Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Zezwolenie dla DIGI APRS  (Przeczytany 5330 razy)

SP6VGX

• *
Zezwolenie dla DIGI APRS
« dnia: Styczeń 20, 2015, 11:30:22 LOC »

Wlasnie mam pytanko do osob ktore przechodzily przez ten proces w UKE.

Jak juz kiedys pisalem mam plan odpalic DIGI/IGATE w mieszkaniu jakie posiadam w Kamiennej Gorze. Zapewnilo by ono ladne pokrycie w strone Jeleniej Gory/Karpacza itd. Projekt jest czystko prywatny tzn. finansowany z wlasnej kasy... ot nie chce wchodzic w uklady z PZK czy innymi klubami co by potem nie bylo awantury jak to czasem bywa w takich sytuacjach he he.

Ale do sedna... tutaj slyszalem ze potrzeba pozwolenia wlasciciela obiektu i jak to wyglada. Generalnie mieszkanie jest wlasnosciowe, antena bedzie na balkonie (ostatnie pietro wiec nie ma potrzeby wychodzic na dach)... do tego jest nieszczescie tzn. wspolnota mieszkaniowa gdzie dogadanie sie moze stanowic jak zwykle problem. No i wlasnie tutaj pytanie czy bede potrzebowal zezwolenia od wspolnoty skoro montuje antene na wlasnym balkonie, a sprzet stoi w prywatnym mieszkaniu.  Jesli bedzie potrzeba to bede kombinowal przynajmniej 3 sasiadow do dobrzy znajomi wiec ich przekonam - z reszta moza byc roznie :)

Do tego wdzieczny byl bym za ewentualnie info jakie formularze wypelnic itp. - jak jest z wybraniem sobie znaku w sumie chcial bym postawic nie ukrywam SR6VGX  he he Zwlaszcza z sasiadka z pietra nizej - ot jak to sie mowi satara dewota z ktora wszyscy maja na pienku w bloku ;)

Wiem ze praktycznie wszystko moge znalezc na stronach UKE... ale chodzi mi tutaj glownie o doswiadczenie osob ktore przechodzily ten proces...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2015, 11:46:08 LOC wysłana przez SP6VGX »
Tomek - SP6VGX/5  ( LOKATOR: KO02NG )
QRG: SR5WA (439.350), SR5WM (439.375)

SP8EBC

• *
Odp: Zezwolenie dla DIGI APRS
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 20, 2015, 11:44:39 LOC »

Od jakiegoś czasu nie potrzeba żadnych zezwoleń na instalacje na obiekcie. Jedyne co, to wypełniony formulasz RA-B, dowód wpłaty 82pln opłaty skarbowej i zgoda operatora odpowiedzialnego. Reszte urzędu nie obchodzi. Jak masz FB to tutaj masz zdjęcie formularza: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=870327539667585&set=a.246614212038924.66526.100000710404612&type=1&theater

Jeżeli mieszkanie masz własnościowe to na balkonie możesz wstawić nawet pralkę automatyczną, jeżeli masz na to ochotę. W teorii masz tez prawo do części wspólnych budynku (dach/piwnica) ale często to tylko teoria.
Mateusz == 43-300 Bielsko Biała

SP6VGX

• *
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 20, 2015, 16:45:18 LOC »

A faktycznie moj blad - ot trzeba bylo zerknac odrazu w RA-B i na dole sa *** - dotyczy stacji klubowych.

Czyli problem znika...  To jeszcze jedno pytanko bo na wniosku nie ma, a wiem ze jest mozliwosc wybrania znaku... to zalatwiac w osobnej korespondencji ?

SP7MOA

• *
  • PG APRS
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 20, 2015, 18:09:25 LOC »

Co za problem dopisać? Wniosek jest w edytowalnym pliku...
Vy 73 de SP71303LD ex SP7MOA

SP8EBC

• *
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 20, 2015, 19:50:16 LOC »

A faktycznie moj blad - ot trzeba bylo zerknac odrazu w RA-B i na dole sa *** - dotyczy stacji klubowych.

Czyli problem znika...  To jeszcze jedno pytanko bo na wniosku nie ma, a wiem ze jest mozliwosc wybrania znaku... to zalatwiac w osobnej korespondencji ?

Na aktualnej wersji RA-B jest pole wnioskowany znak. Jeżeli tego nie masz, to oznacza to, że masz starą wersję. Aha dodam też, że w moim przypadku nieco zmodyfikowałem ten formularz wywalając cały wiersz z adresem stacji i zastępując je współrzędnymi i nazwą szczytu na którym stacja będzie zainstalowana..

SP1QXN

• *
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 21, 2015, 13:28:19 LOC »

Jeździmy od lat na wypoczynek w okolice Karpacza i powiem że przydałby się tu jakiś lokalny igate/digi. Powodzenia.

SP6VGX

• *
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 21, 2015, 14:48:32 LOC »

@SP7MOA

No niby tak - ale wolalem zapytac. Wiadomo jak to jest czasem z modyfikacja pism urzedowych. Co prawda w mojej delegaturze UKE zajmuje sie akurat super osoba z ktora wszystko latwo zalatwic, ale wiadomo czasem i urzednik jest zobligowany bzdurami od gory ;)

@SP1QXN

Dlatego po czesci taki pomysl na Digi + Igate... Niestety o ile w okolicy kiedys byla dosc mocna grupa Packet Radio (miedzy innymi dzieki Marianowi SP6FIG), to APRS jakos sie chyba nikt nie interesuje (a przynajmniej nie slyszalem). Wiec jak bedzie digi moze to sie po czesci zmieni...

Z balkonu ladnie widac Kope jak i Sniezke wiec pokrycie Karpacza powinno byc ok, no ale to niestety trudny teren i wyjdzie w praktyce jak to bedzie szlo :) W sumie antena bedzie  okolo  pozycji: 50.781738,16.0487682 (tak na szybko wyznaczona za pomoca GoogleMaps)

Niestety na chwile obecna nie robilem teoretycznej analizy zasiegu np. w SPLAT (nie mialem czasu by zapoznac sie z tym programem), jak ktos go ma obczajonego bede wdzieczny za wyniki dla tej pozycji (przewidywana moc do 25W - jeszcze nie kupilem radia, ale bedzie to zapewne jakas popularna motorola z demobilu). Zreszta jak to sie mowi co ma byc to bedzie ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2015, 14:55:06 LOC wysłana przez SP6VGX »

SP1QXN

• *
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2015, 15:14:32 LOC »

25W to dużo. Spokojnie wystarczy 5W. Jak masz możliwość to skonfiguruj to jako IGATE/DIGI. Stacje mobilne spokojnie będą wchodzić na IGATE a praca jako DIGI może być tylko uzupełnieniem.
Swego czasu jakiś krótkofalowieć z Bolesławca testował digi ze swojej lokalizacji, nawet znak otrzymał dla tej stacji ale nie wiadomo czemu po jakimś czasie urządzenia przestały działać, a szkoda.
Mam nadzieję że wspólnymi siłami okręg 6 w okolicjach Jeleniej Góry coś tu kiedyś uruchomi bo brak jest zasięgu jadac już od strony Nowej Soli po DW297. Zasięg DIGI z NS kończy się za Kożuchowem i dalej do Karpacza wchodzą jakieś pojedyńcze ramki przez SR6WS jak dobrze pamiętam. W Karpaczu jest "cień" i trzeba wjechać gdzieś w okolice hotelu Gołębiowskiego żeby coś było zarejestrowane.
To tyle, powodzenia.

SQ7LQU

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 21, 2015, 15:52:39 LOC »

...
Jak masz możliwość to skonfiguruj to jako IGATE/DIGI. Stacje mobilne spokojnie będą wchodzić na IGATE a praca jako DIGI może być tylko uzupełnieniem.
...

Moim skromnym zdaniem powinno być na odwrót.
Dla mnie to IGate jest uzupełnieniem.
Najważniejsze jednak jest to, żeby coś działało. I chwała Koledze za jego zamiary.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2015, 15:55:06 LOC wysłana przez SQ7LQU »
Przemek
sysop for SR7BKI

SP6VGX

• *
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 21, 2015, 16:05:20 LOC »

@SQ7LQU

Wiem wiem... ot tak z rozpedu bo ostatnio troche znowu grzebalem w kodzie TCP/IP ;) he he moze jeszcze dojdzie za jakis czas WS...

@SP1QXN

Co do mocy to tak orientacyjnie - nie wiem jakie radio uda sie kupic (a cena tutaj bedzie miala spore znaczenie), wiem ze Motorole maja chyba 25W i nie wiem jaka daja mozliwosc jej zmiany... Mam jeszcze gdzies jakies 3001 z dawnych czasow z synteza, ale trzeba by je zreanimowac... do tego obawiam sie ze cos w nim siadzie, a ja do lokalizacji Digi mam 500km ;) natomiast mama sobie nie poradzi z czyms innym niz wlacz wylacz z zasilania wrazie zwiechy czegokolwiek :) Wiec raczej bede szedl w jakas trwala konstrukcje calosci, aby nie bylo problemow. Samo DIGI/IGATE to wlasna konstrukcja... wiec bedzie to niejako poligon doswiadczalny. Choc na Tamie pracowal prototyp z softem poprawianym przy piwie na kolanie i jakos sobie radzil ;) Wiec powinno byc ok :)

« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2015, 16:06:56 LOC wysłana przez SP6VGX »

SP1QXN

• *
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 21, 2015, 17:25:48 LOC »

Wszelkiej masci motorole polecam, szczególnie GM300, 340, 360. We wszystkich moc da się regulować bez najmniejszego problemu.

SP8EBC

• *
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 22, 2015, 13:30:35 LOC »

Warisy (GM340/360/380) mają regulacje w zakresie 0.7W do 30W (zalecane nie więcej niż 25) przez CPS. Radiusy (GM300) mają regulację przez tuner ale wymagają do tego posiadania miernika mocy i sztucznego obciążenia, bo odbywa się to przez zmianę wartości numerycznych w CPSie