Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: digi pod linuxem  (Przeczytany 5787 razy)

SQ6XL

• PG APRS
  • *
Odp: digi pod linuxem
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 12, 2016, 16:14:24 LOC »

Troszkę nie na temat ale nie znalazłem podobnego tematu a tu dyskusja w miarę świeża.
Odpaliłem u siebie malinę i tnc na arduino według Ryśka SQ9MDD.
Jednym z interfejsów dodanych w zakładce interfejs control   jest SERIAL KISS TNC ( arduino) drugi to połaczenie do APRSIS a trzecie to SERIAL WX pobierająca dane z wirtualnego portu ale podpiętego przez sieć lan do realnego urządzenia.
Wszystkie interfejsy po wystartowaniu są UP bez błędów ale stacja nadaje przez radio tylko ten znamiennik i komentarz, który jest wpisany w Configure Station ( PGH i inne z znaczkiem WX SQ6XL-1)natomiast nie ma nadawanych informacji o WX.
Same dane pogodowe xastir na mapce przy moim znaku wyświetla prawidłowo temperaturę wiatr i takie tam więc pobiera dane z portu ale nic nie ma w bekonach.
Tak jak by nie przekazywał ich do wysłania poprzez to TNC do radia .
Jakiś pomysł co z tym zrobić? szukałem po ustawieniach programu ale nie znalazłem nigdzie opcji pozwalającej ustawić np odstęp z jakim xastir ma wysyłać dane pogodowe a takie odstępy czasowe dla nadawanych "bekonów" można ustawić w zakładce  file/configure/timing.
Jakieś prawie trzy miechy temu padł mi opentraker podpięty do Peet Brosa i przestałem w eterze istnieć jako WX więc teraz chciałem to naprawić jednocześnie pracując jak pomocniczy igate.
Pozdrawiam
Arek

Arkadiusz SQ6XL

sq4ctp

• *
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 12, 2016, 23:35:58 LOC »

Czy zmiana ustawień w File/Configure/Defaults w sekcji Transmit Station Option zmienia opisaną przez Ciebie sytuację?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2016, 23:37:29 LOC wysłana przez sq4ctp »
😎

SQ6XL

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 12, 2016, 23:50:25 LOC »

Wiesz co nie klikałem tego bo dla mnie to oznacza powrót do ustawień domyślnych :-) i do głowy mi nie przyszło, ze tam się coś zmienia.  Dziś to już nie ale rano zaraz sprawdzę :-) .
Dzięki za podpowiedź . Rano dam znać czy to coś dało.
Pozdrawiam
Arkadiusz SQ6XL

sq4ctp

• *
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 13, 2016, 12:05:43 LOC »

Wiesz co nie klikałem tego bo dla mnie to oznacza powrót do ustawień domyślnych :-) i do głowy mi nie przyszło, ze tam się coś zmienia.  Dziś to już nie ale rano zaraz sprawdzę :-) .
Dzięki za podpowiedź . Rano dam znać czy to coś dało.
Pozdrawiam
Chodzi mi o File/Configure/Defaults i tam: w sekcji Transmit Station Option wybrane Station Position w/weather. Jest jeszcze Station Position, Zulu date-time, and weather. Domyślnie jest, jeśli się nie mylę,  zaznaczone Fixed  Station.
Daj znać czy to rozwiązuje problem.
😎

SQ6XL

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 13, 2016, 13:24:19 LOC »

Cześć
Oczywiście to problem rozwiązało :-)
Gdzieś wczoraj wieczorkiem zaszwankował mój intelekt lub niefortunne nazwanie tej zakładki.
Nie klikałem tego bo sądziłem, że to funkcja przywracania ustawień fabrycznych programu :-) ( w manulalu na stronie xsastira nie widziałem opisu tej opcji ) a nie chciało mi się ponownie wklepywać ustawień gdyby się to zresetowało.
To dla tego nie widziałem tego podmenu, które wyskakuje po kliknięciu "File/Configure/Defeults".
Zaznaczyłem opcję " Station Position, Zulu date-time, and weather "
Jeszcze raz dzięki za wskazówki.
Do tej pory działałem głównie na UIVIEW albo APRSIS-CE a Xastira pierwszy raz stosuję a to ze względu na to, że na Linuxa się przesiadam a ta konkretnie stacja to na raspberrym działa  plus chwilowo ryżowiec ;-) docelowo KF boscha ( na nim chodziła z opentrakerem sq6xl-3 ).
https://goo.gl/photos/hZUfi8jNSUXsB6jY7
Szkoda tylko, że Rysiu SQ9MDD nie zrobił płytki otworko zgodnej z RS ale chwała mu za to, ze w ogóle zrobił płytkę :-) i mozna taki sprawne ustrojstwa popełniać.
Pozdrawiam
Arkadiusz SQ6XL

sq4ctp

• *
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 13, 2016, 14:18:20 LOC »

Cieszę, że problem został rozwiązany.
Fajna fotka.
Czas zulu na aprs.fi w nadawanych ramkach wygląda dobrze  ;D
Może warto uruchomić na rpbpi. ntpd i mieć zawsze dokładny czas?
Pozdrawiam. :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2016, 14:20:02 LOC wysłana przez sq4ctp »
😎

SQ6XL

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 13, 2016, 14:44:10 LOC »

Jak to odpalę to się pochwalę .
Znalazłem już opis jak uruchomić NTP na RS ale teraz brak czasu.
https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=91&t=16058
Pozdrawiam

Arkadiusz SQ6XL