Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Jak sprawdzić poprawność działania modułu WX w Win3in1+?  (Przeczytany 6073 razy)

sp3qfe

• PG APRS
  • *
    • Strona SP3QFE
Jak sprawdzić poprawność działania modułu WX w Win3in1+?
« dnia: Kwiecień 08, 2013, 23:39:18 LOC »

Jakiś czas temu WinWX3in1+ przestał mi nieoczekiwanie odczytywać dane ze stacji pogodowej. Może ktoś ma pomysł jak systematycznie i co posprawdzać, aby ustalić przyczynę awarii?
Armand SP3QFE/ SWL: SP3 27 235
http://sp3qfe.net

SP6VWX

• Administrator
  • Jutro to dziś - tylko że jutro. S. Mrożek
Odp: Jak sprawdzić poprawność działania modułu WX w Win3in1+?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 09, 2013, 08:52:11 LOC »

Zapytam z głupia. Pogodynke pod PCta podpinałeś i jesteś pewny że przesyła dane?
Można użyć jej własnego oprogramowania na PCta do sprawdzenia pogodynki.

Robert

sp3qfe

• PG APRS
  • *
    • Strona SP3QFE
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 09, 2013, 09:07:51 LOC »

Sprawdziłem tylko przewód. Pogodynki nie podłączałem pod PC. Obecnie nie mam PC z portem RS232. Podłączanie przez przejściówkę RS232 - USB wcześniej nie testowane wiąże ze sobą dodatkowe ryzyko, że to przejściówka.

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 09, 2013, 09:40:54 LOC »

@ Armand,

Czy po restarcie WX3IN1+ wszystko wróciło do normy ??
Mnie co jakiś czas WX3in1+ przestaje odczytywać dane z WS 2300, wtedy
na WX3in1+ przestaje migać zielona dioda WX, wystarczy wtedy miękki reset.
Problem obserwuję już od jakiegoś czasu, Mateusz też zna ten problem i próbuje go rozwiązać
od strony oprogramowania.
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

sp3qfe

• PG APRS
  • *
    • Strona SP3QFE
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 09, 2013, 11:09:51 LOC »

U mnie kiedyś miękki reset pomagał. Niestety od pewnego czasu (chyba następny dzień po ostatnim updacie firmware) odczyt pogody całkowicie nie działa. Odłączenie wszystkich urządzeń na długi czas od zasilania oraz rozłącznie i ponowne podłączenie przewodów nie pomogło. Nawet jak od czasu do czasu WX "gubił" podłączenie ze stacją, to Matusz sugerował mi podłączenie urządzeń poprzez separator COM - wówczas miękki restart pomagał. Niestety nie zdążyłem tego zrobić. Dlatego zależy mi na sprawdzeniu Win3in1+, to stację dokupię nową.

PS. Po jednym z downgreadów, urządzenie uruchomiło się w ten sposób, że zapalało się i gasło jednocześnie sześć diód komunikacyjnych. Ponowne wgranie firmware rozwiązało problem.

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 09, 2013, 18:08:01 LOC »

@ Armand,

Co do separatora jak go nazwałeś (bo rozumiem, że nie masz optoizolacji) to ja też przepuściłem wszystkie piny od WS2300 przez rezystory 1k ale w zasadzie nic się nie zmieniło. Nadal potrafi "zawiesić" się komunikacja pomiędzy WS2300 a WX3in1+, objawia się to tym, że na panelu nie miga dioda WX.
Co do sprawdzenia to warto by było podłączyć inną stację WS 2300 ale wiem, że to nie jest proste bo ich po prostu na rynku już prawie niema.
Ja mam 2 szt więc mogę sobie testować. Ewentualnie Twoją WX3in1+ sprawdzić u kogoś w pobliżu jeśli masz takie możliwości.
Miganie wszystkich diod na panelu WX3in1+ też miałem kilka razy podczas aktualizacji, jak źle podłożyłem plik *.cfg.

PS: Podobny objaw, zanik komunikacji  WX3in1+ z WS2300 ma Paweł SQ5BLK na swojej SR5NLK, działa wtedy wszystko poza odczytami pogodowymi, czyli jest nas już 3 z tym, że u Ciebie padło całkiem.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2013, 18:10:53 LOC wysłana przez SQ5MRF »
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF