Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Nowe zasady pracy na 144.800 :(  (Przeczytany 7518 razy)

SP5MRF

• PG APRS
  • *
Nowe zasady pracy na 144.800 :(
« dnia: Grudzień 12, 2013, 19:50:56 LOC »

Witam Wszystkich,

nie wiem gdzie to umieścić. W Warszawie powstaje nowatorska forma pracy na APRS, koledzy wywołują się fonią. Coś pięknego :(
Musze pogratulować, jakoś nie mogłem sobie odmówić napisania o tym. Myślałem, że to "wypadek przy pracy", pojedynczy przypadek, niestety nie.
Mam kilka znaków Panów Krotko falowców. nie będę ich tu zamieszczał, może się zreflektują.
Kolega który pytał mnie o znak już zaspokoił chyba swoją ciekawość ...
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

SQ5OMO

• *
    • sq5omo
Odp: Nowe zasady pracy na 144.800 :(
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 12, 2013, 20:24:42 LOC »

nie rób scen
widocznie z Ciebie taki krótkofalowiec że nie masz pojęcia że na tej właśnie częstotliwości dopuszczalne jest wywołanie poprzez emisję fm z odpowiednim ctcssem (zresztą wszystkimi emisjami )-
doskonale słyszałeś że mówię wywołanie na częstotliwości po voice alert do sq5ltl mobil  - nie była to blokada częstotliwości na pół godziny tylko na kilka sekund
ale widocznie nie masz nic poważniejszego do roboty tylko pisać o tym na forum
zresztą w moich oczach to Twój komentarz na ów częstotliwości i na forum właśnie jest niedopuszczalny - i daruj sobie drogi kolego Krótko falowcu

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 12, 2013, 20:33:05 LOC »

Jeżeli w tym tonie,
to Twoja wypowiedź na fonii na moją uwagę była co najmniej nie na miejscu. Ja tematu nie ciągnąłem bo jednak jest to międzynarodowa częstotliwość APRS.
Gratuluję wyrobienia i wiedzy. CTSS żadnego nie było. Poza tym jest tyle wolnych częstotliwości, oczywiście trzeba było wywołanie robić na tej.
Przecież w Warszawie praktycznie niema ruchu APRS. Ponad to zjawisko nie wystąpiło tylko dziś, ponad to od dłuższego już czasu widzę spadki efektywności dekodowania ramek
w określonych godzinach i wiąże się to z pracą na fonii.
A umieszczać na Forum będę to co uznam za stosowne, czasem prawda boli.
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

SQ5OMO

• *
    • sq5omo
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 12, 2013, 20:41:39 LOC »

Andrszeju zapytałem Ciebie- poprosiłem - o podanie znaku - słysząc uwagi których ktoś - kto aprsem zajmuje się tyle czasu - nie powinien wypowiadać -
dla mnie nie ma tematu - było wywołanie i wszystko - nie podałeś znaku - widocznie tak juz masz - nie chcę Ciebie oceniać - ale wystarczy powiedzieć co się uważa nie nie robić halo z niczego
ponadto...
kiedy tylko będę potrzebował takowe wywołanie zrobić - to tak zrobie - bo jest to dopuszczalne
a tak przy okazji - jak nie masz czego słuchać wieczorami tylko "bzykania ramek" - to zapraszam na 145.400 i powiemy sobie swoje za i przeciw, w końcu po to te radia mamy....
pozdrawiam

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 12, 2013, 20:50:33 LOC »

Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

SQ5OMO

• *
    • sq5omo
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 12, 2013, 21:03:22 LOC »

Andrzej proszę Cię
każdy pewnie ma swoje racje - nie chcę się z Tobą spierać przepychać - udawadniać itd
wywołanie na 144.800 jest dopuszczalne i nie ma o czym mówić - niedopuszczalne jest robienie tam qso- nie rozmawiałem tam o pieczeniu ciasta, tylko wywołałem Pawła - czy to tak na prawdę wprowadziło taki spadek dekodowania ramek?
kłaniam się nisko i miłego wieczoru

sq5cjz

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 12, 2013, 21:17:45 LOC »

Andrzej

Chyba niepotrzebnie się zaperzasz. Praca VA jest dozwolona i nie zabroniona, w szczególności dla stacji mobile. Gdyby to nie było przekonywujące to proszę, dokument z grupy utworzony bardzo, bardzo dawno temu... www.pg.aprs.pl/files/VoiceAlert.pdf Mam nadzieję że szybko doczytasz i będzie zgoda ...:-)

Robert
SQ5CJZ

SP5MRF

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 12, 2013, 21:32:02 LOC »

OK,

miałem już nie drążyć tematu. Robert, żeby była zgoda, wcześniej musiała by być nie zgoda a takiej nie było. Ja nikogo ze znaku nie wymieniłem.
Dlaczego poruszam temat, jeżeli chcemy mieć tu nie zaśmiecona częstotliwość to powinniśmy zacząć od siebie.
Od dość dawna występują tu łączności foniczne, poza tym masa zakłóceń różnego rodzaju. Ja czasem słucham sobie "bzykania" jak to trafnie zostało
ujęte, na pewno można w tym czasie robić co innego ale ja akurat staram się znaleźć zależność dla spadku poprawnego dekodowania ramek w określonych godzinach. Ot takie hobby.
To nie jest problem dnia dzisiejszego, to problem który trwa od dłuższego już czasu. Dziś mnie naszło i napisałem. Chcemy porządku we własnym gnieździe, zacznijmy od siebie.
Znam dokument utworzony właśnie bardzo dawno, czytałem go już wcześniej. Zadam pytanie, czy Ty słuchasz w samochodzie "bzykania ramek" czy też masz wyciszone tak jak ja ??
To moja ostatnia wypowiedź w tym wątku, nigdy by mi do głowy nie przyszło wołać na 144.800, ale OK.
Wołajmy skoro można, właściwie czemu nie ??
Pozdrawiam

Andrzej SP5MRF

sq5cjz

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 12, 2013, 21:56:50 LOC »

Zadam pytanie, czy Ty słuchasz w samochodzie "bzykania ramek" czy też masz wyciszone tak jak ja ??

W samochodzie mam włączony VA i generalnie nie słysze ramek, chociaż kiedyś też miałem takie hobby :-) ale jeśli stacja mobilna jest w moim zasięgu radiowym słyszę jej ramki przechodzące przez blokadę ctcss. Radio słucham na zewnętrznym głośniku a VA na wbydowanym, przyciszonym. Nie przeszkadza to aż tak strasznie, pewnie na początku trzeba się przyzwyczaić a póżniej to jednym wlatuje a drugim wylatuje ale wiem, że mogę taką stację zawołac via VA. Nie jeden raz tak wywoływalem i bylem wywoływany przez inne stacje. Andrzej wiem, że czuwasz, no i dobre ale w tym konkretnym przypadku gdzie stacja podała wywołanie VA, swój znak i znak stacji wywoływanej to chyba nie ma o co kruszyć kopi ...:-)

Robert
SQ5CJZ

SQ5LTL

• PG APRS
  • *
    • sq5ltl
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 12, 2013, 23:57:34 LOC »

do sq5ltl mobil
Sri Marcin, ale nie słucham 144.800 :) BTW spieprzył mi się kenio już na 2 bandach i jest tępy jak but. Znaczy się padły filtry. Na NFM'ie jeszcze jakoś ciągnie, ale zależy jak mu czapka stoi.
Odnośnie sprawy, to informacja dla Andrzeja.
Gdybym nawet usłyszał Marcina to pewnie zaraz przenieślibyśmy się na inną częstotliwość. Chyba nikt z nas nie będzie bawił się w Don Kichota i walczył z wiatrakami ... znaczy się z ramkami :) podczas dalekiej łączności.

Udanego wieczoru!
73! Paweł  http://qrz.com/db/SQ5LTL
Echolink.PL http://echolink.pl
"Czysto logiczne rozumowanie nie da nam żadnej wiedzy o realnym świecie" - ALBERT EINSTEIN

SQ9MDD

• PG APRS
  • *
  • ...przede wszystkim nie zakłócać...
    • SQ9MDD
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 13, 2013, 13:34:14 LOC »

Ogólnie niema sensu słuchać VA jeśli nie wolno było by zawołać. Z tego co wiem od samego początku gdy była mowa o VA miało się to sprowadzać do tego że wołam gdy widzę że ktoś używa i chcę z nim pogadać. Odrębną kwestią jest używanie VA i nie słuchanie 144.800 takich też słyszałem i przykro że nie reagują na zawołanie.
Ogólnie drogie Panie niema co się "fochować" VA jest dla ludzi jaki cała masa telemetrii też, tak jak i obiekty biuletyny i msg. ;)

SQ3XZ

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 13, 2013, 16:15:11 LOC »

Dokładnie tak! Włączony VA i wyciszone radio - to jest "przestępstwo"  ;D
Ja przestałem używać VA własnie ze względu na kolegę z Poznania - ustawił i jeździł nie słuchając, nie odpowiadając na zawołania. Z ciekawości jutro zrobię test po długiej przerwie ;)

Miłego i spokojnego weekendu!
73!
Adam

SQ5LTL

• PG APRS
  • *
    • sq5ltl
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 14, 2013, 13:30:12 LOC »

Jest taki fajny opis: http://www.aprs.org/VoiceAlert3.html , gdzie "stoi" napisane :)
Voice Alert works perfectly for simplex calling. If you are ever in simplex range of anyone running it, you can always call them by simply setting PL-100 (136.5 in Europe) and making a very brief call on 144.39 and suggesting a QSY frequency. He WILL hear you. But there are two very important considerations:

1) Your call must be brief and suggesting a QSY (you are sharing the channel with hundreds of packets)
2) You must announce "Voice Alert" in your call.
3) Do not TX with CCSS 100 (136.5 in Europe) if you are not listening for a call! (this means home stations!)
W/g powyższego kolega Marcin Andrzeju wykazał się, 100% prawidłowym wywołaniem.
"Po naszemu" świetnie opisał działanie VA Adam pod tym linkiem: http://www.pg.aprs.pl/files/VoiceAlert.pdf

Warto poczytać takie informacje, zanim zacznie się tworzyć bezpodstawne zarzuty, które są formułowane jedynie z własnej niewiedzy.
Ładnie by było, abyś napisał tu ostatnie słowo, aby dokończyć wątek, który sam rozpocząłeś.
73! Paweł  http://qrz.com/db/SQ5LTL
Echolink.PL http://echolink.pl
"Czysto logiczne rozumowanie nie da nam żadnej wiedzy o realnym świecie" - ALBERT EINSTEIN