Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Szemranym interesem nie być -> kod źródłowy ParaTNC: Digi+WX+TNC  (Przeczytany 338 razy)

SP8EBC

• *
Szemranym interesem nie być -> kod źródłowy ParaTNC: Digi+WX+TNC
« dnia: Wrzesień 05, 2017, 23:08:18 LOC »

Na wstępie zaznaczę, że niniejszy opis może nosić w sobie dużą dozę sarkazmu.

Gdyby ktoś nie czytał sp7pki (no bo ileż można) to jakiś czas temu wrzuciłem tam link do kodów źródłowych mojego gerejta APRSowego. Nie żeby mnie ten szemrany interes by SQ9MDD zmotywował, bo szczerze nie dbam co kto myśli o moich projektach. Stwierdziłem że i tak nie ma tam nic odkrywczego, czy czegokolwiek innego co ktoś mógłby podprowadzić do komercyjnego projektu i zarobić na tym gruby hajs. W sumie połowa kodu to jedna biblioteka z dość małymi moimi zmianami, a resztę średnio rozgarnięty programista dopiszę w kilka dni. Jest to też element eksperymentu społecznego polegającego na obserwacji jak bardzo ludzie muszą mieć coś podane na tacy aby po to sięgnąć. Innym aspektem parapsychologicznym jest "co jest takiego w SP9UOB że na jego gerejty każdy się rzuca"

Moje urządzenie ma szereg zalet nad konkurencją :) Przede wszystkim jest oparte o płytkę STM32VLDISCOVERY. Gotowe PCB z procesorem i inkszymi pierdołami, kosztujące na TME zaledwie 65 nowych polskich złotych: http://www.tme.eu/pl/details/stm32vldiscovery/zestawy-do-ukladow-stm/st-microelectronics/. Koniec z trawieniem i lutowaniem scalaków TQFP100. Koniec z użeraniem się z toolchainem do PICów - mikrokontrolerów tak bardzo znienawidzonych przez cały zespół Embedded Software w którym pracuje :) Po co generować sobie nowe problemy jak można skutecznie rozwiązać te istniejące :)

Urządzenie może pracować jako stacja retransmisyjna APRS (digipeater), stacja pogodowa (obsługuje anemometr TX20, ciśnieniomierz MS5611 i termometr Dallas DS12B20). Po podłączeniu do komputera przez konwerter TTL-RS232, może służyć jako modem TNC. Do tego wysyła własną telemetrię obrazującą ilość odebranych, nadanych i powtórzonych ramek APRS.

A więc kod jest tutaj: https://github.com/SP8EBC/para-tnc Jest to repozytorium GIT także najlepiej jest to ściągnąć przy pomocy konsolowego polecenia git clone. Cała dokumentacja i instrukcja kompilacji jest tutaj: https://github.com/SP8EBC/para-tnc/blob/master/README-pl. Jest też instrukcja jak uszyć kabel do podłączenia do radiotelefonu i będzie to jednocześnie jedyna czynność do wykonania lutownicą: https://github.com/SP8EBC/para-tnc/blob/master/WIRING

Funguje to bardzo dobrze. Na kodzie o różnym stopniu podobieństwa działa SR8WXO, SR8WXB, SR9WXG, SP8EBC-3 (modem TNC). Słynnego testu ze ścieżką testową nie robiłem bo uważam, że podniecanie się sygnałem puszczanym z komputera jest nieco nad wyraz. Po 6 latach intensywnego zajmowania się APRSem doszedłem do wniosku że duużo częściej za utraty w pakietach nie odpowiada kiepski modem tylko kolizję w pakietach. Inną kwestą jest też wzajemna kompatybilność konkretnego modemu z konkretnym radiotelefonem ale to dyskusja na inne miejsce.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2017, 23:18:39 LOC wysłana przez SP8EBC »
Mateusz == 43-300 Bielsko Biała

SP6VGX

• *
Odp: Szemranym interesem nie być -> kod źródłowy ParaTNC: Digi+WX+TNC
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 18, 2017, 18:07:54 LOC »

Heh no takie zycie ;) Tak jak wczesniej pisalem APRS jakos tam ciagnie, ludzie wola kupic obecnie gotowca niz cos zrobic - wielu nie potrafi lutownicy trzymac to co sie dziwic ;)
To nie te czasy co kiedys ze jak czlowiek nie potrafil czegos poskladac to nie mial sprzetu :)

Odnosnie projektu Tomka SP9UOB to byl to chyba pierwszy taki projekcik, sam schemat jest prostu oraz uklad DIP wiec zbytnio nie straszy. Co innego programowanie PIC-ow ktore niestety
ma swoje wady miedzy innymi platny kompilator z optymalizacja i stosunkowo drogie programatory. Klony niestety maja swoje bolaczki. Natomiast proste programatory na RS232 itp. za zwyczaj na nowych sprzetach pod Windows bez sprzetowego RS232 niezbyt dzialaja - albo dzialaja bardzo kulawo. No ale to jest raczej najbardziej bolesne dla tego kto tworzy oprogramowanie.

Inna sprawa to wiadomo kazdy ma jakies zajecia, prace itd. wiec tworzeniem takich hobbystycznych projektow roznie bywa. Sam wiem po sobie bo albo zajme sie hobby albo zarabianiem kasy.
Cos tam czasem podlubie czasem przy okazji testowania czegos do projektu komercyjnego - ale to niestety powoduje ze nie ma szans w jakims rozsadnym ternminie wykonac samemu wiekszy projekt. Sam wiem po moim ;) myslalem ze ktos dolaczy sie do pomocy od strony kodu itp. ale niestety. Dlatego tez po czesci zweryfikowalem ze nie ma co przesadzac...

Obecnie testuje te kodeki - w sumie rownolegle do komercyjnego projektu radaru dopplera :) ot na zasadzie ze moge wgrac kod i zrobic test z APRS. Moze troche przesadzam co do wymagan czesci odbiorczej - ale jak sie nie sprawdzi to czlowiek nie bedzie wiedzial.

Natomiast plytka testowa CD nie wiem czy mozna to nazwac jaraniem sie ;) dla mnie fajna sprawa bo bez kombinowania stosunkowo szybko mozna w domu cos sprawdzic jak dziala (bez czekania jak cos uslysze na kanale)... Wiem ze zycie tez troche weryfikuje i w realu z tym odbieraniem jest troche gorzej niz na plytce :) Z drugiej strony patrzac na twoj kod to nie ma sensu testowac bo to ten sam algorytm co w DSDigi czy tam w moim sofcie... jedyna roznica ze ja uzylem jakis tam rozkazow DSP z M4 aby troche cykli zaoszczedzic i tyle... Nie sprawdzalem czy robisz oversampling z decymacja - bo to jak kiedys rozmawialismy daje dosc znaczna poprawe odbnosnie slabszych stacji...

W sumie jak juz dojde do ladu jak to rozwiazac to mysle ze powstanie wspominany modem APRS (tutaj przyznac sie kto wykupil wszystkie transformatorki CRITCHLEY-9000 na wolumenie w RCS Elektronik ;) )... dobrze ze mam jeszcze komplet w zapasie :)

Kolejna sprawa to na podobnym hardware jakis prosty Tracker podobny do AVRT5 - o czym zreszta rozmawialismy. No i tutaj wlasnie dylemat czy zostawac przy 1W czy dodac jakas scalona koncowke (ot np. popularna w wielu konstrukcjach Mitsubishi RA07M1317M) kosztem wiekszego zuzycia baterii lub dodania wiekszej... Zreszta koncowka i tak determinuje podniesienie napiecia wiec wchodza w gre i tak dwa ogniwa LiPo polaczone szeregowo... no i jeszcze uklad ladowania do tego trzeba by jakis przemyslec...

No ale to jeszcze do przemyslenia - sam nie wiem czy mi dojda wkoncu czesci z Chin bo juz powoli zaczynam watpic ;)
Zreszta to znowu generuje jakies testy z czescia w.cz. (ot chocby czy po dodaniu PA przelaczanie robic na przekazniczku czy moze na diodach pin itd.)  wiec jakies tam kolejne PCB i czas oraz kasa... wiec znowu przeciaga sprawe, bo trudno wszystko ogarnac rownoczesnie jak czlowiek moze na hobby poswiecic niewiele czasu... Soft na chwile obecna po lekkim obcieciu itp. wpakuje ten co jest i na razie styknie. Potem bedzie mozna dorobic cos wiecej w wolnych chwilach.
Ot calosc na zasadzie uzycia softu ktory gnije na dysku juz troche lat i przydalo by sie cos z nim zrobic...

Osobiscie to ja nawet bym chinczka dal taki projekt gotowy jak by byli w stanie to wykonac tanio... kij tam ze mna dorobic sie na tym nie dorobie,  a moze bylo by cos fajnego dostepne z opensourcowym softem. Generalnie taki projekt OpenHardware, OpenSource to chyba jedyna szansa aby zrobic cos wiekszego. Niestety i w takim wydaniu trudno bo za zwyczaj rozpada sie to na tysiac mniejszych projektow i trudno zebrac chetnych do zrobienia razem czegos wiekszego (mialo by to wieksza szanse powodzenia).

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2017, 18:35:15 LOC wysłana przez SP6VGX »
Tomek - SP6VGX/5  ( LOKATOR: KO02NG )
QRG: SR5WA (439.350), SR5WM (439.375)