadal jestem w stanie to poprawić.

SQ3GOK: dzięki, podeślę później adres na maila

SP3VSS

• PG APRS
  • *
  • Nic co tajne nie jest nam obce.
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 22, 2012, 21:54:51 LOC »

tak lekko OT: dobry covox nie jest zły! za starych dobrych czasów (91-92 rok) takie 8 bitowe drabinki robiłem do PCta. szlifowałem rezystory tak aby kolejny był 2x większy od drugiego. zrobienie dobrego covoxa zajmowało 2 godzinki. dźwięk z takiej konstrukcji potrafił powalić największych fanów dźwięku z amigi i użytkowników zestawu radmor+altusy. w chwili desperacji kupiłem drugą kartę z LPT, dorobiłem drugiego covoxa i miałem stereo. wtedy już spadały buty z nóg :) sinusoida sprawdzona na oscyloskopie była idealna. kartę muzyczną ESCOM powersound pro 16 kupiłem dopiero w 94 roku.

SQ3PLX

• *
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 22, 2012, 22:21:05 LOC »

No covox nie był zły, mój ojciec też robił bo ja wtedy za mały byłem i nie miałem pojęcia jak to działa ;p
Była taka gra ElectroBody, jedna z nielicznych która to obsługiwała.
Ale tam było chyba conajmniej 8 bitów, czyli 256 poziomów i najlepsze efekty dawała drabinka R-2R.

Ja tam do TT nic nie mam... tylko dlaczego nam to nie chce działać z WX'em :).

SP5RZP

• *
    • Namiastka mojej stronki.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 22, 2012, 22:41:58 LOC »

A może problem leży jeszcze gdzie indziej?
Był soft do WX3in1, który bardzo nie lubił TT.
Potem go "na gwałt" poprawiłeś i wszystko było OK.
Ale potem wyszły 2 następne wersje i być może np. w tej ostatniej zapomniałeś o problemie z TT?
Znaczy może w nim wykorzystałeś "rdzeń" z tej wersji, które nie lubiło TT?
Kurcze - szewc bez butów chodzi; nie mam teraz żadnego TT, aby sprawdzić jak to współdziała z najnowszym oprogramowaniem WX3in1...

SQ3PLX

• *
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 22, 2012, 23:17:51 LOC »

SP5RZP: Raczej mało prawdopodobne. Od jakiegoś czasu mam już w miarę porządek w kodzie i pilnuję, żeby nie ruszać tego co działa. Poza tym w trakcie tych poprawek do TT dosyć gruntownie rozpracowywałem każdą linijkę kodu obsługi pakietów i wydaje mi się, że już to dopieściłem maksymalnie :).

Dostane od Roberta SQ3GOK tego trackera to zrobię jakieś testy.

SP7MOA

• *
  • PG APRS
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 30, 2012, 22:56:15 LOC »

Proponuję się przeprosić z TCM 3105 a nawet z XR2211 ;)
Vy 73 de SP71303LD ex SP7MOA

SP3VSS

• PG APRS
  • *
  • Nic co tajne nie jest nam obce.
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 30, 2012, 23:05:02 LOC »

biorąc pod uwagę dsDIGI tcm'a i fx'a można zakopać na cmentarzu elektroniki.

SQ3PLX

• *
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 30, 2012, 23:34:42 LOC »

No niestety przy obecnej mocy obliczeniowej procesorów za 10 zł kupowanie FX'a za kilkanascie złoty mija się z celem. Zresztą zaraz się okaże, że nie ma wogóle co budować, elektronicy pójdą do lamusa, wystarczy podłączyć kartę muzyczną do routera za 69 zł, napisać soft na linuxa z OpenWRT i mamy digipeater APRS, serwer echolinka, D-STARA, stacji pogodowych USB itp. w jednym :>.

SP7MOA

• *
  • PG APRS
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 31, 2012, 12:04:44 LOC »

Ale nawet XR za 10 zł dekoduje wszystko bez problemu, a procesor za 10zł jak widać nie. W ogole zabawa radiem mija się z celem, jak można wszystko przez net załatwić...
Vy 73 de SP71303LD ex SP7MOA

SQ3PLX

• *
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 31, 2012, 14:13:32 LOC »

SP7MOA: Mhm, wcześniej nie zrozumiałem co masz na myśli. Te XR2211 miałem nawet kiedyś zamawiać jako tańsze rozwiązanie niż FX614DW. Zastosowałem FX'a jako bardziej popularny układ. Zresztą wydaje mi się, że FX nie jest zły, generalnie użytkownicy zbytnio nie narzekają oprócz tej sytuacji z TT, której przyczyna jest narazie nieznana.