Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Kantronics KPC-3 / KPC-3+  (Przeczytany 4435 razy)

sq7bti

• *
Kantronics KPC-3 / KPC-3+
« dnia: Lipiec 04, 2005, 11:02:27 LOC »

Witam
Czy ktos zna roznice pomiedzy tymi dwoma modemami? Czy jest mozliwosc przerobienia 3 w 3+ przez wymiane epromu z oprogramowaniem? Sam firmware jest niestety objety prawami autorskimi i zdaje sobie sprawe z lamania prawa, ale moze gra jest warta swieczki by otrzymac digi aprs przez wymiane jednego elementu ?
"Plus" ma mozliwosc pracy dwuportowej i ten drugi port jest podobno obslugiwany programowo, wiec obawiam sie ze przejscie z "3" na "3+" wiazalo sie ze zwiekszeniem mocy obliczeniowej jednostki centralnej. Ale ... moze gdy dodatkowy port nie jest wykorzystywany to nadmiar mocy obliczeniowej nie jest potrzebny ?

Pozdrawiam
Szymon
Pozdrawiam
Szymon SQ7BTI
sq7bti@amsat.org

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 04, 2005, 23:28:20 LOC »

Podstawowa różnica, jaka istnieje między KPC3 oraz KPC3+ to wprowadzenie nowych funkcji dla APRS. Najpierw, od wersji 7.1, możliwość podłączenia GPS i praca jako tracker. Później od wersji 8.2 dodanie funkcji dla obsługi digi APRS z WIDEn-n i TRACEn-n. Trudno jednak mi powiedzieć, na ile KPC3 będzie mógł pracować z EPROMem dla KPC3+. Drugi port dla GPSa jest połowiczny. Zewnętrzny wygląd KPC3 i KPC3+ jest niemal identyczny. Nie ma fizycznie kolejnego portu dla GPSa.
1) GPS może być podłączony poprzez DB-9, który służy do połączenia z radiem. Za pomocą zwory wewnątrz TNC należy zmienić, aby pin2 w DB-9 działał jako GPS input (brak output). Programowo za pomocą komendy GPSPORT następuje jego konfiguracja.
2) GPS może być podłączony poprzez DB-25, który służy do połączenia z komputerem. Taka opcja wymaga przejścia w INTERFACE GPS, a więc po konfiguracji GPS jest podłączany w miejsce komputera. Będzie to przydatne dla użycia TNC jako tracker. W takiej konfiguracji TNC może również wysyłać dane do GPS, jak np. komendy dla wyegzekwowania strumienia określonych danych z GPS, co jest przydatne w pewnych typach odbiorników GPS (bez odpowiedniej komendy nie podają żadnych danych). Jednak nie ma opcji podawania waypointów do GPSa.
Wracając do KPC3 z firmware od KPC3+ jako APRS digi, bo to był zasadniczy problem, to wydaje się, że nie powinno być problemów. Próbowałem odszukać odpowiednie informacje, bo wydaje mi się, że gdzieś czytałem o powodzeniu takiego przedsięwzięcia, ale nie mogę ich odnaleźć, a głowy też nie dam, że tak faktycznie było. Sam chętnie posłucham, czy udało się coś takiego, bo stare KPC3 można taniej znaleźć, a potrzeby na nasze perspektywy rozwojowe digi w SP są spore.
73
Andrzej SP3LYR

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 05, 2005, 06:15:16 LOC »

Według kolejnych poszukiwań dochodzę do wniosku, że wstawienie firmware od KPC3+ do KPC3 nie jest możliwe. Zgodnie z http://www.kantronics.com/elmer/index.cgi?noframes;read=770 w KPC3 był stosowany TCM3105 a także CPU jest całkowicie inne. Jest tam kilka zmian dotyczących wyjść na portach, nie ma telemetrii itp. Małe zamieszanie wprowadza fakt, że KPC3 posiadał wersje firmware od 5.0 do 8.2, natomiast KPC3+ posiada wersje od 7.0 do obecnej 9.1 Zresztą, kiedy przed Tamą otrzymałem od Kantronicsa upgrade dla 9.0 (poprawiony błąd dla duplicate checking podczas pracy jako digi APRS), to był on określany dalej jako 9.0 Teraz widzę, że podczas akcji wymiany epromów Kantronics zdecydował się określić tę wersję jako 9.1 zamiast nazywać ją upgraded 9.0
73
Andrzej SP3LYR