Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Aprs na Raspberry  (Przeczytany 606 razy)

SP7TC

• *
Aprs na Raspberry
« dnia: Czerwiec 11, 2021, 08:54:19 LOC »

Witam serdecznie kolegów. Jako że jestem tutaj nowym użytkownikiem to się przedstawię. Mam na imię Tomasz i moje qth to Budy Wolskie koło Aleksandrowa łódzkiego. Z aprs też mam do czynienia nie za wiele. Jakiś czas temu zakupiłem Yaesu ftm400 i zacząłem używać tego systemu. Zauważyłem niedobór stacji odbierających na trasie łódź-konin. Jest tam dziura. Pomyślałem iż może bym zapełnił tą dziure stąd mój post z pytaniem czy jest możliwość stworzenia bramki aprs na malinie? Projekty niby są, tyle że żaden nie jest opisany na tyle przystępnie abym potrafił sobie z nim poradzić. Proszę Was o naświetlenie tematu. 73' Tomasz.

SQ5LTL

• PG APRS
  • *
    • sq5ltl
Odp: Aprs na Raspberry
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 11, 2021, 08:59:28 LOC »

Cześć, warto dla dobrego funkcjonowania sieci uruchamiać DIGI z parametrem viscous-delay. Na raspberry odpalisz to na aplikacji APRX. Jest tu wśród nas jeden taki mądry Kolega, który opisał to na swej stronie: http://hamspirit.pl/SQ9MDD/?p=559. Ten mądry Kolega, jest naprawdę mądry i warto poczytać ;)

Pozdrawiam
Paweł SQ5LTL

SP7TC

• *
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 13, 2021, 02:12:55 LOC »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zabieram się za lekturę.

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 13, 2021, 09:26:37 LOC »

Kolego Tomaszu, o jakich dziurach piszesz? Ulegasz pewnie temu zjawisku co większość, czyli pewnie analizujesz "sieć" na podstawie tego co pojawiło się na aprs.fi a nie o to w tym chodzi. Postawienie samej tylko bramki, to samo zło i niewiele zmieni. Ja już dawno się z tego wyleczyłem. Tak jak kolega wspomniał powyżej, warto uruchamiać DIGI, i oczywiście trzeba to robić "z głową". Jeśli chcesz to stawiać w domowym QTH, to proponuję Ci postawienie pełnej domowej stacji APRS opartej na jakimś programie do APRS-u z możliwością ustawienia funkcji DIGI, czy DIGI wspomagające WIDE1-1. Np. APRSIS32/CE czy wspomnianym APRX, Wtedy to na prawdę załatasz dziurę. Będziesz pełną aktywną stacją i będziesz mógł obserwować i analizować ruch po RF, np. z jakich kierunków lepiej odbierasz, czy jak kształtują się warunki propagacyjne. Wysyłać i odbierać messages czy biuletyny. Widzieć czy czasem "nie przyplątał" się w Twoje okolice jakiś mobil którego można wywołać i zrobić QSO. Na prawdę polecam.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2021, 09:32:59 LOC wysłana przez SP3WBX »
Robert
SP3WBX

SQ9MDD

• PG APRS
  • *
  • ...przede wszystkim nie zakłócać...
    • SQ9MDD
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 06, 2021, 13:32:33 LOC »

Robert ma rację.
Rzuć okiem na ten opis może Ci to pomoże: