Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Zielone Digi - zasilane słońcem  (Przeczytany 5887 razy)

SP5MRF

• PG APRS
  • *
Zielone Digi - zasilane słońcem
« dnia: Styczeń 05, 2013, 11:50:44 LOC »

Robert @ inni zainteresowani.

SR5NRF zasilam ze słoneczka od połowy 2012 roku, instalacja cały czes ewoluowała żeby pod koniec roku przybrać ostateczny kształt.
Na dachu mam 3 panele słoneczne (2 x 20 watt i 1 x 30 watt), wygląda to tak.

Panele poprzez regulator Solar LS2024 20A 12V zasilają 2 akumulatory AGM po 35 Ah każdy, czyli mam 70 Ah w akumulatorach (teoretycznie, bo najnowsze nie są)
Całość jest monitorowana przez moduł telemetryczny podpięty do WX3in1+
Mierzę za jego pomocą Napięcie na akumulatorach, prąd płynący z paneli, prąd odbiorników oraz temperaturę. (2 pomiaru napięcia w module telemetrii nie wykorzystuję).
W moim przypadku DS'a podłączyłem pod zasilanie kaloryfera w moim pokoju, dzięki czemu widzę jak piec pracuje ;)
W sierpniu 2012 roku popełniłem taki mały zasilacz doładowujący przewidując niedobory słońca w listopadzie, grudniu, styczniu i lutym.
Moje przewidywania sprawdziły się niestety :(, od połowy listopada zaczęło brakować energii, trzeba było od czasu do czasu doładować baterie tym zasilaczem.
Sterowany jest ręcznie ponieważ nie potrafię dorobić inteligentnej automatyki która by wiedziała kiedy ma załączyć ten zasilacz.
Ale jeszcze z tym powalczę.
Pozostałe miesiące poza wymienionymi nie sprawiają żadnych problemów, instalacja jest samowystarczalna.

Irytowało mnie to, że nie mogę zasilać WS 2300 z tego samego źródła co reszta instalacji (czyli ze słońca) ponieważ ta stacja wymaga zasilania odseparowanego.
Po podłączeniu do zasilania słonecznego (po obniżeniu napięcia do 6V) WS 2300 niby pracuje ale brak danych pogodowych.
Problem rozwiązaliśmy za pomocą 5 V przetwornicy separowanej (tu ukłon w stronę Jacka SQ5IZJ). AVT w swojej ofercie ma taką przetwornicę separowaną 12V/12V.
My ją przerobiliśmy zmieniając kostkę na 12v/5V.
Dla zainteresowanych, kit AVT 1628 i przetwornica ODC2S-1205S która też występuje w ofercie AVT.
Działa to od 2 miesięcy bezproblemowo.
Czyli ze słoneczka zasilam teraz: Radio FT-1500, WX3in1+, moduł telemetrii oraz WS 2300 poprzez tą przetwornicę.
Na wykresach widać jaki pobór prądu mają odbiorniki, nominalnie jak pomiar "nie trafi" na wysyłanie ramki mam prąd 322mA w/g wskazań telemetrii.
Czyli przyjmujemy, że jest to najniższa wartość prądu pobierana ciągle z akumulatorów, podczas nadawania jest zdecydowanie więcej.
http://aprs.fi/telemetry/a/SR5NRF

To chyba tyle o mojej elektrowni. Temat trochę nie na temat :) w tym wątku, Robert jak uznasz, że należy to przenieść to przenieś.
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

SP6VWX

• Administrator
  • Jutro to dziś - tylko że jutro. S. Mrożek
Odp: Zielone Digi - zasilane słońcem
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2013, 17:26:18 LOC »

Dzięki za posta.
Skala przerosła moje oczekiwania. Super brawa.
Ja myślałem, aby panelem zasilać WS2300, ale to dużoooo mniejsza skala :)
Wątek podzieliłem aby post nie "zaginął". Może też przeniesiemy go w bardziej stosowne miejsce. Zostawiam decyzję Andrzejowi. :)
Robert

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 05, 2013, 18:17:42 LOC »

@ Robert,

Co do zasilania samego WS 2300 to nie wiem czy mierzyłeś ile pobiera stacja z czujnikami.
Mnie wychodzi ok. 1mA :) Przy załączonym podświetleniu 15 mA. Myślę, że do napędzania samego WS 2300 starczyłby malutki panelik do ładowania komórek i jakiś niewielki akumulatorek.
 Zasilając z przetwornicy o której pisałem wyżej, miałem problem, że WS 2300 pobiera za mało prądu, ponieważ w specyfikacji przetwornicy było napisane, że do poprawnej pracy potrzebuje minimum 10% nominalnej mocy czyli w tym przypadku 40 mA.
Oczywiście służę pomocą, trochę już się w to bawię, znam też przynajmniej jedną stację w SP5 która napędza WX3in1+ słoneczkiem.
Może się nam objawi w tym wątku ;)
Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na kąt ustawienia moich paneli, jest optymalny dla "zimowego" (niskiego) słońca, w lecie mam i tak nadprodukcję energii, prąd ładowania przekracza sporo 4 A.
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

SP6VWX

• Administrator
  • Jutro to dziś - tylko że jutro. S. Mrożek
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 05, 2013, 21:14:32 LOC »

@Andrzej

Do zasilania zrobiłem mały panel z dwóch pojedynczych ogniw. Elektronika tez już skończona (przetwornica) no i superkondensator zamiast akumulatora.
Teraz poukładać do kupy mechaniczne pozostało.
Czekam na przypływ twórczych mocy :)
Robert

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 06, 2013, 09:48:54 LOC »

@ Robert,

Podstawą jest Kondensator (akumulator) musi mieć odpowiedni zapas energii, szczególnie w tym okresie zimowym. Słońce jeżeli w ogóle występuje jest bardzo niskie i bardzo krótko świeci. Atutem w Twoim przypadku jest bardzo niski pobór prądu przez WS 2300, mnie podtrzymanie akumulatorowe wytrzymuje max. 5 dni. To za mało na okres zimowy, stąd zasilacz doładowujący.
Nawet w dni pochmurne występuje pewien prąd ładowania ale jest nie duży, u mnie podchodzi pod 300 mA. To za mało jak dla mojej instalacji. U Ciebie jest inna skala :).
Sam jestem Ciekaw jak to będzie działało.
Mam taki panelik samochodowy do doładowywania aku w aucie (2 waty) muszę z nim poeksperymentować.
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF