Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: TM-D710G wysyła "puste ramki"  (Przeczytany 786 razy)

SP9DLM

• *
TM-D710G wysyła "puste ramki"
« dnia: Maj 23, 2022, 00:57:42 LOC »

Cześć :) Ma ktoś pomysł co może być przyczyną wysyłania "pustych ramek".
Nie pomogło wgranie najnowszego softu, problem pojawił się po "grzebaniu" w ustawieniach mający na celu
umożliwienie współpracy trx z tabletem i APRSDroid. Wcześniej wszystko pracowało dobrze.
Wszystkie ustawienia zgodnie z instrukcją wpisywanie już kilka razy.
 Wszystko OK  ale postać tego co jest wyrzucane w eter jest nieprawidłowe
Ramka ma postać :
 UNPROTO was UP1X93 VIA WIDE1-1,WIDE2-2

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
Odp: TM-D710G wysyła "puste ramki"
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 23, 2022, 02:32:15 LOC »

Czy możesz odczytać programem MCP-6A ustawienia w radiu i podesłać plik? Wówczas można cokolwiek powiedzieć, jakie ustawienia należy skorygować.
Jakby co, to program można znaleźć na https://www.kenwood.com/i/products/info/amateur/mcp6a_e.html

Inny sposób, to wgranie na nowo firmware. W tym przypadku wszystkie ustawienia resetowane są do domyślnych/fabrycznych.
Oryginalny firmware Kenwooda jest na https://www.kenwood.com/i/products/info/amateur/software_download.html

Reset radia do ustawień domyślnych jest możliwy również bez wgrywania nowego firmware.
73
Andrzej SP3LYR

SP9DLM

• *
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 23, 2022, 07:37:24 LOC »

Dziękuję za szybka odpowiedź :)
Plik wysłałem na email.
Tak jak pisałem wcześniej wgrałem najnowszy soft , wykonałem fullreset i wgrałem ustawienia kanałów i aprs które działały wcześniej.
Niestety nie dało to oczekiwanego efektu .Dziś może jeszcze wgram nowy soft do samego trx bo też już jest wersja 1.02 a ja mam 1.0 ale to nie ma wpływu na działanie samego panelu.

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 23, 2022, 19:34:28 LOC »

Otworzyłem plik. Ustawienia pokazały się najpierw dla PM3, czy w tej opcji pracujesz?
My Callsign jest wpisany jako NOCALL gdy PM2, PM3, PM4.
Znak wpisany jest tylko dla PM Off, PM1 i PM5.
73
Andrzej SP3LYR

SP9DLM

• *
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 23, 2022, 22:53:05 LOC »

off to praca tylko z odbiorem ramek , bez nadawania.
1 to normalna praca aprs- odbieranie ramek i wysyłanie .
5 to APRS via ISS
pozostałe to praca przez przemiennik na ISS ,   crossband  i "mobil FM " -bez aprs .

SP9DLM

• *
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 07, 2022, 00:17:43 LOC »

Dalej jestem bez APRS w moim keniu :( .
Nie ma pojęcia co może być przyczyną . Nie ma nikogo pod ręką by porównać ustawienia a większość użytkowników ma wersję bez G więc nawet podmian panela nie wchodzi w grę bo zamiennie nie działają - sprawdzone.
GPS pracuje , odczytuje pozycję , wysyła wszystkie dane na zewnątrz po porcie COM natomiast "do środka " nie .
P.MON widzi "puste " info z GPS i dla tego nie może  wysłać ramki, leci sama nośna.
Zauważyłem również że nie można wysłać wiadomości.
Robiłem twardy reset , wgrywałem zapisane kiedyś i działające ustawienia ...i dalej nic.
Ktoś ma jakiś pomysł ?

SP3WBX

• *
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 08, 2022, 19:17:54 LOC »

Z tego co wiem to panele powinny działać zamiennie. TNC w 710-tce jest w panelu. Można je np. podpiąć zamiennie do TM-V71 (sprawdzone). To to samo radio  co 710, tylko z innym panelem. Baa, nawet sam TNC z 710-tki można wykorzystać do APRS i innym TRX-em. Można było nawet kupić sam panel, miał symbol RC-D710 . Sam wbudowany fabrycznie GPS w panel, w ostatnich modelach nie powinien mieć znaczenia, nie sądzę by na tyle modyfikowali soft i elektronikę. Jak to się objawiało?                                         
 Dziwna sprawa, radio nie powinno wysyłać samej nośnej w momencie wysyłania ramki, i dziwna sprawa z tą zmianą ustawień i resetem. Jakkolwiek ramka powinna być zmudulowana. Nawet jeśli GPS jeszcze nie złapał fix-a. Osobiście dekodowałem kilkukrotnie w mobilu ramkę od kolegi z pozycją 00.00.00 (na oceanie) zanim jego GPS złapał pozycję, a ja już widziałem, że wyruszył.  Spróbuj przełączyć radio w tryb PACKET (KISS) po złączu PC/COM (linie RTS i CTS muszą być zwarte przez rezystor 1K) z jakimś zewnętrznym progrem APRS-owym. Posłuchaj czy wtedy ramka jest zmodulowana.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2022, 19:27:46 LOC wysłana przez SP3WBX »
Robert
SP3WBX

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 09, 2022, 05:01:46 LOC »

Panele można zamieniać pomiędzy TM-D710 oraz TM-V71, natomiast nie można ich zamieniać pomiędzy TM-D710 oraz TM-D710G.
73
Andrzej SP3LYR

SP7FOY

• *
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 14, 2022, 09:07:30 LOC »

Robiłem twardy reset , wgrywałem zapisane kiedyś i działające ustawienia ...i dalej nic.
Ktoś ma jakiś pomysł ?

Jeśli po resecie, bez wgrania starych ustawień, problem ciągle występuje to oznacza problem sprzętowy.
Wydaje się dość proste do zdiagnozowania na warsztacie.