Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Załadowałem Uidigi do TNCa  (Przeczytany 10255 razy)

SP3VSS

• PG APRS
  • *
  • Nic co tajne nie jest nam obce.
Załadowałem Uidigi do TNCa
« dnia: Lipiec 30, 2005, 10:15:23 LOC »

Podpięłem modem do RSa i mam pytanie teraz: Czy można jakoś wprowadzić modem z tym softem w taki tryb aby szły dane na RSa ? Chodzi o możliwośc popięcia tego do internetu. A może trzeba jakiegoś innego trybu pracy aby połączyć radio z internetem ???

SP7LSM

• *
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2005, 12:52:52 LOC »

SP3VSS wrote:
Czy można jakoś wprowadzić modem z tym softem w taki tryb aby szły dane na RSa ?

Tak to każdy by chciał.  :roll:

Niestety, nie ma lekko  :(

73! od Jacka SP7LSM.

SP3VSS

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 30, 2005, 13:48:03 LOC »

Cytat: "SP7LSM"

Tak to każdy by chciał.  :roll:

Niestety, nie ma lekko  :(

73! od Jacka SP7LSM.

to jakie propozycje ???
czy do wyboru mam dwie opcje:
1. uidigi bez dostępu do netu czy
2. goły tnc podpięty do kompa i do inetu
czy jest jeszcze jakas alternatywa

sp2wxv

• *
Tnc
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 30, 2005, 15:17:52 LOC »

Przypuszczan ze TNC nie pracuje w trybie kiss i dlatego nie masz takich mozliwosci. W programie Jnos  lub Wnos jest "setkiss.exe" po uruchomieniu myslę że  będzie to co chcesz
Pozdrawiam Ryszard Sp2wxv

SP7LSM

• *
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 30, 2005, 18:39:15 LOC »

Ryszard, chyba nie jesteś w temacie  :wink:

Artur, pierwsza opcja jest o.k. Tak właśnie mamy w Łodzi. Jedno radio pracuje z samym TNC-2, na którym jest UIDIGI. I to wszystko...
Obok stoi drugie radio, TNC-2 z "normalnym" wsadem i komputer z RIMIGate. Na tym zestawie chodzi IGate.
W ten sposób mamy zajęte 2 szt. kontrolerów TNC-2 i dwa radia (co prawda, igate nie nadaje i nie potrzebuje anteny zewnętrznej). Zbyszek SP7MTU chciałby uruchomić zestaw "wash & go" ale ja nie mam na razie czasu zająć się tym. Prawdopodobnie zajmę się tym pod koniec sierpnia, gdy już będę po wczasach. Mam zamiar uruchomić na jednym komputerze z jednym TNC-2 (normalnym) i jednym radiem DigiNed i aprsd. W ten sposób będziemy mieli digi + igate na jednym sprzęcie.

73! od Jacka SP7LSM.

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 30, 2005, 19:44:16 LOC »

Opcja z jednym TNC dla całego systemu, to pewnie będzie najlepiej z javAPRS, tak jak to funkcjonuje w Radomiu SR5DRA - pytaj Tomka SQ5DCP.
Jedyny problem, że sam javAPRS potrzbuje dobrego komputera. Poza tym konieczny jest javAPRSSrvr, aby odpalić javAPRSIGate i javAPRSDigi. Ale funkcjonalności takiego rozwiązania jest najbardziej optymalna i dla pracy samego digi i dla IGata.
73
Andrzej SP3LYR

SP3VSS

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 30, 2005, 20:11:03 LOC »

Cytat: "SP3LYR"
Opcja z jednym TNC dla całego systemu, to pewnie będzie najlepiej z javAPRS, tak jak to funkcjonuje w Radomiu SR5DRA - pytaj Tomka SQ5DCP.
Jedyny problem, że sam javAPRS potrzbuje dobrego komputera. Poza tym konieczny jest javAPRSSrvr, aby odpalić javAPRSIGate i javAPRSDigi. Ale funkcjonalności takiego rozwiązania jest najbardziej optymalna i dla pracy samego digi i dla IGata.

OK, a który soft pozostawić w TNC ? mam wa8ded, mam terminalowy i uidigi. Ten komputer to jaki mysiałby być ?? Jakiś P2/300MHz wystarczy ?
Czy instalacja tego oprogramowania jest skomplikowana ??

SP7LSM

• *
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 31, 2005, 13:36:50 LOC »

Nic nie wiem o javAPRS ale domniemywam, że to może chodzić z TNC w trybie KISS. W takim wypadku najlepiej wgrać do EPROM-a KISS i po zabawie. Przełączanie The Firmware (WA8DED) lub TAPR w tryb KISS to nie jest najlepsze rozwiązanie. Jeśli soft potrafi gadać w jakimś "mądrzejszym" trybie KISS to też polecam dedykowane firmware dla TNC (np. 6PACK, SMACK). KISS nie ma kilku przydatnych rzeczy a te "mądrzejsze" implementacje potrafią ustawiać kilka parametrów więcej i mają zabezpieczenie bloków danych sumami kontrolnymi.

73! od Jacka SP7LSM.

SP3VSS

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 31, 2005, 14:40:34 LOC »

Opcja z jednym TNC dla całego systemu, to pewnie będzie najlepiej z javAPRS

A moge testowo, dopóki nie postawię czegos mądrzejszego wykorzytsać Ui-View ??? Czy zestaw: antena -> kabel -> radio -> tnc -> komputer Ui-View -> internet pozwoli na pracę Digi + Gate ?? Na znak klubu mam wszytskie dane potrzebne do instalacji Ui-View.

SP3VSS

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 31, 2005, 14:41:41 LOC »

Nic nie wiem o javAPRS ale domniemywam, że to może chodzić z TNC w trybie KISS.

taki soft tez mam, pokombinuję, zreszta kasowarkę do EPROMów i programator mam w zasięgu ręki więc mogę kombinować ile chcę.

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 31, 2005, 21:09:06 LOC »

Cytat: "SP3VSS"

A moge testowo, dopóki nie postawię czegos mądrzejszego wykorzytsać Ui-View ???

Taka opcja też wchodzi grę. UI-View może spełniać funkcje digi oraz IGate, a jednoczesnie pracować na jednym TNC (oczywiście więcej ich też mozna podłączyć poprzez np AGWPE)
73
Andrzej SP3LYR

SP3VSS

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 31, 2005, 22:49:34 LOC »

Taka opcja też wchodzi grę. UI-View może spełniać funkcje digi oraz IGate, a jednoczesnie pracować na jednym TNC (oczywiście więcej ich też mozna podłączyć poprzez np AGWPE)

Ok, a jaki rodzaj softu ma być w TNC i czy ustawienia Ui-view zawarte na stronie aprs.pl są wystarczające do zrobienia bramki ??

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 01, 2005, 04:17:17 LOC »

Obsługa digi przez UI-View jest możliwa tylko przy połączeniu się z TNC w trybie KISS. Czyli w setup - Comms Setup - Host mode 'KISS' - Setup - TNC2. Reszta ustawienia domyślne. Oczywiście parametry portu - #, prędkość  itd. zgodnie z konfiguracją komputera i TNC.
Ustawienia dla bramki i dla digi zgodnie z tym, co na stronie.
73
Andrzej SP3LYR

SP3VSS

• PG APRS
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 01, 2005, 09:08:53 LOC »

Obsługa digi przez UI-View jest możliwa tylko przy połączeniu się z TNC w trybie KISS. Czyli w setup - Comms Setup - Host mode 'KISS' - Setup - TNC2. Reszta ustawienia domyślne. Oczywiście parametry portu - #, prędkość  itd. zgodnie z konfiguracją komputera i TNC.
Ustawienia dla bramki i dla digi zgodnie z tym, co na stronie.

Ok, dziękiza info, jutro zainstaluje W98 i Ui-view. Nie wiem czy zdąże postawic antenę ale jakby co to na 430.650 bedzie nadawać.

SQ5DCP

• Administrator
    • www.aprs.tomul.net
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 01, 2005, 12:09:40 LOC »

Chetnie pomoge po powrocie z urlopu, pod koniec sierpnia.

Cytat: "SP3VSS"

OK, a który soft pozostawić w TNC ? mam wa8ded, mam terminalowy i uidigi. Ten komputer to jaki mysiałby być ?? Jakiś P2/300MHz wystarczy ?
Czy instalacja tego oprogramowania jest skomplikowana ??

Obecnie uzywamy na SR5DRA komputera PII/900MHz, ale swobodnie wystarczy PII/300MHz /przetestowane na prototypie SR5DRA/.
Dobrze jest zorganizowac troche wiecej pamieci, java jest pamieciozerna, ja robilem proby przy 128MB mapieci RAM.
DIGI SR5DRA chodzil na modemach BAYCOM i TNC w trybie 6PACK, oraz KISS /takze FOAPack w trybie KISS/.
W tej chwili pracuje TNC w KISS, jednak aktualnie w wyniku burzy cos nie dziala jak nalezy, potrzebna bedzie interwencja, moze pomoze restart modemu.
BAYCOM w linuxie pracuje calkiem niezle, ale ten potrzebuje calkiem dobrego komputera, poniewaz jego obsluga jest programowa, z poziomu sterownikow.

Nic nie wiem o javAPRS ale domniemywam, że to może chodzić z TNC w trybie KISS. W takim wypadku najlepiej wgrać do EPROM-a KISS i po zabawie. Przełączanie The Firmware (WA8DED) lub TAPR w tryb KISS to nie jest najlepsze rozwiązanie. Jeśli soft potrafi gadać w jakimś "mądrzejszym" trybie KISS to też polecam dedykowane firmware dla TNC (np. 6PACK, SMACK). KISS nie ma kilku przydatnych rzeczy a te "mądrzejsze" implementacje potrafią ustawiać kilka parametrów więcej i mają zabezpieczenie bloków danych sumami kontrolnymi.

Zgadzam się co do tego, ze najlepiej wgrac do TNC odrazu KISS, nie ma wtedy problemu ze startem modemu w tym trybie. javAPRSrvr pracuje bezposrednio z modemem w trybie KISS, jak i poprzez linuxowy interface ax25. Ja uzywalem tylko ten drugi sposob.
Natomiast jesli chodzi o 6PACK, to jest fajny, ale w moim wypadku sterowniki dla systemu linux powoduja zawieszenie calego systemu. Komputer potrafi dzialac bardzo ladnie przez kilka dni, az do momentu, kiedy przetanie dzialac i to wlasnie za sprawa tego sterownika. Tak przynajmniej wynika z przeprowadzonychy przeze mnie testow na komputerze z dwoma roznymi dystrybucjami linuxa i dwoma roznymi jadrami. W czystym trybie KISS sytuacji zwisu systemu nie mialem.