Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Yaesu ftm 400 poprawny aprs  (Przeczytany 4006 razy)

sp5qwo

• *
Yaesu ftm 400 poprawny aprs
« dnia: Sierpień 15, 2015, 15:59:10 LOC »

Witam . Od niedawna jestem posiadaczem ftm 400. Wczesniej mialem TM710 ale zmienil wlascviciela bez mojej wiedzy i zgody. Wydaje mi sie ze mam problem z APRS. Otoz przy ruszanie z miejsca nie jest wysylana ramka pow. 5km/h. A chyba powinna byc. Tak samo podczas jazdy na wprost. przy jezdzie na wprost bez wykonywania jakiegokolwiek manewru jadac z dowolna predkoscia ramka potrafi byc wyslana w odstepie 5-7 minut. Aprs jest bardzo kaprysny wysyla ramki bez zadnej logiki ( wg mnie oczywiscie ). Uprzedzajac ew pytanie .... to mam ustawiony smart becon. Podczas skretu lewo , prawo ramka jest ok . Boli i niepokoi mnie brak ramki przy ruszaniu z miejsca oraz dlugi czas podczas jazdy na wprost. Czy Kolegow radia tez w taki sposob pracuja? Kolejnym mankamentem jest niska ilosc odebranych ramek przez moj ftm450. Bede wdzieczny za jakiekolwiek uwagi i sugestie . Acha i co to jest za czerwona pulsujaca kreska pomiedzy symbolem aprs a symbolem modulacji w prawym gornym rogu . Niekiedy ona jest a niekiedy nie :(
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2015, 16:12:27 LOC wysłana przez sp5qwo »
Jacek

Yaesu ftm-400

GG 6724665

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
Odp: Yaesu ftm 400 poprawny aprs
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 15, 2015, 19:56:03 LOC »

Smart beacon ma dwa parametry odnośnie prędkości: odstępy czasowe przy niskiej prędkości oraz odstępy czasowe przy wysokiej prędkości. Jeśli jest np. ustawione niska prędkość jako 5 km/h, odstępy co 20 minut, to jadąc z prędkością 5 km/h pierwszy beacon będzie wyemitowany po 20 minutach.
http://aprs.pl/smart.htm
73
Andrzej SP3LYR

sp5qwo

• *
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 15, 2015, 21:14:37 LOC »

Tak Andrzej ,  ja to rozumiem . Tylko ze w momencie gdy staje na światłach prędkość jest 0 km. Ruszam i po przekroczeniu prędkości 5 km powinna pójść ramka . Tak ?  U mnie nie idzie . Przejechałem 10km mając ustawiony odstęp na 120 sek  stając cztery razy na światłach i ruszając z nich ,  ramka poszła dopiero gdy zmieniłem kierunek tj po ok 7 min. Wydaje mi się ze coś jest nie tak . Moje ustawienia prędkość 5 -70 km ,  slow  rate  30 min , fast ratę 120 sec , turn time 15 sec. Coś jest nie tak . Jeśli często zmieniam kierunek jest ok. Jeśli jadę prosto ramka nie wychodzi po 120 sec . Stanę na światłach jadąc cały czas prosto ramka nie wychodzi gdy ruszam z miejsca
Jacek

Yaesu ftm-400

GG 6724665

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 15, 2015, 21:21:28 LOC »

Co 120 sekund pójdzie beacon przy prędkości 70 km/h i powyżej. Ale na odcinku 10 km powinien już być tx wielokrotnie.
Czy możesz podesłać wszystkie parametry wpisane dla SmartBeacon?
73
Andrzej SP3LYR

sp5qwo

• *
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 15, 2015, 22:47:34 LOC »

Tak ... słów speed 5 km high speed 70 slow rate 30 min fast rate 60 sec turn angle 10 stopni turn slope 26 turn time 15 sec . Trochę teraz eksperymentuje z ustawieniami . Przepraszam ze opowiadam z opóźnieniem ale akurat jestem w pracy. Zawodowo prowadzę autko . Generalnie myślę że przy dłuższym prostym odcinku urządzenie zasypia :( . I nie reaguje gdy np ruszam spod świateł .
Jacek

Yaesu ftm-400

GG 6724665

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 16, 2015, 23:17:59 LOC »

Wygląda dobrze. Nic mądrego nie przychodzi mi do głowy. Zobacz, czy bez SmartBeacon będzie poprawnie wysyłać ramki.
73
Andrzej SP3LYR

sp5qwo

• *
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 17, 2015, 02:36:56 LOC »

Sprawdzę ,  ale z tego co pamiętam to wysyłał poprawnie . Było fabrycznie ustawione na 5 min i tak wysyłał . Ok Andrzeju jeszcze to potestuje.  Pytanie jeśli się zatrzymuje i ruszam z miejsca smart beacon powinien puścić ramkę czy nie ?  Zakładając że interwal czasowy np 15 sec już upłynął ?  W kenwoodzie o ile pamiętam tak to właśnie działało
Jacek

Yaesu ftm-400

GG 6724665

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 17, 2015, 03:24:41 LOC »

Interwał odnosi się do skrętów.
W momencie ruszania samochodu pod światłami, zakładając, że porusza się w linii prostej, jest brany odstęp czasowy kalkulowany na podstawie prędkości. Przy prędkościach pomiędzy minimalną a maksymalną kalkulacja wychodzi tak, że jest to krzywa odstępów odległości. Gdyby wpisać dla max. 60 km/h co 1 minutę, oraz dla min. 2km/h co 30 minut, to w tym zakresie krzywa przybiera postać linii prostej, beacon w całym tym zakresie będzie wysyłany dokładnie co 1 km. Ale gdy prędkość poniżej minimalnej to nie rzadziej niż co 30 minut, gdy powyżej maksymalnej, to nie częściej niż co 1 minutę. Tak więc stojąc pod światłami, czy nie stojąc, musimy ten kilometr przejechać, wyjątek - gdy mija 30 minut.
Oczywiście wszystko to są wyliczenia laboratoryjne, w praktyce nawet gdy stoimy, to nasza pozycja potrafi tańczyć na mapie GPSa.
73
Andrzej SP3LYR

sp5qwo

• *
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 17, 2015, 08:40:33 LOC »

Ok . Wszystko jasne. Czyli wychodzi mi ze mniej wiecej urzadzenie dziala prawidlowo. Pozmienialem wczoraj jeszcze ustawienia i teraz jest duzo lepiej. Moze polepszy jeszcze upgrade do ver 2.0 , ale to chyba tylko jesli chodzi o czulosc tnc. Dzieki za pomoc i wyjascienia  :)
Jacek

Yaesu ftm-400

GG 6724665