Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Yaesu FTM 350....  (Przeczytany 17412 razy)

SQ5OMO

• *
    • sq5omo
Yaesu FTM 350....
« dnia: Październik 28, 2012, 21:02:26 LOC »

Warto było by trochę informacji powrzucać do netu - a szczególnie na nasze forum jeśli chodzi o ftm 350 xxxx series.
Na prawdę jest niewiele informacji - a z tego co widać już sporo kolegów jeździ z takimi radiami-
przydało by się troche info na temat gps- już  w tej chwili można podłaczyć każdy inny wpinając go w korpus- nie trzeba dedykowanego, trochę info o możliwościach aktualizowania- z wersji początkowych 1.1 do 1.6 idt
zapraszam do ciągniecia wątku- bo to przyda sie potomnym :)

SQ5OMO

• *
    • sq5omo
Odp: Yaesu FTM 350....
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 01, 2012, 13:20:21 LOC »

heh - to może ja zacznę
program FTB350- do zaprogramowania pamięci FTM350- do pobrania z
http://www.g4hfq.co.uk/ftb350.htm
bardzo fajny w obsłudze

jeśli ktoś chhce wykonać aktualizacę oprogramowania- przy czym dotyczy ona korpusu- panel nie podlega aktualizacji-  :) jest doskonały hehe w katalogu files obok Description - pobieramy oczywiście w zależności jaką mamy wersję trx"a
http://www.yaesu.com/indexVS.cfm?cmd=DisplayProducts&ProdCatID=106&encProdID=33C814E3D04C92310507ECDE68CC3C01&DivisionID=65&isArchived=0
w pliku jest instrukcja - co i jak krok po kroku wraz z foto
życzę powodzenia-
ps
warto aktualizować - dochodzą dodatkowe funkcje
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2012, 13:22:21 LOC wysłana przez SQ5OMO »

SQ5OMO

• *
    • sq5omo
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 01, 2012, 13:24:27 LOC »

kabelek CT 142
SCHEMAT

SQ5OMO

• *
    • sq5omo
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 02, 2012, 23:03:53 LOC »

jak by ktoś chciał pogrzebać to proszę :)
http://www.youtube.com/watch?v=kgZnIEH13GQ

SQ5NWD

• *
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 07, 2012, 00:12:24 LOC »

Co mam nie tak ustawione, ze nie moge sie wstroic w czestotliwosc ramki przemiennika? W keniu dzialalo to bez dodatkowych ustawien a tutaj mam z tym problem. Ktos moze wie jak to ustawic.

SQ5NWI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 07, 2012, 11:24:08 LOC »

Nie znam FTM-350, ale gdzie indziej czytałem o konfiguracji obiektów przemienników w APRS tak, żeby można było się dostroić zarówno na Kenwoodach jak i Yaesu.
Jeśli będziesz w okolicach Pruszkowa to sprawdź przemienniki 145.600PZ i 439.175PZ, które są skonfigurowane zgodnie z zaleceniami uniwersalnymi dla obu producentów. Obiekty wystawia od siebie z domu Andrzej SQ5MRF, z którym ustaliliśmy aktualną konfigurację, więc tym bardziej ciekaw jestem czy zadziała. Oczywiście, ta sama prośba o sprawdzenie do Marcina gdyby trafił w tamte okolice i odebrał wspomniane obiekty.

W aplikacji APRSISCE/32 obiekty/stacje, które podają częstotliwość pracy niezgodnie z jednym ze standardów obsługiwanych przez Kenwoody i Yaesu są pokazywane na mapie w czerwonym kwadraciku - to tak, żeby łatwiej było się zorientować w konfiguracji okolicznych obiektów przemienników.

PS. Sebastian, nabyłeś FTM-350?
Krzysiek
SQ5NWI

SQ5OMO

• *
    • sq5omo
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 07, 2012, 16:16:06 LOC »

tak nabył
dzisiaj właśnie o tym mówiłem Sebkowi że to jest zależne od poprawności wysyłanych info z przemienników
- za godzinę wyjdę z pracy i sprawdzę jak poustawiał ANDRZEJ-może nie sprawdzę a przetestuję bo ustawienia na bank zrobił poprawne,patrząc na doświadczenie jakie posiada w tym zakresie
Sebastian - spokojnie - jeśli u mnie działa to u Ciebie też będzie- radio masz od 24 godzzin i jż byś chciał wiedzieć o nim wszystko :P :D
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2012, 16:18:32 LOC wysłana przez SQ5OMO »

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 07, 2012, 17:47:50 LOC »

O który obiekt konkretnie chodzi? Tzn. z którym przemiennikiem?
73
Andrzej SP3LYR

SQ5OMO

• *
    • sq5omo
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 07, 2012, 19:51:17 LOC »

srawdziłem ramkę przemiennika SR5R
jest ok -Andrzej wie co robi  :)

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 08, 2012, 01:32:28 LOC »

Ramka wygląda dobrze.
;145.600PZ*121611z5209.51N/02049.04Er145.600MHz TOFF -060 R20k
Ale w sumie, zbędne jest wstawianie częstotliwości w komentarzu skoro jest ona już w nazwie obiektu.
73
Andrzej SP3LYR

SQ5OMO

• *
    • sq5omo
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 08, 2012, 09:24:41 LOC »

Andrzej może i zbędne- najważniejsze ze popranie działa
Ramki jakie wysyłane są np z Yaesu - z automatu można przeskoczyć w daną czestotliwośc - ustawia sie również ton, kilka przemienników w obrębie Wawy ma dobrze skonfigurowane info - przynajmniej dla Yaesu = natomiast wiekszość o ile da sie przestroić częstotliwość to nie działa ton  :(
trzeba by było pogadać z chłopakami i poprosić o poprawki - już coraz wiecej kolegów ma FTM wiec też warto było by ich brać pod uwagę :)
dzieki za sprawdzenie Andrzej :-*

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 08, 2012, 13:37:59 LOC »

Co mam nie tak ustawione, ze nie moge sie wstroic w czestotliwosc ramki przemiennika? W keniu dzialalo to bez dodatkowych ustawien a tutaj mam z tym problem. Ktos moze wie jak to ustawic.
SQ5OMO, podeślij w takim układzie szczegóły ustawień, aby u SQ5NWD i u innych też działało bez wyważania otwartych drzwi.
73
Andrzej SP3LYR

SQ5NWI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 08, 2012, 18:34:06 LOC »

Podałem przykład przemienników pruszkowskich, bo podesłałem konfigurację ich obiektów APRS Andrzejowi SQ5MRF na podstawie dyskusji na ten temat na grupie http://groups.yahoo.com/group/aprsisce/. Brał w niej udział Bob WB4APR. Koledzy szukali konfiguracji, która pozwoli na poprawne działanie funkcji "TUNE" zarówno w Kenwoodach jak i Yaesu.
Wnioski były mniej więcej takie, że w celu poprawnego dekodowania informacji QRG w obiektach przemienników przez sprzęt obu producentów muszą one być podawane na dwa sposoby czyli odpowiednio sformatowana QRG w nazwie i w komentarzu - stąd ta nadmiarowa informacja o częstotliwości w komentarzu, przynajmniej do czasu poprawienia tego w oprogramowaniu urządzeń.

Zaproponowane - i zastosowane w obiektach przemienników pruszkowskich - konfiguracje zostały opisane np. tutaj: http://aprsisce.wikidot.com/doc:qsy
Aplikacja APRSISCE/32 weryfikuje konfiguracje takich obiektów i stacji, które podają QRG w komentarzu i jeśli pasują do podanych wyżej formatów nie wyświetla ich w czerwonym kwadraciku.
Dla tych, których format zweryfikuje negatywnie pokazuje kwadratową obwódkę i w informacji o obiekcie/stacji podaje informacje dodatkowe. Np. dla obiektu przemiennika w Łazach 439.475WM mamy informację dodatkową: *NoFTM-350*, która chyba nie wymaga komentarza.
Krzysiek
SQ5NWI

SQ5NWD

• *
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 09, 2012, 01:51:56 LOC »

Nie testowałem Pruszkowskiego, ale WM oraz WA, które na Kenwoodzie mi wchodziły bez problemu, tutaj w FTM-350 nie chcą wejść. Zauważyłem, że mój model wstraja się w ramki innych stacji mobilnych, które w opisie w pierwszej kolejności mają podaną częstotliwość. Nie wiem dlaczego nie reaguje na ramki poprawnie skonfigurowanych obiektów.

Marcin, jak możesz to podeślij ustawienia swojego Yaesu, krok po kroku. Sprawdzę też jaką wersję oprogramowania mam w swoim FTM-ie. Sprzedawca zapewniał mnie, że jest to najnowsze oprogramowanie.

SQ5NWD

• *
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 09, 2012, 02:59:00 LOC »

Właśnie sprawdziłem na aprs.fi jak wygląda ramka przemienników z Pruszkowa. Właśnie w takie ramki mój FTM się wstraja idealnie. Przykład z dzisiaj, z palca wstroiłem się w ramkę SR5KO. Jutro będę jeździł po Wawie, to sprawdzę czy uda mi się w nią wstroić z palca.

Jak to o to chodzi, to natychmiast ramki SR5ND zostaną odpowiednio skonfigurowane.
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2012, 03:02:25 LOC wysłana przez SQ5NWD »