Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: DIGI Skierniewice  (Przeczytany 5617 razy)

SP5QWK

• PG APRS
  • *
    • Strona domowa SP5QWK
DIGI Skierniewice
« dnia: Listopad 27, 2005, 19:29:57 LOC »

Informuję, że w dn. 27.11.2005 ok. godz. 13 został uruchomiony w Skierniewickim klubie SP7PBC DIGI.
Digi zainstalowano w 11 piętrowym budynku, antena dookólna 3x5/8, 10W mocy, modem TNC2.  DIGI  ma połączenie radiowe z Łodzią i Warszawą.
Prosimy o wszelkie uwagi co do jego funkcjonowania.

Artur SP5QWK, Sławek SP7FOY.

SP5QWK

• PG APRS
  • *
    • Strona domowa SP5QWK
DIGI Skierniewice
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 27, 2005, 20:25:09 LOC »

Ten post chyba powinien trafić do działu Sieć, ale mam nadzieję że nic się nie stało :oops:

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
DIGI Skierniewice
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 27, 2005, 21:00:29 LOC »

Po pojawieniu się digi, beacony były lekko za często, ale teraz całkiem poprawnie. Zastanawia mnie natomiast adres przeznaczenia dla statusu jako UIDIGI, jak np:
20051127164921,SP7PBC>UIDIGI,qAR,SR5DIZ:UIDIGI 1.9
Bez sprawdzenia nie powiem na 100%, ale wydaje mi się, że chyba jest tak wpisane w AuxDestination. Adres dla UIDIGI powinien być APNU z wersją firmware, czyli tu APNU19 (zresztą jest tak wpisane dla beaconów SP7PBC.
73
Andrzej SP3LYR

SP1RV/4

• PG APRS
  • *
DIGI Skierniewice
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 28, 2005, 00:12:58 LOC »

Andrzeju,

Adres przeznaczenia jest ok - APNU19. Przykladowa ramka, którą zamieściłeś pojawia się na porcie radiowym po restarcie albo włączeniu zasilania TNC.

73 de Grzegorz

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
DIGI Skierniewice
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 28, 2005, 05:07:11 LOC »

Sprawdzałem w dokumentacji UIDIGI i rzeczywiście nie ma mowy o Destination dla InfoText, czyli ramek ze statusem, które nas interesują. Sprawdzałem ramki wysyłane przez inne digi pracujące z UIDIGI i faktycznie też mają adres przeznaczenia dla InfoText jako UIDIGI, co nie mieści się w ogólnych adresach APRS. Nie jest to ostatecznie wielki problem. Jedynie tyle, że poprzez programy APRS nie widzimy tego statusu. Programy podają nam tylko dane, które przychodzą z jednym z ogólnych adresów przeznaczenia. Zatem statusy UIDIGI można zobaczyć tylko na terminalu, czy z pomocą przeszukiwania bazy danych.
Status ten jest wysyłany nie tylko po resecie, ale również w stałych odstępach. Po porównaniu ramek z różnych UIDIGI, wydaje się, że wysyłany jest co godzinę, bez ścieżki i z adresem przeznaczenia UIDIGI. W dokumentacji nie ma mowy o wyborze tego czasu ani ścieżki, ani wspomnianego adresu przeznaczenia. Wygląda na niedoróbkę.
Wiedząc jednak, że są stałe godzinne odstępy, oraz że wysłanie odbywa się po resecie, można sprawdzić czas, w którym TNC był resetowany.
73
Andrzej SP3LYR