Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2 3 ... 5

Autor Wątek: Nowy tracker, monitor ramek... a moze cos innego ?  (Przeczytany 32441 razy)

SP6VGX

• *
Nowy tracker, monitor ramek... a moze cos innego ?
« dnia: Styczeń 10, 2013, 19:17:57 LOC »

Wlasnie napisalem sobie modem AFSK 1200 na ARM-a (STM32) i mysle co z tym dalej zrobic. Poczatkowe plany to tracker + monitor ramek.

Troche na temat samego modemu i kilka przemyslen co dalej opisalem w temacie kolegi SP8EBC http://forum.aprs.pl/index.php?topic=2086.15 Jednak postanowilem zalozyc osobny temat co by nie robic wiekszego zamieszania jesli projekt ma sie rozwijac...

Z tym ze jesli chodzi o APRS (co juz pare razy wspominalem) to mam takie mierne pojecie. Wiec dokladnie nie mam pomyslow jak by to mialo wygladac, jakie funkcje byly by mile widziane itd.

Jest to niby konstrukcja podobna do konstrukcji Tomka SP9UOB, jednak ze wzgledu na wieksza pamiec Flash oraz RAM mozna
spokojnie zaimplementowac duzo wiecej "bajerow"... Kolejna zaleta to wbudowany fabrycznie bootloader wiec kazdy moze procesor zaprogramowac przez standardowy port szeregowy co w przypadku Microchipa jest dosc klopotliwe (PIC Kit 3 troche kosztuje - a starszego obecnie nie ma sensu kupowac jak ma to byc na przyszlosc).

Na chwile obecna modem z 2 sciezki plyty testowej WA8LMF http://wa8lmf.net/TNCtest/index.htm dekoduje bez problemow w okolicach 930 ramek (w zalaczniku plik z 931 ramkami). W sumie jeszcze sa plany poprawienia samej czesci odbiorczej modemu (dodanie dodatkowych filtrow itp.). Niestety na chwile obecna nie posiadam stacji bazowej (a konkretnie anteny zewnetrznej), a na przenosce z gumowa antenka niestety nie slysze stacji w Warszawie... tak aby ocenic dzialanie w realu...

Bede wdzieczny za wszelkie propozycje co mozna by zrobic, chodzi o to by projekt byl przydatny dla innych... a nie byl kolejnym chybionym pomyslem lub czyms co juz istnieje... Tak samo wdzieczny byl bym jesli jest ktos zainteresowany z Warszawy i byl by chetny do pomocy w testowaniu sprzetu.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2013, 19:28:08 LOC wysłana przez SP6VGX »
Tomek SP6VGX
QTH: Warszawa, LOKATOR: KO02NG
QRG: SR5WA (439.350)
D-STAR: SR5WW B (438.500) - REF032
DMR-ID: 2600023

SP3WBX

• *
Odp: Nowy tracker, monitor ramek... a moze cos innego ?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 10, 2013, 21:30:50 LOC »

Jeśli to ma być tracker z odbieraniem i dekodowaniem odbieranych ramek to może coś co połączy funkcje FOA Pack, Yag Tracker, Verox tracker, menu TM-D710 + inne wypracowane funkcje.  Kwestia na czym te odbierane dane prezentować? Pewnie jakiś LCD. No i jakiś interface dla użytkownika. Klawiatura, LCD dotykowy? Zacytuję sam siebie z tematu: http://forum.aprs.pl/index.php?topic=1847.0   
Z moich marzeń to dobrze dopracowane menu z wyświetlaniem odebranych danych. Filtr o zadanym promieniu z sygnalizacją dźwiękową o pojawianiu się stacji w okręgu. Jeszcze: zdefiniowana lista znajomych/kolegów - informacja na wyświetlaczu lub dźwiękowa o pojawieniu się/odebraniu ramki z listy.
Robert
SP3WBX

SP9RQA

• PG APRS
  • *
    • Zdjęcia
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 10, 2013, 21:46:05 LOC »

Wlasnie napisalem sobie modem AFSK 1200 na ARM-a (STM32) i mysle co z tym dalej zrobic. Poczatkowe plany to tracker + monitor ramek.
(...)

Tracker na takim procesorze to chyba trochę przerost formy jeśli miałby tylko nadawać ramki.
A ile ten zestaw pobiera prądu? Pytam ponieważ dsDIGI potrafi wziąć 100mA, a to trochę dużo na zasilanie
np. z panela słonecznego. Wprawdzie Tomek napisał mi kiedyś, że pole do ograniczenia poboru prądu są jeszcze bardzo duże, ale za to czasu mało, więc pewnie nie wcześniej się za to weźmie niż mu się zapas balonów do wypuszczenia skończy ;-)
Zrób coś co w połączeniu ze zwykłym radiem zrobi z niego TM-D710.
Krzysztof, Gorlice QSX 145.300
jabber:sp9rqa@jabster.pl, http://sp9rqa.net http://staregorlice.eu

SP3VSS

• PG APRS
  • *
  • Nic co tajne nie jest nam obce.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 10, 2013, 22:30:23 LOC »

jedna propozycja:

http://youtu.be/JOaTdWAwdUQ

i opis: http://www.danplanet.com/blog/2011/03/20/a-custom-aprs-tracker-with-a-real-screen/

jak zmajstrujesz takie coś to stawiam na Tamie kratę browca (a nie rzucam słów na wiatr, jedna ekipa ORMO już dostała)

najlepiej z wyjściem na monitor po composite.

SP8EBC

• *
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 10, 2013, 23:21:27 LOC »

Moim zdaniem nie ma co się bawić w interfejsy graficzne. Ma to być urządzenie do konkretnych celów i lepiej skupić się na tym właśnie aspekcie a nie wymyślać dość skomplikowane algorytmy GUI. Szkoda czasu, pamięci i czasu procesora.

Mi się kiedyś marzyło żeby nasz APRS wzbogacić o jakiś protokół routingu dynamicznego, coś ala OSPF bazujący na algorytmie Dijskra. Po krótce chodzi o to aby digi było w stanie nauczyć się gdzie w sieci znajdują się najbliższe mu i-gate i jaka ścieżka do nich prowadzi. Dało by to możliwość takiej modyfikacji ścieżki aby dane trafiały do internetu jak najkrótszą, konkretną trasą (bez WIDE). Dodatkowo aby np nie powtarzało ramek jeżeli zostały już przechwycone przez inne digi. Mogło by ro zdecydowanie odciążyć sieć i zwiększyć jej wydajność. Problem w tym, że takie ficzersy musiały by być wkomponowane w każdą stację co jest w praktyce nie do zrealizowania. AVRek już do tego nie wystarczy ze względu na małą pamięć i moc obliczeniową..
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2013, 23:26:37 LOC wysłana przez SP8EBC »
Mateusz == 43-300 Bielsko Biała

SP3VSS

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 10, 2013, 23:33:19 LOC »

toteż pozostańmy na ziemi i zróbmy coś co jest realne.

SQ5NWI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 11, 2013, 09:22:10 LOC »

... Tak samo wdzieczny byl bym jesli jest ktos zainteresowany z Warszawy i byl by chetny do pomocy w testowaniu sprzetu.

Tomek - mieszkam co prawda nie w samej Warszawie, ale przez 5 dni w tygodniu spędzam w niej ponad 8 godzin ;-).
Moje QTH znajdziesz na mapach APRS szukając np. SQ5NWI-10.
Chętnie włączę się w testy, ale raczej na poziomie funkcjonalności i protokołu APRS, a nie architektury fizycznej.
Myślę, że znajdzie się jeszcze przynajmniej kilku kolegów z okolicy, również wśród odwiedzających to forum, którzy chętnie pomogą.

Jeśli miałbyś jakieś konkretne propozycje co i jak chciałbyś testować lub jakiej pomocy potrzebujesz - pisz.
Jeśli znajdzie się grupka chętnych, warto będzie na pewno zorganizować jakieś spotkanie, żeby o tym porozmawiać.

Odpowiadając na pytania o oczekiwane/pożądane funkcjonalności, proponuję integrację z urządzeniami przenośnymi takimi jak smartfon/tablet pracującymi z aplikacjami APRSdroid oraz APRSISCE/32 czy UI-View - głównie w celu wizualizacji tego co się wokół w sieci APRS dzieje. Myślę, że np. w przypadku trackera przenośnego czy przewoźnego interfejsem do komunikacji powinien być wtedy Bluetooth. Wizualizacja graficzna na mapie plus lub albo (do wyboru) możliwość prezentacji ruchu taka jak w filmie podesłanym przez Artura SP3VSS byłaby już rozwiązaniem iście ekskluzywnym. Tak na marginesie, spodziewałem się, że ten Garmin widoczny na filmie będzie pokazywał stacje, o których tekstowo informuje panel obok. ;)

Podoba mi się też to co napisał Krzysiek SP9RQA, żeby zrobić TNC z wizualizacją na poziomie efektu jaki zapewnia TM-D710, ale pozwalający się podłączyć do dowolnego radia.
Nie znam się na możliwościach wykorzystywanej przez Ciebie platformy sprzętowej, ale z tego co tu czytam wnioskuję, że można na tym zrobić dużo.

Ponieważ prostsze funkcjonalnie projekty Tomka SP9UOB czy FAM (chwilowo zamrożony) są już prowadzone, jestem za tym, żeby zrobić coś bardziej przypominającego kombajn WX3in1, a jednocześnie bardziej otwartego na użytkownika i jego inwencję i idącego nie tyle w bezobsługowość, co w ergonomię i funkcjonalność.

Tak przy okazji - w której części Warszawy mieszkasz, że nie słyszysz nic na 144.800MHz na swoim ręczniaku? ;)
PS. Już doczytałem w drugim wątku i zerknąłem na mapę. Rzeczywiście, tam chyba możesz niewiele ramek słyszeć zwłaszcza jeśli jesteś nisko...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2013, 09:31:42 LOC wysłana przez SQ5NWI »
Krzysiek
SQ5NWI

SP8EBC

• *
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 11, 2013, 09:45:24 LOC »

Czyżby miało powstać OpenWX3in1? Nono, niektórzy by się pogniewali, że im klientów ubywa :) Platforma której obaj używamy z Tomkiem VGX umożliwia po zastosowaniu zewnętrznego PHY obsługę Ethernetu. Potem należy zaimplementować (bądź napisać samodzielnie) całą obsługę TCP/IP i wszystkich potrzebnych protokołów najwyższej warstwy.

Jeżeli chodzi o moją opinię to fajnie było by stworzyć coś jak FoaPack. Kilka razy przy SR8VPW czy w Baligrodzie pomogło by nam urządzenie umożliwiające podgląd ruchu oraz wysłanie ramki celem sprawdzenia czy przechodzą one dalej. Można nosić ze sobą komputer i radio, ale ani to wygodne ani skuteczne (soundmodem raz działa a raz nie). Funkcjonalność TNC również była by pożądana, ponieważ Muele są trudno osiągalne, a przede wszystkim drogie. Jest wprawdzie dsTNC Tomka, ale znowu ono jest wyłącznie TNC i niczym innym...

Ten mój "routing dynamiczny" również nie jest wzięty z kosmosu. Może algorytm Dijskra to przesada, bo prawdopodobnie zarzynał by procesor do końca, ale jakieś metody optymalizacji i kształtowania ruchu są silnie wskazane. Np. u nas w Rzeszowie nie ma sensu używać ścieżki dłuższej niż WIDE1-1 aby dostać się do internetu, z drugiej jednak strony dla zachowania kompatybilności z resztą kraju wartało by mieć pomimo tego i WIDE2-2. Gdyby digi to przerabiały było by miło

SP6VGX

• *
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 11, 2013, 10:08:45 LOC »

Dizeki za sugestie teraz tak po kolei:

1. Sam tracker to owszem odpada bo szkoda procka na wysylanie ramek, dlatego pardziej wlanie tracker z monitorem ramek

2. Sprawa wyswietlacza

Torche napialem w ostatnich postach tematu z SP8EBC na ten temat, czyli o stosunkowo tanich wyswietlaczach 3.2" z touchscreenem... Wyswietlacz to okolo 100zl + do tego potrzeba procesor z FSMC czyli nieco wiecej kosztujacy takie minimum to STM32F103VCT6 (cena w Kamami.pl - nie jest to najtanszy sklep) 43.85zl. Z tym ze jak pisalem w wspomnianym temacie ten wyswietlacz jest stosunkowo tani ale niestety jego obsluga jest dosc klopotliwa - trzeba sporo meczyc sie w software aby wszystko ladnie wygladalo i dzialalo w miare plynnie. Sa inne wysiwtlacze z mniejsza liczba kolorow itp. (mniej danych do przeslania wiec szybsza obsluga), ale ceny niestety to powyzej 250zl.

Z drugiej strony jak patrze na to prawie 44zl za procesor to sie zastanawiam czy nie lepiej dac juz cos z serii F4 np. STM32F407VGT6, wiecej Flash i RAM sporo szybszy do tego FPU i instrukcje wspomagajace DSP... cena 66.71zl - co przy jednostkowym projekcie amatorskim nie ma tak wielkiego znaczenia 30 zl wiecej zawsze mozna poswiecic :)

Wracajac do wyswietlacza mozna pomyslec jeszcze o czym z telefonu np. z Siemensa S65, tylko pojawia sie jak z ich dostepnoscia na dluzsza mete. Do tego tutaj dojdzie klawiatura... bo nie wiem czy dopauje sie jakis touchscreen.

Co do monitora to niestety composite to nie najlepszy pomysl (za mala rozdzielczosc PAL-u). Jak juz to VGA... ale wlasnie generowanie obrazu z procesora jest dosc klopotliwe. Mozna owszem stosujac rozne triki, ale jeden ARM polecial by tutaj na sam "kontroler grafiki" i to niezbyt wypasiony (tryb tekstowy)... lepiej sprawdzilo by sie tutaj FPGA - ale to podnosi koszty i komplikuje projekt. Pytanie czy warto ?
Do takich rozwiazan chyba najlepiej uzyc czegos w stylu Raspberry PI czyli cos z wbudowana karta graficzna. Natomiast skladanie samemu czegos z ARM-em na ktorym mozna odpalic system operacyjny itd. raczej odpada, tutaj przy maloseryjnej produkcji (zbiorowe zamowienie itp.) pchamy sie w wysokie koszty ze wzgledu na PCB minimum 4 warstwy. Ostatnio zamawialem takie PCB i wyszlo mnie okolo 800zl za plytke... (tutaj bylo by troche mniejsze, ale raczej za PCB nie zleci sie mniej niz 400zl za sama plytke przy 4 warstwach).

Reasumujac taniej by bylo zrobic integralny uklad (wiekszy LCD razem z prockiem w jednej obudowie).

3. Pobor pradu
@SP9RQA

Co do poboru pradu to na chwile obecna nie mam pojecia, a nie chce sie opierac o dane katalogowe ile pobiera sam procesor. Po prostu zasilam obecnie "pajaka" z USB i musze sobie zrobic przejsciowke aby to pomierzyc. Nie ma co ukrywac ze mozna na tym procku spokojnie zrobic zaawanowane digi, ale tutaj znowu ja jestem na chwile obecna za cienki jesli chodzi o same triki i protokolik stosowany w APRS aby to zaimplementowac. Musial bym miec dokladnie wytlumaczone jakie funkcje i jak te funkcje dzialaja od strony praktycznej :)

4. TM-D710
Fajnie tylko ze ja to radio widzialem tylko na zdjeciach wiec nie mam zbytnio pojecia o jego funkcjonalnosci :)

@SQ5NWI

Jeli chodzi o BT to nie ma problemu, moduly sa stosunkowo tanie i latwo dostepne wiec mozna wbudowac na PCB. Co do pomocy to wlasnie chodzi glownie o merytoryczna pomoc, zobaczyc jak to wszystko dziala na innym sprzecie itd. Bo na chwile obecna mam tylko jak wspomnialem reczniaka i moja plytke - wiec zero porownania z innym sprzetem. Na obecie wynajmowanym mieszkaniu ze wzgledu na fajych wynajmujacych czuje ze bede mial szanse zainstalowac anteny (o czym wspominalem), ale to dopiero jak sie zrobi cieplej... Wtedy rusze z wieksza para na UKF i KF :)

Obecnie co do mojej pozycji tak samo jest od wczoraj na aprs.fi - pierwsze pakiety wyslane z mojej plytki (konkretnie Warszawa Rembertow). Natomiast pakiety wysylalem z Al. Jerozolimskich niedaleko Placu Starynkiewicza (z pracy). Z moca 5W nie zawsze dolatywalem do SR5NRV, a slysze go na poziomie szumow (w zajmowanym pomieszczniu). Do tego ze wzgledu no spora liczbe sprzetu elektronicznego w firmie jest sporo QRM-ow na pasmie. Za pewne z pomieszczen od strony ulicy bylo by cos slychac... ale na razie nie mialem czasu by zostac po godzinach w firmie i tam sie ulokowac. Jednak z wstepnych testow widze ze chyba bedzie trzeba mocno jeszcze popracowac nad czescia odbiorcza (filtry), bo mimo ze z plytki testowej ladnie dekoduje to w realu juz tak pieknie chyba nie jest. No ale nie mam porownania z dsTNC czy innym sprzetem by to ocenic... Testowalem jeszcze dekodowanie za pomoca AFK1200 Decoder (http://qtmm.sourceforge.net/) na Mac OS X - ale on tak samo nic nie odebral.

Tak samo dochodzi mi jeszcze problem ze przenoska jest obecnie blisko plytki procesora, calos to pajak na kablach i w.cz. czesto zawiesza procesor... wiec to jeszcze bardziej mi komplikuje testy. Bede musial zrobic sobie dluzsze kabelki i moze problem z testami zniknie.

@SP8EBC

W sumie nawet nie trzeba uzywac wbudowanego MAC + zewnwtrzne PHY... mozna podpiac pod SPI ENC28J60 i do takich zastosowan spokojnie wystarczy, a obsluga robi sie duzo bardziej prosta. Praktycznie Ethernet mozna odpalic w pare godzin :)

----

Tak z innej beczki odnosnie APRS-u bo w sumie chyba nikt w to sie nie bawi, ale ciekawy byl by projekt w stylu http://radioactiveathome.org/pl/informacje/77-startujemy-z-nowym-projektem oparty o APRS czyli podpiete liczniki geigera-mullera - czyli niezalezny system wykrywania i monitorowania radioaktywnych skazen :) Ot to taka ciekawostka bo zawsze mnie korcilo co by sobie zrobic licznik, ale zawsze brakuje na to czasu :) A to juz IMHO cos ciekawego i pozytecznego - ot nie tylko jak to znajomy stwierdzil ze APRS to system dla wscipskich (bo obecnie to fakt glownie pozycja stacji i ewentualnie stacje pogodowe).

---
Dodane po chwili...

Wlanie odpalilem w pracy przenoske i uslyszalem pare "bzykniec" tylko nie wiem czy to nie jakis mobil ktory blisko jechal...
 nic postoi sobie do 16 i zobacze czy cos uda sie odebrac

« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2013, 10:35:48 LOC wysłana przez SP6VGX »
Tomek SP6VGX

SQ5NWI

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 11, 2013, 11:13:28 LOC »

Co do pomocy to wlasnie chodzi glownie o merytoryczna pomoc, zobaczyc jak to wszystko dziala na innym sprzecie itd. Bo na chwile obecna mam tylko jak wspomnialem reczniaka i moja plytke - wiec zero porownania z innym sprzetem. Na obecie wynajmowanym mieszkaniu ze wzgledu na fajych wynajmujacych czuje ze bede mial szanse zainstalowac anteny (o czym wspominalem), ale to dopiero jak sie zrobi cieplej... Wtedy rusze z wieksza para na UKF i KF :)

Wspominając o tym, że jest na pewno grupa osób w Warszawie i okolicach, która chętnie wesprze ciekawy projekt APRS miałem na myśli również to, że każdy z nas ma jakiś sprzęt APRS samochodowy, przenośny, stacjonarny.
Zrobienie jakichś prób referencyjnych dla Ciebie jest moim zdaniem wykonalne i w tym zakresie moja osobista deklaracja pozostaje aktualna, a dodatkowo - jeśli nikt się tu nie zgłosi - mogę popytać wśród znajomych czy są zainteresowani współpracą.

Wspominasz niżej o funkcjonalności związanej z pomiarem radioaktywności. Można by idąc tym tropem zrobić coś dla monitorowania i sygnalizowania niedopuszczalnego poziomu innych zagrożeń takich jak gaz ziemny, czad, spaliny, hałas, drgania, poziom wody w rzece, etc. Zapewne istnieją profesjonalne rozwiązania do realizacji takich celów, ale wydaje mi się, że amatorska alternatywa wciąż może być ważnym uzupełnieniem/rozwiązaniem zapasowym.
Krzysiek
SQ5NWI

SP8EBC

• *
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 11, 2013, 11:59:30 LOC »

Ja tylko dodam, że być może jeszcze w styczniu zawitam do Warszawy na dwa bądź trzy dni, także będzie możliwość się spotkać i omówić conieco...

SP6VGX

• *
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 11, 2013, 12:00:54 LOC »

Tak jak wspominalem jesli jest w Warszawie jakas ekipa to chetnie bym poznal :) W sumie jestem juz tutaj troche czasu (prawde mowiac powinienem zmienic znak na SP5VGX - ale na razie tego nie robie do puki nie bede na swoim bo sam nie wiem jak to dalej bedzie) no i praktycznie pare razy tylko pogadalem na przemienniku. Mialem poszukac jakiegos klubu co by poznac pare osob, ale jakos nie wyszlo :)

Do tego zawsze w grupie latwiej cos wymyslic, ja w miare swoich mozliwosci moge zajac sie softem i hardware... ale jako poczatkujacy to zbytnio nie wiem co moze byc w takim urzadzeniu przydatne... a co zbednym bajerem :) Prawde mowiac do tej pory to w latach 90-tych jedynie na Packet Radio siedzialem jak mowa o modulacjach AFSK/FSK... glownie cos tam wojujac dzieki Marianowi SP6FIG ktory w moim regionie dosc mocno promowal PR :) Wiec sporo od kolegow bawiacych sie APRS-em moge sie nauczyc :)

@SP8EBC

Nie ma problemu jak bedziesz sie wybieral daj znac :) w zaleznosci jak tam bedzie z czasem to chetnie zapraszam na kawe do firmy lub do mnie do domu :)

----
Dodane...

A tak to sie mniejwiecej testuje w pracy ;) Na zdjeciu widac tez wspomniane LCD 3.2" TFT... a modulik na ktorym swieci sie LED to wlasnie modem APRS :)

« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2013, 12:14:51 LOC wysłana przez SP6VGX »
Tomek SP6VGX

SP6VGX

• *
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 11, 2013, 15:59:03 LOC »

Wlanie nie do konca ogolnie pisalem ze generowanie sygnalu VGA (a taki by nas interesowal) z procesora to nie za dobry pomysl... Tutaj trzeba by zastosowac najlepiej FPGA i do tego jakies szybkie DAC-e... lub od biedy rezystory - ale kolory beda takie sobie (do tego znacznie podniesie to koszty i trudnosc uruchomienia bo potrzeba JTAG-a aby zaprogramowac pamiec od FPGA) :). Dlatego najtaniej kupic takiej wielkosci panel ktory mozna sterowac bezposrednio z procesora...

Tomek SP6VGX

SP3VSS

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 11, 2013, 16:26:47 LOC »

« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2013, 16:32:00 LOC wysłana przez SP3VSS »
Strony: [1] 2 3 ... 5