Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Digipeater  (Przeczytany 6616 razy)

sp2ofp

• *
Digipeater
« dnia: Styczeń 03, 2013, 21:25:55 LOC »

Witam  Wrzucam screena ustawienia  digi w wx3in1+ . Nie mogę żadnym sposobem uzyskać braku powtarzania  każdej ramki   w czasie mniejszym od  zadanego  150s  ..  To znaczy  że  np jadący samochód emitujący ramki co 20-120 sekund jest powtarzany przez  nasz wx3in1+ co każdą wysłana  ramkę .
Dopiero dezaktywacja "actiw" wyłącza całkowicie  powtarzanie ramek . Czy coś mam nie tak poustawiane  ? 
Paweł sp2ofp
sr2ndo włocławek

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
Odp: Digipeater
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 03, 2013, 21:48:40 LOC »

1) proponuję uaktualnić firmware
2) alias nie musi być wielokrotnie definiowany - tu konkretnie chodzi o WIDE
Czyli jeśli pod 'Path (n-N):' wpisujemy alias WIDE oraz dla 'n >=' wpisujemy 1 natomiast dla 'n <=' wpisujemy 2, to oznacza, że odbierane ramki z aliasem WIDEn-N w ścieżce będą powtarzane, gdy liczba n jest większa/równa 1 oraz mniejsza/równa 2.
Natomiast za minimalny czas dla powtórzenia tej samej ramki odpowiada 'Duplicate checking (s):' - zwykle ustawiany jest na 30 sekund, choć może być wyższy. Jednak ta funkcja sprawdzania duplikatów zapobiega powtarzaniu tej samej ramki. Gdy mobil się przemieszcza, to za każdym razem wysyła inną ramkę (inne współrzedne, prędkość, kurs etc.)
73
Andrzej SP3LYR

sp2ofp

• *
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 03, 2013, 22:12:07 LOC »

Oprogramowanie oczywiście przy okazji prac  konserwacyjnych ... 

Dokładnie  chodzi mi o Duplicate checking (s): ustawienie  nawet na 180 sekund - takie preferuję  aby  nie robić zbędnego śmietniku eterowego - (mając Igate)  - po prostu nie działa.
 W zasadzie ścieżka pojazdu  najczęściej  jest wide 1-1  lub 2-1  i oczywiście powinna być tutaj skrócona do zera przez TO digi , aby inne digi jej już nie powtarzały ( weszła do aprsis ) i była by słyszalna  tylko jak bikon  dla  okolicznych  odbiorców.

SP6VWX

• Administrator
  • Jutro to dziś - tylko że jutro. S. Mrożek
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 03, 2013, 22:16:41 LOC »

Oprogramowanie oczywiście przy okazji prac  konserwacyjnych ... 

Dokładnie  chodzi mi o Duplicate checking (s): ustawienie  nawet na 180 sekund - takie preferuję  aby  nie robić zbędnego śmietniku eterowego - (mając Igate)  - po prostu nie działa.
 W zasadzie ścieżka pojazdu  najczęściej  jest wide 1-1  lub 2-1  i oczywiście powinna być tutaj skrócona do zera przez TO digi , aby inne digi jej już nie powtarzały ( weszła do aprsis ) i była by słyszalna  tylko jak bikon  dla  okolicznych  odbiorców.

Andrzej już pisał. Duplikate checking działa na takie same ramki tylko. Jak mobil się porusza, to każda ramka jest inna, bo pozycja jest inna.
Jadący samochód, wysylajacy ramki co 20 s będzie powtarzany.
Robert

sp2ofp

• *
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 03, 2013, 22:42:00 LOC »

Ok  w takim razie  żle interpretowałem zamysły duplikatów.
Moim zdaniem w takim urządzeniu mgła  by być właśnie funkcja nie transmitowania częstych ramek z pod takiego samego znaku .
Mini digi  odległe o 30 km również powtarzało po digi w wx3in1 tą samą ramke .  Więc jedna wysłana przez pojazd (akurat wide1-1) była co najmniej 2 x powtarzana i to np co 20-30 sekund -- wg mnie nie potrzebnie .  Informacja na domowym czytniku ramek o jadącej stacji w zupełności co 3 minuty wystarczy hi .

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 03, 2013, 23:00:21 LOC »

Musiałaby być tu inna funkcja, jak np. w microSmartDigi 'ratelimcall' http://www.usmartdigi.com/
Jak na razie wx3in1+ nie ma funkcji Rate Limit Call, zresztą nie jest ona zbyt powszechna. Ale to jest własnie to, o czym piszesz. Ograniczenie liczby ramek w danym oknie czasowym pochodzących od danego znaku.
73
Andrzej SP3LYR

sp2ofp

• *
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 03, 2013, 23:16:52 LOC »

Dzięki  to mam pełną  jasność  -- podchodzę do tematu bardziej RADIOWO i dla tego mnie to nurtowało.
Moje hasło to  więcej IGATE  mniej DIGI  hi.
Pozdrawiam .
Paweł sp2ofp