Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: WX3in1 Plus 2.0 jakosc modemu  (Przeczytany 5430 razy)

SP6VGX

• *
WX3in1 Plus 2.0 jakosc modemu
« dnia: Styczeń 08, 2015, 12:54:39 LOC »

Tak sobie ostatnio popatrzylem na strone producenta i znalazlem taka ciekawa informacje:

Wyniki sprawności dekodowania pakietów
- urządzenie jest w stanie zdekodować około 981 pakietów z testowej ścieżki Track 2 z WA8LMF TNC Test CD v1.1 (filtr preemfazy),
- urządzenie jest w stanie zdekodować około 960 pakietów z testowej ścieżki Track 1 z WA8LMF TNC Test CD v1.1 (bez filtru preemfazy).

Nie jeako ze troche siedzialem przy analizie tych tackow ;) to sie zastanawiam jak to wyglada w praktyce i czy jest ktos w stanie dostarczyc plik tekstowy z zdekodowanymi 960 ramkami i co by nie byl to plik ktory udostepnil Tomek SP9UOB (958 ramek).. choc wiem ze "okolo" to pojecie wzgledne, ladnie marketingowo - ale w stosunku do potencjalnych kupcow  troche not fair jesli modem nie potrafi zdekodowac z poprawna suma tych 960 ramek w powtarzalny sposob...

Kiedys odnosnie WX3in1 Mini

Wielościeżkowe dekodowanie pakietów APRS
Przy opracowywaniu WX3in1 Mini zrezygnowaliśmy z dekodowania pakietów przy pomocy sprzętowego modemu. Nasz wielościeżkowy algorytm bazuje na technice cyfrowego przetwarzania sygnałów, a jego zastosowanie było możliwe dzięki dużej mocy obliczeniowej nowoczesnego 32-bitowego mikrokontolera zastosowanego w urządzeniu.

pominelem pytanie o to tajemnicze Wielościeżkowe dekodowanie bo to znowu bardziej pojecie marketingowe niz z tematyki cyfrowego przetwarzania sygnalow ;)

W sumie wiem ze teraz wielu krotkofalowcow kupuje w wiekszosci gotowy sprzet i nie zaglebia sie w jego techniczne aspekty dzialania, no ale sa jeszcze tacy ktorzy chcieli by przeczytac w opisie urzadzenia jak juz ktos cos opisuje cos bardziej technicznego ;)

« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2015, 13:38:57 LOC wysłana przez SP6VGX »
Tomek - SP6VGX/5  ( LOKATOR: KO02NG )
QRG: SR5WA (439.350), SR5WM (439.375)

SP8EBC

• *
Odp: WX3in1 Plus 2.0 jakosc modemu
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 08, 2015, 14:33:36 LOC »

Tomek. WX3in1 jest w pełni komercyjnym sprzętem (patrz zaszyfrowane firmware) i w związku z tym przy jego tworzeniu i sprzedaży obowiązują zasady ekonomii i marketingu :) Ja nawet nie sprawdzałem ile pakietów z tej płyty mi się dekoduję ale akurat ten parametr nie jest najważniejszy.
Mateusz == 43-300 Bielsko Biała

SP6VGX

• *
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 08, 2015, 15:08:42 LOC »

Wiem ze jest to zamkniety produkt ;) ale zapytac sie zawsze mozna... ja wlasnie jak napisalem wole dane techniczne lub ich brak... wtedy moge ocenic produkt ;)

Wiem ze Plus 2.0 uzywa kodeka audio po i2s - ale jestem ciekawy tych wynikow, a sklonilo mnie do tego uzyte slowo "okolo" ;) Wiec jestem ciekaw ile to "okolo" znaczy ;) bo to moze byc +-1% a moze i +-20% ;)

Tak samo odnosnie dekodowania sygnalu to nie ma tutaj jakis tajemnic i mozna to zrealizowac na ogolnie znane sposoby ;) Prawde mowiac to tutaj Tomek SP9UOB jako pierwszy uzyl chyba jakiejs sensownej metody dekodawania sygnalu ktora po czesci opisal, dlatego co tutaj ukrywac. Algorytm to jedno, a jego implementacja to drugie :) Jak by bylo napisane dekodowanie sygnalu za pomoca DSP to juz bym sie tez nie czepial ;)

Ot moze taka moja troche uszczypliwosc ;) bo wole dane techniczne niz marketing ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2015, 15:10:56 LOC wysłana przez SP6VGX »

SP8EBC

• *
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 08, 2015, 15:17:39 LOC »

Hehe... Kodek po i2s jest tam pewnie po to aby zredukować zakłócenia od pracującego procka. ADC osadzone na jednym waflu z całą resztą jest na pewno bardziej szumiące. Osobiście jednak wole peryferia, które są podłączone od razu do magistrali procesora, bo są na pewno bardziej niezawodne niż I2C z którą mogą się dziać różne dziwne rzeczy ;)
Mateusz == 43-300 Bielsko Biała

SP6VGX

• *
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 08, 2015, 15:30:56 LOC »

No ja na razie powstrzymuje sie z ocena sensownosci stosowania kodeka na i2s, nie jest to zle podejscie - na pewno sporo ulatwia. Zwlaszcza ze chyba dalej w WX3in1 pozostal CortexM3 w ktorym niestety jest mniejsze pole do popisu jesli chodzi o DSP niz w M4F...

Nie wspominajac o tym co mnie sklonilo do zmiany procesora, czyli ogromny smietnik jaki generuje STM32F1  ktory przekladal sie u mnie na zaklocanie pracy GPS-u... no i w F4 doszlo sporo ramu ktory w przypadku Digi/Igate mocno mi sie przydaje :)

« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2015, 15:32:54 LOC wysłana przez SP6VGX »

SP9UOB

• *
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 05, 2015, 19:40:31 LOC »

Tak sobie ostatnio popatrzylem na strone producenta i znalazlem taka ciekawa informacje:

Wyniki sprawności dekodowania pakietów
- urządzenie jest w stanie zdekodować około 981 pakietów z testowej ścieżki Track 2 z WA8LMF TNC Test CD v1.1 (filtr preemfazy),
- urządzenie jest w stanie zdekodować około 960 pakietów z testowej ścieżki Track 1 z WA8LMF TNC Test CD v1.1 (bez filtru preemfazy).

Nie jeako ze troche siedzialem przy analizie tych tackow ;) to sie zastanawiam jak to wyglada w praktyce i czy jest ktos w stanie dostarczyc plik tekstowy z zdekodowanymi 960 ramkami i co by nie byl to plik ktory udostepnil Tomek SP9UOB (958 ramek).. choc wiem ze "okolo" to pojecie wzgledne, ladnie marketingowo - ale w stosunku do potencjalnych kupcow  troche not fair jesli modem nie potrafi zdekodowac z poprawna suma tych 960 ramek w powtarzalny sposob...

Ja to bym chciał zobaczyć te 981 pakietów  :-) Tym bardziej że dekodowalnych jest podobno 966 :-)
Oczywiście challenge accepted :-)

SQ6ODL

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 12, 2015, 21:56:07 LOC »

Takie statystyki z SR6NWS.
Niestety bardzo duża ilość ramek się nakłada.

APRS packet reception:

RF packet starts detected:   402274
RF packets received (CRC OK):   184204
RF corrupted packets received (HEADER ERROR):   121187
RF corrupted packets received (CRC ERROR):   43063
RF corrupted packets received (END FLAG NOT FOUND):   53820
RF decoding efficiency (total):   45.7%
RF decoding efficiency (last hour):   43.4%
RF bytes received:   15510923

APRS packet transmission:

RF beacons sent:   3874
RF weather packets sent:   0