Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Format OBJECT dla FTM-350, FTM-400 dla funkcji QSY  (Przeczytany 6350 razy)

SP3WBX

• *
Format OBJECT dla FTM-350, FTM-400 dla funkcji QSY
« dnia: Czerwiec 15, 2016, 20:10:58 LOC »

Jaki format powinna mieć ramka obiektu przemiennika aby prawidłowo działała funkcja QSY w FTM-350 i FTM-400? Z tego co zdołałem się zorientować to częstotliwość musi być w komentarzu. Czy pozostałe dane jak ton i shift pozostają takie jak dla funkcji TUNE dla Kenwooda?
Robert
SP3WBX

sq6oxk

• *
Odp: Format OBJECT dla FTM-350, FTM-400 dla funkcji QSY
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 15, 2016, 20:27:52 LOC »

Rozumiem Robert że format dla Kenwood-a nie działa dobrze na FTM-ach?

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 15, 2016, 23:47:41 LOC »

Tak, nie działa na FTM-ach.
Robert
SP3WBX

sq4ctp

• *
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 16, 2016, 01:47:37 LOC »

Jaki format powinna mieć ramka obiektu przemiennika aby prawidłowo działała funkcja QSY w FTM-350 i FTM-400? Z tego co zdołałem się zorientować to częstotliwość musi być w komentarzu. Czy pozostałe dane jak ton i shift pozostają takie jak dla funkcji TUNE dla Kenwooda?

Cześć.
Może pomocne będzie to: http://aprs.fi/?c=raw&call=SQ4CTP ?
Działa, sprawdzone.
Dodatkowo linijka z aprx.conf:

beacon object "SR4BS" via WIDE1-1,WIDE2-1 symbol "/r" lat 5307.97N lon 02308.30E interface $mycall dstcall APRX28 comment "439.025MHz c067 -760 SR4BS Bialystok"

Jak powinno to wyglądać dla kenia? Z chęcią nadawałbym obiekty również kenwoodom.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2016, 01:54:10 LOC wysłana przez sq4ctp »
😎

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 16, 2016, 12:13:58 LOC »

Dla Kenwooda powinno to wyglądać tak:
http://aprs.pl/repeater.htm
Ty robisz podstawowy błąd, bo wysyłasz znaki obiektów zamiast częstotliwości.
Robert
SP3WBX

sq4ctp

• *
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 16, 2016, 13:41:13 LOC »

Dla Kenwooda powinno to wyglądać tak:
http://aprs.pl/repeater.htm
Ty robisz podstawowy błąd, bo wysyłasz znaki obiektów zamiast częstotliwości.
To ty zrobiłeś podstawowy błąd pisząc, że to ja robię podstawowy błąd wysyłając znaki obiektów zamiast częstotliwości. ;D
W dodatku wydaje mi się, że nie pamiętasz założonego przez siebie tematu.  ;D Przypomnę Ci: „Format OBJECT dla FTM-350, FTM-400 dla funkcji QSY”
Jako jedyny podałem Ci działające i przetestowane ponad rok (jeśli mnie pamięć nie myli) temu rozwiązanie Twojego problemu.
Nie jest tajemnicą, że implementacja aprs w keniach i yesuskach (szczególnie działanie funkcji qsy/tune) jest inna. Mam nadzieję, że tajemnicą także nie będzie, że mam to oraz ewentualne wojenki z powyższego powodu pomiędzy technicznymi niemotami  głęboko w doopie.
Co więcej na stronie:http://aprs.org/localinfo.html możesz przeczytać „This Local Info initiative has been a fundamental part of the New-N Paradigm since 2004 when all APRS digipeating was standardized. The goal of this initiative is to serve mobile travelers by providing them (on the front panel of their radios) the local information they need to operate in the area.” Właśnie tak się dzieje.
Jak tylko zauważę, że ktoś korzysta z odpowiedniego kenia w czasie gdy ja bawię się aprsem zastanowię się nad zmianą formatu nadawanych obiektów. Póki co w najbliższej okolicy są używane radia firmy yaesu i to właśnie takiemu sprzętowi (zdaje się, że ftm400) zapewniam wyświetlanie informacji na ekranie.
Kończąc, czy pomogła Ci moja pierwsza odpowiedź i co dalej z tym, że format ramki obiektu od kenia nie pasuje do yesuska?
Jest jeszcze firma Icom z swoim dprsem...
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2016, 13:43:25 LOC wysłana przez sq4ctp »
😎

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 19, 2016, 16:55:38 LOC »

Dalej z tym to, że chcę w przeciwieństwie do Ciebie wysyłać  obiekty przemienników w formie czytelnej dla Kenwooda i Yaesu, aby umożliwić wszystkim przejeżdżającym wstrajanie się w częstotliwości lokalnych przemienników i nie mam tego głęboko tam gdzie Ty napisałeś ani nie przyjmuję postawy "psa ogrodnika w tej kwestii. Dlatego też założyłem ten temat i dziękuję za udzieloną odpowiedź z przykładem, jednak tonu dalszej części odpowiedzi jakoś nie potrafię zrozumieć.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2016, 16:59:18 LOC wysłana przez SP3WBX »
Robert
SP3WBX

SP7FOY

• *
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 19, 2016, 21:29:35 LOC »

A ja się zastanawiam gdzie jest problem.
Odbieram ramki z D710 i FTM bez problemu je rozpoznaje.
Przycisk QSY jest aktywny i działa poprawnie.

Wnioskuję z tego, że Kenwood wysyłając ramkę sam ją też umie odebrać.
Tym bardziej, że jest ona zgodna z podanym tu wcześniej schematem.

Nie wiem jak w drugą stronę, ale zapewne jakiś użytkownik D710 może udzielić odpowiedzi.

SQ9MDD

• PG APRS
  • *
  • ...przede wszystkim nie zakłócać...
    • SQ9MDD
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 20, 2016, 09:14:47 LOC »

Problem jest taki że obiekt powinien być tak skonfigurowany aby QSY działało i w Kenwoodach i w Yaesu.

Tutaj jest przepis jak to zrobić poprawnie:
http://aprsisce.wikidot.com/menu:configure-objects

SP7FOY

• *
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 20, 2016, 10:46:00 LOC »

Ale to sztuczny problem, bo oba urządzenia poprawnie reagują na standardowe dane.
Dla obiektu to jedna statyczna konfiguracja.

sq4ctp

• *
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 20, 2016, 10:53:09 LOC »

W mojej okolicy chyba nikt nie używa Kenwooda do aprsu (nie zauważyłem) i z tego powodu nie mam możliwości przetestowania konfiguracji aprxa pod kątem jej zgodności z kenwoodem.
Yaesu (zdaje się ftm400) potrafi przestrajając się ustawić się zgodnie z odebraną „zrozumiałą” dla niego ramką mając na „uwadze” wąski lub szerszy kanał opisany literą odpowiednio „c” lub „C” tuż przed częstotliwością podnośnej ctcss, a po MHz.
Już nie pamiętam czy Yaseu reaguje na „t” lub „T”. Kenwoody, zdaję się, reagują.
Oczywiście pozostaje kwestia samego przemiennika. Jeśli używa wąskiego kanału, a radio ustawi się na szerszy - będzie za głośno.  ;D
Przetestuję to ustawienie z „T” o ile kolega z Yaesu będzie w zasięgu i będzie miał na to czas i ochotę.
Pozdrawiam wszystkich.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 20, 2016, 11:19:39 LOC wysłana przez sq4ctp »
😎

sq4ctp

• *
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 20, 2016, 11:46:32 LOC »

Dalej z tym to, że chcę w przeciwieństwie do Ciebie wysyłać  obiekty przemienników w formie czytelnej dla Kenwooda i Yaesu, aby umożliwić wszystkim przejeżdżającym wstrajanie się w częstotliwości lokalnych przemienników i nie mam tego głęboko tam gdzie Ty napisałeś ani nie przyjmuję postawy "psa ogrodnika w tej kwestii. Dlatego też założyłem ten temat i dziękuję za udzieloną odpowiedź z przykładem, jednak tonu dalszej części odpowiedzi jakoś nie potrafię zrozumieć.
Problem do rozwiązania jest taki jak w Twoim temacie.
Prawdopodobnie został dawno temu rozwiązany i niepotrzebnie tworzysz nowy pisząc, że chcesz coś tam w przeciwieństwie do mnie.
O ile sam wiesz najlepiej, mam nadzieję, czego chcesz to zachodzę w głowę skąd wiesz czego chcę ja i z czego to wywnioskowałeś? W dodatku tak precyzyjnie, że w przeciwieństwie do Ciebie. Odpowiedzią jest wsiowa erystyka.

😎

sq6oxk

• *
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 20, 2016, 14:20:25 LOC »

Po pierwsze proszę nie mylić DPRS z APRS-em. To jest system raportowania o pozycji, która jest przekazywana przy okazji rozmowa w systemie cyfrowym. To nigdy nie był i nie będzie APRS i nie oferuje nawet w połowie możliwości APRS-u. Dla nie wtajemniczonych zdradzę, że jazda np autem i tylko nadawanie w pewnych odstępach czasu pozycji poprzez DPRS jest bardzo źle widziana w sieci D-STAR. Pozycja do serwerów APRS jest wrzucana przy okazji, dla ułatwieniem by można było sobie zerknąć gdzie to tak naprawdę korespondent się znajduje, a dodam jeszcze, że pierwsze modele radiotelefonów nie umożliwiały nawet nadania sobie SSDI i wszystkie szły z 0 (brak liczby po myślniku). Teraz mogę się mylić, ale chyba pierwsze wersje przemienników (te oryginalne oprogramowanie ICOM-a), nawet nie przekazywało DPSR-a do APRS i były budowane specjalnie bramki radiowe do przekazywania tych pozycji.

Po drugie grupa która nadzoruj systemem APRS i wydająca stosowne specyfikacje dla sieci (do której należy strona APRS.org), wyraźnie określa format obiektu dla przemiennika dla automatycznego QSY. Nie sądzę by YAESU nie dostosowało się do tych wytycznym i wymyśliło sobie innych formatów. Podejrzewam, że w obiekcie jest jakiś błąd, małe niedopatrzenie, które powoduje, że FTM-y nie przyjmują ich, a Kenwood akurat go ignoruje. Nie mam żadnego YAESU, bo zbadał bym dokładnie tą sprawę. Być może jest to jeszcze kwestia ich błędu, który został po jakieś aktualizacji soft-u w FTM-ach usunięty.

Moje zdanie jest takie, że skoro specyfikacją mówi wyraźnie jak ma wyglądać obiekt z automatyczny QSY, to powinniśmy stosować się do niego, a producentowi zgłosić błąd i prośbę o poprawkę w firmware.

sq4ctp

• *
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 20, 2016, 17:23:45 LOC »

Po pierwsze proszę nie mylić DPRS z APRS-em. To jest system raportowania o pozycji, która jest przekazywana przy okazji rozmowa w systemie cyfrowym. To nigdy nie był i nie będzie APRS i nie oferuje nawet w połowie możliwości APRS-u. Dla nie wtajemniczonych zdradzę, że jazda np autem i tylko nadawanie w pewnych odstępach czasu pozycji poprzez DPRS jest bardzo źle widziana w sieci D-STAR. Pozycja do serwerów APRS jest wrzucana przy okazji, dla ułatwieniem by można było sobie zerknąć gdzie to tak naprawdę korespondent się znajduje, a dodam jeszcze, że pierwsze modele radiotelefonów nie umożliwiały nawet nadania sobie SSDI i wszystkie szły z 0 (brak liczby po myślniku). Teraz mogę się mylić, ale chyba pierwsze wersje przemienników (te oryginalne oprogramowanie ICOM-a), nawet nie przekazywało DPSR-a do APRS i były budowane specjalnie bramki radiowe do przekazywania tych pozycji.

Po drugie grupa która nadzoruj systemem APRS i wydająca stosowne specyfikacje dla sieci (do której należy strona APRS.org), wyraźnie określa format obiektu dla przemiennika dla automatycznego QSY. Nie sądzę by YAESU nie dostosowało się do tych wytycznym i wymyśliło sobie innych formatów. Podejrzewam, że w obiekcie jest jakiś błąd, małe niedopatrzenie, które powoduje, że FTM-y nie przyjmują ich, a Kenwood akurat go ignoruje. Nie mam żadnego YAESU, bo zbadał bym dokładnie tą sprawę. Być może jest to jeszcze kwestia ich błędu, który został po jakieś aktualizacji soft-u w FTM-ach usunięty.

Moje zdanie jest takie, że skoro specyfikacją mówi wyraźnie jak ma wyglądać obiekt z automatyczny QSY, to powinniśmy stosować się do niego, a producentowi zgłosić błąd i prośbę o poprawkę w firmware.
Nikt do tej pory nie mylił dprs z aprs więc moim zdaniem niepotrzebnie się rozpisujesz.
Co to za grupa, która jak napisałeś, nadzoruje(?) system aprs i wydaje stosowne specyfikacje dla sieci (do której należy strona APRS.org).
Na stronie aprs.org na samym początku jest napisane czyja to strona. To strona faceta, który wymyślił aprs:

Bob Bruninga, WB4APR
wb4apr att amsat.org

Piszesz, że nie sądzisz by: „YAESU nie dostosowało się do tych wytycznym i wymyśliło sobie innych formatów. Podejrzewam, że w obiekcie jest jakiś błąd, małe niedopatrzenie, które powoduje, że FTM-y nie przyjmują ich, a Kenwood akurat go ignoruje.”
Czyli nie sądzisz by to Yaesu nie dostosowało się do jakichś wytycznych ale jednocześnie podejrzewasz, że w obiekcie jest jakiś błąd taki, że radio Yaesu nie przyjmuje obiektu ale równocześnie radio Kenwood ignoruje ten błąd. Niezłe. 
Moim zdaniem potrzebne są konkrety, techniczne konkrety, a nie podejrzewanie i sądzenie.
Temat jest jednoznaczny: „Format OBJECT dla FTM-350, FTM-400 dla funkcji QSY”  więc fajnie by było gdybyś oprócz tej grupy, która nadzoruje(?) i wydaje specyfikacje aprs napisałbyś jeszcze o poprawnym formacie ramki z obiektami dla urządzeń jak w w/w temacie. Linki do grupy i poprawnego formatu mile widziane.
😎

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 20, 2016, 17:34:37 LOC »

Temat wzbudza wiele emocji, moim zdaniem niepotrzebnych, a w sumie o jaki konkretnie obiekt chodzi? Jak wygląda jego surowa ramka i czego nie realizuje jedno, czy drugie radio odbierając taką ramkę?
73
Andrzej SP3LYR