Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: IGate, digi i inne  (Przeczytany 8318 razy)

SQ2DK

• PG APRS
  • *
    • http://ocean.am.gdynia.pl/sq2dk/
IGate, digi i inne
« dnia: Lipiec 11, 2004, 22:01:52 LOC »

Witam serdecznie!
To moj debiut na tej liscie, choc APRS-em interesuje sie od dluzszego czasu i czasem nawet aktywnie w nim zaznaczajac swoja obecnosc (zarowno przez eter w ramach mozliwosci oraz przez net).
Zmontowalem i uruchomilem ostatnio TinyTracka lecz by w pelni cieszyc sie ta zabawka potrzeba jeszcze jakiegos Digi i najlepiej IGatea, niestety nic takiego w okolicy niema  :( . W klubie SP2ZIE ciagle rozwazamy postawienie Digi z IGatem, lecz mamy tam rowniez wezel PR pracujacy na czestotliwosci 144.950 i jakos nie wyobrazam sobie dobrej pracy dwu stacji pracujacych o 150kHz od siebie z jednej lokalizacji. Ale nie o tym chcialem pisac.
Probowalem dzis uruchomic jakis program pod Windowsem, ktory pracowal by jako Digi i IGate. Niestety UIView w wersji 32 bitowej odpada, ze wzgledu na to ze przynajmniej na razie nie chce za niego placic ani uzywac nielegalnie. Zainteresowalem sie dlatego WinAPRS-em. Niestety nie potrafie go wlasciwie skonfigurowac (albo robie cos zle). Stad moje pytania:

- Jak wyglada proces przekazywania danych z eteru do serwera oraz jakie wymagania trzeba spelniac?
- Od czego zalezy pole "Verified" na stronie statusu polskiego serwera APRS, oraz o czym decyduje?
- Czy Validation number jest wymagany do wysylania danych na serwer?
- Jakie programy polecacie poza UIView32bit jako IGate i Digi (tak by wspolpracowaly z AGW)

Wybaczncie tyle pytan :-) szukalem na nie odpowiedzi w sieci, lecz jakos nie bardzo moglem znalesc. Jesli sie jakos uda to postaram sie byc bardziej aktywnym APRS-owo, takze mobilnie. No i bede meczyl kolegow klubowych o postawienie jakiegos digi ;-)

Pozdrowienia
Jedrzej SQ2DK

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
IGate, digi i inne
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 11, 2004, 22:28:22 LOC »

Mimo wszystko polecałbym UI-View do uruchomienia w jednym miejscu digi i IGate. WinAPRS też będzie wymagał autoryzacji do pełnej obsługi powyższych funkcji. Tymczasem nawet w US WinAPRS coraz bardziej traci na popularności na rzecz UI-View, który ciągle się rozwija i ma bardzo dobrze rozwinięte pomoce etc.
Bramka w Poznaniu SP3BTT pracuje na UI-View i w oparciu o różne opcje filtrów i limitów bardzo dobrze spełnia swoją rolę.
Koszt rejestracji UI-View wyniesie ok. 50-60 zł, co nie jest aż tak dużo nawet na warunki polskie.
73
Andrzej SP3LYR

SP2DFW

• PG APRS
  • *
IGate, digi i inne
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 12, 2004, 15:12:56 LOC »

Kolego Jarku Czy naprawdę w tym jest problem że chciałbyś pracować na APRS a nie stracić niewielkiej w sumie kwoty za licencję programu UiView ?
Wydatek ten na pewno się zwróci, chociażby w prestiżu dla Twojego znaku. Przecież okolica Twojego QRA to biała plama na APRS-owej mapie Polski.
W najbliższych dniach będę w okolicy Redy i mam nadzieję że się spotkamy by o tym pogadać. :o

SQ2DK

• PG APRS
  • *
    • http://ocean.am.gdynia.pl/sq2dk/
IGate, digi i inne
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 12, 2004, 20:57:57 LOC »

Zdaję sobie sprawę z faktu, iż UIView nie dość, że jest bodaj najlepszym i najpopularniejszym programem APRS-oym, to jeszcze jego rejestracja w wersji 32-bitowej nie jest bardzo poważnym wydatkiem. Nie chodzi o to, że za wszelką cenę chcę ominąć tej opłaty. Szukam poprostu alternatywy. Nie wykluczam zakupu tego programu, jesli okaże się ze takiej alternatywy nie ma, lub jest kosztowniejsza (i gorsza) :). Nie chcę jednak wydawać tych pieniędzy niepotrzebnie - funkcjonalnosc darmowej 16-bitowej wersji, jako "klient" APRS mnie zadowala. Chodzi tylko o to żeby doraźnie i tymczasowo postawic dla testów jakieś DIGI z IGatem, tak by móc przekazywac swoją własną pozycję (np. ze spaceru). Nie mam możliwości postawienia w domu stałego czy "półstałego" Digi (a gdybym nawet miał nie robił bym tego w oparciu o zaden windowsowy program :-) ). Będę mocno naciskał klubowych kolegów (części już nie trzeba SQ2KL, SQ2HFH i inni), abyśmy wspólnymi siłami postawili Digi w naszym regionie - gdyż stanowi on niestety APRS-owa białą plamę). Ale na wyniki przyjdzie niestety trochę poczekac.
Mnie natomiast chodziło o postawienie czegoś "od ręki" w ramach posiadanego sprzętu i programów (no i umiejętności), stąd pytania na tym forum odnośnie takie możliwości.
Dzięki za odpowiedzi.

Pozdrowienia!
Jędrzej SQ2DK

SP7LSM

• *
IGate, digi i inne
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 13, 2004, 20:48:57 LOC »

Zainteresuj się programem XASTIR.