Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: adapter USB -> RS 232  (Przeczytany 6183 razy)

SQ9FK

• *
adapter USB -> RS 232
« dnia: Maj 19, 2005, 13:42:16 LOC »

Hej koledzy !
Posiadam laptopa (fajny Acer z AMD Sempron 1.6GHz i 256 Ram :P) niestety nie posiada on zadnych portow RS ... tylko i wylacznie USB. Widzialem na allegro przejsciowki za ok 20-30zl USB -> RS 232 i sie zastanawiam nad zakupem. Koszt karty PCMCIA z RS-ami jest dla mnie obecnie za drogi (ok 200-300zl).

I w zwiazku z tym chcialem sie dowiedziec czy ktos moze sie wypowiedziec na temat tych przejsc czy jest dzieki nim uzywanie urzadzen pod RS-a do uzytku radiowego ? jak np TNC, sterowanie radiem itd ?

Przy okazji jezeli ktos moze sie wypowiedziec na temat supportu pod linuxem takich przejsc to tez bylbym wdzieczny

Prosilbym o pomoc bo nie wiem czy jest sens kupowac :)
Pozdrawiam

sq7bti

• *
adapter USB -> RS 232
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 19, 2005, 15:23:17 LOC »

Hej kolego!
Polecam konwertery na ukladach Prolific PL-2302. Popularne i majace pelny support pod linux'em (modul usb-serial (pl2302), urzadzenie /dev/ttyUSB0, ttyUSB1 itd). Ale nie wymagaj za duzo od takich adapterow. Nie beda dzialaly rozwiazania typu BayCom, ani inne oprogramowanie probujace sterowac pojedynczymi liniami ukladow UART. Bezproblemowa natomiast przebiega wspolpraca takich ukladow z urzadzeniami wykorzystujacymi port szeregowy w sposob standardowy do szeregowej transmisji, np. modemy tnc, moduly gps. Dziala takze (przynajmniej czesc) programow do konfiguracji TinyTrak'ow. Przetestowalem z sw w/g Rolf'a DK7IN, a niestety nie dziala z sw w/g Jeroen'a PE1RXQ. Zadnym radiem nie sterowalem, ale jezeli oprogramowanie nie stosuje dziwnych sztuczek to powinno dzialac jak z "normalnym" portem szeregowym RS232.
Jezeli chodzi o sam adapter to mozna taki wlasnie uklad, bez czasami niepotrzebnego konwertera poziomow napiec RS232<->TTL, "wydlubac" z kabla do telefonu komorkowego. Wystarczy zmieniec wtyczke.
Jestem w podobnej sytuacji i karte szeregowa na zlaczu pcmcia wykonalem sam przerabiajac stara karte modemu telefonicznego, z ktorej wylutowalem uklady modemu pozostawiajac uklad UART i wlutowujac w to miejsce odpowiednik ukladu max232.

Pozdrawiam
Szymon sq7bti
Pozdrawiam
Szymon SQ7BTI
sq7bti@amsat.org

sq2wb

• PG APRS
  • *
    • http://www.sq2wb.of.pl
Notebooki bez COM'a ale z Bluetooth
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 13, 2005, 13:25:23 LOC »

Czy ktoś widział kiedyś adapter COM - Bluetooth?

Urządzenie BT są widziane przez komputer jako dodatkowy port COM co nasuwa propozycję wykorzystania tego bezpośrednio do zastąpienia kabla np. z GPS'a czy FOA Pack'a przez łącze BT. Nowe notebooki prawie zawsze nie zawierają COM'a, ale pomału prawie zawsze obsługują BT.

Potrzebne byłby jednak interfejs COM - BT do zamontowania przy/w urządzeniu.

Nie wiem czy takie coś istnieje, ale rozwiązałoby to problem ilości kabli w naszym "bezprzewodowym" hobby.... (szczególnie, że właśnie ilość kabli przy okazji konkursu terenowego na Tamie 2005 była komentowana z szerokim uśmiechem (-: )

PS
Widać tutaj kolejny pozytywny aspekt takich spotkań. Ożywiłem się troszkę, bo wcześniej nie miałem zbyt wiele okazji do pisywania na forum (praca, studia, inne zainteresowania, życie). Dodatkowo dziś w pracy spokój po zjeździe absolwentów (-: Wszyscy odpoczywają.