Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: [Wydzielone] ParaTNC szemranym interesem, czyli dlaczego nie upubliczniam kodu  (Przeczytany 1195 razy)

SP8EBC

• *

Odnoga z tego tematu: http://forum.aprs.pl/index.php?topic=2401.0

Open Source to dla mnie warunek konieczny... w szemrane interesy się nie wdaję...

Jako że nazwałeś Rysiu moje dzieło "szemranym interesem", to pozwolę sobie tutaj zwrócić uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim jeżeli twoje TNC ma problemy z dekodowaniem ranek to obstawiam, że nie jest to problem zastosowanego algorytmu TNC. Albo frekwencja zegara kołysze ci się na tyle, że przeszkadza to w utrzymaniu prędkości bitowej, albo masz źle zaprojektowaną płytkę z dużymi przesłuchami i szumami, albo masz lipny ADC w procu. Zamiast więc cofać się o 30 lat i kupować chińskie podróbki TCM można zaimplementować jeden z wielu dostępnych ADC o parametrach odpowiednich do nagrywania i odtwarzania audio (44k1 / 16 bit).

Przechodząc do tej szemraniny i twojego stosunku do moich projektów. Nie dbam o to co o ich myślisz i czy z nich korzystasz. Mniej jednak pozor na to, że wytaczanie tak ostrych argumentów na to, że source nie jest publicznie dostępne świadczy chyba tylko o trwaniu w jakiejś utopi. Tomek UOB z Gliwic również nie upublicznił swojego kodu i dał jasny przekaz dlaczego to zrobił. Przejechał się kilka razy, gdy widział swoje rozwiązania ukradzione przez kogoś do komercyjnego oprogramowania wbrew jego woli. Ja również staram się uczyć na cudzych błędach. Nie chciałbym przykładowo aby zaraz Microsat albo jakaś chińska manufaktura produkowała klony moich urządzeń. Umówmy się też Rysiu, że source jest Ci kompletnie zbędne. Bez dogłębnej dokumentacji i znajomości architektury na której ten kod działa i tak z niego nic nie zrozumiesz i nie będziesz w stanie go modyfikował. Zresztą należało by zacząć od tego, czy będziesz w stanie zainstalować i skonfigurować pod Pingwinem Eclipse + cały toolchain GCC-ARM? Jak jest u Ciebie ze znajomością C/C++, systemów wbudowanych, protokółów sieciowych typu TCP/IP, algorytmów DSP, matematyki na poziomie całek, pochodnych, splotu funkcji czy autokorelacji? Czy nie jest Ci wygodniej wgrać do procesora plik HEX przez darmowo dostępny STLink Utility?

Dwukrotnie na Andrzejówce 2015 i 2016 prezentowałem moje urządzenia, czyli ParaTNC i ParaAPRS. Prezentowałem to zresztą nieco nad wyraz. Próbowałem wygłosić swoją prezentację ale raczej z marnym skutkiem. Nie mam oczywiście pretensji do Włodka Tarnowskiego który organizował tę imprezę, bo nie on jest winien. Uczestnicy zachowali się jednak nieco niepoważnie i niestosownie wobec prelegentów (nie tylko wobec mnie). A to jakiś starszy pan siedział sobie metr obok z piwem i głośno dyskutował z innym starszym panem. A to towarzystwo przy ognisku głośno się śmiało nie patrząc na to, że ktoś obok coś wygłasza a kilku innych próbuje słuchać. Może się czepiam ale ostatnio coraz bardziej zwracam uwagę na pewne rzeczy. Porównaj sobie to chociażby nawet do Burzenina, gdzie jednak ludzie potrafili się zachować na prezentacji.

Do tego Kilkukrotnie wrzucałem m.in. na PKI linki pełnego opisu uruchomienia i konfiguracji. Wiesz co się okazało? Wrzuciłem zły (uszkodzony) plik HEX i dopiero po po ponad roku ktoś do mnie zadzwonił, że chyba jest coś nie tak bo coś mu nie działa! Oczywiście omyłkę natychmiast poprawiłem ale dało mi to do myślenia, że raczej nie ma sensu napinać się i wrzucać takich projektów do neta ze względu na kompletny brak zainteresowania.

Może Twój i Tomka UOB znak sprawia, że od razu wszyscy dookoła rzucają się na te projekty i koniecznie chcą je mieć u siebie. Może jak zwykle zły, niedobry psuj EBC który wszędzie zakładał by tylko ten CTCSS, APRS i DMR, coś pierdoli.... A w ogóle to EBC jest piratem i należy mu się co najmniej publiczna chłosta za to, że z tych stacji korzystają też paralotniarze (no bo słuchać krótkofalowców to mogą co najwyżej nasłuchowcy a nie jacyś tam CBiści i inna taka szemrana zbieranina).

Podsumowując: z w/w powodów mam w głębokim poważaniu PZK, bandplany, tzw. "dobre praktyki", stado działaczy i dobrych wujów wszem i wobec radzących. Robię swoje stację tak, jak mi odpowiada i jak ja uznam za stosowne. Ja do APRSu stawiam wyłącznie RX-igate i małe DigiW1 kiedy nie mam dostępu do netu. Jeżeli komuś te stację bardzo przeszkadzają, uważa że to zaprzeczenie ideii APRS to niech wyłączy tracker w samochodzie, przymusu nie ma. Tak samo z moimi projektami - Jeżeli komuś nie podoba się ParaTNC to niech z niego nie korzysta. Ale jednocześnie, z całym szacunkiem do Ciebie Rysiek, niech głupio nie komentuje

PS. A na Andrzejówkę bardzo chętnie będę jeździł. Chociażby po to aby spotkać się kilkoma osobami, poszlajać się po Sudetach i okolicy, czy polatać na pierdzikółku - ale prezentować to już raczej nic nie będę, bo nie ma po co. Przy okazji część przeszkadzających zobaczy co to znaczy hałas dwułopatowego śmigła i dwusuwa 180ccm na mocy startowej  8) Zresztą złożyłem już Włodkowi Tarnowskiemu propozycję organizacji zabawy APRSowej w klimacie. "kto pierwszy zestrzeli ze śrutówki tego hałaśnika"  ;D
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2017, 15:03:15 LOC wysłana przez SP8EBC »
Mateusz == 43-300 Bielsko Biała

SQ9MDD

• PG APRS
  • *
  • ...przede wszystkim nie zakłócać...
    • SQ9MDD
Odp: [Wydzielone] ParaTNC szemranym interesem, czyli dlaczego nie upubliczniam kodu
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 10, 2017, 19:30:53 LOC »

Mateusz bardzo Cię przepraszam jeśli poczułeś się dotknięty. Zapewniam że nie taka była moja intencja, i absolutnie ni piłem konkretnie do Twojej konstrukcji w wątku gdzie tak się niefortunnie wyraziłem.
Wyjaśniając dalej, open source i moja niechęć do "szemranych interesów" to ni mniej ni więcej niechęć do robienia czegoś co nie będzie przekazane naszemu środowisko w postaci innej niż otwarte. 

Wyjaśnię także "cofanie się o 30 lat".
Zrobiliśmy tak z pełną premedytacją z powodów o których pisałem wcześniej w tamtym wątku i w zasadzie niema co pisać tego po raz tysięczny. Zauważyłem też prawidłowość że krytyka przychodzi bardzo łatwo, a tych fajnych prostych tanich powtarzalnych rzeczy jakoś nie widać.
Więc pozwól że będę robił jak uważam, w końcu to mój czas i nikt mi za to nie zapłaci.

Pozwól też że pozostanę przy swoich przekonaniach w temacie RX-igate, bo jeśli chodzi o digi to chyba mamy podobnie.

W jednym też zaczynam się z Tobą zgadzać... coraz mniej chęci na robienie czegokolwiek. Bo jak się nie robi to nikt głupio nie komentuje.

SP6VGX

• *
Odp: [Wydzielone] ParaTNC szemranym interesem, czyli dlaczego nie upubliczniam kodu
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 10, 2017, 22:11:10 LOC »

Ja mysle ze to nie jest problem tyle powtarzalnosci i prostoty projektow - bo obserwuje o wiele bardziej zlozone projekty jakie sa wykonywane np. transceivery itp. ale tego ze zainteresowanie APRSem powoli zamiera.

Jest jakas grupa ludzi ktora w tym siedzi ale przynajmniej tutaj nie widac aby dochodzily nowe osoby. Owszem tematy sa jakies tam rozproszone po innych boardach, choc nie ma wiwlkich rewelacji.

Co do szemranych interesow to zawsze znajdzie sie jakas grupa osob ktora na wszystkim chce zarobic, tak jest w kazdej tematyce czy krotkofalarstwo czy np. komputery retro w ktorej tez troche siedze i wielu innych.

Kolejna sprawa OpenSource to rozne rodzaje licencji i mozna udostepniajac kod tez sie jakos zabezpieczyc, z drugiej strony kto by chcial sie po sadach ganiac... Rynek na taki sprzet jest zapewne na tyle maly ze kokosow sie nie zarobi, a funkcje amatorszczyzny przejmuje sprzet znanych marek...

Zreszta ike osob teraz tak jak to bylo kiedys pracuje na sprzecie homemade tak jak to bylo kiedys, wiekszosc robi licencje wydaje troche grosza i ma gdzies dlubanie samemu.

Jeszcze odbiegajac od tematu i wracajac do tnc to mysle ze do polowy marca wyrobie sie juz z komercja w jaka sie wpakowalem pod koniec zeszlego roku i cos rusze w temacie tnc z kodekiem audio... przynajmniej zobaczy sie testowo np. u Ryska (jak sie zgodzi) jaka jest roznica i czy warto...

a i sorry za literowki ale klepie z tabletu w trzesacym tramwaju ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2017, 22:15:48 LOC wysłana przez SP6VGX »
Tomek - SP6VGX/5  ( LOKATOR: KO02NG )
QRG: SR5WA (439.350), SR5WM (439.375)

SP9RQA

• PG APRS
  • *
    • Zdjęcia
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2017, 16:31:02 LOC »

Ja mysle ze to nie jest problem tyle powtarzalnosci i prostoty projektow - bo obserwuje o wiele bardziej zlozone projekty jakie sa wykonywane np. transceivery itp. ale tego ze zainteresowanie APRSem powoli zamiera.

(...)

I tak jest ;-(
Widać po statystykach:
http://forum.aprs.pl/index.php?action=stats

ostatnie roczne zestawienie.
Wystarczy popatrzeć na rok 2008 i 2016. Gwałtowny spadek zaczął się od 2012 i co roku wiadomości jest o połowę mniej.
No, ale też nie ma się co dziwić, co miało zostać zbudowane to zostało zbudowane, więc co tu więcej pisać....

« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2017, 16:44:36 LOC wysłana przez SP9RQA »
Krzysztof, Gorlice QSX 145.300
jabber:sp9rqa@jabster.pl, http://sp9rqa.net http://staregorlice.eu