Forum APRS Polska

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Nowy digi z XDigi  (Przeczytany 9608 razy)

SP3LYR

• Administrator
  • Teoretycznie, praktyka pokrywa się z teorią
    • o APRS po polsku
Nowy digi z XDigi
« dnia: Grudzień 09, 2005, 19:08:37 LOC »

Dzięki staraniom Adama SQ3XZ udało si znaleźć miejsce pod nowy digi. Jest on zainstalowany we Wrześni, czyli na trasie Wschód-Zachód. Niedawno zostały również uruchomione digi w Skierniewicach (SP7PBC) i w Jemiołowie (SR3NJE). Jeszcze trzeba wypełnić parę oczek i będzie pokryta trasa tranzytowa przez Polskę.
Digi we Wrześni jeszcze będzie miał kilka nieznacznych korekt, ale na pewno jest ciekawostką, że to pierwszy digi w SP pracujący w oparciu o XDigi. Z nowości programowych, to limitowanie n dla WIDEn-n i SPn-n. U SQ3XZ-2 jest ustawione tak, aby WIDEn-n z n>3 były przekazywane jako prosty alias, czyli ścieżka jak np. WIDE7-5 zostanie powtórzona, ale jej ścieżka zostaje zamieniona na SQ3XZ-2*, jeśli mieści się w limicie, to np. WIDE3-3 zostaje zamienione na WIDE3-2 Limit n dla SPn-n wynosi 7 w ustawieniach SQ3XZ-2.
Wszelkie obserwacje pracy digi mile widziane. Czasami można odkryć różne tajniki sieci. Np. sprawdzając http://www.findu.com/cgi-bin/raw.cgi?call=SQ3XZ-2&start=24&length=24&time=1 okazało się, że jeden z beaconów przeszedł jako:
20051209152534,SQ3XZ-2>APNX01,SR2DDU,SP3KWA-4,SQ7IQO-1,SP7PGK-15*,SP5-1,qAO,SP7PGK:!5219.93NS01733.43E#PHG4260 sq3xz@o2.pl
Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że w Łodzi ramka została powtórzona dwukrotnie, a więc pracują dwa regionalne digi: SQ7IQO-1 oraz SP7PGK-15 Przypuszczam, że kolega SQ7IQO nawet o tym nie wie, a więc aby to poprawić należy w Digi Setup (UI-View) zostawić puste okienko przy SPn-n. Praca jako RELAY jest jak najbardziej pożądana.
73
Andrzej SP3LYR

sq6ade

• PG APRS
  • *
  • Sheriff's Office
    • http://www.sq6ade.elektroda.eu
Re: Nowy digi z XDigi
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 09, 2005, 21:50:23 LOC »

Cytat: "SP3LYR"
i w Jemiołowie (SR3NJE)..

Okolice Łagowa i sam Łagów darzę wielką sympatią .... czy wiecie co się stało z klubem krótkofalowców , który działał w historycznej budowli pod którą snuje się główna droga Łagowa? Mieli zawieszoną antene "delta" nad pijalnią piwa.

Krzysiek QRV > 145,250/438.850

SQ6GGL

• PG APRS
  • *
Nowy digi z XDigi
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 10, 2005, 00:08:02 LOC »

Pprzejeżdzałem dziesiaj koło SR3NJE w Jemiołowie jadąc z Wrocławia do Gorzowa wlkp ale pomimo że digi był szłyszalny w eterze nie raczył powtórzyć ani jednej mojej ramki.

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
Nowy digi z XDigi
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 10, 2005, 00:36:02 LOC »

To cenna uwaga. Głównym odpowiedzialnym jest Krzysiek SP3DFR, również Mietek SP3CMX i chyba ktoś jeszcze. W każdym bądź razie, z tego, co ostatnio pisał były jakieś kłopoty z anteną lub kablem. Wprawdzie digi pracuje tylko na 1 Wacie, za to wysokość jest spora, pomimo to jego beacony nie dochodzą bezpośrednio do polskich digi, jak dopiero za pośrednictwem niemieckiego. Podobnie będzie z ramkami przez niego przekazywanymi, aby można je sprawdzić via APRS-IS. Niestety na miejscu nie ma żadnego mobila APRS, aby przetestować. Antena na razie też jest prosta. Gdyby się okazało, że wejście jest przytłumione przez sąsiadujące nadajniki dużej mocy, byłaby to kolejna porażka, jak w przypadku SR1NWT.
Takich ma sąsiadów http://www.emitel.pl/obiekty/zielonagora.html
73
Andrzej SP3LYR

SQ6GGL

• PG APRS
  • *
Nowy digi z XDigi
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 10, 2005, 00:59:16 LOC »

w chwili gdy sie zorientowalem ze w okolicy pracuje stacja SR3NJE bylem od niej 18 km. Nie wiem w jaka minimalna odległość mnie dzieliła z SR3NJE bo nie wiem gdzie jest dokładnie Jemiołów (mam ze sobą jedynie kenwooda a nie mialem za bardzo czasu na przygladanie sie strzalce oraz odleglosci na wyswietlaczu) ale jak napisałęm wcześniej nie powtórzył on żadnej mojej ramki. w chwili obecnej jestem goscinnie w Gorzowie i postaram sie sprawdzić tego digi wracajac w niedziele.

Maciek

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
Nowy digi z XDigi
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 10, 2005, 02:17:26 LOC »

Jest możliwy taki wariant, że powtarzał, ale sygnał z niego jest na tyle słaby, że powtórzenie nie było odbierane w mobilu. Jak możesz to zwróć teraz na to uwagę, może nawet spróbuj obsłuchać go z postoju i blokadę dać na progu, czy nawet po wysłaniu beaconu zupełnie ją otworzyć (przy otwartej beacon nie wyjdzie).
73
Andrzej SP3LYR

SQ6GGL

• PG APRS
  • *
Nowy digi z XDigi
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 13, 2005, 13:02:35 LOC »

No i sprawdziłem. Niestety SR3NJE w Jemiołowie nie raczył powtórzyć ani jednej mojej ramki pomimo że ja jego sygnał miałem do kołka. Na wzniesieniu na którym się zatrzymałem odległość od niego wynosiła 19 km. Zdaje się że albo SR3NJE jest głuchy albo jest źle ustawiony. W okolicy gdzie nie udało mi się wejść na niego w zamian wchodziłem na DB0EHS oddalony o ponad 60 km więc nie jest to raczej wina mojej anteny. Tak na marginesie to trasa miedzy Zieloną Górą a Gorzowem Wlkp to niezła biała plama APRS-owa.

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
Nowy digi z XDigi
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 14, 2005, 07:42:55 LOC »

No dobrze, ale jak sie upewnić, że faktycznie ani razu nie powtórzył?
Patrząc na FindU nasuwa sie właśnie taki wniosek. Ale, jeśli popatrzeć na ścieżkę RELAY,SP3-3 której użyłeś i wiedząc, że digi nie ma bezpośredniej łączności radiowej z żadnym polskim digi, jego własne beacony dochodzą do APRS-IS z pośrednictwem niemieckich digi, to nawet, gdyby SR3NJE powtórzył ramkę, to niemieckie digi nie zareagują na SPn-n. Tak więc w tym przypadku nie możemy oprzeć się na APRS-IS.
Nie wiem, czy używałeś D7, czy D700, jeśli D700, to posiada on Packet Monitor, czyli podgląd terminala i można zobaczyć, nasze ramki, kiedy przychodzą po powtórzeniu. Taka obserwacja możliwa jest raczej na postoju, ale jest to element korzystny ze względów radiowych, nie ma efektu mobilowego, sygnał jest bardziej stabilny. Przy tych 19 km digi powinien odbierać, skoro nawet widać przez FindU, że odległy o dobre 60 km SR3DGT je odbierał. Byłby to pewien ważny element potwierdzający hipotezę: digi nic nie słyszy.
Ostatecznym potwierdzeniem byłby log z ramkami odbieranymi radiowo czy przez Ciebie, czy przez inną stacje w okolicy (niestety na razie brak).
73
Andrzej SP3LYR

SP7CHS

• *
Nowy digi z XDigi
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 14, 2005, 14:14:09 LOC »

Czy stacja SQ7IQO jest drugim po SP7PGK-15 regionalnym DIGI w Łodzi ??

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
Nowy digi z XDigi
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 14, 2005, 19:28:50 LOC »

Z obserwacji beaconów SQ3XZ-2 wynika, że SQ7IQO-1 pełni (lub pełnił) taką funkcję. Jednak należy to skorygować. W regionie powinien być tylko jeden digi regionalny. Tzn. obsługujący cokolwiek z WIDE, WIDEn-n, SPn-n. Domowe stacje w miejscach odległych od digi regionalnego, mogą obsługiwać RELAY, aby pośredniczyć w przekazywaniu ramek od mobili, które w ich okolicy się znajdą, a mogłyby mieć problemy z bezpośrednim dotarciem do regionalnego. Nie znaczy to, że każda domowa ma być RELAY. Np. kiedy obok siebie pracują dwie domowe stacje APRS, to tylko jedna z nich powinna pracować jako RELAY. Stacje w pobliżu regionalnego digi też nie powinny pracować jako RELAY, bo tylko powodują zbedne powtórzenia. W warunkach miejskich odległość od regionalnego to będzie przynajmniej 5km, a w okolicy niezabudowanej to minimum kilkanaście km od regionalnego digi, aby uaktywnić w domowej stacji powtarzanie ramek z aliasami RELAY.
73
Andrzej SP3LYR

SP2BZW

• Administrator
  • unikaj pijanego malkontenta i frustrata !!!
    • http://www.confluence.org/visitor.php?id=645
Nowy digi z XDigi
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 14, 2005, 22:14:09 LOC »

Cytat: "SP7CHS"
Czy stacja SQ7IQO jest drugim po SP7PGK-15 regionalnym DIGI w Łodzi ??

oficjalnie w Łodzi nie ma regionalnego DIGI, to są tylko testu ale mam nadzieję że wkrótce będzie...
73' Darek SP2BZW & IKAR

sp3qdm

• PG APRS
  • *
    • http://tmankows.republika.pl
Nowy digi z XDigi
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 16, 2005, 14:41:49 LOC »

Moje Digi SP3QDM-2 ma chyba njbliżej do SR3NJE. Kidyś byłem na wieży tej niższej 80 m i wiem, że z ręczniaka do Grodziska idzie bez najmniejszego kłopotu. A jednak SR3NJE rzadko jest u mnie jako bezposrednio widziany na UI-Viev.
Moge dopalić 50 W na kilka dni, zobaczymy czy pakiety przekazywane prze moja antene przebija sie na SR3NJE. Wyzsza moc powinna pomóc. mam nadzieje że przez ten czas gdy bede na 50W Poznania nie zapcham duplikatami :).
Co na moją propozycję koordynatorzy??
73! SP3QDM

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
Nowy digi z XDigi
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 16, 2005, 17:03:05 LOC »

Tomek, zapchasz, ale taki test nie będzie trwał godzinami, więc można włączyć większą moc, wysłać beacon i popatrzeć na Terminal. Ale skoro SR3NJE nie dociera do Ciebie bezpośrednio, to taki test należy wykonać, kiedy odbierasz cokolwiek od DB0EHS. Wpisz wtedy ścieżkę swojego beaconu jako SR3NJE,WIDE. Nie będziesz miał na terminalu powtórzeń swojego beaconu od innych pobliskich digi, a tylko się pojawi, o ile się pojawi, powtórzenie SR3NJE* i dalej będzie widoczny znak kolejnego digi, który odebrał powtórzenie od SR3NJE i je przekazał, może nawet będzie usłyszane bezpośrednio SR3NJE*,WIDE. Choć jest bardziej prawdopodobne, że pojawi się SR3NJE,DB0EHS*. Posłużenie się WIDE2-2 nie spowoduje wstawienia znaków digi przekazujących. Posłużenie się SP2-2 zostanie zignorowane na niepolskich digi.
73
Andrzej SP3LYR

sp3qdm

• PG APRS
  • *
    • http://tmankows.republika.pl
Nowy digi z XDigi
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 27, 2005, 11:28:56 LOC »

W świeta zapuściłem 50W, ale niestety nie dostałem nic bezposrednio z sr3nje. Wszystkie ramki szły przez db0ehs. Patrząc na jego odbierane sygnały widać, że mnie słyszy. Więc nie jest chyba tak źle...
73! SP3QDM

SP3LYR

• Administrator
    • o APRS po polsku
Nowy digi z XDigi
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 27, 2005, 17:16:12 LOC »

Ramki. Które ramki? Twój beacon szedł przez SR3NJE i dalej przez DB0EHS wracał do Ciebie, czy też Twój beacon dochodził bezpośrednio do DB0EHS? Jeśli pierwsza opcja, to faktycznie nie jest źle, a należy zwiększyć nieco moc SR3NJE, aby dochodził bezpośrednio do Polskich digi. 1W to trochę mało.
73
Andrzej SP3LYR