Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: APRSdroid i Kenwood TH-F7E  (Przeczytany 169 razy)

SQ2ODE

• *
APRSdroid i Kenwood TH-F7E
« dnia: Listopad 17, 2018, 18:54:43 LOC »

Witam szanownych Kolegów
Zastanawiałem się czy zakładać nowy wątek bo informacji na forum jest dużo ale trzeba troszkę kopać a drugie to jestem w tym temacie nowicjusz. A o co mi chodzi - otóż posiadam ręczniaka Kenwood TH-F7E i smartfon P10 lite. Chciałbym to połączyć bez przewodów używając na smartfonie aplikacji APRSdroid by móc odbierać i nadawać ramki. Z tego co już tu znalazłem to poprzez bluetooth można to uczynić i przy radiu wpięte urządzenie. A że nie znam się za bardzo proszę o konkretne rozwiązania. Posiadam także Raspberry Pi 3 może to można wykorzystać w jakiś sposób. Odbiór poprzez SDRa robiłem. Ale to tylko odbiór ramek i ew. wysłanie do neta (direwolf) Z góry dziękuję za pomoc
Mariusz SQ2ODE

SP3WBX

• *
Odp: APRSdroid i Kenwood TH-F7E
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 29, 2018, 09:42:22 LOC »

Widzę, że jakoś nikt nie odpowiedział :-[ , to forum niestety upadło/umarło :-[  :-( tak jak większość projektów :-( . Z konkretnych odpowiedzi, to aplikację APRSDroid możesz podłączyć bezpośrednio po torze audio za pomocą specjalnego kabla, bez udziału TNC. Jestem sceptyczny co do takiego rozwiązania, ale da się dekodować jak i nadawać. Do nadawania wykorzystywana jest funkcja VOX, w celu uruchomienia nadajnika przed wysłaniem ramki. W przypadku wykorzystania TNC po Bluetooth, musisz mieć oczywiście urządzenie podłączone pod radio. W TH-F7 jest w menu funkcja PACKET, do wykorzystania radia właśnie do transmisji cyfrowych. Ja polecam aplikację APRSISCE/32, wg mnie znacznie lepsza niż APRSDroid. Działa wprawdzie na starszym systemie Windows Mobile, ale dziś urządzenia można kupić za grosze. Co do modemu, to możesz złożyć np. dsTNC, lub dsTNC2 i dołożyć moduł Bluetooth, lub skorzystać z gotowych rozwiązań np. Microsat.
Co do Raspberry Pi to nie mam doświadczeń. Popytaj może Rysia SQ9MDD, na pewno ma doświadczenie z wykorzystaniem Arduino.
Robert
SP3WBX

SQ2ODE

• *
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 02, 2018, 15:24:27 LOC »

Dzięki Robert za odpowiedź i podpowiedź. Tak jak piszesz podłączyłem radia z telefonem za pomocą przewodu po torze audio. Nadawanie działa dobrze ale z odbiorem jest problem. Jak squelch zdejmę a mam na minimum ustawione to wtedy dekoduje ramki ale nie mam możliwości nadawania. Chciałem rozwiązanie z TNC bluetooth tak by uwolnić telefon od kabli. Znalazłem w końcu kontakt do Kolegi, który składa już mi taki TNC. A jeśli chodzi o Raspberry to też jestem w kontakcie z Kolegą że Stanów, który takie coś robił i teraz podpowiada mi co o jak. Troszkę ciężko bo język inny ale pomalutku do przodu. Ten dsTNC też myślałem bo latam za sondami także ale pisałem do Tomka UOB ale jakoś nie odezwał się. Może jakieś projekty robi. To nie jest aż takie pilne.
Dziękuję jeszcze raz za odzew
Pozdrawiam

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 02, 2018, 22:57:15 LOC »

Wyłącz oszczędzanie baterii w trx i zobacz, czy będzie dekodować przy skręconej blokadzie.
73
Andrzej SP3LYR