Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: WX3in1 Mini  (Przeczytany 4517 razy)

SP5MRF

• PG APRS
  • *
WX3in1 Mini
« dnia: Listopad 11, 2013, 22:07:38 LOC »

Witam wszystkich,

nie ma oddzielnego wątku poświęconemu Urządzeniu Mateusza, WX3in1 mini więc postanowiłem napisać tu o urządzeniu. Admin jak uzna, że warto to założy nowy temat.
Poszukiwałem uniwersalnego urządzenia APRS które mógłbym użyć podczas wyjazdów, na pierwszy "ogień" poszedł PLXTraker, bardzo fajny sprzęt, duża funkcjonalność.
Był ze mną na Tamie 2013 gdzie obsługiwał stację pogodową i pracował jako Digi, był też w Bieszczadach 2013 i robił to samo, zabrakło możliwości ustawienia innej ścieżki dla Digi
niż 1-1 a także wbudowanego iGate. Rządzi w Bieszczadach Połonina Wetlińska i chwała jej za to, że w ogóle jest ale ścieżka 1-1 dla Połoniny i taka sama dla mojego Digi nie dawała
zadowalających efektów.
Dzięki uprzejmości Mateusza wszedłem w posiadanie WX3in1 mini i jestem pod wrażeniem możliwości tego urządzenia, na pewno potrafi nie mniej niż wypasione WX3in1 Plus
Nie będę opisywał różnic pomiędzy urządzeniami, tabela porównawcza jest dostępna na stronie produktu, jedną z ciekawostek jest to, że za pomocą telnetu możemy odczytywać procentową
wartość odbieranego sygnału czego WX3in1 Plus nie oferuje. Bardzo przydatna funkcja. Drugą jest alternatywne oprogramowanie które zamiast stacji pogodowej pozwala podłączyć GPS,
Powstaje nam wtedy rodzaj trakera.
Po kilkudniowej eksploatacji jestem bardzo zadowolony z urządzenia. Spełnia wszystkie moje oczekiwania których nie mogłem uzyskać na PLXTrakerze.
dodając do WX3in1 mini miniaturowy ruter z obsługą modemów USB uzyskałem całkowicie niezależne urządzenie z dostępem do APRSIS.

Tyle na dobry początek ....

Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

SQ5O

• *
    • SQ5O &SQ5KVQ
Odp: WX3in1 Mini
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 09, 2014, 19:27:58 LOC »

Andrzej - jako że używasz tego spory czas może będziesz w stanie mi podpowiedzieć - o co tak na prawde chodzi albo jak to racjonalnie tłumaczyć
Generalnie mam to urządzenie- jakiś czas- wszystko fajnie ...prawie wszystko
jak spogladam sobie na ruch poprzez telnet to widze co odbiera - w sumie to prawie nie widze bo tak szybko przelatują informacje że trzeba inaczej sobie radzić by podejrzeć - w telemetrii jak podglądam chociażby na aprs fi tez jest ok -około 1000 odbieranych pakietów na godzinę .Digi działa wyśmienicie - pracuje co prawda na w1-1 = ale to wystarczy na moją lokalizację . Generalnie chodzi mi o to - dlaczego skoro tak świetnie słyszy, ładnie odbija to marnie wrzuca ramki do sieci - Pierwszego dnia jak odpaliłem wrzuciło w godzine ok  1000 pakietów - a pote jakby zwolniło - nagle. Pingi do serwera ok 7 milisekund. Nawet sam autor urządzenie nie był w stanie mi nic podpowiedzieć .
moze Ty ?.........

SQ5LTL

• PG APRS
  • *
    • sq5ltl
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 09, 2014, 20:30:38 LOC »

jak spogladam sobie na ruch poprzez telnet to widze co odbiera - w sumie to prawie nie widze bo tak szybko przelatują informacje że trzeba inaczej sobie radzić by podejrzeć
Drogi kolego O(mo)  8) - czy masz możliwość zapiąć filtr np. m/1 na serwer i podłączyć się do portu, który to umożliwia (to w konfigu urządzenia APRS SERVER or something like that)  - bo właściwie nie potrzeba Ci robić po necie tak dużego RX'a "inniejszego" niż MSG.
To może pozwolić Ci później na łatwiejszy debugging problemu.
Best 73 :) Paweł
73! Paweł  http://qrz.com/db/SQ5LTL
Echolink.PL http://echolink.pl
"Czysto logiczne rozumowanie nie da nam żadnej wiedzy o realnym świecie" - ALBERT EINSTEIN

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 09, 2014, 22:10:00 LOC »

Pozwolę sobie odpowiedzieć za drugiego Andrzeja. Podstawowa sprawa, w APRS-IS, czyli na serwerach APRS funkcjonuje coś takiego jak eliminowanie duplikatów. Ramki wchodzą do APRS-IS przez wiele IGate-ów. Tylko jedna kopia jest widoczna, wszystkie inne są odfiltrowane.
Można zrobić taki eksperyment, aby nadawać na jakiejś odrębnej częstotliwości poza 144.800, gdzie nie ma sieci APRS, nasz IGate jest jedynym przekazującym do serwera, wtedy wszystkie ramki  nie mają duplikatów. Zdaje się, że jest jeszcze jakiś filtr czasowy, aby eliminować te same ramki wchodzące w krótkich odstępach czasu.
73
Andrzej SP3LYR

SQ5O

• *
    • SQ5O &SQ5KVQ
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 09, 2014, 22:33:05 LOC »

cześć Andrzej
dzieki

jakąś godzinę temu zmieniłem w urządzeniu adres serwera i nie chcę zapeszać ale mam wrażenie że jest poprawa - przez ostatni tydzień 1000 pakietów - w czasie ostatniej godziny już 200 więc chyba zadziałało