14 października oficjalnie uruchomiono w Olsztynie (KO03FS) przekaźnik (DIGI) APRS na 144.800 MHz.
SR4NWO zainstalowano w jednym z najwyższych punktów miasta (180 m n.p.m.), na szczycie 11-piętrowego budynku. Antena SR4NWO jest jedną z najwyżej umieszczonych anten amatorskich w Olsztynie.
Przekaźnik pracuje na bazie radiotelefonu MAXON PM-100 i kontrolera TNC2 wg Pyffela z oprogramowaniem UI-DIGI. Zainstalowana antena to Radmor 3282/8 3x 5/8l. Konstrukcja została przerobiona do pracy w paśmie amatorskim. Obecnie najlepszy rezonans i najniższy SWR ma właśnie na częstotliwości 144.800. Umieszczono ją na 5 metrowym maszcie, a całość zasilana jest 10-metrowym odcinkiem przewodu koncentrycznego H-500.
DIGI SR4NWO pobiera napięcie z zasilacza buforowego konstrukcji SQ4CUC. Zapewnia on ciągłe napięcie nawet w przypadku przerw w dostawie prądu. Przekaźnik może pracować bez napięcia sieciowego przez ponad 12 godzin. Korzystna lokalizacja, doskonały system antenowy i niezwykle czuły odbiornik zapewniają bezproblemową łączność ze stacjami mobilnymi na terenie miasta Olsztyna, a także całego powiatu. Przekaźnik swoim zasięgiem pokrywa znaczną część trasy krajowej nr 7 Warszawa-Gdańsk na odcinku od Nidzicy do Małdyt, a także trasę numer 16 z Ostródy w kierunku Wielkich Jezior. Tu efektywny zasięg to odcinek Ostróda-Biskupiec. W czasie testów DIGI niemal codziennie odbierał ramki innych przekaźników z Warszawy, Bydgoszczy i Gdańska. Nie jest to jednak zjawisko ciągłe utrudniające nasłuch stacji lokalnych.
Ramki APRS przekazywane przez SR4NWO trafiają do bramy IGATE SR4DON. Stacja ta jest zlokalizowana w mniej dogodnej lokalizacji, ale zapewnia doskonałą słyszalność z DIGI. IGATE przekazuje wszystkie słyszane na częstotliwości 144.800 MHz ramki do serwerów APRS. Na port radiowy wysyłane są ramki stacji zlokalizowanych w odległości 125 km od Olsztyna.
Jeszcze w tym roku planujemy uruchomienie kolejnych przekaźników APRS na Górze Dylewskiej (JO93XN) i w Działdowie (KO03CF).
Sieć APRS w Olsztynie powstała dzięki nieocenionej pomocy Andrzeja SP4KA, Krzysztofa SQ4LWO i Marcina SQ4CUC - który zapewnił doskonałą lokalizację DIGI. Wszystkich, na te szaleńcze przedsięwzięcie namówił Tomek SQ4BJA. Całość sprzętu została kupiona za prywatne pieniądze, część ofiarowana przez "sponsorów".Zapraszamy do testów!
Na raporty i uwagi czekamy pod adresem e-mail:
sr4nwo@WYKASUJ.jestok.comWkrótce więcej będzie na stronie
http://aprs.jestok.com