Inne > Krótkofalarstwo w ogólności

HamNET w Polsce

(1/4) > >>

SP2ONG:
Witam,

Chcialbym zaprosic wszystkich zainteresowanych do nowego projektu budowy sieci HamNET w Polsce. Strona internetowa

http://hamnet.ugu.pl

Pare slow czym jest HamNET:

Czym jest sieć HamNET:
High-speed Amateur radio Multimedia NETwork ( geneza nazwy HamNET ) jest przede wszystkim bazująca na radiu, protokole TCP/IP, o dużej szybkości sieci dla radioamatorów. Sieć HamNET jako nowoczesna, z szybkim medium  oferuje wiele możliwych zastosowań:

    Transmisję danych packet-radio z dużymi szybkościami, w tym transmisję danych APRS,
    Łącza echolinkowe,
    Łącza pomiędzy przemiennikami systemu D-Star,
    Transmisję poczty elektronicznej w systemie WinLink2000,
    Transmisję obrazów amatorskiej telewizji analogowej (ATV) i cyfrowej (DATV),
    Transmisję głosu – VOIP (np. Skype i podobne rozwiązania) przez serwer „Mumble”,
    Wymianę informacji w systemie „Instant messaging” lub innym podobnym,
    Dostęp do amatorskich witryn WWW oraz dostęp przez przeglądarkę internetową do skrzynek dxcluster,
    Zdalny dostęp do odbiorników i radiostacji sterowanych poprzez siec,
    Zdalne sterowanie przemienników amatorskich.

Obecnie, szybkość transmisji w sieci HamNET jest pomiędzy 1Mbit / s do 200 Mb / s, w zależności od zastosowanej technologii. Każdy krótkofalowiec może uczestniczyć w tej sieci jako: użytkownik, sysop itd. Sieć HamNET ma jedną wspólną cechę, używa protokołu TCP/IP jako protokołu warstwy nośnej. Ponieważ podstawowy protokół jest TCP/IP wykorzystuje się tu protokół AXIP dla warstwy AX.25 więc obecna infrastruktura sieci AX.25 jest widziana w ramach HAMNET.

Czym nie jest HamNET?
HamNET nie zastępuje Internetu. HamNET nie oferuje dostępu do Internetu. HamNET jest zamkniętą siecią dla radioamatorów  zapewniającą szybka komunikacje poprzez radiowe linki w oparciu o dostępną technologie.
Sieć HamNET może być uzupełnieniem kanału łączności w sytuacjach kryzysowych w ramach współpracy z innymi jednostkami jako kanał cyfrowej łączności którego niezależna infrastruktura od istniejącej sieci Internet oparta jest o własne linki radiowe.

Zapraszamy wszystkich do współpracy, którzy są zainteresowani uruchomieniem w swojej okolicy sieci HamNET lub chcą z niej korzystać.

SQ9IWE:
Ciekawa sprawa, a czy dzieje sie cos w okolicy Katowic takiego ??
Ja tam na codzien mam stycznosc z ubiuiti czy mikrotikami tak wiec odnosnie budowy sieci temat jest mi dobrze znany a i miejsce na anteny tez sie znajdzie chodz by pierwsze tam gdzie aktualnie jest SR9NDX https://picasaweb.google.com/117191545224656989614/SR9NDX?noredirect=1 widocznosc optyczna na wiele km bez problemow :-)
A strona http://hamnet.ugu.pl/ puki co dosc pusta w informacje po za tymi podstawowymi a przydalo by sie wiecej informacji jak to wyglada w calym kraju :)

SP5QWK:
Temat fajny i ciekawy.
Natomiast może być problem z istniejącymi i pracującymi linkami sieci WIFi na 5GHz. Pracują dosłownie wszędzie. W Warszawie jest taki "meksyk", że np zesatwiony link w paśmie 5GHz na trasie centrum-wschodnie krańce miasta (10 km odległości;link dla rptr D-Star) nie dawał sobie rady. Ilość gubionych pakietów uniemożliwiała prawidłową pracę przemiennika w sieci.
Ciekawe jak wygląda pod tym względem pasmo 3.6GHz i możliwość pracy tam.

SP2ONG:

--- Cytat: SQ9IWE w Listopad 19, 2013, 09:55:17 LOC ---C
A strona http://hamnet.ugu.pl/ puki co dosc pusta w informacje po za tymi podstawowymi a przydalo by sie wiecej informacji jak to wyglada w calym kraju :)

--- Koniec cytatu ---
Jak moze zawierac informacje jak dopiero co powstal pomysl i chcemy rozruszac. Nikt w Polsce jeszcze nic nie robil albo nie chwail sie dlatego powstala ta strona i zapraszam na http://forum.hamnet.ugu.pl tam mozecie dowiedziec sie czy ktos chce cos robic w waszej okolicy lub sami chcecie rozruszac sprawe. Forum i strona hamnet.ugu.pl jest teraz wlasnie tym miejsce gdzie chcemy skupic przyszlych uzytkownikow i sysop sieci HamNET. Temat jest w zasiegu reki bo ceny UBIQUITI sa dostepne a pojawily sie na pasmo 3 Ghz. UBIQUITI mozna ustawic na zakres pasma amatroskiego a nie na czesci publicznej. Ma wiec wlasny wycinek gdzie mozna cos robic a wystaczy zoabczyc jak wyglada w w europie:

http://hamnetdb.net/mapwindow.cgi?as=64695&site=

Wlasnie piewsze proby robim z serverami hamnet na bazie RaspberryPI z sr6dwh juz dzial i usluga Video rozmow i VOIP  bardzo sprawnie dziala wg pomyslow kolegow z DL n bazie MUMBLE i ICECAST

Zapraszam i moze uda sie nam zrobic w wiekszych osrodkach ciekawe rozwiazanie techniczne. W pierwszej fazie mozemy loklane centra WIFI spiac via IPIP na Interne a pozniej docelowo eliniowac poprzez linki radiowe. Koledzy w Europie maja to juz przecwiczone.

SQ9MDD:
Odgrzeję kotleta bo wydaje mi się że temat jest ciekawy. Kto jak nie my może zbudować własną sieć.
W Warszawie ruszyły prace nad siecią HamNET i mam też sygnały że parę pierwszych linków już ruszyło w różnych regionach polski.

Jeśli kogoś temat zainteresuje chętnie pomogę, opowiem itd...

Status sieci w Warszawie:
http://tech4.pl/SQ9MDD/mapa/

Przydatne linki, raz jeszcze:
http://hamnet.ugu.pl/
http://forum.hamnet.ugu.pl/index.php

Coś do wyznaczania profilu terenu:
http://www.heywhatsthat.com/

Zachęcam gorąco do przyłączenia się do tej zabawy, nie jest to kosztowne a daje mnóstwo satysfakcji.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej