Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: TNC na ARM (projekt...)  (Przeczytany 1645 razy)

SP6VGX

• *
TNC na ARM (projekt...)
« dnia: Styczeń 23, 2017, 14:51:24 LOC »

Schemat moge narysowac... soft w sumie mozna uzyc ten co jest wywalajac z niego "bajery"... Kwestia tego czy dawac do tego jakis kodek audio z lepsza dynamika czy gole DAC/ADC z procka. Z moich testow kodek sporo poprawia (dawalem taki jak jest w WX 3in1) akurat mialem taki z dawnych sampli od TI. Plytka wyszla by dwuwarstwowa jedyny minus SMD (procek QFP64 i kodek do dobrania jakis tani dostepny np. w TME itp.)... Mysle ze nawet na jednej warstwie by sie to upchalo choc wiadomo bylo by troche zworek i byla by zapewne wieksza...

Kwestia czy cos takiego mozna uznac za powtarzalne... ja za cos takiego uznaje jak czesci mozna kupic w wiekszosci sklepow wysylkowych (TME/AVT/Kamami/Farnell itp.). Tutaj jedynie trafka sa chyba mniej dostepne (wiem ze sa na Wolumenie w RCS)... ale Mateusz SP8EBC mial problem z ich zakupem (jak byl u mnie dalem mu wylutowane z mojej starej przystawki do emisji cyfrowych)...

Z OpenSource nie ma problemu... kod jest od dawna na SourceForge dla chetnych...

Natomiast co do kodu Mateusza to nawet jak byl by dostepny on uzywa komercyjnego srodowiska - wiec nawet jak by bylo to srednie do uzycia (cena okolo 3000euro)... Niestety uzywany przez niego kompilator nie jest do konca zgodny z standardami C/C++ wiec przerobienie na gcc itp. troche by zajelo... Owszem mozna leciec na crackach ale osobiscie w opensource unikam czegos takiego jak mozna uzyc czegos darmowego...

« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2017, 14:57:43 LOC wysłana przez SP6VGX »
Tomek - SP6VGX/5  ( LOKATOR: KO02NG )
QRG: SR5WA (439.350), SR5WM (439.375)

SQ9MDD

• PG APRS
  • *
  • ...przede wszystkim nie zakłócać...
    • SQ9MDD
Odp: TNC na ARM (projekt...)
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 23, 2017, 23:41:40 LOC »

Tomek, wydzieliłem wątek z poprzedniej dyskusji. OK zróbmy szybko założenia. Zobaczmy gdzie jesteśmy:
- port usb
- rs232 w standardzie TTL
- zasilanie z tegoż portu usb
- płytka smd jedno lub dwustronna zależy ile przelotek wyjdzie (priorytet to koszt a nie wyrafinowanie)
- soft otwarty na liencji GPL
- rysunki płytek schemat wszystko otwarte ze źródłami
- możliwość podpięcia bluetooth jakieś goldpiny czy coś
- możliwość zasilenia z zewnątrz przy pracy po bluetooth
- płytka kompatybilna z raspberrypi (opcja)
- po stronie rs-a protokół KISS

Póki co tyle, resztę doprecyzujemy później, dorzuć swoje warunki sprzętowe i co potrzeba.

SP9RQA

• PG APRS
  • *
    • Zdjęcia
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 24, 2017, 11:19:26 LOC »

Nie ma się co pchać w jakieś goldpiny do BT. Każdy ARM ma przynajmniej
3-4 porty szeregowe. Lepiej przewidzieć miejsce na płytce na moduł
i najwyżej go nie obsadzać, a to że płytka wyjdzie trochę większa
to jakie to ma znaczenie, że będzie 2zł więcej kosztować...
Krzysztof, Gorlice QSX 145.300
jabber:sp9rqa@gmail.com, http://sp9rqa.net http://staregorlice.eu

SP6VGX

• *
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 24, 2017, 13:58:10 LOC »

Dokladnie tak jak pisze Krzysztof z USART nie ma problemu za zwyczaj od 3 do 5 w procesorze...

Odnosnie TTL 5V czy 3.3V - dla 5V bedzie trzeba dac jakies bufory... choc 3.3V zapewne dla GPS czy BT (nie trzeba kombinowac z konwerterami bo te moduly chodza na TTL 3.3V).

Co do schematu to moge to ogarnac w Altium - niestety z Eagle sobie nie radze :) wiec troche by to potrwalo zanim ogarne co i jak tam sie robi.

Co do RB Pi jak ktos sie bawil (u mnie lezy juz x czasu nie uzywane) to mozna zrobic zestawienie ktore piny sa do uzycia i co na nich jest... czy jest tam np. zasilanie dla modulu itd.

Jak na razie zalozenia fajne i jak mowilem do ogarniecia w miare krotkim terminie (w takiej formie), potem jak zostanie miejsce w Flash procka (a zapewne zostanie) bedzie mozna myslec o jakis bajerach ;) Zreszta przy GPL nie bedzie z tym problemu - kazdy bedzie mogl cos dodac jak bedzie mial pomysl.

SQ9MDD

• PG APRS
  • *
    • SQ9MDD
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 24, 2017, 17:32:24 LOC »

Myśląc bluetooth to miałem właśnie na myśli, USART-a, miejsce na płytce i gotowe, kto co będzie chciał to sobie podepnie.
No dobra schemat obojętnie w czym zrób niema to kompletnie znaczenia tylko muszę wiedzieć jakie elementy jak na tym PCB posadzić.
O bajerach niema co na razie myśleć najpierw absolutne minimum by to ruszyło i było funkcjonalne. Acha nie znam tych ARM więc jeśli jakieś złącze do programowania będziesz wyciągał pod jakiś interface to musisz go koniecznie wrysować... Czy to się da jakimś prostym programatorem typu ST-LINK programować? Pełno tego na allegro (kosztuje grosze) i używamy, tych programatorów do sond RS-41. Było by to wyjście nie generujące kosztów dla sporej grupy kolegów.

SP6VGX

• *
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 24, 2017, 19:23:09 LOC »

ST-Link itp. do samego programowania nie jest potrzebny, bardziej do debugowania podczas pisania oprogramowania (ale jak ktos ma to ok SWD sie wyprowadzi aby developerka byla latwiejsza) . Do zaprogramowania finalnego urzadzenia wystarczy zwykly kabelek USB<->Serial (w odpowiednim standardzie jaki wyprowadzimy czyli TTL 3.3V lub 5V lub RS232).

SQ9MDD

• PG APRS
  • *
    • SQ9MDD
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 07, 2017, 17:37:41 LOC »

Tomek walczymy coś? Chętnie usiądę do PCB.

sq8vps

• *
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 07, 2017, 20:17:39 LOC »

Ja chętnie potestuję, chyba, że mam coś ciekawszego robić :)
Piotr SQ8VPS, Rzeszów

SP3VSS

• PG APRS
  • *
  • Nic co tajne nie jest nam obce.
    • http://vss.pl
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 08, 2017, 23:51:56 LOC »

jakieś wstępne schematy ? płytki?  :)
-
VSS
PZK - Piraci Z Karaibów
http://vss.pl/aprs_digi_igate_wyse_s90

SP6VGX

• *
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 12, 2017, 01:23:51 LOC »

Dopiero w tym tygodniu zamowilem tani kodek w TME (16zl brutto) i przed wczoraj mi przyszedl (czekalem az mi sie wieksze zamowienie uzbiera aby nie placic za przesylke jednego scalaka :) ). Niedlugo zrobie jakies testy jak sie sprawuje i dam znac... Zobaczymy czy warto isc w tym kierunku - tak aby miec jakis najlepszy kompromis pomiedzy kosztami i uzyskanym efektem... no i czesci byly latwo dostepne. Kodeka od TI stosowanego np. WX3in1 nie chce pachac bo nie nalezy do najnowszych no i cena jest malo atrakcyjna (sam mam z dawnych sampli od TI), zobaczymy jak ten sie bedzie sprawowal i na ile lepiej od przetwornika z procka... no i czy warto go dodac...

« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2017, 01:51:49 LOC wysłana przez SP6VGX »

SP6VGX

• *
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 30, 2017, 19:53:45 LOC »

Tak tylko informacyjnie jeszcze zyje... ale sterta projektow wiec dzialam w wolnych chwilach... testuje kostki kodekow audio aktualnie biore sie za pcm1807 (za cale 10zl)...
Ot jak wspomnialem chce miec "obraz" na ile istotny wplyw ma jakosc kodeka w tym zastosowaniu...

Przy okazji tak informacyjnie jak by ktos chcial uzywac do jakiegos DSP kodek (WM8894) z stm32f746 discovery to na tej plytce albo on tak ma, albo na tym PCB zbiera cholerne smieci... Wiec odpada... Na FFT sporo malych szpileczek utrudniajacych detekcje sygnalow o niskim poziomie... z drugiej strony przy ADC niestety samplowanie 96kHz w nim nie dziala... wychodzi to po zaglebieniu sie w dokumentacje i jest to tylko dla DAC... mimo glosnego naglowka w DS ;) ot to tak w ramach ciekawostek...

« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2017, 19:59:09 LOC wysłana przez SP6VGX »