Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Kenwood TH-D7 Praca APRS jako mobil  (Przeczytany 1905 razy)

so5wf

• *
Kenwood TH-D7 Praca APRS jako mobil
« dnia: Październik 07, 2016, 23:13:00 LOC »

Witam
Mam problem z Kenwood TH-D7  :(. Mam podłączonego gps ramki są wysyłane natomiast nie mogę nigdzie znaleźć info na temat aby ramki były wysyłane przez SmartBeaconing ponieważ na zakrętach nie są puszczane i trasa nie wygląda zbyt dobrze :-[.
Proszę o pomoc w skonfigurowaniu w/w problemu

Pozdrawiam

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
Odp: Kenwood TH-D7 Praca APRS jako mobil
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 07, 2016, 23:31:59 LOC »

TH-D7 nie posiada SmartBeaconing. Ta funkcja pojawiła się dopiero w TH-D72 i to przy którejś aktualizacji oprogramowania, no i oczywiście najnowszy TH-D74 ją posiada. Mogę potwierdzić, że w D72 i D74 działa dobrze.
73
Andrzej SP3LYR

so5wf

• *
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 08, 2016, 07:05:54 LOC »

Czyli wychodzi na to że nie zabardzo się nadaje do aprs?   :(

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 08, 2016, 11:39:09 LOC »

Nadaje się, dlaczego miałby się nie nadawać? Po prostu jego funkcje i możliwości są mniej rozbudowane, trochę odstające od dzisiejszych standardów, ale z powodzeniem może być wykorzystywany. Wykorzystanie go w aucie jest dość kompromisowe. Zdecydowanie wystarczy ramka co 1 min. żeby nie zaśmiecać czy nawet co 2-5 min w przypadku pieszej wędrówki a że nie ma SmartBeaconing to trudno, będzie częściej nadawał przy mniejszej prędkości czy na postoju. Przy dłuższym postoju i chęci nadawania pozycji można wyłączyć nadawanie i wymuszać co jakiś czas ręcznie lub przestawić na dłuższy interwał czasowy. Jeśli chcemy zaznaczyć pozycję konkretnie w danej lokalizacji można to zrobić poprzez ręczne wymuszenie i tyle. Sam z powodzeniem używam TH-D7 starając się stosować powyższe. Już dawno stwierdziłem, że ramka co zakręt jest zupełnie niepotrzebna i to jakiś mit. Pamiętaj, że możesz wykorzystać TH-D7 jako modem TNC poprzez port COM i przejąć kontrolę APRS jakimś zewnętrznym softem na PDA, PC lub tablecie.  http://www.kh-gps.de/rs232_bt.htm 
Rozważałem nawet kiedyś wmontowanie do środka modułu Bluetooth. Widziałem kiedyś jakąś czeską stroną z takim rozwiązaniem, ale brak mocy przerobowych odsunął ten pomysł.
« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2016, 12:05:11 LOC wysłana przez SP3WBX »
Robert
SP3WBX

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 08, 2016, 18:26:38 LOC »

Czyli wychodzi na to że nie zabardzo się nadaje do aprs?   :(
TH-D7 był pierwszym trx obsługującym APRS. Pierwszy nie tylko jako ręczniak, ale w ogóle wśród produkowanych trx. Pojawił się bodajże w 1997, zatem prawie 20 lat temu.

Robert, D74 ma wbudowany bluetooth i całą masę opcji, do czego można wykorzystać - dane, audio; połączenie tnc, gps, etc.
73
Andrzej SP3LYR

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 09, 2016, 10:32:39 LOC »

Robert, D74 ma wbudowany bluetooth i całą masę opcji, do czego można wykorzystać - dane, audio; połączenie tnc, gps, etc.

Nie wątpię, że takie rzeczy posiada, ale pytanie dotyczyło TH-D7 i jak wspomniałem powyżej z powodzeniem można go używać.
Robert
SP3WBX